Šiomis dienomis sprendžia „Lifosos“ likimą

 Šiomis dienomis sprendžia „Lifosos“ likimą

Giedrės Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

BNS inf.

Dėl sankcijų apribotos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ ateities perspektyvos – gamybos atnaujinimas arba įmonės konservavimas – priklauso ir nuo bankų sprendimų, ar leisti vykdyti bendrovės atsiskaitymus, sako „Lifosos“ darbuotojų atstovas.  

Įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Varnas sako iš vadovybės girdintis, jog galutiniai sprendimai dėl tolesnės „Lifosos“ veiklos yra „labiau dienų, o nebe savaičių ar mėnesių klausimas“.  

„Dabar gauname atlyginimus, tačiau visi suprantame, kad taip negali tęstis amžinai. Arba veikla atsinaujins, arba galime likti be darbų. Girdime, kad galutiniai sprendimai yra labiau dienų, o nebe savaičių ar mėnesių klausimas“, – BNS teigė V. Varnas. 

Jo teigimu, „Lifosos“ tolesnė veikla labiausiai priklausys nuo to, ar bankai nestabdys bendrovės atsiskaitymų.

„Nepertraukiamų mokėjimų užtikrinimas bus priežastis, kuri nulems veiklos atnaujinimą ar konservavimą. (…) Daug kas priklauso ir nuo Lietuvos banko požiūrio. Čia jaučiame didžiausią nerimą“, – aiškino V. Varnas.

„Lifosos“ administracija veiklos planų nekomentuoja.  

„Lifosą“ kartu partneriais – advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“ – laikinai administruojančios bendrovės „Valnetas“ vadovas Gintaras Adomonis BNS nekomentavo galimų planų atnaujinti gamybą. 

„Lifosos“ tolesnė veikla labiausiai priklausys nuo to, ar bankai nestabdys bendrovės atsiskaitymų.

„Aš nesu „Lifosos“ darbuotojas, man jie teikia tik prašymus dėl sandorių, ir aš tikrai nedalyvauju ten. Nežinau, ne man klausimas. (…) Verslo klausimai, yra taisyklės, ką jie ten planuoja, tai čia įmonės klausimai. Ne mano jurisdikcijos klausimas“, – BNS teigė G. Adomonis. 

Finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia pastaruoju metu nesulaukusi konkrečių „Lifosos“ akcininkų ar įmonės kreipimųsi, taip pat ir dėl gamybos atnaujinimo ar konservavimo. 

„Konkrečių kreipimųsi iš įmonės pastaruoju metu nebuvo“, – BNS teigė G. Skaistė.

Anot V. Varno, 300 dienų iš 365 dienų metuose darbuotojai praleido prastovose, o per mėnesį įmonė patiria 3 mln. eurų nuostolių.

„Įmonė siekia išlaikyti darbuotojus – 900 žmonių gauna atlyginimus, nors cechai stovi, gamyba nevyksta, kai produkcijos paklausa pasaulyje yra aktyvi“, – sakė V. Varnas. 

„Mūsų požiūriu, galimybės atnaujinti ir tęsti veiklą yra palankios. Dabar gamykla yra užsitikrinusi tvarų žaliavų tiekimą, o šimtai darbuotojų yra pasirengę sugrįžti prie tiesioginių savo veiklų ir atkurti gamybos pajėgumus“, – pridūrė jis.

300 dienų iš 365 dienų metuose darbuotojai praleido prastovose, o per mėnesį įmonė patiria 3 mln. eurų nuostolių.

G. Adomonio teigimu, „Lifosa“ parduoda produkciją „Eurochem“ grupės įmonei Vokietijoje „Eurochem Agro“, tačiau nenurodė, kaip dažnai vyksta šie sandoriai ir kas konkrečiai parduodama.  

„Tam tikri sandoriai su šiuo subjektu („Eurochem Agro“ – BNS) yra, tvirtiname“, – BNS teigė G. Adomonis. 

„Nesakau, kad jie dažni, sakau, kad jų yra. Nėra taip, kad būtų kasdien po vieną (pirkimą – BNS). Jie būna, neskaičiavau, kiek jų yra“, – kalbėjo „Lifosą“ laikinai administruojančios bendrovės vadovas.  

Jo teigimu, „Lifosa“ produkciją parduoda ir Lietuvos įmonėms.

G. Adomonis taip pat nekomentavo, ar bankai leidžia visus mokėjimus už įmonės sandorius. 

„Tai banko vidiniai reikalai, aš negaliu jų komentuoti, čia ne man klausimas. Aš praleidžia, ar nepraleidžia – jie patys dar tikrina. (…) Jie gali užduoti klausimus pagal bankinių sistemų mokėjimų (taisykles – BNS), jie turi teisę tai daryti“, – teigė G. Adomonis.  

„Įmonė siekia išlaikyti darbuotojus – 900 žmonių gauna atlyginimus, nors cechai stovi, gamyba nevyksta, kai produkcijos paklausa pasaulyje yra aktyvi“.

V. Varnas

Įmonė nedirba beveik metus  

Portalas „S&P Global“ pernai rašė, kad „Lifosos“ akcininkai, planavę nuo 2023 metų spalio laikinai konservuoti gamyklą, siekia atnaujinti gamybą, o kartu – azoto ir fosforo trąšų tiekimą pasauliniams klientams. 

„EuroChem Group“ pernai liepą pranešė, kad svarsto galimybę „Lifosą“ nuo spalio konservuoti ir ieškoti galimybių tęsti gamyklos veiklą. Gamykla anksčiau teigė, kad dirbant dabartinėmis sąlygomis, kai jos sandorius griežtai tikrina Vyriausybės paskirta laikinoji administratorė, įmonė praranda didžiules pajamas, jai sunku dirbti pelningai, todėl ji siekia švelnesnės kontrolės. 

G. Skaistė pernai sakė, kad įmonė veiklą tęsti gali su laikinojo administratoriaus priežiūra, o ar „Lifosa“ toliau dirbs, priklauso nuo įmonės vadovybės. Premjerė Ingrida Šimonytė tuomet teigė, jog Vyriausybė yra suinteresuota „Lifosos“ veiklos tęstinumu.

Planiniam remontui gamykla sustabdyta nuo pernai gegužės. „Sodros“ duomenimis, joje šiuo metu dirba 890 darbuotojų.

2022 metų kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.  

34 Komentarai

 • Nu blet bankai reguliuja .Konservai jau ir jiems vadovauja.Greičiau rinkima.

  • Stipri prezidente, stipri valstybe! Copy nuo putkos net konservai kopijuoja, neveltui kgbistus isslaptino

  • Pizdec Lt

 • kad basliu per galvą konservams reikia?Juk bankai tikrai su jų žinia stabdo atsiskaitymus,o tie visi lia lia iš skaisčios finansų ministrės ir tos vadinamos Šimonytės žabtų,kaip matot,yra kėdainiečių mulkinimas.Ei,Muge, apie mano siūlomą baslį neužmirški pranešt policijai.Va taip mūsų bukalaurai,, dirba“ Lietuvos labui.

  • Girdejau, kad jau siasavaite uzsidaro neapibreztam laikui.

   • o aš girdėjau, kad dėl „Lifosos“ bankrutuoja Kėdainių turgus.

  • Pizdec

 • Kol valdzia zudo lietuvos zmones neleisdami uzsidirbti, skaitai tokius straipsnius ir juokas ima, pakalbinkit pona G.Lansbergi, paklauskit kokiais tikslais issinuomavo dideli nama italijoje? Bus karas, ruosia prieglobsti saviem, o cia viska slugdo ir paliks visus karo lauke pats guledamas sauletoj italijoj…

  • Už senelio pavogtą Lietuvos, Latvijos ir Estijos kolūkių šiferį išsinuomavo namą Italijoje. O tu pavydi, kad tau šiferio neliko? Ruskyne dar to šiferio sočiai pilna, varyk ir pasiimk.

  • Labai gerai,jokiu isimciu ruskiu imonei,tegu uzdaro ,maziau smirdes

 • O gal kaip tik proga atsikratyti brudu, teršianciu aplinka. Kažkam milijonai pelnai , o Lietuvai teršalų krūvos , na dar 900 muzikeliu vargani atlyginimai. Tai dabar bedarbystės problemos nėra , visur trūksta darbuotojų – laisvai įsidarbina kitur

 • Visada RA išlys komentuojančių debilų, kurie skaito tik raides, bet nesuvokia ką perskaito. Aiškiai parašyta: G. Skaistė pernai sakė, kad įmonė veiklą tęsti gali su laikinojo administratoriaus priežiūra, o ar „Lifosa“ toliau dirbs, priklauso nuo įmonės vadovybės. Premjerė Ingrida Šimonytė tuomet teigė, jog Vyriausybė yra suinteresuota „Lifosos“ veiklos tęstinumu. Jei įmonės vadovybė nenori tęsti veiklos, tai prie ko čia vyriausybė, koncervatoriai kalti, jūs komentuotojai debilai? Ne valstybinė čia įmonė, asilai jūs.

  • Pažiurėk i veidrodi,panatisi tikra asila.Tik asilas tiki ka ta šimonitė sako.Žadėjo atsistatidint ir ka?Jau i prezidentus taiko.Tokie asilai ir išrenka tokias aferiugas.

   • Visi kurie renka ir pritaria aferiugoms ir sukciams,yra kaip ir ju bendrininkai,o siaip valdzia veikla leidzia,bet kazkodel bankai viska itakoja.Cia kiso ilgos valdzios ausys,valdzia garantuotai dave toki nurodyma .Jei ka mes leidom,bet kalti liks bankai.Taip,kad…….

    • Specai, varyk tu į ruskyną, ten tau geriausia valdžia. Būsi vergu už rublį ir mobilizuotas už 100 rublių.

 • Prie to debyle, kad pagalius kaiso i ratus, tiek fn ministerija, tiek susiekimo

  • Vale tu debile, aiškiai skaityk, kad niekas netrukdo žaliavų įsigyti iš kur tik nori išskyrus kacapyną.

   • Visos galimos skylės apatitams gauti išbandytos.Kovdoro,t.y.kai pats sakai ruskyno žaliava, yra pati turtingiausia fosforo.Kam jiems vežtis iš kokio Maroko su mažu kiekiu fosforo,kai kovdorinis geresnis ir jį tie patys vokiečiai pirkt gali?Ir aplamai kam čia voliot durnių,jei paprasta akimi matosi pagalius kaišiojantys mūsų bukalaurai?Aha,atseit mes leidžiam dirbti,bet va tie bankai…Gamyklos savininkai,aišku,tikėjo kad paspaudus konservacija nuo rugsėjo viskas grįš į senas vėžes,bet konservantų koncervacija neišgasdinsi kaip ir bobos patys žinote kuo…

 • Kai nedirba ,tai gali drąsiai langus atsidaryt , kvėpuot švariu, grynu oru . Paskaitykit, kaip žmones sukilo prieš planus statyti amoniako gamykla šalia Kretingos , rengia piketus , rašo peticijas . Aš už tai , kad gamykla butų uždaryta . Užtenka jau tu atlieku kalnu iki dangaus ir smarvės mieste . Grynas oras – vertybe !

  • Mažiau šyk į kelnes ir nesmirdės, apsižiūrėk aplink ir eik purtytis šūdus!

   • Jei pradės dirbti, tave kaip lifosos gynėją tikrai leis ant kamino užlipti ir galėsi uostyti, jei labai patinka.

  • Visu pirma šnekat nesamones, nes kažka kažkur girdėjot. Visu pirma nori statyti vandenilio gamyklą, o ne amoniako. Kitas dalykas, jei norit kad ekonomika augtų ir gerėtų žmoniu gyvenimas t.y. Augtų žmonių pajamos neužteks vien gėlytes augint, facebooke kremus pardavinet ir pan. Reikia gamybų ir aukštos pridėtinės vertės produktų.

   • Kėdainieti,
    Kiekviena šeima Lietuvoje turi ir masina, ir kompiuteri, televizoriu, telefonus, ir dar daug visko,- ko Lietuva negamina.
    Tai kam mums reikalinga, musu vaikus nuodijanti gamykla??
    Kėdainiuose pastoviai didžiausias sergamumas kvėpavimo taku ligomis. Chemijos gamybos poveikis tikrai ne i gera musu ateities kartoms…
    Lietuva yra per maza salis, kad joje butu panašaus pobūdžio gamyklos. Tam yra didžiausi tusti žemes plotai rusijoje, tai tegul ten ir stovi tokios gamyklos,- kuo toliau nuo miestu. O mes, del savo vaiku sveikatos, del švarios gamtos,- nusipirksim tai kas jau bus pagaminta.
    Jau virs 60 metu!, 24 valandas per para, sita gamykla nuodija mus ir musu vaikus, musu gamta ir gyvūnija.
    Manau, kad senai jau laikas ja uždaryti.

  • Nežinau, kad ir lifosa nedirba, vistiek to “gryno oro” nejaučiu, kaip mūsų daugumos krašto gyventojų išlavintoa uoslės neturiu matyt. Nes tai valymai krekenava ar koks cukrus ar dar koks geris mieste tikrai jaučias…

   • kad Palangon nebevažiuosiu,ba Ženkos Penkių Procentų perui ,nuparkusiam Šimonui išgaudžius visus dūmijančius aparatus,nebebus po kokiu dusliku parkritus atsigaut nuo kurorto ozono.Penkias dešimtis Kėdainiuose pragyvenus nebeišeina organizmui persitvarkyt ant deguonies.

 • Iš kur žaliavas vešitės, tvarių tiekimo grandinių užtikrintojai? Susapnavot, kad vėl iš Kolos apatitai pajudės? Kol karas nesibaigs jokio rusiško biznio nebus, galit nuvažiuot prie rusyno ambasados paprotestuot, gal įsiklausys jūsų į prašymus ir išsimėš iš Ukrainos russonaciai.

 • Tik skaičiai . Chemijos fabrike ir su juo susijusiose imonese dirba apie 3000 kėdainiečių. Likę miesto ir aplinkiniu gyvenviečių 30000 žmoniu turi kest gamyklos smarve ! Šiaip , pabrėšiu, kad net ir tu 3000 dirbančiųjų artimieji yra nuodijami . Negi tikrai jums tie eurai svarbesni už jusu vaiku , senolių sveikata ?

  • tai ir važiuok pas savo tą fiurerį,galėsi laisvai kvėpuoti sibiro oru

 • Kita pirmadieni uzdaro gamykla

 • Kiek klasių jūs baigėte ? Baikit vieną syki savo beraštiškas blevyzgas pilstyti, \ne\gerbiami komentatoriai.

 • SEKLINU KARVES KREIPTIS PRIVACIAI

  • Aš syėklynu gyryau. Tau nygalyma.

 • koncervai Lietuvos priesai, reik nai kin t kaip piktzoles

 • Pizdec Lt

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video