Seimas pritarė nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimui

 Seimas pritarė nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimui

piqsels.com nuotr.

Seimas po svarstymo pritarė siūlymui dekriminalizuoti nedidelio narkotikų kiekio laikymą be tikslo juos platinti. Iki pataisų priėmimo beliko vienas balsavimas. 

Parlamentarai ketvirtadienį po svarstymo pritarė Laisvės partijos su koalicijos partneriais inicijuotoms pataisoms, kuriomis atsakomybė už nedidelį kiekį narkotinių medžiagų būtų perkelta iš Baudžiamojo į Administracinių nusižengimų kodeksą.

Už nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimą balsavo 66 Seimo nariai, prieš buvo 38 ir susilaikė penkti parlamentarai. Kitu balsavimu pritarta atsakomybės perkėlimui į Administracinių nusižengimų kodeksą. 

Atsakomybė – administracinė, bet baudos augtų

Politikų nuomonės dėl siūlymo dekriminalizuoti nedidelį kiekį narkotinių medžiagų Seime išsiskyrė: iniciatoriai ragino nelaužyti jaunų žmonių likimų baudžiamąja atsakomybe, priešininkai nuogąstavo dėl išaugsiančio vartojimo.

Pataisos iš Baudžiamojo kodekso brauktų nuostatą, kad tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.

Ši nuostata būtų perkeliama į Administracinių nusižengimų kodeksą ir nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų neteisėtas gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo jas platinti užtrauktų įspėjimą arba baudą nuo 50 iki 350 eurų. Pakartotinis nusižengimas užtrauktų 300–500 eurų baudą.

Ragina padėti, o ne bausti

Už pataisas pasisakę Seimo nariai teigė, jog nuo narkotikų priklausomiems žmonėms reikia pagalbos, o ne kalėjimo.

Taip pat buvo priminta, jog Lietuvoje anksčiau galiojo tvarka dėl administracinės atsakomybės už nedidelį kiekį narkotinių medžiagų, ir į Baudžiamąjį kodeksą tai persikėlė tik 2017 metais. 

Tuo tarpu pasisakiusieji prieš šią pataisą teigė, kad dekriminalizavus nedidelio kiekio narkotikų laikymą jaunuoliams bus siunčiama žinutė, kad tai tėra pramoga, o Laisvės partijos iniciatyva iš tiesų yra pirmas žingsnis į narkotinių medžiagų legalizavimą. 

„Ką mes padarysim, jei tokį sprendimą priimsim – pirmiausia mes pasakysim, kad narkotikai yra žaislas, o nedidelis kiekis – viso labo pramoga. Tie, kurie teikia šiuos siūlymus, visiškai neslepia, kad ateityje būtų visai smagu kalbėti apie narkotinių medžiagų legalizavimą, ir šis žingsnis yra labai logiškas ėjimas link to. Taip, šios pataisos nenumato legalizavimo ir nebandau tuo manipuliuoti, bet dekriminalizavimas yra vienas žingsniukas link to ir jaunimui būtų paleista žinia, kad tai nepavojinga, tai pramoginiai smagūs dalykai“ – kalbėjo „valstiečių“ atstovas A. Veryga.

Anksčiau atmetė du kartus

Dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti siūlo valdančioji Laisvės partija. Projektus yra pasirašę visų valdančiųjų frakcijų atstovai.

Seimas anksčiau yra patvirtinęs Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą, kurioje įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.

2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo.

1 Komentaras

  • Pagaliau galesiu patraukt. Varykit lauk tuos senius su usais

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Rekomenduojami video