Prasidėjus naujiems mokslo metams – dėmesys mažiesiems eismo dalyviams
Kauno apskr. VPK informacija
Prabėgusi Rugsėjo 1–oji, Mokslo ir žinių diena, ne tik nauja pradžia ar džiugi šventė, bet ir dar didesnis rūpestis policijos pareigūnams, kurie užtikrina eismo dalyvių saugumą. Prasidėjus naujiems mokslo metams, į gatves išriedėjo daugiau transporto priemonių, o intensyviame eisme aktyviai dalyvauja ir mažiausi eismo dalyviai – vaikai, taip pat pradedantieji vairuotojai bei studijuoti atvykstantys pirmakursiai. Tad eismo dalyvių saugumas rugsėjį tampa viena svarbiausių Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) policijos pareigūnų prioritetinių sričių.
350 įvykių
Vien per septynis šių metų mėnesius Lietuvos keliuose įvyko daugiau nei 350 eismo įvykių, į kuriuos pateko bei juose nukentėjo ir nepilnamečiai (žuvo 8, daugiau kaip 300 sužeista). Tarp žuvusiųjų – 5 keleiviai, 11 metų berniukas, važiavęs dviračiu, penkiolikmetis, vairavęs lengvąjį automobilį, ir 16 metų pėsčiasis. Kauno apskrityje nuo sausio iki rugsėjo mėnesio eismo įvykiuose nežuvo nei vienas nepilnametis.
Prie ugdymo įstaigų
Kauno apskr. VPK policijos pareigūnai kartu su Karo policijos, Šaulių sąjungos atstovais bei policijos rėmėjais jau savaitę stiprina pajėgas eismo saugumui ir viešajai tvarkai užtikrinti. Ypatingas dėmesys skiriamas prie švietimo ir ugdymo įstaigų esantiems keliams, pėsčiųjų perėjoms,
kur policijos pareigūnai užtikrina eismo saugumą, stebi, ar pėstieji kerta pėsčiųjų perėją nepažeisdami Kelių eismo taisyklių (toliau – KET) – nulipa nuo dviračio, el. paspirtuko, nebėga, nekalba mobiliuoju telefonu. Prieš pamokas ir po jų organizuojami trumpalaikiai reidai, skirti transporto priemonėms, kurias vairuoja moksleiviai ar studentai, taip pat kuriomis į mokyklas vežami vaikai.
Dovanoja atšvaitus
Vaikams, žengiantiems į naująjį žinių pasaulį, bendruomenės pareigūnai jau devynerius metus dovanoja atšvaitus. Maža to, mažiesiems eismo dalyviams policijos pareigūnai visą rugsėjo mėnesį veda pamokas saugaus eismo tema. „Mums svarbu, kad jauniausi eismo dalyviai būtų ne tik matomi tamsiu paros metu ar esant blogam matomumui, taip pat siekiame, jog vaikai žinotų pagrindines KET. Tik taip kelionė į ugdymo įstaigą bus saugi”, – kalbėjo policijos pareigūnai. Vyresni moksleiviai atšvaitus kartu su policijos pareigūnais galėjo pasigaminti patys. Rugsėjo 3-osios popietę, Kelių policijos valdybos pareigūnės prie vieno iš didžiausių prekybos centrų Kaune surengė kūrybines atšvaitų gaminimo dirbtuvėles jauniesiems eismo dalyviams, kurių metu vaikai turėjo galimybę patys pasigaminti norimos formos atšvaitą. Pareigūnės ne tik padėjo vaikams kūrybinėse užduotyse, bet ir pasakojo apie saugų elgesį kelyje, kartojo pagrindines KET, tikrino žinias apie eismo saugumą ir, žinoma, nepaliko be dovanų – išdalintos knygelės su KET, atšvaitai, balionai. Šios dirbtuvėlės sulaukė ir suaugusiųjų dėmesio, kurie taip pat norėjo pasigaminti atšvaitą bei pabendrauti su policijos pareigūnais.
Dėmesys dviratėms transporto priemonėms
Ypač daug dėmesio pirmąją rudens savaitę bei visą likusį rugsėjį skiriama ir nepilnamečiams, važiuojantiems dviratėmis transporto priemonėmis – elektriniais paspirtukais, dviračiais, mopedais. Jaunieji vairuotojai iki 18 metų turi dėvėti saugos šalmus, tikrinama ar vairuotojas gali vairuoti tokią transportą priemonę pagal amžių – dviračiu arba jam prilyginamu elektriniu paspirtuku keliu gali važiuoti vaikai nuo 14 metų (turintys atitinkamą pažymėjimą – nuo 12 metų, o prižiūrint suaugusiajam – nuo 8 metų). Policijos pareigūnai primena, jog per pėsčiųjų perėją einama nulipus nuo dviračio ar paspirtuko, pro pėsčiuosius važiuojama lėtai, prireikus – įspėjama garsiniu signalu. Taip pat tikrinamas mokyklinių, maršrutinių autobusų ir kitų transporto priemonių, vežančių vaikus į mokyklas ir iš jų, vairuotojų blaivumas, transporto priemonių techninė būklė. Be to, siekiama užtikrinti ir kontroliuoti, kad moksleivius vežančių mokyklinių autobusų vairuotojai, vaikus lydintys suaugę asmenys laikytųsi nustatytų keleivių vežimo reikalavimų, tikrinama, ar vairuotojai naudoja vaikų prisegimo sistemas, ar tinkamai pritvirtinamos specialios kėdutės, ar keleiviai automobilio priekyje ir gale naudoja saugos diržus.
Atsarga pėsčiųjų perėjose
Anot policijos pareigūnų, mažieji eismo dalyviai turėtų išlikti budrūs tiek reguliuojamose, tiek nereguliuojamose pėsčiųjų perėjose. Taip pat, jeigu vaikas į ugdymo įstaigą keliauja pėsčiomis, policijos pareigūnai pataria tėvams kartu su vaiku pereiti numatytu maršrutu ir aptarti KET, akcentuoti vietas, kur gali kilti pavojus. Kelią kirsti tik per pėsčiųjų perėją, o jeigu jos nėra, gerai apžvelgiamoje vietoje, įsitikinus, kad kelią kirsti tikrai saugu. Taip pat einant per kelią negalima naudotis mobiliaisiais telefonais, ausinukais, neišeiti į kelią iš už stovinčių automobilių ar kitų kliūčių. Tėvai savo atžaloms turėtų priminti, jog jie eitų tik pėsčiųjų takais, šaligatviais arba kelkraščiu. Suaugusieji turėtų asmeniniu pavyzdžiu rodyti vaikams, kaip atsakingai ir sąmoningai dalyvauti eisme. Rudenėjant, temstant ir esant blogam matomumui, pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu, turi nepamiršti, kad privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, arba būti prisisegę atšvaitą kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje.
Linkėdami gerų naujųjų mokslo metų mažiesiems eismo dalyviams, policijos pareigūnai primena nepamiršti laikytis KET, saugoti save ir kitus eismo dalyvius!