Požymiai, kada jau metas keis­ti stogą. Patarimai planuojantiems įsirengti saulės elektrinę

 Požymiai, kada jau metas keis­ti stogą. Patarimai planuojantiems įsirengti saulės elektrinę

Pasenęs ir neestetiškai atrodantis stogas nepuošia nei vieno namo. Dar blogiau, kai sena danga ima praleisti vandenį. Tai gali ne tik gerokai apkartinti gyvenimą, bet ir gerokai paploninti piniginę. Lašantis vanduo gali sugadinti namie esančius baldus, buitinę techniką, dėl nuolatinės drėgmės ima gesti namo konstrukcijos. Norint išvengti nereikalingų rūpesčių ir didelių finansinių nuostolių, verta pagalvoti apie stogo renovaciją. Na, o planuojantiems ant stogo įsirengti saulės elektrines – vertėtų įvertinti, ar esama stogo danga išliks sandari ateinančius 30-50 metų, bei sužinoti, į ką vertėtų atkreipti dėmesį, kad elektrinė atsipirktų greičiau, o projekto įgyvendinimas ženkliai nepabrangtų.

 Priežastys, dėl ku­rių vertėtų nebelaukti

Yra keletas priežasčių, dėl ku­rių vertėtų nebelaukti ir suskubti keisti stogo dangą. Pirmoji ir mato­ma labai akivaizdžiai – prasta stogo išvaizda. Apsamanojęs, spalvą ar dekoratyvumą praradęs stogas ga­dina viso namo vaizdą, sumenkina jūsų turto vertę.

Antra priežastis – nesandarus, vandenį praleidžiantis stogas. Be­sisunkiantis vanduo gadina ne tik gyvenimo kokybę, bet ir jūsų turtą. Jei lyjant stipresniam lietui pastebite bet kokį pratekėjimą, drėkstančias lubas ar sienas, tikrai nebeverta kankintis. Drėgmė gali sugadinti baldus, buitinę techni­ką. Maža to, vanduo gadina viso namo konstrukcijas, ant sienų ar lubų gali atsirasti pelėsis, kuris yra kenksmingas žmogaus sveikatai.

Trečia priežastis – per nesandarų stogą švaistoma šilumos energija. Nors plika akimi tai pamatyti nėra paprasta, yra keletas požymių, kad jūsų stogo šilumos izoliacija, difuzinė plėvelė ar sandarumą užtikrinantys sluoksniai yra pažeisti, pavyzdžiui, pakraigėse kabantys varvekliai arba aiškiai pastebimos stogo sritys, ant kurių nutirpęs sniegas. Gyvenant tokiame name išauga šildymo kaštai, be to, bloga izoliacija reiškia ir dides­nį triukšmo pralaidumą į namo vidų.

Ketvirtoji – jūsų stogo dango­je gali būti sveikatai pavojingų medžiagų. Jei vis dar gyvenate po senu asbestinio šiferio stogu, nedelsiant jį keiskite. Smulkios as­besto dalelės, tarsi mikro adatėlės, kartu su kitomis dulkėmis gali pa­tekti į namo gyventojų plaučius ir sukelti onkologinius susirgimus.

Ir penktoji priežastis – jei pla­nuojate įsigyti ir ant stogo sumon­tuoti saulės elektrinę. Paprastai saulės elektrinėms suteikiamos 30 metų ar dar ilgesnės garanti­jos, tad vertėtų pasistengti įver­tinti, ar stogas išliks sandarus visą šį laikotarpį. Elektrinės modulių išmontavimas ir pakartotinis su­montavimas pareikalautų nema­žai papildomų išlaidų už darbus, sukeltų nepatogumus, elektrinė tuo metu negeneruotų energijos. Be to, permontuojant elektrinę gali kilti pavojus pažeisti vieną ar kelis modulius. O po keleto metų surasti ir įsigyti lygiai tokių pat matmenų ir galios fotovoltinį modulį gali būti itin sudėtinga.

Pav. 1. Prieš montuojant saulės elektrinę patartina įvertinti, ar stogas išliks sandarus per visą elektrinės naudojimo laikotarpį, t.y. 30-50 metų. Ruukki archyvo medžiaga.

 Nuo ko pradėti?

Jei nusprendėte keisti namo sto­gą, pirmiausiai reikėtų atkreipti dė­mesį į medinių konstrukcijų būklę. Būtina įvertinti, ar nėra vietų, kurias reiktų keisti ar sustiprinti. Neretai renovuojant stogą tuo pačiu įren­giama ir šiuolaikinius energijos stan­dartus atitinkanti šilumos izoliacija, kuri turi būti tinkamai apsaugota garo, difuzine ar antikondensacine plėvelėmis.

Nesvarbu kokią dangą bepasirinktumėte, visuomet būti­na užtikrinti reikalingus oro tarpus stogo ventiliacijai. Taip pat svarbu numatyti ir apskardinimą, lietaus vandens nuvedimą. Jei yra tokių vietų, kur kyla pavojus, kad žiemą susikaupusi sniego masė galėtų užkristi ant žemiau esančių stogo šlaitų, terasų, įėjimų ar ant žemiau esančios saulės elektrinės modulių – vertėtų suplanuoti sniego užtvaras, tiltelius, stogo kopėčias ar kitus stogo saugos elementus.

Pav. 2. Sniego užtvaras verta įsirengti ties įėjimais, garažo vartais, o ypač – apsaugant žemiau esančius stogus, stiklinius terasų stogelius ar saulės elektrinių modulius. Ruukki archyvo medžiaga.

Prieš renkantis stogo dangą, rekomenduojama pasitarti su spe­cialistu, kad būtų įvertintas stogo nuolydis, fotovoltinių elementų tvir­tinimas ir kiti niuansai, kurie padė­tų išvengti apribojimų ar netikėtų didelių išlaidų ateityje. Pavyzdžiui, visai nesenai Lietuvos žiniasklaidoje nuskambėjo keletas teisininkų pa­galbos pareikalavusių atvejų, kai saulės elektrinių tiekėjai tiesiog atsisakė įrengti saulės elektrines, įvertinę esamos stogo dangos būklę ir galimas rizikas.

Pritvirtinti saulės elementus prie trapių dangų net ir labai patyrusiems montuotojams paprastai užtrunka kelis kart ilgiau, nei ant metalinių, reikia naudoti brangesnius, sudėtingesnius tvirti­nimo elementus, na o vaikštant ar, tarkim gręžiant, frezuojant čerpėse tvirtinimo ertmes, netyčia įtrūkus čerpei galima prisidaryti ir visai rimtų bėdų, nes po tam tikro laiko surasti tokio pat modelio čerpių gali būti labai sudėtinga. Įvertinant pas­tarojo meto elektrinių montuotojų užimtumą ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais, ilgiau trunkantys darbai, sudėtingesni tvirtinimai, ir bet kokia papildoma rizika – viskas anksčiau ar vėliau bus įskaičiuota į saulės elektrinės kainą.

Renkantis šlaitinio stogo stogo dangos lakštus, pirma reiktų įvertinti stogo nuoly­džio kampą. Jei jūsų stogo nuolydis yra minimalus, t.y. 7 laipsniai ar di­desnis, rekomenduojama naudoti tik itin sandarias stogo dangas, pa­vyzdžiui „Ruukki Classic“, kurios lakštai tarpusavyje jungiami „Click“ sistema. Jei stogo nuolydis 11 laips­nių ar didesnis – galima rinktis ir trapecinio profilio lakštus, na o jei 14 laipsnių ar didesnis – galima naudoti ir čerpių rašto „Adamante“, „Finne­ra“ ar bet kurią kitą plieninę dangą.

Pav 3. Ant plieninio stogo itin lengva ir patogu pritvirtinti saulės modulių laikiklius, stogo saugos elementus ar kitus stogo priedus. Patyrę meistrai 10 kW elektrinę ant plieninio stogo įprastai sumontuoja per 1-2 dienas. Ruukki archyvo medžiaga.

Stogas – ilgalaikė investicija, tad renkantis stogo medžiagas, tikrai verta pasidomėti gamintojo patirtimi, gaminiams suteikiamo­mis garantijomis, paprašyti paro­dyti gaminio atitikties deklaraciją ir garantinę knygelę.

Neretai žmo­nės.  norėdami sutaupyti, paieškas pradeda nuo „kvadratinio metro“ kainos, renkasi pigesnę, tačiau neaiškios kilmės stogo dangą. Dar blogiau, kai pamirštama įvertinti visą sąmatą: pradedant nuo stogo darbų, pagrindinių medžiagų ir jų aksesuarų, ir baigiant saulės elek­trinės sumontavimui reikalingas išlaidas. Kai vertinama tik „kvadra­to“ kaina, ne retai dalis kainos būna tiesiog perkeliama į kitas, sunkiai įvertinamas eilutes, tokias kaip „Kitos montavimo medžiagos“, tad neapdairus pirkėjas galiausiai visai nesutaupo, įsigyja abejotinos kilmės ir Lietuvos klimato sąlygoms netin­kamos kokybės medžiagas. Na, o nekokybiškos medžiagos, tarkime, turinčios plonesnį cinko sluoksnį, yra lengviau pažeidžiamos atmos­feros poveikio, gali greitai prarasti ir išvaizdą ir funkcionalumą, todėl tokį stogą gali tekti ne tik remontuo­ti, bet ir vėl keisti po keleto metų.

Pav 4. Skaičiuojant stogo renovacijos ar statybos sąmatą, neverta vadovautis vien „kvadratinio metro“ kaina. Įvertinti reikia viską: medinės stogo konstrukcijos sudėtingumą, darbus, lietaus sistemą ir kitus stogo priedus, įvertinti stogo ilgaamžiškumą, t.y. suteikiamas garantijas. Ruukki archyvo medžiaga.

Plieninis stogas – gyvenimui be rūpesčių

Turbūt kiekvienas norėtų stogo, kuris tarnautų ilgai, atrodytų gražiai ir beveik nereikalautų priežiūros. Visas šias savybes puikiai sujungia šiuolaikiškos, nanotechnologijomis patobulintos plieninių lakštų dan­gos. Plieno lakštai yra viena len­gviausių, tačiau tvirtų stogo dangų. Plieno lakštų montavimas nereika­lauja ypatingų įgūdžių ar įrankių, tad stogo dengimo darbai atliekami itin sparčiai.

Dengiant stogą plienine danga nereikia nei specialaus vienti­so pakloto, nei specialiai sutvirtintos medinių gegnių – grebėstų konstruk­cijos. Be to, plieninėms dangoms ne­ribojamas nei šalčio ciklų skaičius, nei maksimalus nuolydžio kampas, ji gali būti montuojama kad ir 90 laipsnių kampu, tai yra vertikaliai, ji netrupa vaikštant, veikiant šalčiui, susidarius ledui.

Pav. 5. Ant plieninio stogo ilgam neužsilaiko sniegas – dieną vos pašildžius saulei, bemat ima tirpti. Lapus, spyglius ar dulkes lengvai nuplauna lietus. Ruukki archyvo medžiaga.

Kokybiški plieniniai lakštai pasižymi ilgaamžiškumu. Pavyz­džiui, „Ruukki 30“ kokybės klasės dangai suteikiama 30 metų tech­ninių ir 10 metų estetinių ypatybių garantija, o aukščiausios, „Ruukki 50 Plus“, kokybės dangai – net 50 metų techninių ir 25 metų estetinių ypatybių garantija. Tad pasirinkus aukštesnės kokybės klasės dangą, sąmata išauga vos keletu procentų, tačiau stogo ilgaamžiškumas kone padvigubėja.

„Ruukki“ siūlomų profilių raštų ir spalvų pasirinkimas išties didelis, todėl galite pritaikyti dangą bet ko­kio stiliaus namui ar net suteikti jam visiškai naują, unikalią išvaizdą.

 Be to, „Ruukki“ plieninė danga beveik nereikalauja priežiūros – jos nemėgsta pelėsis, kerpės ir sama­nos. Ant jos ilgai nesilaiko sniegas, smulkios medžių šakelės, spygliai. Saulės elektrinių savininkams – tai yra didelis privalumas: dieną vos pašildžius saulei sniegas ima tirpti, retai susidaro ilgalaikių sankaupų, kurios trukdytų sniegui nuslysti ir nuo pačių saulės modulių.

Pav 6. Renkantis stogo dangos lakštus, pirma reiktų įvertinti stogo nuolydžio kampą. Jei jūsų stogo nuolydis yra minimalus, rekomenduojama naudoti itin sandarias, „Click“ sistema jungiamas stogo dangas, pavyzdžiui „Ruukki Classic“. Ruukki archyvo medžiaga.

Kas dar svarbu planuojant saulės elektrinę

Žinia, kad vasarą saulės modu­lių efektyvumas mažėja temperatū­rai pakilus kiekvienu laipsniu. Lie­tuvos sąlygomis, karštomis vasaros dienomis yra pasiekiama apie 20 % mažesnė, nei instaliuotoji jėgainės galia. Todėl, norintiems, kad saulės elektrinė greičiau atsipirktų, patar­tina rinktis aukštesnius modulių tvirtinimo elementus. Kuo laikikliai aukštesni – tuo didesnis oro tarpas užtikrinamas tarp stogo paviršiaus ir fotovoltinių modulių, tuo efekty­viau vyksta modulių vėdinimas iš apačios.

Na o jei tarpas bus mini­malus, tuomet tik vizualiai saulės elektrinė atrodys kompaktiškiau, tačiau vėdinimas vyks daug lėčiau, bus sugeneruota gerokai mažiau elektros energijos. Be to, jei šalia yra beržų, pušų ar kt. aukštų medžių, siauresniame tarpe gali užstrigti ir pradėti kauptis medžių lapai, spy­gliai, todėl po kurio laiko dar labiau sumažėtų modulių vėdinimas, o susikaupę nešvarumai, nuolatinė drėgmė ir ledas gali paspartinti ir pačios stogo dangos senėjimą, van­duo gali bandyti prasiskverbti per stogo dangos sujungimus.

Pav 7. Šiuolaikinės, kokybiškos, žinomų gamintojų plieninės stogų dangos patikimai tarnauja 50 metų ir ilgiau, o stogo dengimo darbai vyksta itin sparčiai. Ruukki archyvo medžiaga.

Ant plieninio stogo sumontuoti saulės elektrinę, kabelių įvadus yra bene lengviausia užduotis. Patyrę saulės elektrinių montuotojai pui­kiai žino pagrindines taisykles, kaip nesugadinti plieninės stogo dangos: vaikščioja tomis vietomis, kur dan­ga pilnai remiasi į grebėstus, dėvi švarią avalynę minkštais padais, saulės modulių užkėlimui ant sto­go naudoja ne diržus, o keltuvus.

Pavasaris – puikus metas atsi­naujinti. Todėl jei jums neduoda ramybės senas namo stogas, ne­bedelskite. O jei nežinote, nuo ko pradėti, jums visada pagelbės profe­sionalūs „Ruukki“ specialistai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video