Pedagogai pradeda mėnesį truksiantį streiką: prie Vyriausybės surengs pilietiškumo pamoką

 Pedagogai pradeda mėnesį truksiantį streiką: prie Vyriausybės surengs pilietiškumo pamoką

BNS Irmanto Gelūno nuotr.

BNS inf.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) penktadienį pradeda streiką – Vilniuje pedagogai rinksis prie Vyriausybės, iš kitų miestų pradedamas žygis į sostinę. 

Profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas teigia, kad penktadienį streiką pradeda apie 3 000 šalies pedagogų maždaug 185 švietimo įstaigose, jų skaičius augs. Anot jo, 2018 metais streiką pradėjo šešios mokyklos su keliais šimtai mokytojų, vėliau skaičius išaugo taip pat iki 185.

Penktadienio vidurdienį sostinėje pedagogai ketina rinktis prie Vyriausybės rūmų, kur vyks pilietiškumo pamoka. Profesinė sąjunga nuo penktadienio čia, V. Kudirkos aikštėje, pradės mėnesio trukmės protesto akcijas.

Profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas teigia, kad penktadienį streiką pradeda apie 3 000 šalies pedagogų maždaug 185 švietimo įstaigose, jų skaičius augs.

Ne sostinėje gyvenantys pedagogai rengiasi simboliniam žygiui. A. Navickas penktadienį pradės žygį iš Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos į Vilnių. Kelionė, pasak jo, truks maždaug savaitę, kasdien tikisi nužygiuoti apie 15–20 kilometrų.

Jo pavaduotoja, lietuvių kalbos mokytoja Lilija Bručkienė su kolegomis keliaus iš Klaipėdos. 

„Tikrai žygiuojam 8 val. ryte, preliminariai mūsų apie šimtas, bet negaliu pasakyti, kiek tikrai bus“, – BNS sakė L. Bručkienė. 

Klaipėdiečiai pedagogai penktadienį numatę pasiekti Gargždus, iki kurių – apie 25 kilometrai. Žygeiviai apsilankys ir nakvos Gargždų „Kranto“ progimnazijoje, kasdien tęs kelionę po 20–25 kilometrus. 

Žygį organizuoja LŠDPS remianti Lietuvos moksleivių sąjunga. Jos prezidentas Jonas Trumpa BNS teigė, jog ketvirtadienio 17 val. duomenimis, iš viso užsiregistravo 179 dalyviai, iš jų 97 – mokytojai, likusieji – mokiniai, studentai, jų tėvai, vienas kitas socialinis pedagogas, psichologas.

Penktadienio vidurdienį sostinėje pedagogai ketina rinktis prie Vyriausybės rūmų, kur vyks pilietiškumo pamoka. Profesinė sąjunga nuo penktadienio čia, V. Kudirkos aikštėje, pradės mėnesio trukmės protesto akcijas.

Tarp užsiregistravusiųjų žygeivių daugiausia iš uostamiesčio, po keletą iš Visagino, Kalvarijos, Klaipėdos rajono, Kauno, Elektrėnų bei Panevėžio. Jis neatmetė, kad dalis prisijungti gali ir paskutinę akimirką, įvertinus paskelbtus maršrutus ir nakvynės vietas.

A. Navicko vadovaujama profesinė sąjunga tikrąjį streiką ir protesto akcijas rengia reikalaudama jau nuo rugsėjo didinti pedagogų atlyginimus 20 proc., o nuo kitų metų sausio – dar 30 proc., klasėse mažinti mokinių skaičių ir kita. 

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas siūlo algas mokytojams kelti kitąmet dviem etapais: iš viso 21 proc., iš jų 10 proc. – nuo rugsėjo. Profsąjunga tvirtina, kad šie žingsniai nėra pakankami.

Rugsėjo viduryje vykusiame kelių valandų streike dalyvavo apie 230 švietimo įstaigų, 5 tūkst. pedagogų. 

G. Jakštas ketvirtadienį skelbė derybose dėl naujos kolektyvinės sutarties sutaręs su likusiomis keturiomis profesinėmis sąjungomis dėl to, jog iki kitų metų gegužės būtų parengtas planas, kaip bus didinamas darbo užmokestis mokytojams po 2024 metų.

Vienos didžiausių, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovas Egidijus Milešinas teigė, kad organizacijos taryba pirmadienį įvertins, ar susitarimai priimtini ir priims sprendimą, ar skelbti streiką.

Ministerija derybose su profsąjungomis jau anksčiau sutarė nuo kitų metų rugsėjo mažinti klases. Pagrindiniame ugdyme savivaldybės galėtų susimažinti maksimalų klasės dydį nuo 30 iki 26 mokinių, pradiniame – nuo 24 iki 22 mokinių.

2 Komentarai

  • užkals visus langus pirmame aukšte,kad per netektų pedagogams vėl žargstytis per juos belendant slėptis nuo lietaus.Net gamta,pagal pronozes, keis vasarišką fazę į rudens darganą,tad Viešpats nu niekaip neapkaltinsi kolaboravimu su bukalaurais.

  • Nu ar taip turi elgtis pedagogas, kaip laužtis į valstybinę įstaigą per langus? Nežinau, kokį pedagoginį institutą jie baigė, bet man nebekelia nuostabos, kad vaikai neišmoksta kažko ar neišlaiko egzaminų. Su tokiais mokytojais tik vagimi būti išmokti galima.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video