Diabeto prevencijos turas užsuks ir į Kėdainius: gyventojus tirs nemokamai

 Diabeto prevencijos turas užsuks ir į Kėdainius: gyventojus tirs nemokamai

Kraujobusas./BNS S. Lisausko nuotr.

Nacionalinis kraujo centras (NKC) darbų sezoną lauke pradeda kartu su Lietuvos diabeto asociacija ir LIONS klubu pristatydamas diabeto prevencijos turą per Lietuvą. Jis startuoja jau šį savaitgalį – šeštadienį, balandžio 20 d., Vilniuje, kur visuomenei bus pristatyta ši socialinė iniciatyva. Tą pačią dieną iniciatyva nuo 11 iki 15 val. vyks ir Kėdainiuose, J. Basanavičiaus g. 49. Iš viso bus aplankyta dešimt skirtingų šalies miestų, kuomet gyventojai greitai ir nemokamai galės atlikti diabeto prevencijos tyrimus – išsitirti gliukozės kiekį kraujyje specialiai tyrimams pritaikytose palapinėse ar kraujobusuose.

Svarbu kuo anksčiau nustatyti

Vos kelias sekundes trunkančio tyrimo metu gyventojai galės profilaktiškai pasitikrinti gliukozės kiekį savo kapiliariniame kraujyje ir, prireikus, gauti rekomendacijas dėl tolimesnių tyrimų pas medikus. Tą pačią dieną išsitirti galės ir Marijampolės bei Palangos gyventojai.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, NKC nori prisidėti prie prevencijos stiprinimo šalyje ir skatinti žmones rūpintis savo sveikata. Juk kuo anksčiau nustatoma bet kokia liga, tuo daugiau galimybių yra pasveikti.

Puikus to įrodymas sėkmingai veikiančios SAM kuruojamos prevencinės krūties, gimdos kaklelio, prostatos vėžio, širdies ir kraujagyslių programos, kurios leidžia ankstyvoje stadijoje išgirsti diagnozę ir sėkmingai pasveikti, pritaikius reikiamą gydymą ir pažangiausius medicinos metodus.

NKC direktorius Daumantas Gutauskas./NKC nuotr.

Kodėl būtent diabeto prevencijai NKC skiria dėmesį?

„Mums svarbi ne tik kraujo donorų, bet visų Lietuvos gyventojų sveikata. Dėl diabeto ypač susirūpinti turėtų tie, kurie turi didelį kraujo spaudimą, viršsvorį, padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje ar giminėje yra šia liga sergančių žmonių.

Šia akcija siekiame šalies gyventojams ne tik priminti, jog nesitikrinant laiku, diabetas gali tapti daug komplikacijų sukeliančia liga, bet ir sudaryti galimybes greitai išsitirti, neplanuojant specialiai vizitų pas gydytojus, kas trunka ilgiau, nei užsukti į NKC palapinę ar kraujobusą, sugaištant vos keliolika minučių. Sužinoti, ar gliukozės kiekis kraujyje neviršija nustatytos normos, yra labai paprasta. Toks tyrimas trunka vos kelias sekundes“, sako D. Gutauskas.

Pasak jo, tyrimo metu iš žmogaus piršto paimamas kraujo lašas, kuris uždedamas ant specialios juostelės, o tuomet specialus prietaisas – gliukomatis per kelias sekundes parodo atsakymą. Po tyrimo vietoje dirbantys sveikatos priežiūros specialistai iškart pakomentuos rezultatus ir pateiks rekomendacijas, ką reikėtų daryti toliau.

Padidėjęs gliukozės kraujyje kiekis randamas net dešimtadaliui kraujo tyrimą atliekančių žmonių Lietuvoje, o cukrinis diabetas toliau išlieka viena pavojingiausių ligų pasaulyje.

Viena pavojingiausių ligų pasaulyje

Tarptautinės diabeto federacijos skaičiavimais, pasaulyje cukriniu diabetu serga vienas iš dešimties suaugusiųjų. Be to, yra ir labai daug tokių, kurie dar nežino, jog serga, nes nėra atlikę tam išsiaiškinti reikalingų tyrimų.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje 20–79 m. amžiaus gyventojų grupėje 1 tūkst. gyventojų tenka beveik 200 diabetu sergančių žmonių. Cukrinio diabeto paplitimas šio amžiaus grupėje yra maždaug 10 proc.

Padidėjęs gliukozės kraujyje kiekis randamas net dešimtadaliui kraujo tyrimą atliekančių žmonių Lietuvoje, o cukrinis diabetas toliau išlieka viena pavojingiausių ligų pasaulyje.

NKC diabeto prevencijos turo per Lietuvą grafikas:

MiestasData, laikasAkcijos vieta/adresas
VilniusBalandžio 20 d., 8-13 val.Katedros aikštė
KėdainiaiBalandžio 20 d., 11-15 val.Basanavičiaus g. 49
MarijampolėBalandžio 20 d., 11-15 val.J. Basanavičiaus aikštė
PalangaBalandžio 20 d., 11-15 val.Vytauto g. 96A
MažeikiaiBalandžio 21 d., 11-15 val.Naftininkų g. 11
KaunasBalandžio 21 d., 9-13 val.Nepriklausomybės aikštė
ŠiauliaiBalandžio 27 d., 11-15 val.Vasario 16-osios g. 62
JurbarkasGegužės 4 d., 11-15 val.Vytauto Didžiojo g. 3
AlytusGegužės 18 d., 10-14 val.Rotušės aikštė
UkmergėBirželio 1 d., 10-14 val.Ukmergės miesto stadionas

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video