Nesutinka su komunalinių atliekų tvarkymo mokesčio didinimu

 Nesutinka su komunalinių atliekų tvarkymo mokesčio didinimu

BNS Vidmanto Balkūno nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Kėdainių krašto politikai pasipriešino komunalinių atliekų tvarkymo mokesčio didinimui. Nepaisant to, kad Kauno regiono atliekų tvarkymo centro vadovas pateikė ilgą sąrašą priežasčių, kodėl tas mokestis turi kilti, krašto politikai pabijojo tam pritarti, mat augantis mokestis gultų ant kraštiečių pečių. Tarifai nustatomi Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (Kauno RATC) visuotiniame dalininkų susirinkime, kurio vienas iš narių – mūsų savivaldybei atstovaujantis rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius. Krašto politikų sprendimu, dalininkų susirinkime jis turės balsuoti prieš mokesčio kėlimą. Tiesa, ar tai iš tiesų padės išvengti mokesčio augimo, dar neaišku.

Patiria milžiniškus nuostolius

Šiuo metu už komunalinių atliekų priėmimą ir apdorojimą Kauno regione yra taikomas 62,81 Eur (be PVM) už 1 toną tarifas.  Jis buvo nustatytas dar  užpernai ir šiemet nekilo dėl to, kad Kauno RATC šiuos metus išgyvens su turimais finansiniais ištekliais.

Vis dėlto kitais metais nepakėlus mokesčio, Kauno RATC sakosi patirsiantys maždaug 3,5 mln. eurų nuostolį.

Nuostolis susidarytų dėl to, kad dešimt kartų išauga mokesčio už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis tarifas (nuo 5 Eur/t iki 50 Eur/t). Taip pat prie nuostolio prisidėtų ir išaugusios elektros bei šilumos kainos, dėl infliacijos brangstančios paslaugos, brangstantis įrangos atnaujinimas, atliekų deginimo sąnaudų augimas bei didėjantys atlyginimai.

Augtų mokesčio tarifas

Komunalininkai dažnai akcentuoja, kad surenkami mokesčiai turi padengti jų patiriamas išlaidas.

Už komunalinių atliekų tvarkymą šiuo metu miesto gyventojas moka 28 eurus per metus, pakilus mokesčiui vienas
asmuo mokėtų jau apie 40 eurų./ Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Komunalinių atliekų priėmimo ir apdorojimo mokesčio tarifas yra nustatomas Visuotiniame dalininkų susirinkime, kuriame dalyvaus ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

Planuojama, kad bus siūloma kelti mokestį nuo dabar esančių 62,81 Eur/t iki 98,22 Eur/t (be PVM).

Dėl to skaičiuojama, kad papildomai mišrių komunalinių atliekų priėmimui ir apdorojimui reikėtų apie pusantro milijono eurų daugiau nei šiemet.

Mokesčio našta gultų ant krašto gyventojų pečių.

VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centras kitais metais nepakėlus mokesčio, sakosi patirsiantys maždaug 3,5 mln. eurų nuostolį.

Aut. past.

Rūšiavimas negelbėja?

Rajono tarybos posėdyje ieškant argumentų, kodėl didėjant kainoms šis mokestis neturėtų būti keliamas, paaiškėjo, kad kėdainiečiai yra stipriai pasitempę rūšiavimo srityje.

Savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjo Egidijaus Grigaičio pateikti duomenys rodo itin gerėjančias rūšiavimo tendencijas, o kartu ir mažėjantį komunalinių atliekų skaičių.

„Lyginant 2020 ir 2021 metus galima matyti, kad komunalinių atliekų buvo surinkta 204 tonomis mažiau, o lyginant šiuos metus su praėjusiais metais, komunalinių atliekų kiekis mažesnis 1 000 tonų. Tiesa, metai nesibaigę, tad tikėtina, kad metus baigsime surinkę 1 300–1 400 tonų komunalinių atliekų mažiau, nei pernai.

Tai tikrai dideli skaičiai.

Rūšiuojamas stiklas, popierius, plastikas individualiose valdose, ir 2020 metais buvo išrūšiuota 1 066 tonų, o šių metų devynių mėnesių rezultatas – jau išrūšiuotos 1 900 tonos“, –  kalbėjo E. Grigaitis.

Posėdyje dalyvavęs Kauno RATC vadovas Laurynas Virbickas teigė, kad mokestį kelti būtina, ir jis nekeliamas drastiškai. Nei elektros išlaidų kompensacijos, nei didėjantis rūšiavimas finansinės naštos iš esmės nepagerins.

„Elektra sausio mėnesį mums kainavo 16 tūkst. eurų, o praėjusį mėnesį mums elektra kainavo jau 140 tūkst. eurų. Net nuėmus pusę sumos, kurią galima būtų kompensuoti, vis tiek augimas išlieka ženklus.

Pas jus rūšiavimas gerėja, pas mus į įrenginius patenka mažiau atliekų, tad iš jų galima mažiau ištraukti naudingų antrinių žaliavų.

Prieš kelis metus mes sudegindavome 75 proc. daugiau atliekų nei dabar.

Bet esmė ta, kad anksčiau buvo galima sutaupyti pinigus atliekas vežant į sąvartyną. Bet mokestis didės vežant atliekas į sąvartyną. Dabar tai kainuoja apie 20 eurų, kitąmet kainuos 60 eurų.

Turėtume džiaugtis dėl deginimo įrenginių, kad jie išvis yra mūsų regione“, – kalbėjo Kauno RATC vadovas ir pridūrė, kad deginimo įrenginiais džiaugtis reikia dar ir dėl to, kad jei ne jie, Zabieliškio sąvartynas jau būtų perpildytas ir uždarytas. Šiuo metu, žvelgiant į dabartines tendencijas, sąvartynas galės priimti atliekas dar bent metus laiko.

Tiesa, sąvartyno uždarymas taip pat kainuotų bent keletą milijonų eurų.

„Preliminarūs skaičiai tokie, kad miesto gyventojams mėnesiui mokesčio augimas būtų apie eurą ar kiek daugiau, kaimiškųjų seniūnijų gyventojams – apie 60 centų per mėn.“.

E. Grigaitis

Gyventojams kaina augtų

Nepaisant to, kad Kauno RATC vadovas akcentavo, jog įkainis keliamas minimaliai, gyventojams tai taps dar viena našta prie ir taip augančių kainų.

„Mes tarsi turėtume sutikti, kad mokestis būtų pakeltas, bet mes suprantame, kad mokesčio pakėlimas atsilieps mūsų krašto gyventojams.

Ar yra paskaičiuota, kaip tai atsilieps mūsų gyventojams?“ – teiravosi Indrė Fiodorova.

„Be abejo, tai atsilieps mūsų krašto gyventojams.

Preliminarūs skaičiai tokie, kad miesto gyventojams mėnesiui mokesčio augimas būtų apie eurą ar kiek daugiau, kaimiškųjų seniūnijų gyventojams – apie 60 centų per mėnesį“, –  sakė E. Grigaitis.

Šiuo metu miesto gyventojas moka 28 eurus per metus, pakilus mokesčiui vienas asmuo mokėtų jau apie 40 eurų.

Siūloma kelti mokestį nuo dabar esančių 62,81 Eur/t iki 98,22 Eur/t (be PVM).

Aut. past.

Nesutiko

„Manau, kad jau tarybai iš administracijos turėjo ateiti sprendimo projektas, siūlantis balsuoti prieš, o ne už“, – sakė I. Fiodorova.

Iš esmės neįtikintas sakėsi jaučiantis ir opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius.

„Mes suprantam visi, kad situacija yra sudėtinga, kainos kyla. Suprantama, kad Kauno RATC administracijai reikia subalansuoti savo finansinius rodiklius. Nori nenori mes turėsime koreguoti tą kainą, bet šiandien, manau, neįmanoma tą padaryti.

Tačiau dabar pateikta informacija tiesiog neįtikina“, – sakė politikas, tačiau vis dėto Valstiečių frakcijos siūlymą įpareigoti A. Kacevičių dalininkų susirinkime balsuoti „prieš“ pavadino pertekliniu.

Beveik visi krašto politikai visgi galiausiai pritarė valstiečių siūlymui ir Visuotiniame dalininkų susirinkime A. Kacevičius turės išreikšti nepritarimą mokesčio kėlimui.

Tiesa, Kauno RATC dalininkai yra šeši – be Kėdainių, balsavimo teisę turi Kauno miestas ir rajonas, Raseiniai, Kaišiadorys, Jonava.

Jei vieninteliai Kėdainiai balsuotų „prieš“, mokestis vis tiek būtų pakeltas. Norint pasiekti rezultato, reikėtų, kad taip pat balsuotų visos mažosios savivaldybės.

Tuo tarpu kas bus, jei nubalsavus „prieš“ mokestis nebus pakeltas ir Kauno RATC turės pusketvirto milijono eurų nuostolį bei kai tai atsilieps komunalinių atliekų surinkimui ir perdirbimui, lieka neaišku.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video