Miestas apsilupęs, o savo statinių nesusitvarkanti savivaldybė nenori būti baudėja ir kitiems

 Miestas apsilupęs, o savo statinių nesusitvarkanti savivaldybė nenori būti baudėja ir kitiems

Eglės Kuktienės nuotr.

Socialiniuose tinkluose kėdainiečiai piktinasi, kad Kėdainiai vis labiau atrodo apleisti. Net ir miesto centre akis jau bado apleisti pastatų fasadai – net centrinėje aikštėje kai kurių namų dažai nusilupę, sienos apipieštos vandalų. Tuo tarpu savivaldybė sako, kad baudėjo vaidmens imtis nenori, o sutvarkyti kai kuriuos net ir jai pačiai priklausančius statinius tiesiog… per brangu, nors ir puoselėja viltis 2026 metais tapti šalies kultūros sostine.

Svastikos ant tilto skaičiuoja penktus metus

Štai pėsčiųjų tiltai visais laikais buvo elegantiškas ir žavus miesto elementas. Paprastai itin lengvos formos siauri tiltai ne tik yra malonūs pasivaikščioti, suteikia miestui lengvumo, grakštumo. Tik, žinoma, ne tada, kai tokio tilto laikančiąsias kolonas puošia svastikos arba užrašai, keikiantys kažkurį mieste gyvenantį Gytį, kaip, pavyzdžiui, tie, kuriais išpieštas „Vaivorykštės“ pėsčiųjų tiltas.

Nors mąstantys žmonės suvokia, kad savo miesto ir jo statinių teršti nevalia, puikiai suvokia ir tai, kad tarp mūsų gyvena visokių žmonių, o jaunimas, deja, kai kada pasižymi tokio supratimo stygiumi. Todėl nenuostabu, kad vieši statiniai daug kur yra apterlioti ir aprašinėti.

Taigi ne išimtis ir „Vaivorykštės“ tiltas. Liūdina tik tai, kad terlionės ant jo laikančiųjų konstrukcijų skaičiuoja jau penktus metus, o jų perdažymas kainuoja „kosmines“ pinigų sumas.

„Tiltas yra savivaldybės nuosavybė. Paprastai jo priežiūra rūpinasi miesto seniūnija. Prieš penkerius metus „Vaivorykštės“ tiltas, (po jo padegimo), buvo remontuotas, tad buvo sutvarkytos ir lentelės, apdaila, perdažytas.

Tad užrašai ir piešiniai yra atsiradę nuo 2019 metų. Perdažyti sugadintus plotus seniūnijai kainuoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių“, – sako savivaldybė ir priduria, kad labai operatyviai reaguojama tada, kai atsiranda įžeidūs, nesantaiką kurstantys užrašai matomose ar sakralinėse vietose.

„Vaivorykštės“ tiltas yra ne tik taip gausiai aprašinėtas, kad jau kone nesimato švarios vietos, bet ant jo puikuojasi ir svastika. Tad savivaldybė patikino, kad „Vaivorykštės“ tilto užrašai bus dar kartą apžiūrėti, o netolimoje ateityje planuojama vertinti techninę būklę ir atsižvelgus į rezultatus bus numatomi reikalingi darbai.

Net ir miesto centre akis jau bado apleisti pastatų fasadai – net centrinėje aikštėje kai kurių namų dažai nusilupę, sienos apipieštos vandalų.

Aut. past.

Savivaldybė baudėju būti nenori

Suprantama, kad miesto centre esantys pastatai kažkam priklauso. Dalis jų yra savivaldybės, dalis – privačių asmenų pastatai. Į jų priežiūrą kištis savivaldybė turi gana ribotas priemones, tačiau kontrolei vietos vis dėlto yra. Tik kad savivaldybė sako visai nenorinti bausti, o verčiau renkasi gražiuoju paraginti susitvarkyti.

„Savivaldybė neturi noro būti baudėju, atsakingi specialistai nuolat ieško kontaktų ir sprendimų su ne visai tinkamai prižiūrimų pastatų savininkais – kad statiniai būtų tinkamai prižiūrėti.

Savivaldybės specialistai nuolat bendrauja su pastatų savininkais, yra perspėjimai, skiriamos baudos, tačiau visada siekiama galutinio rezultato – pokyčių, kad pastatai būtų pradėti tvarkyti.

Taip bendradarbiaujant jau yra sutvarkytų pastatų, o su kai kuriais pradėti sudaryti planai dėl būsimų remontų“, – sakė mero patarėja Vilija Mockuvienė.

Maža to, kartais pastatai, o ypatingai esantys centre, turi ne vieną, o kelis savininkus. O ten, kur keli savininkai, prasideda problemos – jei vieni nori ir gali tvarkytis, kiti gali nei norėti, nei galėti tai daryti.

„Savivaldybėje yra darbuotojų, kurie laikas nuo laiko išrašo įspėjimus tokių pastatų savininkams, bet iš kitos pusės mes turime programą, skatindami tų pastatų savininkus susitvarkyti.

Mes esame suinteresuoti, bet, patikėkite, ne taip lengvai viskas darosi. Norime patys, kad pastatas būtų sutvarkytas, bet jei jis turi 6–8 savininkus, ten tarp jų sutarimo nebūna net.

Pravažiuojate Č. Milošo gatve, namo ant kampo siena kaip atrodo, na netenkina mūsų tas vaizdas, blogai kai kurie pastatai atrodo, bet va…“ – sakė meras Valentinas Tamulis.

Jis pridūrė, kad pastatų savininkų bausti per mokesčius ir baudas aklai taip pat negalima, nes yra tam tikri saugikliai sudėti, kurie visgi gina turto savininką ir jo interesus.

Nors mąstantys žmonės suvokia, kad savo miesto ir jo statinių teršti nevalia, puikiai suvokia ir tai, kad tarp mūsų gyvena visokių žmonių, o jaunimas, deja, kai kada pasižymi tokio supratimo stygiumi. Todėl nenuostabu, kad vieši statiniai daug kur yra apterlioti ir aprašinėti.

Aut. past.

Pinigų yra, bet jų neišnaudoja?

Paaiškėjo, kad savivaldybė, skatindama valdytojus bendromis jėgomis tinkamai prižiūrėti ir tvarkyti kultūros paveldo objektus, iš dalies finansuoja kultūros paveldo objektų, esančių Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje, ir kultūros paveldo statinių, esančių Kėdainių senamiesčio dalyje, išsaugojimo darbus.

Nors pernai Senamiesčio rėmimo programai buvo skirta 20 tūkst. eurų, iš jų panaudota buvo vos 7,5 tūkst. eurų, o užpernai pinigų buvo dar daugiau – 40 tūkst. eurų, tačiau išnaudota tik kiek daugiau kaip pusė visos sumos. Tiesa, panaudoti pinigai labai gerai matomi – keletas miesto centre esančių pastatų išties buvo gražiai atnaujinti ir nei kraštiečiams, nei miesto svečiams, akies apsilupusiais dažais neberėžia.   

Šiemet programa taip pat veikia, o prašymus jau galima teikti. Fiziniams ir juridiniams asmenims, nuosavybės teise valdantiems kultūros paveldo statinius arba statinius, esančius kultūros vertybės teritorijoje, skirtos lėšos už atliktus darbus pervedamos pagal pateiktus išlaidas patvirtinančius dokumentus statinio valdytojui, arba tiesiogiai rangovui.

11 Komentarai

 • O gal kaip tik tie suaugę ir slepia savo nuomonę, o vaikai nesidrovi būti atviri? Kaip sakė vienas klasikas, vaiko lūpomis kalba tiesa. Aišku, suaugusiems nesinorėtų to matyti ir būtina užmaskuoti tiesą. Patys užrašai, kiek miestų esu matęs, yra net miesto dalis ir tam tikra subkultūra. Žinoma, kiekvienas miestas gali pasirinkti, kokią žinią nori nešti.

 • Giedrius, eik patriest po tiltu, o ne komentuok nesamones!

  • Nelabai suprantu jūsų logikos vingių, kas yra nesąmonė. Pagrįskite savo nuomonę, nes tokiems atsilikusiems kaip aš mažoka jūsų išsakytų argumentų.

 • tarybiniais laikais perdažytą Panevėžio katedrą ir šalia stovintį buvusį hidromelioracijos technikumo pastatą.Katedra po dviejų metų kaip ką tik perdažyta buvo,o ,,hydrė“jau gerokai apsilaupiusi.Matomai vienos remonto medžiagos buvo parinktos kur ranka,kur koja,o kitos atsižvelgiant į lauko sąlygas,drėgmę ir temperatūrą.Ir dar ne paskutinis veiksnys patys remontininkai.Vienų dirbta,,valdiškai“,o kiti su sąžine.Taip ir pas mus,kai žiūri į gabalais atsilupusį tinką ar nudyžusių spalvų plotus.

 • Atsilaupius

  • Nepaeina biznis is kiosko, timkiu nesiotojau?

 • Reiktu neti miesto ivaizdi gerinti, centre pastatu fasadus nudažyt, bet ir spręst kvapų problema . Gal šiemet per karščius Krekenavos dešrų fabrikas nebedvoks ?

 • Jie didina gamybą

 • „Smilga“ pamirsot nufotkint, irgi gera landyne, paziurekit kaip fasadas baisiai atrodo

 • Tame Gaublyje Rinkos aikštėje kadanors žmonių? Niekad nematau nei vieno zmogaus ten. Is ko jie laikosi išvis? Ir šiaip keista kur šika, meža… Nesuprantu. Į kokį runduliuką ar kur?

  • Būdavo pažiūri filmą apie žmogaus gyvenimą,o paskui sako:tai kaip ten tas herojus pragyveno ,kad nė karto pritūpęs po krūmu nebuvo?

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video