Mažėja ne tik žmonių galimybės patekti pas gydytojus, bet ir nusipirkti vaistų

 Mažėja ne tik žmonių galimybės patekti pas gydytojus, bet ir nusipirkti vaistų

BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Eglė KUKTIENĖ, Kristina KASPARAVIČĖ

Lietuvoje sparčiai mažėja žmonių galimybės patekti pas gydytojus – Sveikatos apsaugos ministerija nusprendė, kad kai kuriais atvejais gyventojams gydytojų konsultacijos nereikalingos, tad dalį gydytojų funkcijų atliks slaugytojos. O tai, kad gydytojų paslaugos vis sunkiau prieinamos, ne vienintelė problema. Gyventojams mūsų šalyje vis labiau ribojamos net ir galimybės nusipirkti vaistų. Dėl neseniai priimtų Farmacijos įstatymo pataisų Lietuvoje jau buvo uždarytos 34 vaistinės, dar nemaža dalis vaistinių sutrumpino savo darbo valandas, savaitgaliais nebedirba. O kaip situacija klostosi Kėdainių vaistinėse?

Vaistininkų trūksta, trumpina darbo laiką

Šiuo metu vienintelės „Kaštonų vaistinės“ įstatymo pakeitimai nepalietė – jos vadovas

Dalius Vansevičius sako, kad po liepos pirmosios niekas nesikeitė, tik kai kurių vaistų, būna, pritrūksta. Nors jo vadovaujamoje vaistinėje ir neįvyko didelių pokyčių, D. Vansevičius sako skeptiškai vertinantis įstatyme numatytą naują sąlygą, kad vaistinėje būtinai turi dirbti ir klientus konsultuoti vaistininkas – vien tik farmakotechniko jau nebeužtenka.

Tuo tarpu didiesiems vaistinių tinklams situacija mažiau palanki – nors jie iš anksto ruošėsi liepos 1-ajai, nuo kurios kiekvienoje vaistinėje turi dirbti ne tik farmakotechnikas, bet ir vaistininkas, tačiau radikalių sprendimų išvengti nepavyko.

Kėdainiuose „Camelia“ vaistinės, nors ir nebuvo uždarytos, tačiau sutrumpino darbo laiką./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vaistininkų trūksta visoje Lietuvoje, Kėdainiai – ne išimtis, tad „Camelia“ vaistinės mūsų krašte, nors ir nebuvo uždarytos, tačiau jau sutrumpino darbo laiką.

„Šiam sprendimui ruošėmės jau kurį laiką. Įvertinę gyventojų poreikius, vaistinių užimtumą ir įsigaliojus Farmacijos įstatymo pokyčiams dalies vaistinių darbo laiką sutrumpinome ir Kėdainių rajone. Siekiame, jog pokyčiai sukeltų kuo mažiau iššūkių gyventojams. Todėl Kėdainių mieste ir rajone neuždarėme nė vienos vaistinės“, – sako šį vaistinių tinklą valdančios UAB „Nemuno vaistinė“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė ir priduria, kad kai kuriuose kituose Lietuvos miestuose jų tinklo vaistines vis dėlto teko uždaryti.

Aštuonias vaistines mūsų krašte turinčio tinklo vadovė neslepia, kad vartotojai buvo įpratę vaistinę rasti jiems patogioje vietoje ir patogiu laiku.

„Šis įstatymo pakeitimas sudaro tokią situaciją, kad gyventojams bus sudėtingiau įsigyti reikalingus preparatus jiems tinkamu metu ir tinkamoje vietoje, reikės atidžiau tikrinti dirbančių vaistinių darbo laiką“, – sako A. Budrikienė.

Ji pridūrė, kad įstatymas sukėlė iššūkių ir gyventojams, ir vaistinėms bei jų darbuotojams. Vaistinėse farmakotechnikai negali dirbti vieni, nors kai kurie jų vaistinėje dirbo net daugiau kaip 30 metų. Jų kompetencija A. Budrikienė sako neabejojanti – juk jie pacientus daugelį metų konsultavo įvairiais sveikatos klausimais.

Šiuo metu vienintelės „Kaštonų vaistinės“ įstatymo pakeitimai nepalietė – jos vadovas Dalius Vansevičius sako, kad po liepos 1-osios niekas nesikeitė, tik kai kurių vaistų, būna, pritrūksta.

Aut. past.

Visą parą konsultuoti gali telefonu

„Gintarinės vaistinės“ priimti sprendimai – panašūs. Penkias vaistines Kėdainiuose turintis tinklas nė vienos vaistinės neuždarė, tačiau sutrumpino jų darbo laiką.

Viena vaistinė, esanti Tilto gatvės prekybos centre, nebedirbs sekmadienį, o vaistinė esanti Gegučių gatvės prekybos centre, nedirbs šeštadienį ir sekmadienį.

Vis dėlto vaistinė bando ieškoti sprendimų, kaip gyventojams palengvinti dalią, tad skelbia telefono numerį, kuriuo gyventojus sveikatos klausimais visą parą gali konsultuoti specialistas.

„Šią idėją padiktavo klientų poreikis gauti ekspertinę konsultaciją sveikatos klausimais bet kuriuo paros metu. Tikimės, kad ši paslauga, kuri jau sulaukė daug pacientų dėmesio, padės sumažinti pacientų nepatogumus po liepos 1 dienos pokyčių“, – sako „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė.

Šios vaistinės klientai skatinami naudotis elektronine vaistine, kur užsakyti vaistų galima bet kada, o juos į namus gali pristatyti kurjeris – tokiu atveju iš namų išeiti net nereikėtų. Žinoma, kurjeris vaistus pristato ne iš karto, tad toks vaistų užsakymo būdas reikalauja šiokio tokio planavimo – tačiau vaistai paprastai pasiektų jus per dieną.

Pašnekovė sako, kad po liepos pirmosios svarbiausia buvo užtikrinti, kaip teisingai perskirstyti darbo krūvį vaistininkams, kad jie nepervargtų.

„Kadangi po įstatymo permainų didesnėje dalyje šalies vaistinių negali dirbti vienas farmakotechnikas, su juo būtinai kartu dirbti turi vaistininkas, kurių rinkoje labai trūksta, mums didžiausias iššūkis buvo perskirstyti vaistininkų darbo krūvį ir valandas, kad jie nepervargtų, galėtų keistis ir teikti profesionalias paslaugas pacientams.

Daugelyje vaistinių po įstatymo pakeitimų keitėsi komandos, nes anksčiau buvo nusistovėjusi tvarka, kai vaistininkas prižiūrėdavo, esant poreikiui konsultuodavo farmakotechnikus nuotoliniu būdu, o juk visada yra žmogiškas faktorius, kai keičiasi kartu įpratusios dirbti komandos, kolektyvas, nes permainos nėra lengvas procesas“, – sakė I. Tėvelienė.

Liepos gale dėl farmacijos įstatymo pataisų Lietuvoje jau buvo uždarytos 34 vaistinės, dar nemaža dalis vaistinių sutrumpino savo darbo valandas, savaitgaliais nebedirba.

Aut. past.

Teko atleisti ilgus metus dirbusius farmakotechnikus

Ilgus metus vaistinėse dirbę ir žmones konsultuodavę farmakotechnikai netenka darbo. Perskirsčius darbo krūvius, sutrumpinus vaistinių darbo laiką bei kai kurias vaistines apskritai uždarius, jiems darbo tiesiog nebeliko, sako BENU vaistinių tinklo vadovė Indrė Brazauskaitė.

„Jau teko atsisveikinti su keletu ilgalaikių darbuotojų, farmakotechnikų. Tai skaudžiausia šios situacijos pusė, kurią apsunkina ir vaistininkų trūkumo didėjimas Lietuvoje – šių specialistų, kurie turėtų nuolat prižiūrėti farmakotechnikų darbą, rinkoje tiesiog neatsiranda daugiau.

Niekada neabejojome, jog vaistinės – tai farmacinės kompetencijos židinys kiekvienoje bendruomenėje. Visada tikėjome komandinių pastangų galia ir šiandien tikime, jog pati stipriausia komanda vaistinėje ta, kur petys į petį dirba tiek vaistininkas, tiek vaistininko padėjėjas (farmakotechnikas), tiek kosmetikos konsultantas“, – sako pašnekovė.

Krakėse veikianti BENU vaistinė dirbs taip pat, kaip ir anksčiau, tačiau klientams siūloma atidžiau stebėti savo vaistinės darbo laiką, pasikalbėti su jos farmacijos specialistais ir išsiaiškinti, ar vaistinė ateityje dirbs taip, kaip dirbo anksčiau ir atitinkamai planuoti savo vizitus į vaistines.

Maža to, pasak I. Brazauskaitės, į BENU vaistines gyventojai ateidavo ir pasimatuoti temperatūros, kraujospūdžio, pasinaudoti kitomis vaistinėje teikiamomis paslaugomis, pasitarti dėl savo sveikatos būklės. Tad tokiais klausimais nuo šiol žmonėms gali tekti kreiptis kitur, keliauti toliau arba tos pagalbos išvis negauti.

Vaistininkai atvyksta dirbti ir iš kitų miestų

Tuo tarpu keturias vaistines Kėdainiuose turintis „Eurovaistinės“ tinklas sako, kad daugiau pokyčių buvo atlikta vaistinių tinklo viduje, kad kuo mažiau pokyčių matytų klientas.

„Priėmėme individualius sprendimus vaistinėse, stengdamiesi nežymiai koreguoti darbo laikus, įvertinti klientų srautus ir savo galimybes. Turime situacijų, kur vaistinės vadovai pasirinko dirbti ilgesnes darbo valandas, kad išlaikytume įprastą darbo laiką, taip pat tokių, kur vaistininkai dirbti į vaistinę vyksta iš kito miesto ir pan. Be to, įgyvendinome procesų pokyčius ir perskirstėme atsakomybes, kad atlaisvintume vaistininkų rankas susitelkti į farmacinę paslaugą“, – sako vaistinių tinklo komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė.

Ji pridūrė, kad visoje Lietuvoje jų vaistinių tinklas uždarė penkias vaistines, nes laisvų, darbo neturinčių vaistininkų rinkoje tiesiog nėra.

20 Komentarai

 • Tyk mana stiabuklyngas myniralinys vuanduo jus nuo vyska isgyalbys. Giarkyte kol dar yra ir dar parduodu. Gyriausyas vaystas.

 • To ali “ Viktor U“

  Akivaizdu, kad tau reikia minerelinio vandens, nes smegenėlės jau savo paties šūduose pluduriuoja. Net pavardę nesugeba savo parašyti. Tik tą, kurią dar atsimena.

 • Bando kazka pasiepti, bet savo durnuma rodo rasydamas nesamones, issemta tema

 • Čia savi interesai konservatorių kaip ir sunaikinti žmonėms darbo vietas. Kad priimtų iš trečiųjų šalių žmones, nes institutas yra kuriamas, nes migracijos departamentas nebe susitvarko.

  • O iki liepos pirmos vaistininkų krūviai nerūpėjo ponams? Kodel reikia atleisti farmakotechnikus? Tegul jie dirba, tik dar vaistininką reiks priimti. Aha ,o jam ir atlyginimą reik mokėti. MELASabsoliutus, kad vaistininkų trūksta! Mokėkit vertą atlyginimą- eilė lauks norincių dirbti.

  • Nesąmones rašai tamsta! Nesąmones!

 • Man atrodo, kad svarbiausias argumentas čia yra farmakotechnikų darbo vietų mažėjimas. Dėl darbo laiko trumpinimo nelabai skiriasi, aš nusipirksiu vaistą valanda anksčiau ar vėliau, per valandą galiojimas nepasibaigs.

 • Akivaizdu, kad einama prie to, jog žmonės vis intensyviau bus stumiami į apmokamą gydymą ir medicininį aptarnavimą.
  O ukrainai karui po 10 mln. tai ten tai šian, kam smulkintis?
  Savi kantrūs, pakampiais pasišnibždės ir tylės ausis suglaudę!

  • To ir siekiama viską apmokestinti.

  • Jau perspėjinėja,kad chocholais jų nevadintume.Visur jiems lengvatos ir pirmumo teisė.Su čečėnais ir gruzinais maža buvo pamokų?Pala,greit šoksim hopaką pagal jų diktatą per asilų pakaušius.Kas kariuomenėje buvo,tas žino jų chakterį,nes tų niekas neperlauš,o jaunimas dabar toks ,kad kaip smilgos linksta tarsi vėjo pučiamos.Aha,žiūriu ,per žinias eina eilutė,kad Palangoje prieš Baumilos koncertą vyko transformerių palaikymo akcija.Greit gal ir į parduotuves pradės nebeleisti sustatyta sargyba ,kuri kamantinės ar palaikai tuos išsigimėlius…Taip ir gyvename-kuo tolyn į mišką,tuo daugiau kreivų medžių.Neatmestina,kad Lietuva ims bedarbius ir zekus verbuoti į užsienio legioną tręšt Ukrainos juodžemį.Nusispjaut man ant idiotų,kurie pavarys man esant rusų šnipu ir kremliniu.Tik sakau-žiūrėkite,kad paskui nereiktų gert pačių prispjaudyto vandens.Karas yra baisus,o dar baisiau kai slavas slavą pjauna ir lietuvis savo trigrašiu dedasi gelbėjantis pasaulį.Amerikonams,kurie tik trina rankas ir tam kiša milijardus,kad patiems nereiktų liet kraują,dar paagituoja ,kad mūsiškiai ,besimelsdami jiems,karštai bepoteriaudami kvailas galvas į grindis daužo.

   • čiumodanas, vokzalas, kacaplandija, tau kacape. Niekam tu cia nereikalingas, smirdžiau.

    • Kai nesugebi daugiau ką nors protingesnio nei čemodanas ir vokzalas pasakyti,tai dar tą frazę ,,pakvėpini“ savo skunkišku smarsu?

    • Palaikau 100% pamiršai paminėti kad tuoj vėl kaukės uždès…

 • Ir kodėl reikia skleisti tokį negatyvą? Gal R.A. galėtų ir ką nors teigiamo pamatyti ir apie tai parašyti? Ar tokie užsakymai?

 • “ Kam“ nori melo, nes jame ir gyvena.Realybė akis bado.

 • Sąlygos pagerėjo nuo darbiečių valdymo laikų 100 kartų,kai korumpuotą skauma ir vaistų nurašinetoją aukstikaklienę nusodino

 • To “ Ligoninėj“
  Kai neliks tokių ligonių kaip tu, kurios smegenys savam šude plauko, tai tikrai guvenimas pagerės.

 • hidraulikos mokslas apie susisiekiančius indus sako,kad mažėjant medicinos galimybėms gerovės valstybės šansai pleporcingai didėja…Už ką ir pakelkim buvusios alaus šventės taures po šešis jaurus už butelį.

  • Valstybė,kurioje nepamatuotai keliama alaus kaina ,pasmerkta bankrutuoti.

 • Yra šūdas?

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video