Liepsnos ryja Apytalaukio dvarą, kurį norėta privatizuoti (PAPILDYTA, FOTO, VIDEO)

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Šiandien 05.15 val. Bendrajame pagalbos centre gautas pranešimas apie tai, kad Kėdainių rajono Vilainių seniūnijos Apytalaukio kaime dega dvaro rūmai. Dvarą norėta privatizuoti. Kol kas neatmetama, kad jis galimai galėjo būti padegtas.

Gesino Kėdainių ir Jonavos ugniagesiai

Į įvykio vietą išsiųstos Kėdainių ir Jonavos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, informacija apie įvykį perduota Kauno greitosios medicinos pagalbos stočiai.

Vykstant į įvykio vietą pastebėta, kad didelis pastatas dega atvira ugnimi, tad paskelbtas 2 PIN (antras pajėgų išsiuntimo numeris).

Gesinti gaisro pasiųstos Pramonės, Dotnuvos, Šėtos, Josvainių ugniagesių komandos.

Atskubėję ugniagesiai ėmė malšinti liepsnas, vanduo imamas iš čia pat esančių tvenkinių. Gesinat gaisrą įgriuvo perdanga, ugniagesiams buvo pavojinga patekti į pastato vidų.

Vanduo liejamas per langus, patekta į pastato vidų. Pastatas gesinamas ir iš Jonavos PGT automobilinio keltuvo.

Gaisras po poros valandų buvo nuslopintas, išdegė pastato vidus, perdanga, sienos, stogas.

Įkrito perdanga

8 valandą ryto Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyriausioji specialistė Džiuginta Vaitkevičienė „Rinkos aikštę“ informavo, kad atvykus pirmosios gelbėtojų pajėgoms pastato palėpė degė atvira liepsna.

Pranešimas apie gaisrą gautas 05 val. 15 min., pirmosios pajėgos atvyko 05 val. 26 min. Dar vykstant į gaisravietę 05 val. 21 min. paskelbtas 2 PIN (padidintas pajėgų išsiuntimo numeris).

„Gesinant gaisrą įkrito medinė perdanga tarp 2 ir 3 aukšto. Informacija bus redaguojama ir pildoma. Vyksta gesinimo darbai. Įvykis jau tiriamas“, – informavo D. Vaitkevičienė.

Įtaria padegimą

Šeštą valandą ryto į įvykio vietą atskubėjo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius ir Vilainių seniūnijos darbuotojas.

„Kalbėjau su ugniagesiais, ugnies židinys buvo pastato viduje. Čia elektros nebuvo, langai buvo užkalti stipriai, net ugniagesiams teko paplušėti, kol jie įsibrovė į pastato vidų, išlaužę užkaltus langus.

Nors tyrimas tik pradėtas, tačiau turime įtarimų, kad pastatas buvo padegtas tyčia. Vienas langas buvo išluptas ir, matyt, taip buvo patekta į vidų. Žinoma, į šiuos klausimus atsakys ugniagesių ir policijos tyrėjai“, – kalbėjo A. Kacevičius.

Ruošėsi privatizuoti

Pastatą ne per seniausiai buvo išreiškęs norą prižiūrėti ir sutvarkyti vienas juridinis asmuo, savivaldybė pastatą ruošėsi privatizuoti.

„Prieš tris savaites mes buvome susitikę su Kultūros paveldo specialistais. Pastatas buvo apžiūrėtas. Įvertinta jo situacija. Buvo tariamasi dėl tinkamiausių sprendimų. Mūsų noras buvo pastatą privatizuoti. O dabar lauksime tyrimo išvadų ir spręsime ką daryti toliau. Šiuo metu tokia yra situacija“, – komentavo savivaldybės administracijos direktorius.

Papildyta

Neprivatizuojamų sąraše

Įvykio vietoje apsilankiusi Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinio skyriaus vyriausioji specialistė Asta Naureckaitė pažymėjo, kad nors šiuo metu dvaras yra neprivatizuojamų dvarų sąraše, tačiau siekiama sutvarkyti teisinį reglamentavimą taip, kad būtų galimybės dvaro rūmus privatizuoti. 

„Dvaras ir rūmai šiandien yra nenaudojami, jie yra užsandarinti. Objektas nuo 1992 metų Vyriausybės nutarimo yra neprivatizuotinų dvarų sąraše. Šis Vyriausybės nutarimas yra neatšauktas iki šiol, tačiau mano žiniomis, siekiama sutvarkyti teisinį reglamentavimą taip, kad būtų galimybės dvaro rūmus privatizuoti. Apie tai kalbama su rajono savivaldybe“, – kalbėjo Kultūros paveldo departamento atstovė.

Didelis praradimas

Vyriausioji specialistė pažymėjo, kad ši diena kultūros paveldui atnešė išties didelį ir vertingą praradimą.

„Dvaro sodyba yra viena iš didžiausių dvaro sodybų Kėdainių rajone. Be ūkinių pastatų, čia išlikę labai gražūs renesansinio stiliaus rūmai.

Rūmų viduje yra išlikę labai vertingų elementų.

Šiandien tai didelis praradimas kultūros paveldui, todėl, kad matome, jog toje dalyje, kur įvykęs gaisras, ir buvo vertingi elementai.

Vertingiausi elementai yra puošyba, labai gražios krosnys su karūnėlėmis, graviruoti kokliai. Be gražių išorinių elementų, dar yra labai ypatingas pastato vidus“, – dėstė A. Naureckaitė.

Po savaitės

Kokia tiksliai žala padaryta kultūros paveldo objektui – bus vertinama vėliau. Specialistai čia lankysis po savaitės, kuomet bus galima įeiti į pastato vidų.

„Praradimas yra milžiniškas. Yra prarasta labai didelės reikšmės kultūros paveldo objekto dalis. Sudegė perdangos, dalis stogo, vidus išdegęs. O ko nesunaikino ugnis – apliejo vanduo. Iš tiesų labai skaudu ir gaila“, –  atsiduso A. Naureckaitė.

Visi specialistai

Į įvykio vietą atvyko ir Kėdainių rajono savivaldybės specialistai, ugniagesių gelbėtojų specialistai ir tyrėjai, operacijų vadovas iš Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos.

Planuojama, kad baigiamieji darbai gali užsitęsti iki vėlaus vakaro ar net būti tęsiami rytoj.

Apie Apytalaukio dvaro problemas jau esame rašę, plačiau skaitykite čia: https://rinkosaikste.lt/apytalaukio-dvara-dazniau-lanko-vaiduokliai/

14 Komentarai

 • Prieš perkant numušama kaina.O čia geriausiai suveikia gaisras.Juk stogą šiaip ar taip būt reikėję perdengt…

 • Aprašyti vaiduokliai ir pakūrė…

  • Durneliai nesugebėjo,tai,sakai,vaiduokliai čia degtukais pasišvietinėjo ankstų rytą?

 • Tai ko gero viena didžiausių visų valdžių niekšybė. Nesugebėti atgaivinti šitokį dvarą. Išeidamas pensionatas paliko viską, kad dvaras galėtų funkcionuoti. Trūksta žodžių, dabar verks visi kiaulės akis įsistatę.

 • Viską naikina, viska ,tipo, privatizuoja…….baisus valdžios neūkiškumas, aplaidumas, kol “ garbinimo stabas“- pinigai……taip ir bus

 • Niekas neleido dvaro privatizuoti, buvo ruošiamasi tik išnuomoti, nežinau, kodel taip rašoma.

 • Pisdiec dvaras dega O Tamulis Arenoje svencia. Nu ir mera turim nesikeikus ble vien baliai galvoj o kad rupetu kazkas daugiau px svarbu baliai

  • Merui svarbu rankas kuo daugiau žmonių paspaust, nes dar kitą kadenciją nori jis prie lovio, pofig nafig tas dvaras ir tie gaisrai, tegul Kacevičius rūpinasi. Meras nori šventę švęst

 • Pasirinktas labai geras laikas padegimui – prasideda tautinio paveldo lankymo ir šventimo dienos , valdžios atstovai atsakingi už saugomus objektus turėtu atsakyti už nedarbo rezultatus , labai daug visokiu nelaimių šioje kadencijoje Kėdainiuose , prastas savivaldybės darbas .

 • Labai prastai dirba-tik pletkus savo laikrašty varineja ir neapykantą kursto,buvo normalus laikraštis kol ta sena furija neatėjo

  • To ale „Nijole“
   Kodėl šį kart tiek nedaug papletkinai. Tu sugebi daugiau.

   • labai svarbu ,kad anonimams da nijolėms vietos laikrašty atsiranda.

 • Neleido peivatizuoti, išnuomuoti norėjo- Čia neadekvati kalba. Senovinis dvaras, paveldui priklausomas, savivaldybė neniri tvarkyti, apue nuomas kalba. Bet savininkas vis tiek turi rūpintis NT turtu, ne nuomininkas. Ko bėgate nuo atsakomybės. Kėdainių savivalda, kažkokia Indija dar, ar Nairobis. Atidirbinėja paramas nuo pirmų mėnesių. Kai srnai niekur to nėra. Juk ministerija uždraudė. Bet savivaldos valdžiažmogiams neįdomu- daro ką nori, vergų ieško, išnaudoja žmones..

 • […] yra daug“, – apie tyrimą dėl unikalaus, neorenesanso stiliaus bruožų turinčio Apytalaukio dvaro padegimo trečiadienį naujienų portalui lrytas.lt pranešė Kėdainių prokuroras Gintaras Jakštas. […]

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video