Kviečia į paskaitą „Kalbinė agresija ir žodžio laisvė“

 Kviečia į paskaitą „Kalbinė agresija ir žodžio laisvė“

Doc. A. Smetona.

rinkosaikste.lt

Vasario 17 d. 16 val. Kėdainių r. sav. Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje, III a. (Didžiosios Rinkos a. 5), vyks VU Filologijos fakulteto docento Antano Smetonos paskaita „Kalbinė agresija ir žodžio laisvė“. Renginys skirtas Lietuvių kalbos dienoms.

Žodis kaip daiktas − juo galima ir paguosti, ir pagirti, ir paskatinti, bet galima ir sumenkinti, ir sužlugdyti, ir net nužudyti. Todėl suprantama, kad su juo reikia elgtis atsargiai, kaip su kokiu peiliu, kuriuo galime ir duonos atsiriekti, ir pirštą įsipjauti. 

Koks žodis iškelia, o koks žodis žlugdo? Piktas, bet vietoje ištartas žodis gali suveikti kaip spyris į užpakalį, paskatinti veikti, o švelnus, bet neatsargus žodis mirtinai įžeisti, įvaryti depresiją.

Vadinasi, mes laisvi ir kartu atsakingi rinktis žodį, savo valios ir jausmų raiškos priemones. Suprasti, kad vietoje ir laiku galima ir nusikeikti, ir grubiai sušnekėti.

Tai gal neapykantos kalba yra paprasčiausia teisinė fikcija, politkorektiškos vaizduotės chimera, dažnai be pagrindo priešinama su saviraiškos ir žodžio laisve? O viešas nusikeikimas nėra pasaulio pabaiga ir keikūno autoriteto žlugimas? Kad ir kaip tai vertintume, vis dėlto mes vienaip ar kitaip varžome ir ribojame mūsų kalbą – tai ir moraliniai tabu, ir BK bei ANK straipsniai, ir net mūsų Konstitucija.

„Žodžiu, kviečiu pasikalbėti apie mūsų kalbos emocinius paribius, jų reguliavimą, mūsų teises ir atsakomybę, skatinamuosius kalbos aktus ir apskritai kalbinę agresiją“, – kėdainiečius kviečia doc. Antanas Smetona.

3 Komentarai

  • Charizmatiška asmenybė, džiugu, kad jo paskaita bus, įdomus jis

  • Rinkos aikštės komentatorius išmokykite rašyti, nes nebemoka žmonės rašyti aiškiai ir sklandžiai.

    • arba i ji panasus chlapcukai

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Rekomenduojami video