Kuo rizikuojate pirkdami medicininę pažymą?

 Kuo rizikuojate pirkdami medicininę pažymą?

Vairuotojo pažymėjimas dabar daugeliui reikalingas, kaip abi rankos ir kojos – be jo sunkiai įsivaizduojame gyvenimą. Tačiau tiesa ta, kad toli gražu ne kiekvienas gali vairuoti – vien jau dėl sveikatos problemų, jau nekalbant apie netinkamą požiūrį į elgesį kelyje. Vairuotojui privalu pateikti medicininę pažymą, ir ne paslaptis, kad daug kas šiais laikais ją tiesiog… nusiperka. Taip, patikrinimas vyksta, tačiau ar jo pakanka?

Užima perdaug laiko

Medicininę pažymą būsimas vairuotojas gauti turi iš savo šeimos gydytojo, sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje yra prisiregistravęs. Kėdainiuose tokias pažymas išduoda Kėdainių PSPC, tiesa, kėdainiečiai piktinasi itin ilgai užtrunkančia procedūra.

Kalbinti vairuotojai tikino, kad norint gauti pažymą kartais tenka laukti keletą dienų ar savaičių, varstyti skirtingų gydytojų kabinetų duris. Tam dažnas jaunuolis teigia neturintis nei laiko, nei noro, juolab kad yra privačių klinikų, kurios tokią pažymą išduoda… per 10 minučių.

Taigi kyla natūralus klausimas – ar valstybinėse gydymo įstaigose iš tiesų biurokratinis aparatas trukdo greitai atlikti darbą, ar visgi privačios gydymo įstaigos, atradusios aukso gyslą, naudojasi padėtimi?Panašu, kad keliuose ne vienas vairuotojas, pirkęs sveikatos pažymą. O mes dar stebimės, kad tiek daug girtų sėda už vairo. / A. Barzdžiaus nuotr.

Juk ne paslaptis – medicininės pažymos išdavimas kainuoja ne vieną dešimtį eurų. O jeigu būsimi vairuotojai keičiasi kas 10 minučių, kiek pinigų į kasą atkeliauja, suskaičiuoti galite ir patys…

Reglamentuoja įsakymas

Kas ir kaip turi būti patikrinama, prieš išduodant medicininę pažymą vairuotojui, reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Jame nurodyta, kad prieš atliekant apžiūrą vairuotojas užpildo „vairuotojo garbės deklaraciją“. Ir ne, deklaracijoje nekalbama apie garbingą elgesį bei kas nutinka, kai garbingai nebesielgiama. Ten tiesiog garbingai reikia atsakyti į keletą klausimų, tarp kurių yra ir tokie, kaip „ar sergate epilepsija“, „ar skundžiatės dėmesio, atminties sutrikimais“ bei „ar piktnaudžiaujate alkoholiu“.

Na, klausimai klausimais, bet žodžiai „garbės deklaracija“ ne visus įtikins, kad meluoti joje negalima. Kaži kaip į tokius klausimus atsakytų alkoholikas, manantis, kad problemų su alkoholio vartojimu neturi, ir dar turintis atminties sutrikimų…

Tiesa, deklaracijos gale užrašytas sakinys „užtikrinu, kad visa mano pateikta informacija yra visiškai teisinga, ir suprantu, kad, pablogėjus sveikatos būklei, turiu nedelsdamas (-a) kreiptis į gydytoją“ tarsi numeta naštą nuo sveikatos apsaugos specialistų pečių: juk vairuotojas pasižadėjo, kad nemeluoja, o jei pamelavo – mes nekalti.

Ir juos galima suprasti – juk net ir dabar, pasitikint žmogaus garbe ir morale, laukti pažymos keletą dienų daugeliui nepatinka. Kas būtų, jeigu pažymos turinį turėtų užpildyti gydytojai?

Priklauso ir nuo amžiaus

Norinčiųjų vairuoti sveikatos tikrinimas ir jo dažnumas priklauso nuo asmens amžiaus. Asmenims iki 55 metų sveikatą pasitikrinti privalu kas dešimtmetį. Jų sveikatą tikrinti turi šeimos gydytojas, gydytojas oftalmologas bei psichiatras.

Vyresni žmonės sveikatą tikrintis turi dažniau, o ir apžiūros būna ilgesnės ir išsamesnės, į jas įtraukiama dar daugiau gydytojų. Logiška, kad išsamiam ir atsakingam sveikatos patikrinimui kiekvienas gydytojas turi skirti po daugiau nei tris minutes.

[quote author=“Autorius“]Kaip įmanoma gauti medicinos pažymą per 10 minučių? Ogi paprastai, eiti ten, kur jus apžiūrės tik šeimos gydytojas.[/quote]

Taigi vėl galima kelti klausimą – kaip įmanoma gauti medicinos pažymą per 10 minučių? Ogi paprastai, eiti ten, kur jus apžiūrės tik šeimos gydytojas. Tas šeimos gydytojas žmogų paprastai mato pirmą kartą, iš duomenų bazės ištraukia narkologo pažymą, kurioje, tarp kitko, jeigu asmuo niekur dėl jį kamuojančių bėdų nesikreipė, niekas ir nepažymėta, ir vuolia – alkoholikas arba kitokių psichologinių bėdų turintis asmuo jau įvertinamas, kaip galintis vairuoti automobilį.

Gal todėl mūsų keliuose tiek girtų vairuotojų, gal todėl mūsų keliuose daug vairuotojų, kurie negeba valdyti pykčio ir tramdyti emocijų, o tai, sėdint prie vairo, gali tapti lemtingu skaudžios avarijos faktoriumi.

Pažyma pirmiausia reikalinga pačiam žmogui

Nepaisant to, kad daugeliui žmonių keletą dienų palaukti, kol bus išsamiai patikrinta jų sveikata, yra per didelė prabanga, Kėdainių PSPC direktoriaus pavaduotoja klinikiniam darbui Laima Juodeikienė patikino, kad stengiamasi eiles mažinti, ir pastebėjo, kad paskutiniu metu norinčių gauti medicininę pažymą asmenų eilių apskritai nebuvo.

Tuo tarpu PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė atkreipė dėmesį, kad gauti pažymą ir pasitikrinti sveikatą – du skirtingi dalykai. PSPC pirmiausia vykdo sveikatos patikrinimą, todėl ir laiko tai užima daugiau.

„Mūsų įstaigoje vairuotojų sveikata tikrinama nuo 8.00 iki 11.00 val. antradieniais ir ketvirtadieniais bei kiekvieno mėnesio pirmą šeštadienį.

Pacientas privalo užpildyti „Vairuotojo garbės deklaraciją“, klausimyną dėl obstrukcinės miego apnėjos ir EPWORTH mieguistumo skalę.

Visais atvejais pacientą tikrina šeimos gydytojas, gydytojas psichiatras ir akių ligų gydytojas, kai kuriais atvejais – otorinolaringologas bei neurologas.

Pats pacientas turėtų būti gana sąmoningas ir suprasti, kad kelyje jis nebūna vienas, todėl būtina jausti atsakomybę ir dėl savęs, ir dėl kitų eismo dalyvių“, – tikino L. Juodeikienė.

Pažymos gali ir neišduoti

Jeigu asmuo neatitinka minimalių fizinių ir psichologinių reikalavimų, jam medicinos pažyma gali būti ir neišduodama.

„Pažyma gali būti neišduodama, kai reikalingas papildomas paciento ištyrimas ar specialistų konsultacijos. Jei, patikrinus sveikatą, nustatoma, kad pacientas negali vairuoti transporto priemonės, sveikatos tikrinimo pažyma neišduodama ir informuojama Valstybės įmonė „Regitra“. Per mėnesį tokių atvejų būna keletas“, – patikino L. Juodeikienė.

[quote author=“Autorius“]Matyt, girtų vairuotojų problemą mato tik tie, kurie per tokį girtuoklį neteko savo artimojo.[/quote]

O kaip būna su tais, kurie yra netekę vairuotojo pažymėjimo dėl vairavimo esant neblaiviam? Kaip būna su tais, kurie gydėsi nuo alkoholizmo? Kaip patikrinama, kad jie jau išgijo, kad gali vairuoti? Šalyje, kurioje girti asmenys padaro gyvą galą avarijų, tai turėtų būti ypač griežtai tikrinama. Tačiau panašu, kad aiškinimasis, ar asmuo nebepiktnaudžiauja alkoholiu, paliktas psichiatrui.

„Ar asmuo yra išgijęs, ar ne, tikrinama pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Jeigu yra reikalas, asmenį tikrina psichologai, jam gali būti skirti teisės vairuoti apribojimai, pavyzdžiui, teisės suteikiamos tik metams. Gali būti privaloma lankytis pas gydytoją narkologą, asmuo yra stebimas kurį laiką“, – vardijo L. Juodeikienė.

Štai jums ir atsakymas, kur yra didžiausia skylė, pro kurią prie vairo veržiasi alkoholiu piktnaudžiaujantys asmenys. Jeigu jie eitų sveikatos pažymą pasiimti valstybinėje įstaigoje, būtų stebimi, lankytųsi pas daug gydytojų, jiems būtų apribotos teisės. Baisu, kas gali to norėti? Ir kas gali tą pasirinkti, kai kažkur pažymą be jokių pamokslų gausi per 10 minučių?

Be to, sveikatos apsaugos ministro įsakyme atskiros dalies, kurioje būtų reglamentuota sveikatos apžiūra buvusiam alkoholikui arba asmeniui, kuris teisių neteko dėl to, kad vairavo neblaivus, net nėra. Matyt, girtų vairuotojų problemą mato tik tie, kurie per tokį girtuoklį neteko savo artimojo.

Neturi fakto

Sveikatos apsaugos ministerijoje, panašu, apie šiuos dalykus nekalbama – problemos nurašomos rajono savivaldybei arba Akreditavimo tarnybai.

Sveikatos apsaugos ministerijos vyr. specialistė Vytenė Jankauskienė, kalbėdama telefonu, nebuvo linkusi pripažinti fakto, kad Lietuvoje sveikatos pažymas daug kas perka.

„Mes neturime fakto, kad yra perkamos pažymos. Jeigu turėtume faktą, reikėtų kreiptis į Akreditavimo tarnybą, mat jie tokiais dalykais užsiima. O kol kas fakto neturime – nejau norite, kad ministerija pripažintų, kad žino apie perkamas pažymas?

Be to, pirminę sveikatos priežiūrą organizuoja savivaldybės, taigi įtariant ar žinant nesąžiningą veiklą, reikėtų kreiptis į savivaldybę. Iš esmės ministerijos nuomonė tokia, kad visi turi elgtis pagal teisės aktus“, – kalbėjo specialistė.

[quote author=“Autorius“]Žmonės Lietuvoje vis dar laikosi posovietinio mąstymo – pranešimas apie netinkamą poelgį vis dar laikomas skundimu, o ne vienas socialinis eksperimentas parodė, kad lietuviai linkę niekur nesikišti.[/quote]

Visgi vėliau, pateikus raštišką informaciją, minėtas siūlymas kreiptis į savivaldybę dingo – tad taip ir lieka neaišku, ar sveikatos priežiūros įstaigas koordinuoja savivaldybė, ar Akreditavimo tarnyba.

Sveikatos patikra per 10 min. – neįmanoma

Tuo tarpu Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė patvirtino – per 10 minučių atlikti vairuotojui reikalingo sveikatos patikrinimo neįmanoma.

„Asmens sveikatos priežiūros įstaigose vairuotojų sveikatos tikrinimai privalo būti atliekami pagal Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos aprašo, patvirtinto LR sveikatos apsaugos ministro įsakymo reikalavimus. Paciento sveikatos būklę pagal savo kompetenciją privalo įvertinti 1–4 gydytojai specialistai – neurologas, oftalmologas, otorinolaringologas (ausų, nosies ir gerklės gydytojas) ir psichiatras. Atsižvelgiant į reglamentuotą paciento ištyrimo apimtį, vairuotojo sveikatos tikrinimas negalėtų būti atliktas per 10 minučių“, – tikino Akreditavimo tarnybos direktorė.

Taigi, visiems galvojantiems, kad sveikatos pažymos gavimas prieš gaunant vairuotojo pažymėjimą tėra biurokratinis formalumas, tenka nusivilti. Tačiau ką reiškia Akreditavimo tarnybos direktorės žodžiai, jeigu sveikatos patikrą kaip eilinį popiergalį vertina ne tik būsimi vairuotojai, bet ir gydytojai, kurie nesibodi tokias pažymas dalinti į kairę ir į dešinę. Kiek tokių pažymų yra duota alkoholikams, narkotikus vartojantiems, pykčio netramdantiems ar kitokiems nestabiliems asmenims? Akivaizdu, kad 10 minučių vizitas pas gydytoją neleidžia tinkamai įvertinti asmens sveikatos ir psichologinio pasiruošimo. Juk šiaip ar taip, viešai pripažįstama, kad automobilis, valdomas nestabilaus žmogaus, yra gryniausias ginklas.

Nagrinėjo ne vieną skundą

Kol Sveikatos apsaugos ministerijos specialistė tikino neturinti fakto apie perkamas sveikatos pažymas, Akreditavimo tarnyba pateikė duomenis, jog per metus yra išnagrinėjusi keletą skundų, susijusių su netinkamai atlikta sveikatos patikra būsimiems vairuotojams.

„Akreditavimo tarnyba 2015–2016 metais gavo keletą komisariatų pavedimų ir vieno paciento skundą dėl galimai netinkamai atliktų vairuotojų sveikatos tikrinimų. Kokybės kontrolių metu buvo patikrintos asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir nustatyti teisės aktų pažeidimai“, – pasakojo N. Ribokienė.

[quote author=“Autorius“]Asmuo gali kreiptis į Akreditavimo tarnybą, jeigu įtaria, kad jam ar kitam asmeniui galimai netinkamai buvo atliktas vairuotojų sveikatos tikrinimas ir išduota Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma.[/quote]

Akreditavimo tarnyba taiko įvairias priemones sveikatos priežiūros įstaigoms, kurios netinkamai vykdo pacientų sveikatos patikrinimą. Gydymo įstaigai taikomas įspėjimas, taip pat įpareigojama pripažinti negaliojančiomis tos įstaigos išduotas medicinines pažymas, informuojama VĮ „Regitra“, taip pat yra surašomas Administracinių teisės pažeidimų protokolas.

Akreditavimo tarnyba informavo, kad kai kuriems vairuotojams VĮ „Regitra“ vairuotojo pažymėjimus pripažino negaliojančiais po to, kai gavo informaciją apie galimus pažeidimus.

Nagrinėja visokius skundus

Panašu, kad žmonės Lietuvoje vis dar laikosi posovietinio mąstymo – pranešimas apie netinkamą poelgį vis dar laikomas skundimu, o ne vienas socialinis eksperimentas parodė, kad lietuviai linkę niekur nesikišti. Nesvarbu, ar kažkas kažką muša, ar kažką vagia – „ne tavo kiškis, ne tu ir kiškis“.

Žinoma, toks mąstymas staiga pasikeičia, kai pagalbos prisireikia pačiam, o aplinkiniai nekreipdami dėmesio sliūkina pro šalį.

Lygiai tokia pati situacija ir su vairuotojo pažymėjimais. Visi skalambija pavojaus varpais apie tai, kad Lietuvoje daugybė girtų, neatsakingų vairuotojų, daugybė žūčių keliuose. Tačiau ar nebus taip, kaip kad dažnai nutinka – bandoma kovoti su pasekmėmis, o ne priežastimis? Panašu, kad ši vieša paslaptis dėl perkamų sveikatos pažymėjimų nieko nejaudina, nes daugelis net nesuvokia šio dalyko prasmės.

Vis dėlto viltis, kad mūsų šalyje auga atsakingų ir pilietiškų žmonių karta, auga su kiekviena diena. O tokiems žmonėms, kurie mano, kad sveikatos ir psichologinių bėdų turinčiam asmeniui įsigyti sveikatos pažymėjimą turėtų būti neįmanoma, Akreditavimo tarnyba suteikia daugiau vilties.

„Akreditavimo tarnyba pagal savo kompetenciją nagrinėja juridinių ir fizinių asmenų prašymus, pranešimus, skundus. Asmuo gali kreiptis į Akreditavimo tarnybą, jeigu įtaria, kad jam ar kitam asmeniui galimai netinkamai buvo atliktas vairuotojų sveikatos tikrinimas ir išduota Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma“, – patikino Akreditavimo tarnybos direktorė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video