Kokių priemonių imtis, norint džiaugtis stipriu imunitetu

 Kokių priemonių imtis, norint džiaugtis stipriu imunitetu

Asociatyvi Piqsels.com nuotr.

Atėjus rudeniui daugelis susirūpina savo imuniteto stiprinimu – skubama į vaistines, kur pirkinių krepšeliai prikraunami įvairiausių papildų ir vitaminų. Tačiau dažnai pamirštama apie natūralius imuniteto stiprinimo būdus, kuriuos suteikia gamta. Tad kokie požymiai išduoda, kad organizmas nusilpęs ir ko reikėtų imtis, norint palaikyti stiprų imunitetą? Patarimais dalijasi sveikos gyvensenos ir mitybos specialistė Gretė Brokienė.

Turėtume taikyti kompleksinį požiūrį

Nors mityba ir turi didžiulę įtaką mūsų imuninei sistemai, tačiau pasak G. Brokienės, tai toli gražu nėra vienintelis veiksnys, nulemiantis gerą savijautą.

„Visuomet sakau, kad nėra vienos panacėjos. Nėra vienos priemonės, kuri išgydytų visas ligas ir leistų visuomet jaustis puikiai. Į viską reikia žiūrėti kompleksiškai. Ir nors mitybos įtaka mūsų imunitetui yra labai didelė, tačiau reikia nepamiršti ir kitų sąsajų. Ne ką mažiau nei tinkama mityba yra svarbi ir miego higiena, streso kontrolė, fizinis aktyvumas, didelę įtaką taip pat turi ir genetika, paveldimumas, sveikatos istorija. Tai yra tarsi dėlionė, kurios kiekviena dalelė daro įtaką mūsų imuniteto stiprumui“, – pasakoja mitybos specialistė.

Sveikos gyvensenos ir mitybos specialistė Gretė Brokienė.

G. Brokienė priduria, kad į imuniteto stiprinimą reikėtų žiūrėti kaip į ilgalaikį procesą ir savo sveikatos būkle rūpintis nuolatos, o ne tik šaltuoju sezonu ar tuomet, kai jau pajuntame pirmuosius simptomus.

„Pati frazė „imuniteto stiprinimas“ yra labai madinga, pamėgta rinkodaros specialistų ir jų dažnai vartojama. Tačiau labai svarbu suprasti, kad negali paimti ir per vieną dieną tą imunitetą sustiprinti. Joks stebuklas taip greitai neįvyks. Net ir savo klientų tarpe pastebiu tokią madą ar net įprotį, rudenį ir žiemą vartoti vitaminą D, prisipirkti įvairiausių papildų ir taip stiprinti imunitetą. Tai yra neteisingas požiūris. Mums reikia ne tiek stiprinti imunitetą, kiek nuolatos jį prižiūrėti, rūpintis savo sveikata, organizmu. O tai, kaip minėjau, yra kompleksiškas dalykas, apimantis tiek mitybą, tiek kokybišką miegą, tiek fizinį aktyvumą“, – teigia G. Brokienė.

Dažnus peršalimus nulemia ir vitamino D trūkumas

Specialistės teigimu, nusilpusį imunitetą dažniausiai išduoda išoriniai dalykai, kuriuos pastebėti nėra sudėtinga.

„Tai, kad imunitetas nusilpęs išduoda dažnos virusinės ligos, vis pasikartojantys peršalimai, silpnumas, mieguistumas, suprastėjęs virškinimo sistemos darbas, pakitusi odos būklė. Labai dažnai pirmuosius simptomus galima suprasti iš išorinių dalykų“, – tvirtina pašnekovė.

Daugelis pastebi, kad peršalimo ligos ir įvairūs virusai dažniau puola rudenį, šaltuoju metų laiku. Pasak G. Brokienės, taip nutinka dėl tam tikro vitamino trūkumo organizme.

„Dažnesnius sirgimus rudenį lemia vitamino D trūkumas. Lietuvos gyventojams jo trūksta ištisus metus, tačiau šaltuoju sezonu tas deficitas būna dar ženkliai didesnis. Šis vitaminas turi labai didelę įtaką mūsų imuninės sistemos būklei. Žinoma, prie visko dar prisideda ir mityba. Didžioji dalis žmonių yra linkę daržoves, vaisius ir uogas vartoti sezoniškai, tada, kai juos turime šviežius, o paskui rudenį ir žiemą juos kažkodėl pamirštame“, – pastebi mitybos specialistė.

Lėkštėje – vaivorykštės spalvos

Kaip teigia G. Brokienė, norint džiaugtis stipriu imunitetu, reikėtų nepamiršti gamtos suteikiamų gėrybių. Specialistė rekomenduoja išnaudoti tai, ką galime rasti sode ir darže, o ne sezono metu vartoti užšaldytas ar kitokiu būdu apdorotas daržoves bei vaisius.

„Vertinkime tai, ką mums duoda mama gamta. Turime mūsų nuostabias lietuviškas braškes, pomidorus, kurie yra puikus antioksidantų šaltinis. Miškų karalienės žemuogės ar mėlynės, kuriose gausu geležies. Dabar kaip tik prasideda obuolių metas. Pasinaudokime tuo, ką turime sezono metu ir nepamirškime visko iš anksto užsišaldyti. Užšaldyti vaisiai, daržovės ir uogos nepraranda savo vertės ir maistinių medžiagų. Pripildykite savo lėkštes kuo daugiau spalvų – kiekvieną dieną jose turėtų atsirasti pilna vaivorykštė“, – pataria G. Brokienė.

Svarbu išmokti prisijaukinti greitą gyvenimo ritmą

Specialistė teigia, kad norintiems į savo mitybą įtraukti daugiau vaisių ir daržovių, tačiau nežinantiems, kaip tai padaryti, ar paprasčiausiai nemėgstantiems jų skonio, patariama išmėginti keletą dalykų.

„Jeigu žmonės nemėgsta daržovių ar vaisių, nežino, kaip juos įtraukti į savo kasdienį valgiaraštį, visuomet rekomenduoju kreiptis į mitybos specialistus. Jie padės susidėlioti skanesnius receptus ir patars, kaip padidinti suvartojamą vaisių ir daržovių kiekį. Taip pat yra sukurta ir nuostabių produktų, kurie gali padėti tai padaryti. Pati neseniai atradau „fruttberry“ daržovių, vaisių ir uogų miltelių mišinius. Iš pradžių buvau labai skeptiškai nusiteikusi, nes nesu didelė visokių „smoothie“ ir kokteilių fanė. Tačiau susipažinus su šiuo produktu iš arčiau, nuomonė visiškai pasikeitė. Tai yra tikras išsigelbėjimas skubančiam žmogui, puiki alternatyva, padedanti suvartoti reikiamą vaisių ir daržovių dienos normą, todėl pas mane pačią rankinuke dabar visuomet yra bent keli „fruttberry“ pakeliai“, – teigia mitybos specialistė.

G. Brokienė priduria, kad gyvenant šiandieniame pasaulyje, kuriame viskas vyksta itin sparčiu tempu, kaip niekada anksčiau svarbu pasirūpinti savo fizine ir emocine sveikata.

„Į mane dažniausiai kreipiasi miesto žmogus, kuris visur skuba, lekia, jį supa visokie projektai, darbai, šeima, galbūt vaikai. Tai yra be galo dinamiškas, greitas gyvenimo ritmas. Ir aš visuomet skatinu žmones priimti faktą, kad kitaip jau niekada nebebus, kitokio gyvenimo būdo mes jau nebepatirsime. Todėl reikia išmokti visoje šitoje įtampoje ir lėkime savimi pasirūpinti, prisijaukinti tą dinamiką ir pasidaryti ją sau palankią. Čia yra mūsų naujoji misija. Nepamiršti savo kūno, nepamiršti savo emocinės sveikatos ir to paties imuniteto“, – pataria G. Brokienė.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video