Kaune sprendžiamas Kėdainių paramedikų likimas (FOTOGALERIJA)

 Kaune sprendžiamas Kėdainių paramedikų likimas (FOTOGALERIJA)

2018 metais į iškvietimą atskubėję kėdainiečiai paramedikai kaltinami pražudę pacientą./Eglės Kuktienės nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Šiandieną Kauno apygardos teisme sprendžiamas dviejų kėdainiečių – Viginto Balsio ir Ričardo Survilos – likimas. Nuo 2018 metų iš teismų neišeinantys Kėdainių greitosios medicinos pagalbos medikai šiandieną sulauks teismo verdikto – ar bus panaikintas ar paliktas Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų sprendimas abu medikus pripažinti kaltais dėl netyčinės žmogžudystės skiriant 2 metų laisvės atėmimo bausmę.

Kaltina pražudžius pacientą

2018 metais į iškvietimą atskubėję kėdainiečiai paramedikai kaltinami pražudę pacientą. Garbaus amžiaus pacientas, turėjęs gretutinių ligų, krašto medikams buvo gerai žinomas – pas jį greitoji tuomet vykdavusi itin dažnai.

Lemtingą dieną susmukusiam tualete vyrui šeimos nariai iškvietė greitąją. Atvykęs V. Balsys priėmė sprendimą pacientą skubiai vežti į Kėdainių ligoninę.

R. Survila atnešė neštuvus, pacientas buvo užkeltas ant jų. Prireikus nukelti neštuvus su pacientu nuo šaligatvio ant gatvės, teko sustoti. R. Survila užfiksavo neštuvų ratukus, o V. Balsys per tą laiką sunešė į greitosios automobilį paramedikų krepšius su medicinine įranga ir vaistais. Tą jis darė dėl to, kad neturėjo jėgų nešti ir medicininės įrangos, ir nuo šaligatvio ant gatvės nukelti neštuvų su nemažai svėrusiu pacientu.

V. Balsiui į GPM automobilį dedant medicininę įrangą jis išgirdo triukšmą. Išbėgęs pamatė neštuvus su visu pacientu gulint ant žemės.

Prieš teismo posėdį kėdainietis V. Balsys sakė tikintis, kad jo apeliacija bus tenkinta./Eglės Kuktienės nuotr.

Prie neštuvų buvęs R. Survila dar bandė sulaikyti krentančius neštuvus, šaukė, kad neštuvai svyra, tačiau sulaikyti jų nespėjo – neštuvai nukrito, o prie jų pritvirtintas pacientas galva trenkėsi į kelkraštį. Pakėlus neštuvus ir pacientą matyta, kad paciento galva praskelta, iš žaizdos bėgo kraujas.

Pacientas buvo pervežtas į Kauno klinikas, vėliau grąžintas į Kėdainių ligoninę, dar vėliau – vėl į Kauno klinikas, kuriose, nors ir buvo operuotas, netrukus mirė.

Kaltės nepripažino

20 metų greitosios medicinos pagalbos vairuotoju dirbęs R. Survila ir paramedikas V. Balsys visus šiuos metus savo kaltės nepripažino.

Medikai teigė, kad jokių paciento priežiūros ir transportavimo taisyklių nepažeidė. Buvo įsitikinę, kad neštuvai stabilūs, ratukai užfiksuoti – niekas negalėjo nuspėti, kad lygioje vietoje stovintys neštuvų ratukai patys atsifiksuos.

R. Survila vairuotoju jau nebedirba. Prieš teismo posėdį jis pripažino, kad visa situacija jam yra labai sunki, dėl visko smarkiai emociškai išgyvena./Eglės Kuktienės nuotr.

Medikų teigimu, po įvykio neštuvai buvo išmesti. Medikai sakė, kad tokie neštuvai buvo seno tipo, pastaruoju metu apskritai beveik nenaudoti.

Tiesa, abu medikai pripažino žinoję, kad transportuojant pacientą su neštuvais, prie neštuvų turi būti du žmonės.

Tikisi teisingumo

Prieš teismo posėdį kėdainietis V. Balsys sakė tikintis, kad jo apeliacija bus tenkinta.

„Tikiu, kad teisingumas visgi nugalės“, – sakė V. Balsys. Jis šiuo metu vis dar dirba Kėdainių GMP.

„Sunku yra važiuoti į iškvietimus, kas kartą labai daug baimės ir daug nerimo“, – neslėpė jis.

Jo kolega R. Survila vairuotoju jau nebedirba. Pripažino, kad visa situacija jam yra labai sunki, dėl visko smarkiai emociškai išgyvena.

„Nėra paprasta, kai esi nekaltas. Tampo mus jau penkerius metus“, – sakė V. Balsys.

Kraštiečių medikų palaikyti atvyko keletas paramedikų. Tarp jų – Kėdainių GPM jau 40 metų dirbanti paramedikė Jadvyga.

Nukentėjusiųjų advokatas Mantas Šriupša komentuoti situaciją atsisakė./Eglės Kuktienės nuotr.

„Mes tą pacientą žinome, pati daug kartų pas jį važiavau. Jis buvo sunkus ligonis, sunkus tiek savo ligomis, tiek ir fiziškai. Neštuvai sunkūs, ligonis tikrai nemažas, tai yra labai sunkus darbas – o moterims ypač.

Jo būklė buvo bloga, paramedikai atvykę daro viską, kad padėtų žmogui, kad kuo greičiau išgabentų į ligoninę. Jūs pagalvokite, ar yra tokiais atvejais laiko laukti, kol atvažiuos dar viena brigada, kuri padėtų transportuoti sunkų ligonį?

Kolegas kaltina neteisingai, mes visi dėl jų labai jaudinamės, pergyvename ir palaikome.

Viskas, ką jie darė, tai bandė išgelbėti ir padėti žmogui, o dabar yra teisiami, kaip žmogžudžiai“, – neslėpdama jaudulio kalbėjo paramedikė.

Smūgis visai bendruomenei

Medikų advokatė Aušra Ručienė neslėpė, kad tokios bylos labai daug kainuoja visai medikų bendruomenei.

„Manau, kad ši byla tikrai galėjo paveikti kiekvieno medicinos darbuotojo mąstyseną, atsakomybes, darbą.

Šiuo atveju medikai kaltinami, kad dviese nebudėjo prie neštuvų, nors V. Balsys nėra apmokytas kaip neštuvų operatorius ir apskritai neturėjo pareigos saugoti neštuvų.

Nei vienas mano ginamasis nebuvo apmokyti kaip neštuvų operatoriai.

Ligonio apžiūrėti jie vyko kitu, mažai naudojamu automobiliu, mat įprastai R. Survilos vairuojama greitoji tuo metu buvo remontuojama.

Medikų advokatė Aušra Ručienė neslėpė, kad tokios bylos labai daug kainuoja visai medikų bendruomenei.

Aut. past.

Nei automobilis, nei neštuvai buvo praktiškai nenaudojami – kas galėjo žinoti ir numanyti, kad neštuvai, saugiai užfiksuoti, ims ir atsifiksuos?

V. Survila negalėjo be priežiūros palikti krepšių su medicinine įranga, vaistais, stipriomis medžiagomis, tad jo noras pasidėti krepšius į automobilį tam, kad paskui saugiai būtų transportuotas pacientas, buvo visiškai suprantamas.

Po įvykio neštuvai buvo išmesti ir dabar patikrinti jų jau niekas nebegali“, – kalbėjo advokatė.

Nukentėjusiųjų advokatas Mantas Šriupša komentuoti situaciją atsisakė, o prokurorė Ina Zabielienė teigė mananti, kad medikams Kaišiadorių teismo rūmų paskirtas nuosprendis yra teisingas.

Plačiau apie tai skaitykite penktadienio „Rinkos aikštės“ numeryje.

4 Komentarai

  • Stebuklas, kad nepasiėmė nedarbingumą, kaip jurbarkietis.

    • Idiote, lai pas tave gmp nebespėja atvaziuoti kai reikės.

  • Sunkus atvejis.Oi kaip reikia būt mokytam ir visur viską matyti bei nuspėti.Mane gi buvo susukęs insultas,tai mikliai nubogino į Kauną,o lydinčioji daktarytė ar felčerė vis plikę glostė ir ramino,kad nesinervuočiau ir taip nepergyvenčiau.Visko būna,pasitaiko,o va šis minimas atvejis juk tikrai ne apsileidimas ar nenoras padėti.Tuo labiau užgaut ligonį.O kas gali paneigt,kad šiuo nelaimingu atsitikimu nukentėjusiojo artimieji nenutarė dar ir užsidirbti iškeliant kaltinimus paramedikams?Dabar gi madon ateinair peilio pavarymas pagrobėn tau padėjusiajam.Skaičiau apie vieną atvejį,kai sužeistajam padėjęs buvo apkaltintas ,kad neįtvėrė anam sprando .Žodžiu,radai apdaužytą ,bet nekišk nagų ,nes va kaip ir šiuo atveju būsi apkaltintas ,kad ne taip stabdei kraujavimą ar, va,nusukai sprandą.Skambink telefonu ir žiūrėk kaip galuojasi žmogus…

  • pries 7 metus darbe , susuko, infarktas, visu Kedainiu mediku, GMP darbu be galo esu patenkintas, dirbo profesionaliai, dekui Jiems uz tai

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video