Kalbininkės skyrelis: 12-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė

 Kalbininkės skyrelis: 12-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė

LAT nuotr.

Rūta Švedienė, kalbininkė

Žinome, kad šalutinis prijungiamojo sakinio dėmuo paprastai išskiriamas kableliais (Jis žinojo, apie ką kalbėti susirinkusiesiems, ir triukšmas tuoj pat nurimo), retai – brūkšniais (Kad stalčiuose nieko nebuvo – tendencingas melas).

Brūkšnys tinka priduriamai pasakytam paprastai sakinio pabaigoje einančiam šautiniam dėmeniui atskirti, pvz.: Sudeginau lazdelę subtilaus valyto cinamono – kad atbaidyčiau velnius. Laikinai įsikūrė sodo namelyje – kol užbaigs buto remontą.

Kablelis ir brūkšnys kaip savarankiškas ženklas po šalutinio dėmens vartojamas retai, nebent šalutiniame esant nemažai kablelių atskiriamų sakinio dalių, pvz.: Nes edukacija, kurioje susijungia ir geros emocijos, ir naujos žinios, ir patyrimas, prigimtinis smalsumas, įsitraukimas bei bendradarbiavimas, – nuosekliai augina mūsų auditorijos sąmoningumą.

Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video