Paberžės festivalyje – nauji atlikėjai ir visų mylimas kunigas

 Paberžės festivalyje – nauji atlikėjai ir visų mylimas kunigas

Šį sekmadienį visi, išsiilgę ramybės, pabėgimo nuo miesto šurmulio, gamtos jaukumo ir svarbiausia – geros, kokybiškos muzikos, kaip jau tapo įprasta, rinksis Paberžėje. Čia, minint Tėvo Stanislovo atminimą, prasidės jau XI Paberžės festivalis./ Giedrės Minelgaitės-Dautorės nuotr.

Rusnė ŽIEDELĖ

Paskutinį birželio sekmadienį visi, išsiilgę ramybės, pabėgimo nuo miesto šurmulio, gamtos jaukumo ir svarbiausia – geros, kokybiškos muzikos, kaip jau tapo įprasta, rinksis Paberžėje (Kėdainių r.). Tradiciškai, minint Tėvo Stanislovo atminimą, vyks jau XI Paberžės festivalis. Pirmajame festivalio koncerte, skirtame visų mylimo Tėvelio mirties metinėms, vėl netrūks naujovių, o šv. Mišias aukos daugeliui jau seniai gerai žinomas kunigas Ričardas Doveika.

Kaskart susiduria su tais pačiais iššūkiais

Šio festivalio meno vadovas Liudas Mikalauskas pripažįsta, kad vienuolikti metai renginiui – nėra mažai. Tenka visada su kokiais nors iššūkiais susidurti. Vienas iš didžiausių – ką naujo, festivalyje negirdėto pakviesti.

„Nors nėra tai didelis festivalis, bet kad ir trims koncertams nelengva sugalvoti naujų atlikėjų, kurie nesikartotų per tiek metų, kurie būtų žinomi. O mūsų Lietuvėlės nėra daug ir tie visi žinomi atlikėjai labai greitai pasibaigia, ypač kai jau vienuoliktas festivalis“, – apie iškylančius iššūkius organizuojant festivalį pasakojo L. Mikalauskas.

Liudas Mikalauskas: „Dar tik pirmasis festivalio koncertas, aišku, smagu, kad vis įprašo ir manęs, kad padainuočiau, nors bandau atsisakyti, kad nereikėtų pačiam koncertuoti, nes kiek gi jau galima metai iš metų, bet iš visų pusių pradeda mane atakuoti, kad nors kelias dainas atlikčiau. Tad iš anksto atsiprašau visų klausytojų, kurie ir vėl gaus mane, bet pasistengsiu kuo mažiau“./ Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Tačiau jis pasidžiaugė šiais metais ir su humoru pažvelgė į ateitį: „Man atrodo, kad mums pavyko šiemet sukurti dar vieną puokštę iš dar nematytų gėlių festivalyje. Tuo labai džiaugiuosi. Žiūrėsim, kaip bus dvyliktas festivalis. Ir kai kartais užklausia, kas bus kitame festivalyje, visą laiką nusvyra rankos, nes net neįsivaizduoji, ką dar naujo sugalvoti. Bet Dievo apvaizda, atėjus paraiškų teikimo metui, kai jau reikia ir Kultūros ministerijai, ir savivaldybėms pateikti repertuarus, ateina naujos mintys. Tik dabar neklauskit, kas bus dvyliktame festivalyje, o pasidžiaukime, ką turime vienuoliktame“.

L. Mikalauskas atsiprašo klausytojų

Kalbėdamas apie pirmąjį XI Paberžės festivalio koncertą ir jo atlikėjus, kaip ir būdinga L. Mikalauskui, jis nestokojo geros nuotaikos.

„Dar tik pirmasis festivalio koncertas, aišku, smagu, kad vis įprašo ir manęs, kad padainuočiau, nors bandau atsisakyti, kad nereikėtų pačiam koncertuoti, nes kiek gi jau galima metai iš metų, bet iš visų pusių pradeda mane atakuoti, kad nors kelias dainas atlikčiau. Tad iš anksto atsiprašau visų klausytojų, kurie ir vėl gaus mane, bet pasistengsiu kuo mažiau“, – juokėsi atlikėjas ir festivalio meno vadovas.

Kiek surimtėjęs pašnekovas pasidžiaugė, kad birželio 30-ąją Paberžėje koncertuos sopranas Nomeda Kazlaus su pianistu Vincenso de Martino, kuris jau ilgus metus gyvena ir kuria Lietuvoje.

„Klausytojams, manau, bus įdomu susipažinti. Nomedą jie dažniausiai mato per televiziją ne dainuojant, o daugiau kalbant, vertinant, mokant dainavimo įvairiuose projektuose. O šįkart visi susirinkusieji galės pasigrožėti, kaip Nomeda pati ant scenos išpildo vienokius ar kitokius kūrinius“, – pirmojo koncerto atlikėjus pristatė festivalio meno vadovas.

N. Kazlaus visada stengiasi atrasti laiko mažesniems miesteliams

Pati Nomeda Kazlaus taip pat džiaugiasi nauja patirtimi ir naujomis pažintimis, nes Paberžėje ji sakė niekada nėra buvusi.

„Paberžėje lankysiuosi pirmą kartą. Žinoma, apie Tėvą Stanislovą esu girdėjusi daug nuostabių pasakojimų. Labai džiaugiuosi būsimu susitikimu tiek su publika, tiek ir apsilankymu Paberžėje.

Paklausta, ko tikisi iš pirmojo apsilankymo Paberžėje koncerto publikos, N. Kazlaus atviravo, jog pati dėmesingai planavo repertuarą. Todėl trokšta, kad tai būtų ypatingai įdomu ir dvasiškai pakylėta./ Asmeninio archyvo nuotr.

Nors nėra tekę pažinoti ar susitikti su Tėvu Stanislovu, galbūt dėl to, kad mano jau yra kita karta, bet tikrai žinau, kad žmonės pas jį važiuodavo ir iš Vilniaus, ir iš kitų Lietuvos vietų pasitarimui, minčių pravalymui, įkvėpimui, nusiraminimui įgauti“, – skaitytojams pasakoja žinoma atlikėja.

Ne paslaptis, jog garsūs atlikėjai dažnai būna labai užsiėmę, o jų dienotvarkės perpildytos. Tačiau N. Kazlaus tikina, jog tikrai stengiasi atrasti laiko mažesniems miesteliams, nedideliems festivaliams ir labai džiaugiasi, kad sutapo jos grafikas, kai galėjo suplanuoti šį pasirodymą ir atvykti.

„Ne kartą esu kalbėjusi apie suvokimą, kodėl dainuoju ir esu kūryboje. Tai irgi yra misija, pašaukimas.

Mes, atlikėjai, iš tiesų esame kaip dvasininkai – turime jausti tam, ką darome, pašaukimą. Jeigu žmogus dainavime yra dėl kažkokių kitų tikslų, greičiausiai jam bus labai sudėtinga pakelti visus krūvius, iššūkius.

Labai džiaugiuosi, kad birželio 30-osios vakarą šv. Mišias kaip tik aukos kun. R. Doveika. Man bus svarbu pabūti toje aplinkoje, pasidalinti ir stengtis kartu kelti žmonių dvasingumą.

N. Kazlaus

Mano bendravimas ir santykis su ypatingais dvasininkais yra labai svarbus, – pokalbio metu sakė garsi dainininkė. – Daug metų artimai bendrauju su broliais pranciškonais iš šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno, su broliu Benediktu, broliu Astijumi, taip pat kunigais Algirdu Toliatu, Ričardu Doveika. Kaip galėdama prisidedu ir padedu savo įvairiapusiška labdaringa veikla.

Labai džiaugiuosi, kad birželio 30-osios vakarą šv. Mišias kaip tik aukos kunigas Ričardas Doveika. Man bus svarbu pabūti toje aplinkoje, pasidalinti ir stengtis kartu kelti žmonių dvasingumą.“

Atkreipia dėmesį: mišios bus aukojamos 17 valandą

L. Mikalauskas antrino scenos kolegei ir pažymėjo, jog labai svarbu, kad jau antrus metus kunigą R. Doveiką pavyksta pakviesti aukoti šv. Mišias.

„Jam labai patiko pernai paviešėti Paberžėje, pats turi daug prisiminimų, kai dar studijų metais dalyvavo rekolekcijose su Tėvu Stanislovu. Matosi, kad kunigui Ričardui Doveikai dvasininko atminimo puoselėjimas taip pat yra labai svarbus, – sakė pašnekovas. – Tik paskambinau ir paklausiau, ar būtų galimybė jį pakviesti vėl aukoti šv. Mišias. Kunigas prisitaikė, sudėliojo savo labai įtemptą darbotvarkę taip, kad tik galėtų atvykti į Paberžę.

Jau antrus metus Paberžėje šv. Mišias aukos kunigas Ričardas Doveika./ Giedrės Minelgaitės-Dautorės nuotr.

Ir šį kartą, noriu atkreipti dėmesį, šv. Mišios bus aukojamos 17 val., nes kunigas R. Doveika, jei neklystu, jau turėjo suplanavęs Mišių auką Zarasuose ar rajone ir jis vis tiek pasiryžo iš Zarasų 17 valandai suspėti atvažiuoti ir pabūti su Paberžės žmonėmis, kurie čia apsilankys. O žmonių bus tikrai daug, nes jau ir dabar Facebook paskyroje renginys yra sulaukęs daugiau nei 1 tūkst. 600 žmonių susidomėjimo. Duok Dieve, kad tik oras būtų geras, nes būna tikrai, kad jis mūsų nelepina.“

Mielieji, kviečiu visus visus, kurie čia jau yra buvę, pakviesti savo kaimynus, draugus, giminaičius ir atvykti į Paberžės festivalį, nes pačią Paberžės aplinką įprasmina žmonės. Mus visus suvienija bendrystė, malda, muzika.

V. Ragauskienė

Pasiteisino koncertų perkėlimas į didesnę erdvę

Meno vadovas L. Mikalauskas kalbėdamas apie Paberžės festivalio koncertų organizavimą pažymėjo, jog stengiamasi įdiegti naują tradiciją.

„Antrus metus bandome festivalį organizuoti taip, kad pirmas ir trečias koncertas vyktų šventoriuje, t. y. lauke, o antras – Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje. Bandau su atlikėjais suderinti specialią programą ir kunigą, aukojantį šv. Mišias, kad labiau tiktų bažnyčiai. Tačiau apie antrą ir trečią koncertą kalbėti dar anksti“, – šyptelėjo L. Mikalauskas.

Kadangi tai ilgus metus vykstantis muzikos festivalis, atrodo, jog iššūkių jau nebelikę ir viskas einasi tarsi savaime.

Labdaros ir paramos fondo „Viltis-Vikonda“, kasmet organizuojančio Paberžės festivalį, direktorė Virginija Ragauskienė sakė, kad nepaisant visko darbai planuojami. Ji tik antrindama  L. Mikalauskui pažymėjo: „Manau, kad labai pasiteisino koncertų perkėlimas į atvirą talpesnę erdvę lauke – bažnyčios šventorių. Tai ta erdvė, kuri talpina visus žmones, kiek jų besusirinktų. Svarbu, kad oras būtų geras, bet, kaip jau rodo mūsų patirtis, Paberžė yra ta vieta, kad ten gera bet kokiu oru, svarbu tik tinkama apranga pasirūpinti.“

Ir šį kartą, noriu atkreipti dėmesį, šv. Mišios bus aukojamos 17 val., nes kunigas R. Doveika, jei neklystu, jau turėjo suplanavęs Mišių auką Zarasuose ar rajone ir jis vis tiek pasiryžo iš Zarasų 17 valandai suspėti atvažiuoti ir pabūti su Paberžės žmonėmis, kurie čia apsilankys.

L. Mikalauskas

N. Kazlaus Paberžės festivalio klausytojams ruošia neįprastą programą

Paklausta, ko tikisi iš pirmojo apsilankymo Paberžėje koncerto publikos, N. Kazlaus atviravo, jog pati dėmesingai planavo repertuarą.

„Labai džiaugiuosi, kad Tėvas Stanislovas bendravo su tam tikrais mano pažįstamais ir jie mane informavo, kad dvasininkas labai mėgo R. M. Rilkės eilėraščius. Tad galiu pradžiuginti žiūrovus, kad ruošiame tikrai įdomų dalyką, vadinamą melodeklamaciją, t. y. R. M. Rilkės eiles suderinome su muzika.

Iš tiesų programai skiriame daug dėmesio ir trokštame, kad tai būtų ypatingai įdomu ir dvasiškai pakylėta“, – sakė atlikėja.

Pristatydama koncerto programą ji taip pat pridėjo: „Visada mielai atlieku lietuvių autorių kūrybą, kuri labai laukiama žmonių. Taip pat skambės ištrauka iš kino filmo, tam tikros populiarios melodijos, nuostabus gospelinis kūrinys „Amazing grace“, su L. Mikalausku padainuosime keletą duetų. Taigi labai laukiu susitikimo su Paberžės publika“.

Pabaigai paklausta, apie dabartines savo veiklas, N. Kazlaus darbus vardijo vieną po kito.

„Yra koncertai, spektakliai, pasiruošimai projektams, mano vardo vokalo akademija liepos 1-3 d. Palangoje. Vėliau, aišku, laukia ir atostogos, – savo užimtumu stebino atlikėja ir prasitarė, jog jau planuojamas net gruodžio mėnesio repertuaras: „Gruodžio 6 dieną pas mane atvyksta mano sesuo, Montserrat Caballe dukra, kurią vadinu Monsita. Su ja dainuosime šventiniame Gala koncerte, kuris Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje jau tapo tradicija ir vienu laukiamiausių koncertų, nes kiekvienais metais pristatau vis naujus kolegas – žvaigždes su nauja programa. Šiais metais jį pavadinome labai gražiai – „Du balsai – viena širdis“. Taigi einame į priekį su visais projektais, planais ir jiems ruošiamės.“

Virginija Ragauskienė: „Mus visus suvienija bendrystė, malda, muzika“

Stebint nuolat augantį koncertų Paberžėje klausytojų ir lankytojų skaičių, akivaizdu, jog ir pats festivalis auga. Tačiau į svečius visada norisi pakviesti dar daugiau žmonių.

Labdaros ir paramos fondo direktorė Virginija Ragauskienė ragina atvykti į Paberžės festivalį ir pakviesti čia dar nebuvusius, pabūti bendrystėje, maldoje ir muzikoje./ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Mielieji, kviečiu visus visus, kurie čia jau yra buvę, pakviesti savo kaimynus, draugus, giminaičius ir atvykti į Paberžės festivalį, nes pačią Paberžės aplinką įprasmina žmonės. Mus visus suvienija bendrystė, malda, muzika.

Labai lauksime Jūsų!“ – į Paberžės festivalį kviečia Jus visus atvykti šio festivalio organizatorė labdaros ir paramo fondo „Viltis-Vikonda“ direktorė Virginija Ragauskienė.

Kasmetinį Paberžės festivalį organizuoja labdaros ir paramos fondas „Viltis–Vikonda“ bei VšĮ „Liudo Mikalausko koncertai“.

Tarptautinio Paberžės muzikos festivalio mecenatas – „Vikonda grupė“. Festivalio globėja – įmonių grupės „Vikonda“ valdybos pirmininkė Jolanta Blažytė, dvasinis vadovas – Kauno arkivyskupijos Kėdainių dekanato kleb. Dekanas kun. Žydrūnas Paulauskas, meno vadovas – Liudas Mikalauskas.

Rėmėjai: UAB Kėdainių konservų fabrikas, UAB „Krekenava“, „Dadu“ ledus gaminanti UAB „Vikeda“ ir Kėdainių rajono savivaldybė.

Iš dalies festivalį finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba. Festivalio rengėjai – labdaros ir paramos fondas „Viltis–Vikonda“ ir VšĮ „Liudo Mikalausko koncertai“.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video