Efektyvi komunikacija ir pozityvus mąstymas bendraujant

 Efektyvi komunikacija ir pozityvus mąstymas bendraujant

Mokymų dalyvius dėstytojas Vygandas Pikčiūnas užkrėtė gera energija./Rūtos Švedienės nuotr.

Rūta Švedienė

Neseniai kėdainiečiai dalyvavo mokymuose tema „Efektyvi komunikacija ir pozityvus mąstymas bendraujant“, kuriuos vedė lektorius, asmenybės ugdymo ir meditacijos mokytojas, turintis ilgametę patirtį darbe su jaunimu, specializuotų ir unikalių seminarų dėstytojas, viešo kalbėjimo ir lyderystės klubo įkūrėjas Vygandas Pikčiūnas. Mokymai vyko pagal Kėdainių miesto vietos veiklos grupės įgyvendinamą projektą ,,Mes galim: susitarti, bendradarbiauti, savanoriauti“, kurį finansuoja Kėdainių rajono savivaldybė.

Mokymų metu buvo aptartos stresinės ir kritinės situacijos, diskutuota, kaip elgtis joms iškilus, kalbėta apie emocinį intelektą bei jo valdymą, vidinį ir protinį stabilumą. Lektorius pasakojo apie (ne)sėkmingos komunikacijos procesus, išorinius ir vidinius žmogaus komunikacijos požymius, pateikė įvairius galimus konfliktų sprendimo būdus.

V. Pikčiūnas dalijosi patarimais ir pavyzdžiais, kaip pasisemti pozityvumo, išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir šeimos, vidinio ir išorinio pasaulio. Mokė, kaip atskirti svarbius ir skubius darbus nuo neskubių ir nesvarbių, patarė neįsisukti į darbų rutiną pakeičiant ją kūrybiškumu. Sužinota, jog sėkmingas išorinės komunikacijos valdymas sukuria didelę naudą formuojant organizacijos įvaizdį.

Mokymų metu mokytasi, kaip vesti pokalbį, kad vyrautų pozityvi atmosfera. Sužinota, kokius praktinius metodus taikyti patyrus nusivylimą ar pyktį bei kaip greitai pakelti savo nuotaiką ir energiją. 

Praktiškai išbandytos itin efektyvios greito poilsio technikos, kurios padeda atgauti žvalumą, energingumą ir pašalina susikaupusį stresą per 15 min., pozityvaus mąstymo ir nusiteikimo pratimai.

Pateikiame mokymų pagrindines mintis, galbūt jos padės ir tiems, kurie jas perskaitys.

Lektorius, asmenybės ugdymo ir meditacijos mokytojas, turintis ilgametę patirtį darbe su jaunimu, specializuotų ir unikalių seminarų dėstytojas, viešo kalbėjimo ir lyderystės klubo įkūrėjas Vygandas Pikčiūnas./Rūtos Švedienės nuotr.

Kaip neįsivelti į neigiamus ginčus

Mes visi bendraujame trimis lygmenimis: protiniu, emociniu, fiziniu. Jei aš sakau iš protinio lygmens jums savo idėjas, mintis, o jūs priimate tai taip pat protiniu lygmeniu ir man pritariate, jums patinka mano mintys, vadinasi, mes susikalbame. Tada mes esame bendraminčiai. Emociškai mes gerai jaučiamės bendraminčių rate. Susikalbame protiniu ir emociniu lygmenimis. Tada ir su fiziniu lygmeniu viskas gerai.

Jei mes kartu ką nors darome, kyla mūsų tonusas, norisi dar daugiau nuveikti. Kad viskas tarp tų žmonių gerai, galima pastebėti pagal kūno kalbą. O ji nemeluoja. Štai susėda du bendraminčiai ir palinksta vienas į kitą, po kiek laiko abu atsilošia, vėl palinksta, ‒ bendraminčiai visada šoka tokį tarsi šokį. O kai žmonės nesusikalba, tai tas, kuris priekaištauja, išsako neigiamas mintis, palinksta, o kitas, kuris klausosi, atsilošia. Jie šoka visai kitą šokį. Jie kalbasi neigiamam emociniam lygmeny.

Kai žmogus kalba neigiamai, jo gestai tampa platesni, aštresni. Nebetoli fizinis lygmuo, kai norisi kitam užvožti. Geriau nenusileisti į tą žemesnį, fizinį lygmenį, išsispręsti tuose pirmuosiuose lygmenyse.

Tai ką daryti, kai nėra to susikalbėjimo? Kaip elgtis, kuo vadovautis, kokios imtis strategijos, kai nėra bendrų minčių, kai emocijos negeros?

Štai situacija: jūs dirbate savo darbą, esate protiniam lygmenyje ir jums bedirbant ateina klientas, kuris yra kažkuo nepatenkintas, ir jis yra emociniame lygmeny. Kad ir ką jūs jam sakote, jam patenka į emocinį lygmenį ir jis jums atsakys iš emocinio lygmens. Protinis lygmuo nesusikalba su emociniu lygmeniu. Protas gyvena galvoje, emocijos – širdyje. Ką sako liaudies išmintis? Protas yra beširdis, širdis yra beprotė.

Mes kartais iš proto lygmens žmogui, kuris yra emociniam lygmeny, bandom įrodyti tiesą, bet esam nesuprasti. Ir tada mes patys nukrentam į emocinį lygmenį. Ir tada būna… išsakiau tai, ko nenorėjau sakyti, išgirdau tai, ko nenorėjau išgirsti. O tada jau nebetoli tas fizinis lygmuo.

V. Pikčiūnas dalijosi patarimais ir pavyzdžiais, kaip pasisemti pozityvumo, išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir šeimos, vidinio ir išorinio pasaulio. Mokė, kaip atskirti svarbius ir skubius darbus nuo neskubių ir nesvarbių, patarė neįsisukti į darbų rutiną pakeičiant ją kūrybiškumu.

Aut. past.

Ką daryti, kad to nebūtų? Kaip žmogų iš emocinio lygmens pakelti į protinį lygį? Jam reikia duoti išsikalbėti, bet jo neklausyti, nes jeigu klausaisi, užsikrėsi toms emocijoms. Jeigu mes duodame žmogui išsikalbėti, neprieštaraujame jam, žmogus ilgai emocingai ir nekalbės, pradės kartotis ir tai rodo, kad tą žmogų galima kelti į protinį lygį.

Geriausias būdas atsikratyti blogų emocijų yra kvėpavimo pratimai. Kalba yra toks pats kvėpavimas. Kai žmogus rėkia, emocingai kalba, jis kalba giliai įkvėpdamas, tad bekalbėdamas paleidžia emocijų perviršį. Taigi, leidžiate išsikalbėti, bet stengiatės neklausyti, kad neužsikrėstumėte tokiomis pat emocijomis. Kai garo nebelieka, einate į antrą etapą ir pirmiausia  sakote: „gerai, supratau“ arba „aš girdžiu tave“, o paskui sakote: „ar galite man savo problemą išsakyti trumpai ir aiškiai, konkrečiai, aš užsirašysiu“.

Rašytis reikia punktais, t. y. struktūrizuoti. Kai žmogus mato, kad užsirašinėjama, jam ateina suvokimas, kad ta jo problema jau pradėta spręsti. Jei žmogus vėl pradeda emocingai kalbėti, reikia sakyti: „ar galite kalbėti lėčiau, nespėju rašyti“. Jei žmogus tikrai suinteresuotas problemą išspręsti, sulėtins savo kalbos tempą. Taip bus suvaldyta žmogaus emocinė būsena.

Reikia žinoti, kad su įsiaudrinusiu pašnekovu nereiktų sėstis vienas prieš kitą. Reiktų sėstis pusiau šonu arba šalia. Kai žmonės sėdi vienas prieš kitą, yra daugiau šansų susipykti.

Kaip pakelti savo emocinį lygmenį į protinį, kaip greitai pailsėti

Kartais būna taip, kad mes žinome, jog negalima ginčytis, prieštarauti, bet, deja, mes esame visuomenė „žinotojų“, bet ne „darytojų“. Reikia išmokti save valdyti, pakelti save nuo emocinio lygmens į protinį. Prieš bendraujant reikia pasikelti savo tonusą. Yra paprastų pratimų, padedančių tai padaryti, pvz., reikia atsistojus išsitempti, pasistiebti aukštyn su sunertomis ir iškeltomis rankomis, paskui nusileisti ir sunertas rankas nuleisti ant galvos. Paprasta, bet veiksminga. Mus slegia rūbai, svoris, sunkios mintys, tad kartkartėmis reikia pasitempti, save iškelti. Yra daug visokių kitokių pratimų.

Neigiamos mintys lyg kroviniai mus dažnai išsekina. Kartais nuo fizinio darbo taip nepavargstama kaip nuo sunkių minčių. Nuo emocinio, protinio nuovargio sunkiau atsigauti nei nuo fizinio krūvio. Reikia išmokti greitai atsigauti nuo tokio nuovargio. O tam gali pasitarnauti meditacinės technikos. Jų metu tarsi įkraunama emocinė ir protinė baterijos.

Reikia atsisėti patogiai, rankas padėti lengvai ant kelių, kojų nesukryžiuoti. Pratimo esmė – palaipsniui nukreipti dėmesį į vis kitą savo kūno vietą. Ta vieta, į kurią nukreipi dėmesį, atsipalaiduoja.

Geriausias būdas atsikratyti blogų emocijų yra kvėpavimo pratimai. Kalba yra toks pats kvėpavimas. Kai žmogus rėkia, emocingai kalba, jis kalba giliai įkvėpdamas, tad bekalbėdamas paleidžia emocijų perviršį. Taigi, leidžiate išsikalbėti, bet stengiatės neklausyti, kad neužsikrėstumėte tokiomis pat emocijomis.

V. Pikčiūnas

Yra du pasauliai ‒ išorinis ir vidinis. Tai šio pratimo metu įeinama į vidinį pasaulį. Taigi – įkvepiam, iškvepiam ir užsimerkiam, perkeliam dėmesį į savo kvėpavimą. Kvėpavimas lygus ir ramus. Stebim savo kvėpavimą. Malonus įkvėpimas ir malonus iškvėpimas. Įkvėpti su pastangomis, iškvėpti lengvai.

Paskui kreipti dėmesį į kaktą, paskui dėmesys į veidą, pajausk visus jo raumenis, su iškvėpimu veidas atsipalaiduoja, paskui perkelk dėmesį į kaklą ir pečius, pajausk odą, atpalaiduok raumenis, perkelk dėmesį į krutinę, dabar įsivaizduok, kad tarsi įkvepi į visą krūtinės plotą ir iškvėpk, toliau perkelk dėmesį į dešinę ranką, paskui atpalaiduok kairę ranką, perkelk dėmesį į visą nugaros plotą, pajausk raumenis, stuburą, pajausk, kaip viskas atsipalaiduoja, persikelk į savo mėgstamą vietą, pajausk gerą nuotaiką, gerą būseną, įsivaizduodamas tą vietą, įsijausk, tarsi persikelk.

Kaip pavyks, taip yra gerai. Kvėpuok. Perkelk dėmesį į dubens plotą, paskui atpalaiduok dešinę koją, kairę koją, atpalaiduok visas likusias vietas. Įkvepi ir iškvepi. Pabūk ramiai, kvėpuok. Dabar tokios būsenos gali apmąstyti savo veiklą, kas iš tikrųjų tau svarbu, į ką reiktų kreipti daugiau dėmesio, į ką mažiau.

Sprendimus reikia priimti esant ramios atsipalaidavimo būsenos. Toks pratimas padeda pailsėti, atstatyti miego trūkumą. Mes geriau susikalbėsime, būsime stabilesnės būsenos, mus ne taip greit išves iš pusiausvyros.

Tai būdas būti protiniame lygmenyje. Iš atsipalaidavusio žmogaus nesklis neigiamos emocinės bangos, susikalbėjimo diapazonas bus geresnis.

Kaip geriausiai išlaikyti balansą su keturiomis pasaulio ašimis

Šiaurė yra atsakinga už mūsų vidinį pasaulį, sveikatą. Rytai yra atsakingi už šeimą. Pietūs yra atsakingi už išorinį pasaulį (kelionės, draugai, pramogos), vakarai atsakingi už darbą. Mes kuo toliau, tuo labiau judame į darbinę sritį. Jei per daug nusveria vakarai, t. y. darbas, automatiškai ima trūkti dėmesio rytams, t. y. šeimai. Rytuose atsiranda problemų. Tos problemos kelia problemas vakaruose, t. y. darbe. Mes negalime taip gerai susikaupti, gerai dirbti, būti efektyvūs, gerai susikalbėti. Ašis rytai‒vakarai išsibalansuoja ir nulemia disbalansą ašyje šiaurė‒pietūs. Sutrinka sveikata, vidinis pasaulis, prarandam ryšį ir su išoriniu pasauliu, prarandam draugus.

Sprendimus reikia priimti esant ramios atsipalaidavimo būsenos. Toks pratimas padeda pailsėti, atstatyti miego trūkumą. Mes geriau susikalbėsime, būsime stabilesnės būsenos, mus ne taip greit išves iš pusiausvyros.

V. Pikčiūnas

Kaip geriausiai išlaikyti balansą su šiomis pasaulio ašimis? Yra du svarbūs akcentai, kaip viską subalansuoti. Pirmiausia, norint išlaikyti pusiausvyrą, reikia harmonijos. Jei jaučiam, kad nusvirom į vakarus, t. y. darbinė pusė atima daugiausia laiko ir energijos, turim skolą grąžinti rytams, t. y. šeimai. Jei kam nors skiri per daug dėmesio, yra negerai, tai yra pusiausvyros nebuvimas, kraštutinumai.

Pirmas momentas: jei jaučiam, kad kažkuri ašis nusviro, reikia taisyti, kad būtų pusiausvyra. Kitas momentas: reikia išsigryninti, kas mūsų gyvenime yra svarbu. Jei nukreipsim dėmesį į daug nereikšmingų smulkmenų, neužteks laiko svarbiems reikalams.

Negalima savo gyvenimo išbarstyti bereikšmiams dalykams. Reikia vis pagalvoti, ar man čia to reikia, ar naudinga, ką man tai duos ilgalaikėje perspektyvoje. Tada gyvenimo pusiausvyra bus daugmaž sutvarkyta.

Toks išdėstymas – rytai, vakarai, pietūs, šiaurė – yra pagal žmones, gyvenančius toje kryptyje. Šiauriečiai labiau į vidų užsidarę, rytiečiai labiausiai vertina šeimos tradicijas, pietiečiams labai rūpi pramogos, vakariečiams – darbas. Mes dabar labiausiai linkstame į vakarus.

Adekvatus požiūris į save, kolegas, darbą, vadovus

Kad būtume sėkmingesni savo veiklose, reikia turėti teisingą požiūrį į tam tikras gyvenimo sritis ir būti adekvačiam. Norint ką nors pakeisti, reikia pradėti nuo savęs. Pirmiausia ‒ teisingas požiūris į save. Tai yra aš matau save su pliusais ir minusais, savo privalumus ir trūkumus. Labiau koncentruotis į pliusus. Tai bus adekvatus požiūris.

Taip pat turi būti teisingas požiūris į kolegas, bendražygius, į tuos žmones, su kuriais yra bendros veiklos. Norint turėti teisingą požiūrį į kitus žmones, reikia tinkamai žiūrėti į save. Tie žmonės, kurie turi teisingą požiūrį į save, mato adekvačiau ir kitus žmones. Reikia matyti kolegas su pliusais ir minusais, bet labiau akcentuoti gerąsias puses. Dažniau sakyti: Jūs šaunuoliai, Jūs galit!

Kad ir ką mes bedarytume, atliekame tam tikrą paslaugą. Atlikdami paslaugas, užsiimdami tam tikra veikla, turime ją mėgti, būti adekvatūs. Nereikia būti per daug įsimylėjus savo dalyką. Ir įdomiausioje veikloje yra rutinos, bet kūrybiškumas atsveria rutiną.

Kaip aš galiu padaryti kitaip, paprasčiau, lengviau, įdomiau, efektyviau? Paslaugą, darbą reikia atlikti kūrybiškai ir nepaskęsti rutinoje. Visi turime klientų. Į juos irgi turi būti požiūris adekvatus. Nuo požiūrio, kad klientas visada teisus, mes dažnai nukenčiame. Klientas kaip tik dažniausiai yra neteisus, nes dažniausiai jis yra egoistiškai nusiteikęs iš savo pusės. Jis yra reikalautojas, kuris nekreipia dėmesio į situaciją ir aplinkybes. Tačiau mes to klientui negalime sakyti, kad nesugadintume santykių. Kartais reikia nebijoti atsisakyti blogų klientų, nes jie užima vietą ir į jų vietą neateina geri klientai.

Negalima savo gyvenimo išbarstyti bereikšmiams dalykams. Reikia vis pagalvoti, ar man čia to reikia, ar naudinga, ką man tai duos ilgalaikėje perspektyvoje. Tada gyvenimo pusiausvyra bus daugmaž sutvarkyta.

V. Pikčiūnas

Taip pat reikia tinkamo požiūrio į vadovus. Jie turi ir pliusų, ir minusų, o kalbėti apie juos viešoje erdvėje reikia tik gerai. Vadovai yra tarsi organizacijos vizitinė kortelė ir jei norima, kad organizacijai, darbuotojams gerai sektųsi, turi būti gerai su vadovais. Tad kad mes nekastume duobės vadovams, viešumoje turime apie juos šnekėti tik gerai. Jei kalbi blogai, tai žmonės padarys išvadą, kad ir su tavim ne kažin kas, ir visai kompanijai minusas. Ir apie tėvus bei vaikus negalima kalbėti viešai blogai.

Nereikia persidirbti

Ateinam į darbą ir matom yra daug darbų ir visi jie yra svarbūs. Visus darbus puolam daryti. Tau dar krauna papildomų darbų. Darai dar daugiau darbų. Nėra laiko pagalvoti, kas iš tikrųjų svarbu. Atrodo, kad visi darbai yra svarbūs, tad logika sako, kad reikia greičiau suktis. Tada suveikia centrifugos dėsnis ir mus tarsi išmeta. Tada, žiūrėk, guli ligoninėje žmogus ir mąsto: pasirodo, ne visi darbai svarbūs, pasirodo, nesu jau toks nepakeičiamas, viskas vyksta ir be manęs.

Kaip bendrauti su neigiamais žmonėmis

Mūsų smegenys yra sudarytos iš trijų sluoksnių: kamieninio, emocinio, protinio. Mūsų kūnai sudaryti iš 70 proc. skysčių, o smegenys susideda iš 90 proc. skysčių. Vampyriško tipo žmonėms emocijos paaštrėja per pilnatį. Mėnulis, būdamas pilnatyje, kelia vandenį. Pilnaties metu kamieninės smegenys pakeliamos į emocines, o emocinės – į protines. Tam žmogui atrodo visas pasaulis kaip per vandenį: daugiau, garsiau, tarsi visas vaizdas išsiliejęs. Jeigu tu jam kažką sakai, jam atrodo, kad tu ant jo šauki, jeigu tu į jį žiūri, jam atrodo, kad tu nori pulti, o geriausia gynyba yra puolimas.

Jei norite visiškai netekti negatyvo, panerkite po vandeniu kelioms sekundėms. Vanduo gerai nuplauna negatyvius informacinius prikibimus.

V. Pikčiūnas

Tie žmonės pradeda vaikščioti į savivaldybę, pas gydytojus, žurnalistus ir visur neša negatyvą. Ir nors tu su jais neįsijauti į šneką, vis tiek paskui pasijunti tarsi išsunktas. Ar tu jiems pritari, ar nepritari, vis tiek lieki kaltas. Reikia vadovautis neutraliu požiūriu: nei pritarti, nei nepritarti. Tave bandys provokuoti, bet reikia laikytis nusistatymo „man vienodai“. Ir kitą kartą tas vampyriško tipo žmogus pas jus kažin ar ateis, nes pilna yra kitų, kurie priešinsis arba pritars. Sunku išlikti neutraliam, sunku tokio bendravimo išvengti. Čia tinka šventas melas, kad, pvz., mane iškvietė į savivaldybę, jau turiu eiti važiuoti į Vilnių ir pan.

Visi turim kūno dažnius. Ryte jie paprastai būna aukštesni, kada mes esam jauni, taip pat dažnesni, senų žmonių jie žemesni. Kada esam sveiki, dažniai aukštesni, kada sergam – žemesni. Vampyriškas žmogus ilgą laiką buvo negatyvaus mąstymo, jis negali iš aplinkos pasiimti geros energijos. Jis iš aplinkos ima tik blogąją energiją ir įpratęs ja maitintis. Kuo mums geriau, tuo jam blogiau. Jo dažniai yra žemi. Kai susitinkam su tokiu žmogumi, pajaučiam, kad mus tarsi nužemino, išsunkė, mes tapom žemų dažnių irgi. Tada reikia kelti savo energijos lygį. Reikia eiti pajudėti, pakvėpuoti, pasportuoti, nusiprausti.

Jei norite visiškai netekti negatyvo, panerkite po vandeniu kelioms sekundėms. Vanduo gerai nuplauna negatyvius informacinius prikibimus. Vampyriško tipo žmonės jautrūs kvapams. Labai tinka naudoti aromaterapinius aliejus, ypač tinka bosvelijų, pipirmėčių, levandų aliejus.

Jei tai klientas su pretenzijomis, iš karto reiktų duoti jam rašyti. Tegul surašo savo problemas. Ir geriausia ne jūsų kabinete, o namuose. Reiktų stengtis su juo kuo mažiau šnekėti, nes kad ir ką protingo ir dalykiško pasakysit, jis vis tiek kalbės ne iš protinio, bet iš emocinio lygmens, viską apvers antraip.

1 Komentaras

  • Koks ilgas ir informatyvus straipsnis. patiko apie vampiriškus žmones, kaip su jais kalbėtis

Comments are closed.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video