Būtina skubiai atnaujinti pacientų lankymą sveikatos priežiūros įstaigose

 Būtina skubiai atnaujinti pacientų lankymą sveikatos priežiūros įstaigose

Asociatyvi BNS Josvydo Elinsko nuotr.

rinkosaikste.lt, STI inf.

Pacientai ligoninėse sveiksta arba miršta vieni, nematydami artimųjų – daug kur lankyti pacientus vis dar yra draudžiama. Tai viena sunkiausiai išgyvendinamų COVID-19 valdymo priemonių, kurios nauda ir žala nebuvo vertintos. Todėl Sveikatos teisės institutas kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją siūlydamas skubiai atnaujinti pacientų lankymą sveikatos priežiūros įstaigose.

Tiriant pacientų lankymo draudimo įtaką pacientų sveikatai pastebėta jų suprastėjusi mityba, sumažėjęs aktyvumas, padidėjęs fizinis skausmas ir simptomai, vienatvė, depresijos simptomai, susijaudinimas, agresija, susilpnėję kognityviniai gebėjimai ir bendras nepasitenkinimas. 

Tarp pasekmių pacientų šeimos nariams buvo pastebėtas išaugęs nerimas, netikrumas ir padidėjęs informacijos iš sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų poreikis. Slaugos paslaugų teikėjams lankymosi apribojimai padidino etinių dilemų naštą, naujų techninių priemonių, leidžiančių sudaryti sąlygas socialinei sąveikai, ir padidėjusio bendravimo su šeimomis poreikį bei socialinės paramos teikimą tiek šeimos nariams, tiek pacientams. 

Draudimas lankyti sergančius artimuosius ligoninėse ar slaugos įstaigose – bene žiauriausia COVID-19 valdymo priemonė. Pandemijos kontekste įvairios šalys rinkosi skirtingas priemones dėl pacientų lankymo.

Draudimas lankyti sergančius artimuosius ligoninėse ar slaugos įstaigose – bene žiauriausia COVID-19 valdymo priemonė

Yra šalių, kuriose pacientų lankymas nebuvo uždraustas arba uždraustas tik trumpam laikotarpiui, taigi pacientų lankymo uždraudimas nėra „auksinis standartas“ COVID-19 valdyme. Lankytojų srautų valdymas papildo kitas infekcijų kontrolės priemones ir turi būti nuolat peržiūrimas, atsižvelgiant ne tik į infekcijų perdavimo prevenciją, bet ir į pacientų psichologinę būseną“, – teigia ekspertai

Draudimas lankyti pacientus grindžiamas tuo, kad ši priemonė padeda valdyti COVID-19 infekcijos plitimą. Tačiau tvirtų mokslo įrodymų, kad pacientų lankymas ženkliai padidintų COVID-19 infekcijos plitimą ar sąlygotų protrūkius sveikatos priežiūros įstaigose nėra. 

„Nesant aiškių mokslo įrodymų dėl sąsajų tarp COVID-19 infekcijos plitimo ir pacientų lankymo, ir atsižvelgiant į tai, kad lankymo ribojimas yra susijęs su realia žala fizinei ir psichinei pacientų sveikatai, būtina kuo skubiau atstatyti pacientų lankymą sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat reikalinga iš esmės peržiūrėti pacientų lankymo politiką ne tik COVID-19 pandemijos kontekste, bet ir jai pasibaigus“, – rašoma Sveikatos teisės instituto rašte.

13 Komentarai

 • ar jus suvokiate kaip sunku yra sergančiam žmogui, o taip pat jo artimiesiems, kai stacionare gydomo žmogaus negalima aplankyti? Geriau tik personalui kai lankymo nėra- tada nesvarbu žmogus valgęs ar nevalgęs, pampersas gal ir parą laiko nekeistas, juk artimieji nemato, nes nėra lankymo…. Žodžiu siaubas.

  • jeigu manot, kad gydytojai tyčia neprižiūri ligonių, tai gal kelkit klausimą dėl tokių gydytojų darbo, o ne manykit, kad jau jeigu ligonį aplankysit, tai jis neva ilgiau gyvens ar greičiau pasveiks. Juk yra ir telefonai, ir planšetės, jeigu tokiu laikotarpiu rizikinga nešioti savo bacilas po palatas, tai būkit sąmoningi ir nekelkit rizikos , nebent jum visiškai viskas dzin ir kaltų amžinai ieškot kituose, bet ne savyje. Visiem sunku, ne jum vienai/vienam.

 • Sauskelnių ir ilgiau nekeičia 😞

  • Nereikėjo uždrausti, nebūtų reikėję ir atnaujinti. Taip skubiai žmonės ir iškeliavo… be tinkamos priežiūros, artimųjų, visokeriopame skausme ir beprasmiškai. Kas kaltas? Pats žmogus…, kad susirgo netinkamu metu.

 • O kiek taip ir numarinta žmonių nemaitintų, negirdytų, negydytų… Kiek tokių istorijų girdėta, baisu… O kaip laidojami buvo? Be įkapių, be atsisveikinimų, be šarvojimo 😭

  • Turėtų ateit atpildas tiems, kurie surengė šitą šou.

 • kaip suprasti- susirgo netinkamu metu???????
  Tai ką galima pasirinkti tinkamą laiką sirgimui?????????????????
  Pirmiausiai nereikia nusišnekėti ta tema.

 • jeigu manot, kad gydytojai tyčia neprižiūri ligonių, tai gal kelkit klausimą dėl tokių gydytojų darbo, o ne manykit, kad jau jeigu ligonį aplankysit, tai jis neva ilgiau gyvens ar greičiau pasveiks. Juk yra ir telefonai, ir planšetės, jeigu tokiu laikotarpiu rizikinga nešioti savo bacilas po palatas, tai būkit sąmoningi ir nekelkit rizikos , nebent jum visiškai viskas dzin ir kaltų amžinai ieškot kituose, bet ne savyje. Visiem sunku, ne jum vienai/vienam.

 • lankymo nėra, lankytojai bacilų po palatas nenešioja, tad paaiškinkite kokiu būdu užsikrečia pacientas kovidu, jei jis atsigulė su neigiamu testu, pragulėjo kokias 10dienų ir va kaip gražu- kažkokiu būdu skyriuje užsikrėtė…Matyt kovidas pro langą stebuklingai įlindo ?

  • tai esant lankymui tų bacilų prinešit. Užtenka ten ir savų bacilų, CovidAS KELIO NEKLAUSIA. jūs galvojat užeisit,ir covido nebebus? Jis bus, nes nei Jūs saugojatės, nei daktarai ypatingai saugojasi. O atsargų ir dievas saugo -yra tokia patarlė. Deja , kaip žmonių yra neatsakingų, taip ir daktarų. todėl skųskite daktarus . O ne lakstykite p[o ligonines, keldami riziką , kas dar neužsikrėtę.

 • Tai pati griezciausia ir nezmoniskiausia priemone,kuri buvo ivesta del ligoniu nelankymo.Ypatingai tai atsiliepe seniems ligoniams,kurie ne visada gali paprasyti,nusilenkti aptarnaujanciam personalui.Labai patogu visiems paslepti tai, ko jie nepadare.Kol padaro covid tyrimus,lieki guleti vienas ir niekas ten nesiskubina uzeiti ,paklausti.Taip praradome savo brangiausia zmogu -Teveli.Atleisk Teveli,kad neturejome galimybes buti kartu,uz visa skausma ir neteisybe.Atleisk,kad neturejai galimybes buti priziurimas taip,kaip tavo tyra sirdis tikrai buvo verta. O ir kaip irodysi,kad kazkas laiku neatejo,nepaklause-,nes kameru tai nera ir niekas nezino kada tau bloga,kada tau stoja sirdele.Sunku rasti tinkamus zodzius,skaudu beprotiskai.Butina sugrazinti ligoniu lankyma,gal tada ir aptarnaujantis personalas nedristu elgtis taip kaip elgiasi dabar.

 • Nuėjau vakar aplankyti sergančio ligonio po insulto susirgusio plaučiu uždegimu nevaikštančio ant durų kabo lankymas ligoniu draudžiamas.Kaip suprasti isiprašiau kad nors minutei į leistu nejaugi vėl visos ligoninės uždaromos ar čia tik Kaišiadorių ligoninė.

 • Nuėjau vakar aplankyti sergančio ligonio po insulto susirgusio plaučiu uždegimu nevaikštančio ant durų kabo lankymas ligoniu draudžiamas.Kaip suprasti isiprašiau kad nors minutei į leistu nejaugi vėl visos ligoninės uždaromos ar čia tik Kaišiadorių ligoninė.kodėl nepraleidžia ten komentaro aš niekur dar nerašiau.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video