Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena

 Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena

Mūsų sveikata ir gerovė neatsiejamai susijusi su mus supančia aplinka: švariu oru ir vandeniu, augalų įvairove, derlinga žeme. Visa tai padeda išsaugoti ir stiprinti mūsų visų sveikatą, todėl tikriausiai nieko nuostabaus, kad didėjančio planetos užterštumo, pandemijos ir plintančių ligų akivaizdoje šiųmetės Pasaulinės sveikatos dienos, kuri minima kasmet balandžio 7-ąją, tema yra „Mūsų planeta, mūsų sveikata“. 

Pavojus sveikatai

Mus supanti aplinka yra neatsiejama ir žmogaus sveikatai keliančių stresą veiksnių, tokių kaip triukšmas, oro tarša, pavojingos cheminės medžiagos, šaltinis. Tiek Lietuvos, tiek Europos ir viso pasaulio gyventojų sveikatai neigiamą poveikį kelia ir klimato kaita – vis dažnėjančios karščio bangos, potvyniai, ligų plitimo pokyčiai, dirvožemio būklės blogėjimas, gėlo vandens resursų mažėjimas, biologinės įvairovės nykimas. 

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 23 % mirčių pasaulyje kiekvienais metais yra siejama su aplinkos sąlygomis (12,6 milijonai mirčių per metus). Oro tarša yra viena iš didžiausių aplinkos grėsmių sveikatai, dėl oro taršos Europos regione kiekvienais metais yra daugiau kaip 500 000 ankstyvos mirties atvejų. 

Mūsų pasirinktas gyvenimo būdas

Mūsų pasirinktas gyvenimo būdas ir jo pokyčiai lemia sveikatos rizikas ar jų mažinimą. Sveikatai palankios gyvensenos poreikis tampa vis svarbesnis. Netinkamas gyvenimo būdas gali tapti daugumos ligų priežastimi, todėl svarbu formuoti ir palaikyti sveikatai palankius ir sveikatą bei aplinką tausojančius įgūdžius. 

Fizinis aktyvumas, sveika mityba, racionalus poilsio ir darbo režimas, žalingų įpročių atsisakymas, sveikos ir saugios aplinkos kūrimas yra būtini veiksniai siekiant stiprinti sveikatą, gerinti gyvenimo kokybę ir didinti atsparumą neigiamiems aplinkos veiksniams.

Būkite sveiki ir rūpinkitės visų mūsų planeta. 

Parengė Rima Proscevičiūtė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video