Auga kainos, auga ir paramos gavėjų skaičius

 Auga kainos, auga ir paramos gavėjų skaičius

„AB „Panevėžio energija“ iš savivaldybių gauna gyventojų, kuriems priklauso kompensacija, sąrašus, pagal kuriuos skaičiuojama, kiek konkrečiam gyventojui kompensuoti už šilumą patalpų šildymui ir (ar) už karštą vandenį./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Praėjusių metų pabaigoje kainoms stipriai šoktelėjus į viršų labiausiai tai pajuto mažesnes pajamas gaunantys žmonės. Tai pajuto ir Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyrius. Tiesa, skolininkų už šildymą, anot „Panevėžio energijos“ duomenų, šių metų sausį nebuvo daugiau. Atvirkščiai – netgi šiek tiek sumažėjo. Vis tik ateityje tiek skolininkų, tiek ir pašalpų gavėjų gali daugėti, nes prognozuojama, kad kainos dar gali kilti.

Skolininkų nedaugėja

Kaip „Rinkos aikštei“ sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė, besikreipiančių dėl pašalpų ar socialiai remtinų žmonių mūsų rajone padaugėjo apie penktadalį.

„Paramos gavėjų skaičius didėjo apie 20 proc. Socialinė pašalpa 2020 m. buvo skirta 1940 asmenų, 2021 m. – 2372 asmenims“, – patikslino J. Blinstrubaitė.

Taip pat, pasak skyriaus vedėjos, padaugėjo ir prašančių kompensacijų už būsto šildymą žmonių.

„2020 m. kompensacija už būsto šildymą buvo skirta 4131 asmeniui, 2021 m. – 4755 asmenims“, – detalizavo savivaldybės atstovė.

Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės, ar ir toliau daugės paramos gavėjų, priklauso nuo asmenų ar šeimos gaunamų pajamų./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Tiesa, AB „Panevėžio energija“, tiekiančios šilumą Kėdainiams, Klientų aptarnavimo skyriaus viršininkas Vidmantas Povilas Žalkauskas skaičiuoja, jog lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu bei lyginant su ankstesniais mėnesiais, gyventojų skolos kol kas nedidėja.

„Skolininkų AB „Panevėžio energija“ šilumos vartotojų Kėdainių rajone 2021 metų sausio 1 dieną buvo 1765 asmenys, o šių, 2022 metų, sausio pirmą dieną jų skaičius sumažėjo iki 1634 asmenų“, – pažymėjo V. P. Žalkauskas.

Ar daugės pašalpų gavėjų – priklausys nuo gaunamų pajamų

Nors skolininkų ir nedaugėjo, tačiau, kaip jau minėjo Socialinio skyriaus vedėja, išaugo asmenų, prašančių kompensacijų už būsto šildymą ir jų sumos. O šią statistiką pateikia įmonės atstovas.

„Teikiame asmenų, kuriems AB „Panevėžio energija“ pagal savivaldybės pateiktus duomenis paskaičiavo ir taikė kompensaciją už šilumą: 2020 m. gruodį 2008 asmenims, kompensacijų suma 41 tūkst. 715 Eur, 2021 m. gruodį – 2281 asmeniui, o kompensacijų suma – 84 tūkst. 772 Eur“, – sakė Klientų aptarnavimo skyriaus viršininkas.

Paklausta, ar artimiausiu metu galima tikėtis dar didesnio socialiai remtinų žmonių skaičiaus pagausėjimo, J. Blinstrubaitė teigė: „Tendencijos priklausys nuo gaunamų asmenų pajamų“.

„Paramos gavėjų skaičius didėjo apie 20 proc. Socialinė pašalpa 2020 m. buvo skirta 1940 asmenų, 2021 m. – 2372 asmenims.

J. Blinstrubaitė

Anot skyriaus viršininkės, dažniausiai dėl kompensacijų ir socialinės paramos kreipiasi pensinio amžiaus, vieniši žmonės, jaunos šeimos ir patikslino: „Piniginė parama nėra skiriama amžiaus grupei, lyčiai, šeiminiam statusui, o pagrindinis faktorius asmens (šeimos) pajamos“.

V. P. Žalkauskas patvirtino J. Blinstrubaitės išvardintas dažniausias paramos gavėjų grupes bei pažymėjo: „AB „Panevėžio energija“ iš savivaldybių gauna gyventojų, kuriems priklauso kompensacija, sąrašus, pagal kuriuos skaičiuojama, kiek konkrečiam gyventojui kompensuoti už šilumą patalpų šildymui ir (ar) už karštą vandenį. Kompensacijų skaičiavimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas ir kiti teisės aktai“.

Gruodžio kaina didėjo trečdaliu

Žvelgiant į šilumos kainas, kurios šių metų sausį išgąsdino ne vieną, galima pastebėti, jog Kėdainiuose jos yra vienos mažiausių visoje Lietuvoje.

„Vartotojams tiekiamos šilumos kaina yra vienoda visuose miestuose ir rajonuose, kur šilumą tiekia AB „Panevėžio energija“.

Jei už 50 kv. m butą (dviejų kambarių) Kėdainių miesto gyventojai 2020 gruodį turėjo mokėti vidutiniškai 39 Eur, tai 2021 m. gruodį 58,5 Eur. Pažymėtina, kad 2020 m. gruodžio mėn. vidutinė temperatūra Kėdainiuose buvo +0,6 °C, o 2021 m. gruodį – -3,6 °C, – vardijo V. P. Žalkauskas. – Mūsų įmonės vartotojams vienanarė šilumos kaina 2021 m. gruodžio mėn. buvo 5,94 ct/kWh (su 9 proc. PVM).

2021 m. lapkritį šilumos kaina buvo 5,56 ct/kWh arba 6,8 proc. mažesnė, nei gruodį, o 2020 m. gruodį šilumos kaina buvo 4,60 ct/kWh arba 29,1 proc. mažesnė, nei praėjusį gruodį.

2022 m. sausį šilumos kaina gyventojams 6,29 ct/kWh.“

Klientų aptarnavimo skyriaus viršininkas atkreipia dėmesį, jog kiekvieno daugiabučio namo gyventojams kaina priklauso nuo šilumos sunaudojimo konkrečiame name.

„Teikiame asmenų, kuriems AB „Panevėžio energija“ pagal savivaldybės pateiktus duomenis paskaičiavo ir taikė kompensaciją už šilumą: 2020 m. gruodį 2008 asmenims, kompensacijų suma 41 tūkst. 715 Eur, 2021 m. gruodį – 2281 asmeniui, o kompensacijų suma – 84 tūkst. 772 Eur.

V. P. Žalkauskas

„Mažiausiai šilumos sunaudoja ir už patalpų šildymą mažiausiai moka renovuotų daugiabučių namų gyventojai (vidutiniškai po 0,76 Eur/m2), o daugiausiai – senos statybos, dažniausiai nedidelio butų skaičiaus namų gyventojai (vidutiniškai po 1,75 Eur/m2). Viso miesto mokesčių už šildymą daugiabučiuose vidurkis yra 1,17 Eur/m2, – statistiką pateikė įmonės atstovas. –

Informaciją apie kiekviename name kiekvieną mėnesį sunaudotą šilumos kiekį ir mokesčius už šildymą galima rasti AB „Panevėžio energija“ interneto svetainėje (Gyventojams – Šilumos suvartojimas daugiabučiuose namuose).“

Prognozės nedžiugina

Paprašytas pasidalinti likusios žiemos ir dalies pavasario prognozėmis: ar šilumos kainos dar kils, ar liks tokios, kokios yra dabar, V. P. Žalkauskas sakė: „Mokestis už patalpų šildymą – tai butui priskirtas šilumos kiekis, padaugintas iš šilumos kainos.

Šilumos kainos gali keistis kiekvieną mėnesį. Tai priklauso nuo šilumos tiekėjo perkamo kuro kainų, nuo kitų šilumai tiekti ir gaminti reikalingų resursų kainų, pvz., vandens, elektros ir kt.

Kokia šilumos kaina bus likusio šildymo sezono mėnesiais – dabar sunku pasakyti. Labiausiai tikėtina, kad vis dėlto šilumos kaina dar šiek tiek didės“.

Kėdainių rajono gyventojų skola AB „Panevėžio energija“, tūkst. Eur

Data        Gyventojų skola, tūkst. Eur

2021-01-01                              995

2021-09-01                              997

2021-10-01                              979

2021-11-01                              971

2021-12-01                              981

2022-01-01                        959

2 Komentarai

  • Kainos už šildymą išaugo drakoniškai didelės. Už vos 50 kv m butuką be karšto vandens- 81 eu. Ir čia už gruodį, nors didelių šalčių nebuvo, buvo vos savaitėlė šaltesnė. Baisu net pagalvoti, kokios sąskaitos ateis už sausio mėn.

  • gamykla lifosa tiekia šiluma Kedainiams ir tokios dideles kainos,kodel Kedainiai neperima šilumos
    tinklu iš Panevežio,butu mažiau biurokratu ir kainos sumažetu….

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video