Apskaitą turi tvarkyti ir besiverčiantys individualia žemės ūko veikla

 Apskaitą turi tvarkyti ir besiverčiantys individualia žemės ūko veikla

BNS nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Nuo gegužės pirmosios visi ūkininkai ir gyventojai, kurie neįregistravę ūkininko ūkio verčiasi individualia žemės ūkio veikla, privalo tvarkyti buhalterinę apskaitą. Taigi šie pokyčiai palietė visus, vykdančius veiklą, kuria siekiama gauti bet kokių pajamų, išskyrus pajamas, gautas dirbant pagal darbo sutartį. Tiesa, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ramina, kad gyventojams, turgelyje pardavinėjantiems savo reikmėms užaugintas sodo ar daržo gėrybes, už parduotas prekes atsiskaityti su valstybe ir tapti mokesčių mokėtojais nereikės.

Kas mokės, o kas ne?

Pasidomėjus, kaip pasikeitusi tvarka atrodys praktikoje, redakcijai atsiųstuose atsakymuose ministerijos atstovai rašė: „Šiuo įsakymu turi vadovautis ekonominę veiklą vykdantys ūkininkai, įregistravę ūkininko ūkį ir gyventojai, kurie įregistravę žemės ūkio valdą ar ūkinius gyvūnus.

Vadovaujantis Pridėtinės vertės mokesčio įstatymu, ekonominė veikla suprantama kaip veikla, kurią vykdant siekiama gauti bet kokių pajamų (neatsižvelgiant į tai, ar ją vykdant siekiama gauti pelno), išskyrus darbo veiklą.

Taigi, ekonominę veiklą vykdantys ūkininkai ir gyventojai, kurie neįregistravę ūkio, verčiasi žemės ūkio veikla, siekiantys iš šios veiklos gauti pajamų, turi tvarkyti veiklos finansinę apskaitą“.

Asmenys, savo reikmėms darže užauginę daržovių, o sode – vaisių ar uogų ir nusprendę dalį gėrybių parduoti vietiniame turgelyje, mokesčių pagal naująją ŽŪM tvarką mokėti neturės ir jokios veiklos registruoti nereikia.

„Šiuo atveju situacija priklauso nuo to, ar žemė, kurioje užaugintos daržovės, yra namų valda, ūkininko ūkis ar žemės ūkio valda. Jeigu asmuo nėra įregistravęs nei ūkininko ūkio – Ūkininkų ūkių registre, nei žemės ūkio valdos – Žemės ūkio ir kaimo verslo registre, nei ūkinių gyvūnų – Ūkinių gyvūnų registre, tai žemės ūkio ministro įsakymas jam netaikomas“, – teigia ŽŪM atstovai.

Papildomai registruoti veiklos nereikia

Jeigu asmenys vykdo veiklą įregistravę ūkininko ūkį, žemės ūkio valdą ar ūkinius gyvūnus įregistravę Ūkinių gyvūnų registre, tai jiems papildomai veiklos registruoti nereikia.

Tiems, kas vis dėlto nežino, ar turi mokėti Gyventojų pajamų ar Pridėtinės vertės mokesčius, ŽŪM specialistai paaiškina: „Gyventojų pajamų mokestį privalo mokėti tie ūkininkai ir žemės ūkio veiklą vykdantys gyventojai, kurie yra įsiregistravę Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojais. Prievolė registruotis PVM mokėtojais atsiranda tuomet, kai bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo 45 000 eurų“.

Iki šiol buhalterinę apskaitą turėjo tvarkyti tik ūkininkai, nustatyta tvarka įregistravę ūkininko ūkį, ir gyventojai, kurie neįregistravę ūkininko ūkio, tačiau žemės ūkio valdas įregistravę Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre verčiasi individualia žemės ūkio veikla, gaunantys ar pretenduojantys gauti valstybės ir (ar) Europos Sąjungos paramos fondų paramą, jeigu šios paramos teikimą reglamentuojantys teisės aktai nustato pareigą tvarkyti buhalterinę apskaitą ir (ar) sudaryti finansines ataskaitas.

Buhalterinę apskaitą taip pat privalėjo tvarkyti ūkininkai ir gyventojai, kurie yra įregistruoti pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtojai.

Daugiau: apskaitos paslaugos

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video