Žvėriškas brangimas: ar savivaldybė pajėgs baigti statybas?

 Žvėriškas brangimas: ar savivaldybė pajėgs baigti statybas?

Kėdainių Šviesiosios gimnazijos priestato rekonstrukciją vykdanti krašto įmonė „Vyteda“ jau kreipėsi į savivaldybę, prašydama indeksuoti kainas / A. Surkevičiaus nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Per metus statybos Lietuvoje pabrango dvigubai. Visoje šalyje daugybė statybos objektų, kurie statomi už valstybės ar Europos Sąjungos pinigus pakibo ant plauko. Daugybė pradėtų statybų objektų stringa, nes statybų bendrovėms nebepakanka lėšų įsigyti statybinėms ir kitoms medžiagoms, kurios buvo numatytos sutartyse, pasirašytose su savivaldybėmis ar valstybe šioms laimėjus konkursus. Statybininkai vienbalsiai teigia, kad už sutartyse numatytas pinigų sumas pradėtų statybų pabaigti nepavyks.

Kėdainių ši situacija taip pat neaplenkė – čia intensyviai vyksta dviejų stambių objektų statybos – Kėdainių kultūros centro ir Šviesiosios gimnazijos. Šiuos objektus statančios bendrovės vadovai jau kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybę su prašymu perskaičiuoti kainas, nes kitaip nepavyks baigti šių objektų.

Nuostolio kol kas nepatyrė

Šiuo metu vykdomus du didžiausius Kėdainių rajono savivaldybės projektus – Kėdainių kultūros centro ir Šviesiosios gimnazijos priestato rekonstrukcijas – vykdanti statybų įmonė UAB „Vyteda“ gali pasidžiaugti, kad nuostolio kol kas nepatyrė. 

Taip nutiko todėl, kad tais mėnesiais, kai buvo fiksuojamas didžiausias kuro ir statybinių medžiagų kainų šuolis, projektuose darbai nevyko.

„Nuo vasario mėnesio darbų nevykdėme. Taip buvo todėl, kad neturėjome šių metų darbų finansavimo sutarties. 

Apie darbų įgyvendinimą neturint finansavimo sutarties kalbėti net negalime.

O kadangi sutarties neturėjome, tai nepirkome nei medžiagų, nei kažkokius darbus darėme, tad ir nuostolio per šį laikotarpį nepatyrėme“, – sakė „Vyteda“ direktorius Justas Aleknavičius.

Prašė indeksuoti

Šiųmetė finansavimo sutartis turėtų būti pasirašyta birželio pradžioje. Vis dėlto rangovai jau kreipėsi į savivaldybę ir akcentavo, kad kainų indeksavimas yra būtinas, priešingu atveju numatytų darbų įgyvendinti nebus įmanoma.

„Kalbėjome su savivaldybe. Šiandien jau baigiame susitarti dėl kainų indeksavimo likusiems darbams atlikti. 

Buvome patikinti, kad birželio pirmosiomis savaitėmis pasirašysime ir finansavimo sutartį, o joje bus numatytas ir kainų indeksavimas. 

Kai tik bus sutartis, pagal paskirtus pinigus mes suplanuosime savo darbų grafiką, ir bus aišku, ką galėsime padaryti šiemet.

Jei dirbsime su indeksuotomis kainomis, situacija stabilizuosis, projektai toliau bus vystomi be trukdžių“, – tikino rangovas.

Pašnekovas pridūrė, kad darbų sutartyje yra punktas, kuris numato, kad galimas darbų ir medžiagų kainos augimas. Vadovaudamiesi sutartimi bei Statistikos departamento pateiktais duomenimis, rangovai mėgina rasti konsensusą, kad pradėti darbai nesustotų.

Kitos išeities nėra – kainas indeksuos

Savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius patvirtino kalbėjęsis su UAB „Vyteda“ ir situaciją statybų sektoriuje puikiai suprantantis. 

Tiek Kėdainių kultūros centro, tiek Šviesios gimnazijos priestato statybų projektai 

savivaldybei yra itin reikšmingi bei labai ilgai laukti, todėl dedamos visos pastangos, kad pradėti darbai nenutrūktų. 

„Vos tik sulauksime Statistikos departamento pažymos, spręsime dėl kainų indeksavimo. Manau, kad bet kuriuo atveju indeksuoti kainą reikės“, – sakė A. Kacevičius.

„Esame krašto įmonė, darbuotojai kėdainiečiai, aš taip pat užaugęs Kėdainiuose, mums labai svarbu, kad šie strategiškai svarbūs objektai būtų pabaigti, bet norisi, kad visiems būtų gerai. Mūsų požiūris ne toks, kad nesigauna – metam viską ir išvažiuojame. Ieškome kompromiso, kalbamės, ieškome bendrų sąlyčio taškų, bendraujame su užsakovu, svarbu kad būtų  geranoriškumas iš abiejų pusių“, – antrino ir  „Vytedos“ direktorius. 

Suabejojo dėl termino

Tuo tarpu Lietuvos statybininkų asociacija (LSA) akcentuoja, kad esant tokioms nenuspėjamoms rinkos sąlygoms, kainų indeksavimas vienerių metų laikotarpiui nesprendžia problemos – jie siūlo taikyti žymiai dažnesnį indeksavimą ir taikyti jį ne bendriems statybos produktams, bet atskiriems produktams.

„Praktikoje kainos indeksuojamos kartą metuose, taikant Lietuvos statistikos departamento skelbiamą statybos sąnaudų kainų indeksą.

Dėl pandeminės situacijos ir ekonomikos gaivinimo priemonių taikymo pastaruoju metu statybos sektoriuje atsirado didelė infliacija. Skirtingų statybos produktų kainos didėjo nuo 5 proc. iki net 100 proc. Tokia staigi infliacija parodė, jog iki šiol taikytas kainų indeksavimas labiau tinka stabilesnės ekonomikos sąlygomis, tačiau visiškai netinka šiandieninėje rinkos situacijoje.

Svarstytina ir ar Lietuvos statistikos departamentas gali pateikti operatyvią informaciją apie atskirus statybos produktus, t. y. ar nėra poreikio ieškoti ir kitų objektyvių informacijos šaltinių (pvz. specializuotų biržų), kurie einamuoju laikotarpiu fiksuoja atskirų statybos produktų kainas ir gali parodyti pokyčius tiksliai ir objektyviai“, – tokią poziciją išsakė LSA. 

Kainos augs ir toliau

Tuo tarpu Lietuvos statistikos departamentas informuoja, kad per metus statybos sąnaudų elementų kainos padidėjo beveik 20 proc. Ekspertai prognozuoja, kad bent iki vasaros ir toliau bus fiksuojamas statybinių prekių ir mechanizmų kainų augimas.

Žvelgiant į metinį statybos sąnaudų elementų kainų pokytį, fiksuojamas dviženklis augimas. Šių metų kovą, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kainos išaugo 19,8 proc. Labiausiai brango metalo gaminiai – net 43,7 proc. – bei medžio gaminiai – per metus kainos pakilo 38,7 proc. Betono ir gelžbetonio gaminiai brango 21,6 proc., izoliacinės medžiagos – 31,5 proc., elektrotechninės medžiagos – 25,2 proc., vamzdžiai – 21,4 proc., santechninės medžiagos – 17,8 proc. Brango ir mašinų bei mechanizmų darbas – 16,4 proc.

Iš statinių per metus daugiausia – 23,1 proc. – pabrango negyvenamųjų pastatų statyba. Gyvenamųjų pastatų statybos kainos padidėjo 19,2 proc., inžinerinių statinių – 16,5 proc.

1 Komentaras

  • Ar ne taip pat vyko ”amžina” statyba saulutės, stadiono, gimnazijos ir pan. Greičiau vėl ateitų tas, kuris viską greit pabaigtų ir dar tuos likusius du tiltus sutvarkytų. Na ir porą parkų, prie to pačio. Žmonės, atsibuskit

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video