Vyriausybė pritarė elektros ir dujų kainų kompensacijoms gyventojams

 Vyriausybė pritarė elektros ir dujų kainų kompensacijoms gyventojams

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

BNS, rinkosikste.lt inf.

Vyriausybė pirmadienį patvirtino valstybės subsidijas gyventojams už elektrą ir gamtines dujas, taip pat minimalų tarifą, žemiau kurio jiems nebus kompensuojamos elektros kainos. Subsidijos bus mokamos tik antrąjį šių metų pusmetį.  

„Siekiama įgyvendinti gegužės 12 dienos Seimo nutarimus, taip pat nustatyti elektros energijos ir gamtinių dujų kainų konkrečius dydžius, taip pat reglamentuoti detalią kompensavimo tvarką. Pagal VERT pateiktą informaciją nustatomi elektros energijos ir gamtinių dujų kainų dalinio kompensavimo dydžiai ir kainos riba – „grindys“ – žemiau kurių dalinis kompensavimas netaikomas“, – posėdyje teigė energetikos ministras Dainius Kreivys. 

Vyriausybės sprendimu nuo liepos iki gruodžio pabaigos už elektrą buitiniams vartotojams bus dengiama iki 9 centų už kilovatvalandę (kWh), o už dujas – iki 54 centų už kubinį metrą. 

Minimalus standartinis elektros tarifas, žemiau kurio nebus kompensuojama elektros kaina, sieks 24 centus už kWh. Tokiu būdu elektros kaina vartotojams didės 40 proc., palyginti su dabartiniu tarifu.

Premjerė Ingrida Šimonytė paragino Energetikos ministeriją ir Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) apie kompensavimo tvarką bei kainų dydžius papildomai informuoti nepriklausomo elektros tiekėjo iki šiol nepasirinkusius vartotojus. 

Vyriausybė anksčiau yra deklaravusi, kad elektros ir dujų kainos gyventojams nuo liepos neturėtų didėti daugiau kaip 40-50 proc.   

VERT pirmininkas R. Pocius praėjusią savaitę aiškino, jog, pavyzdžiui, vartotojams pasirinkus tiekėją ir jam mokant 33 centų už kWh elektros kainą jiems bus taikoma 9 centų kompensacija, o mokant, tarkime, 27 centų tarifą kompensacija būtų 3 centai.  

Tuo metu gamtinių dujų vartotojams bendrovės „Ignitis“ tiekiamos dujos su subsidija, priklausomai nuo vartotojų grupės, nuo liepos brangs 28,8–43,4 proc. 

Pritaikius subsidiją, dujas maistui gaminanti naudojantiems (pirmos grupės) vartotojams kubo kaina didės 28,8 proc. iki 1,03 euro (su PVM), namų šildymui (iki 20 tūkst. kubų per metus) naudojantiems (antros grupės) vartotojams – 40 proc. iki 77 centų, o dar daugiau jų deginantiems (trečios grupės) – 43,4 proc. iki 76 centų.

„Gamtinių dujų atveju, kainos pagal skirtingus gamtinių dujų tiekėjus būtų skirtingos, tačiau bendras principas yra tas, kad kaina nedidėja daugiau nei keturiasdešimt procentų, išskyrus vieną grupę – trečiąją – kuri iš esmės yra labai nedidelė, keletas vartotojų“, – Vyriausybės posėdyje sakė VERT pirmininkas R. Pocius. 

Vyriausybės nutarimo projekte numatoma, kad kompensacijas gautų dujų tiekėjų „Ignitis“, „Intergas“, „Gren Lietuva“ ir agrofirmos „Josvainiai“ klientai.  

Visuomeninį elektros tarifą bei dujų kainas buitiniams vartotojams VERT turėtų paskaičiuoti ir patvirtinti šią savaitę. 

Pasak R. Pociaus, visuomeninė vienos laiko zonos elektros kaina antrąjį pusmetį turėtų siekti 33 centus už kWh (dabar – 16,7 cento). Ši kaina, kurią taip pat subsidijuos valstybė, bus taikoma likusiems trečiojo liberalizavimo etapo vartotojams – mažiausiai (iki 1 tūkst. kWh per metus) elektros suvartojantiems ir socialiai remtiniems gyventojams.

1–5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) per metus suvartojantys buitiniai vartotojai iki birželio 18 dienos turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. To nepadariusiems ESO laikinai teiks garantinio tiekimo paslaugą, o jos kaina bus  25 proc. didesnė nei praėjusio mėnesio vidutinė biržos kaina, be to, teks papildomai mokėti už elektros persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video