Verta perskaityti: Kaip išsaugoti meilę kitų šalyje?

 Verta perskaityti: Kaip išsaugoti meilę kitų šalyje?

Rūta ŠVEDIENĖ

„Vieną 1947 metų rugsėjo dieną, kai jau septynis mėnesius laukėsi, Matilda atsidūrė Respublikos prospekte, kurį dauguma meknesiečių vadino tiesiog „prospektu“. Buvo karšta, jai ištino kojos. Ji tarė sau, kad galėtų nueiti į „Imperijos“ kino teatrą arba atsigaivinti „Alaus karaliaus“ terasoje.

Tada dvi jaunos moterys ją apstumdė. Tamsesnė nusikvatojo: „Pažvelk į šitą. Vaiką jai užtaisė arabas.“

Tai citata iš neseniai pasirodžiusio vienos garsiausių šiuolaikinių prancūzų rašytojų Leïlos Slimani romano „Kitų šalis“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), kurį vertė Violeta Tauragienė, 2013 m. Metų vertėjo krėslo apdovanojimo laureatė.

1944-aisiais elzasietė pamilsta marokietį, prancūzų dalinio karį, ir jaunoji pora išvyksta į Maroko naujakurių miestą Meknesą. Kol Aminas bando įdirbti akmeningą ir bevaisį žemės sklypą, prislėgta Matilda per dienų dienas su dviem vaikais tvarkosi atkampiame ūkyje. Jauną moterį trikdo vietinių nepasitikėjimas, ją kamuoja pinigų stygius ir blėstantis vyro dėmesys. Iš tėvų namų patekusi į sutuoktinio namus Matilda netapo nei labiau nepriklausoma, nei įtakingesnė. O jis, deja, neturi nei laiko, nei gebėjimų ją paguosti.

Romane „Kitų šalis“ Leïla Slimani, peržengdama epochas ir šalių sienas, pasakoja savo šeimos istoriją. 2020 m. liepos 2-ąją L. Slimani už šį romaną buvo apdovanota Didžiuoju Madam Figaro prizu (Le Grand Prix de l‘Héroïne Madame Figaro 2020).

Aut. past.

Ar iš esmės svetimas pasaulis gali tapti savas? Ar atsipirks poros triūsas? Ar pavyks susvetimėjusiems žmonėms atgaivinti meilę?

Visi šio romano veikėjai gyvena „kitų šalyje“ – kolonistai ir vietiniai, kariai ir žemdirbiai. O ypač moterys, vyrų šalyje be paliovos ieškančios sau vietos.

Talentingoji romanistė šioje margoje freskoje atkuria epochos įtampas su didžiule empatija, tiksliai ir subtiliai pasakodama veikėjų istorijas.

Leila Slimani romano „Kitų šalis. Karas, karas, karas“ skaitytojai stebi veikėjų ir jų santykių pokyčius. Matilda auga – nuo naivios jaunos moters iki subrendusios motinos. Keičiasi ir ryšys su vyru. Nuo pat pradžių akivaizdu, kad jie nėra suderinami dėl kultūrų, amžiaus ir kitų skirtumų, tačiau abu pamažu keičiasi su įgyta patirtimi ir įvykiais.

Dešimt romano „Kitų šalis. Karas, karas, karas“ metų – kupini įtampos ir smurto, kuris auga dėl Maroko siekio atgauti nepriklausomybę. Matildos autonomijos troškimas lyg paralelė Maroko kovai už savo laisvę.

Romane „Kitų šalis“ Leïla Slimani, peržengdama epochas ir šalių sienas, pasakoja savo šeimos istoriją. 2020 m. liepos 2-ąją L. Slimani už šį romaną buvo apdovanota Didžiuoju Madam Figaro prizu (Le Grand Prix de l‘Héroïne Madame Figaro 2020).

Leïla Slimani – viena garsiausių šiuolaikinių prancūzų rašytojų. 2016 metais už romaną „Lopšinė“ (lietuviškai išleistas 2017 m.) buvo apdovanota Goncourt‘ų premija. Autorė yra penktoji moteris, per pastaruosius 20 metų gavusi šią premiją, o per visą premijos gyvavimo laikotarpį nuo 1903 m. – tik dvyliktoji. Kūrinys taip pat buvo pristatytas „Renaudot“, „Femina“, „Interallié“ premijoms, išverstas į daugiau kaip dvidešimt kalbų.

Autorė literatūros kritikų bei skaitytojų dėmesį patraukė jau pirmuoju romanu „Žmogėdros sode“ (lietuviškai išleistas 2017 m.) – jis tais pačiais metais buvo pristatytas „Flore“ premijai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video