Uždaromas Kėdainių ligoninės akušerijos skyrius

 Uždaromas Kėdainių ligoninės akušerijos skyrius

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Metai Kėdainiuose prasidėjo prasta žinia – nuo gegužės 1 dienos gimdyti susiruošusios moterys jau turės vykti į kitus Lietuvos miestus – Kėdainių ligoninėje akušerijos skyrius uždaromas. Arčiausiai gimdymus priimančios ligoninės bus Jonavoje, Kaune, Raseiniuose. Gimdyvės galės rinktis ir kitas Lietuvos ligonines, bet Kėdainiuose galimybės gimdyti jau nebus. Galima guostis nebent tuo, kad iki gimdymo besilaukiančios moterys bus prižiūrimos savo rajono medikų.

Nemaloni žinia

Šis pasikeitimas nebėra didelė naujiena rajonui.

Dar praėjusių metų pabaigoje svarstant sveikatos įstaigų reformą, su pokyčiais susijusias būsimas problemas kėlė ilgametis rajono politikas ir buvęs Seimo narys, medikas Darius Kaminskas, savivaldybės tarybos narės Edita Budendorfė, Aušrelė Kaminskienė.

Buvo renkami ir gyventojų parašai, ir minami savivaldybės įstaigų slenksčiai, vyko susitikimai su LR sveikatos apsaugos pareigūnais, teritorinių ligonių kasų atstovais, tačiau niekas nepadėjo, Blogosios žinios taip ir neišvengta.  

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė, medikė Edita Budendorfė situaciją pakomentavo  lakoniškai: „Niekas už mūsų moteris nepakovojo“.

Valstybinės ligonių kasos Kauno teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Jurga Damulevičienė informavo, kad sprendimas yra priimtas vadovaujantis šiuo metu galiojančiu Vyriausybės nutarimu ir su būsima reforma tai nesusiję.  

Apie tai, kad akušerinės paslaugos nebebus finansuojamas ligonių kasų, VšĮ Kėdainių ligoninė raštu buvo informuota dar prieš Naujuosius metus.

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Neatitinka kriterijų

Akušerijos skyrius nebeatitinka esminių kriterijų. Pagal Vyriausybės nutarimą bent vienais iš dvejų paskutinių paeiliui einančių metų ligoninėje turi būti priimta ne mažiau kaip 300 gimdymų arba atstumas iki artimiausios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios stacionarines akušerijos paslaugas, turi būti didesnis nei 50 kilometrų. Tai du svarbiausi reikalavimai.

Kėdainių ligoninėje 300 gimdymų per metus jau nebėra priimama visus pastaruosius penkerius metus, tačiau iki šių metų balandžio 19 dienos dar galiojo Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bendradarbiavimo programa. Todėl iki šiol naujagimiai dar gimdavo ir Kėdainiuose.

Gegužės 1-ąją šiai programai pasibaigus, Teritorinė ligonių kasa nutrauks sutartį su Kėdainių ligonine, tad gimdymų čia nebus galima priimti.

„Niekas už mūsų moteris nepakovojo“.

E. Budendorfė

Akušerijos lovų mažės ir ateityje

2019 metų duomenimis, Kauno regione iš viso yra skaičiuojama 117 akušerijos lovų, iš jų daugiausia Kauno mieste − 90.

Arti Kėdainių yra Jonavos ligoninė, kurioje yra 4 lovos. Ši ligoninė nustatytą būtinąjį gimdymų skaičių pasiekia, bet yra visiškai ant ribos. 2020 metais Jonavoje buvo priimta 300 gimdymų.

Tačiau 4 lovos lieka ir Raseiniuose, nors šio miesto ligoninė, kaip ir Kėdainiai, neatitinka nustatytų tų pačių kriterijų ir ten gimdymų taip pat priimama mažiau nei 300.

2020 metais Raseinių ligoninėje buvo priimti 262 gimdymai. 

2021 metais Kėdainiuose gimė 204 naujagimiai. Kėdainių ligoninės akušerijos skyriuje buvo trys lovos.

Buvo renkami ir gyventojų parašai, ir minami savivaldybės įstaigų slenksčiai, vyko susitikimai su LR sveikatos apsaugos pareigūnais, teritorinių ligonių kasų atstovais, tačiau niekas nepadėjo. Blogosios žinios taip ir neišvengta.

Aut. past.

Pagimdys saugiai?

Atsakingos institucijos tikina, kad moterų nugabenimas į ligonines, kuriose bus priimami gimdymai, problemų nesudarys. Žadama, kad greitosios medicinos pagalbos darbas ir punktų išdėstymas taip pat bus peržiūrimas ir dar geriau pritaikytas gyventojams.

Nors valdininkai ir žada, kad Kėdainių krašto moterys nepatirs nepatogumų ir joms bus sudarytos sąlygos gimdyti Kaune ar bet kuriame kitame pasirinktame Lietuvos mieste, tačiau tiek medikai, tiek ir visi rajono gyventojai supranta, kad moterys ir jų šeimos patirs daugiau nepatogumų, nerimo ir tikėtinų papildomų finansinių išlaidų.

Kuo didesni atstumai iki ligoninės, tuo brangesnės yra kelionės išlaidos ir laiko sąnaudos.

Gimdymo paslaugas moterims nuo 2022 metų gegužės 1 dienos Kauno teritorinės ligonių kasos zonoje teiks: 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninė

VšĮ Marijampolės ligoninė

VšĮ Raseinių ligoninė

VšĮ Jonavos ligoninė

Kėdainių civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, 2021 metais Kėdainiuose iš viso užregistruota 390 naujagimių. 326 iš jų gimę Lietuvoje, 64 – registruoti užsienio valstybėse, o vėliau įtraukti į apskaitą Lietuvoje.

Kėdainių ligoninėje 2021 metais gimė 204 naujagimiai.

Kėdainių ligoninėje gimdymų skaičius pastaraisiais metais drastiškai mažėjo.

2017 m. – 272 naujagimiai

2018 m. – 209 naujagimiai

2019 m. – 201 naujagimis

2020 m. – 190 naujagimių

2021 m. – 204 naujagimiai

Vieną kūdikį priimti rajone vidutiniškai atsieina 819,06 euro.

Iki 2025 metų Kauno apskrityje akušerijos lovų skaičių planuojama sumažinti iki vos 93.

Skaičiuojama, kad  Lietuvoje moterys vidutiniškai gimdo nepilnai vos du kartus per gyvenimą. Gimdymų skaičius visoje Lietuvoje yra nukritęs iki 30 000 per metus. Ir tai ne ligoninių ar akušerių problema. Demografinė situacija verčia keisti egzistuojančius modelius, o medikams – prisitaikyti.

29 Komentarai

 • Senai reikėjo.

  • Pritariu.Senai reikėjo uždaŕyti

 • nieko ruoškit vokus į LSMUL Klinikas. Ten apie 800-1000 eur gimdymas

 • Jonavoj bus, o Kėdainiuose – ne. Ką veikia rajono valdžia? Tai ką mes blogesnės? Kodėl mums turi viskas brangiau būt? Kodėl niekas mum nesirūpina. Net Štelmokaitė tyli. Matyt mes moterys jai nerūpim, kai sėdi Briusely ir ten gali gimdyt, vaikus mokyt už gerą algą. O mes čia nei pakarti nei paleisti. Gana tylėt ir pasakų klausyt.

  • Be Štelmokaitės niekam daugiau tie Kdn ir nerūpi. Ko nesišaukiat savo Naujokienės? Paliko ponečka savo ale komandą ant ledo.

 • LSMUL ne vokus reikia ruosti, o kapsiukus prigrustus euriuku, ten visiems reiks dalinti, kavenska su 20 euru neuzkisi.

 • Senai reikejo uzdaryt, kiek gali miegot seseles ir daktarai su keliais gimdymais

  • Kokie medikai gali dalintis nesąmoningas tinklalapiais, fake naujienomis, aiškinti, kad skiepai yra blogai? Tokius medikus viešint reikia. Ačiū Dievui, kad uždaro tą kontorą.

   • Tai kad viena izlsprotejusi antivaksre, tai nereiskia, kad kiti tokie 🙂

   • Tamulį lauk! Mes nebeturim mero, turim tik teliuką!!!!

 • ar jūs tikrai įsitikinusi, kad seselės ir daktarai būdėjimo metu miega?
  Kodėl tokia neapykanta? O gal jums dar niekada neprireikė medikų pagalbos -todėl taip mąstote?

  • Tikrai, kodėl tokia neapikanta? Ir iš kur tokios žinios, kad daktarai ir seselės miega? Tikriausiai neteko skyriuje lankytis, jeigu taip šnekat. Visokių situacijų buna. Buna ramu o buna kad net 4-5 per parą gimdo.

 • O jeigu neįdėsit, nepagimdysit, ar ne…

 • Cia kur raso, kad personalas miega, tai senmerges ir geju atstovai rasineja, nieko nuostabaus

  • Va, kur protas ir ismintis padaro. Tiesiai i kvailių maršą pasakoti apie vitaminus skiepuose, nuodus skleidziancius lektuvus ir pasaulini reotiliju samoksla pries latentini vladziune.

   • Gerai prisiskaites, durneli, visokiu nesamoniu, sprogsta tavo burbulas jau, lenda viskas is maiso, bet tu geriau isisek gelyte neuzmirstuole ir eik lansbergio filma ziureti, tavarisciau lansbergini

 • Jonavos meras su kietais kieušiniais atstovėjo, įrodė, kad turi kiaušus, aukušerinis ten liko,.. O Kėdainių? Turim ką turim, kenčiam su Valentuku…

 • AS STORAS KUILYS

 • Edita, gal baik komentuoti ir daryti gėdą medikams? Pakankamai pridirbai

 • Kaime sneka kad jis Stanislovo sunus. Visi taip kalba

 • Ką čia pis..nėjatės. Tai ką gimdyt reiks į Kauną arba Jonavą? Nu prisidirbo dabartinė valdžia. Čia ne po balius lakstyt ir padėkas dovanot. Čia dirbt reikėjo. Raseiniuose lieka, Jonavoj lieka, o mūsų rajonas didesnis ir uždaro. Gėda merui. Prie Grinkevičiaus taip nebūtų.

 • Sauliau, sugrįžk. Balsuosim, kad to fermos vedėjo neliktų, nes viską sunaikins….Kai buvo ligoninėj tai matėm , kad jis nesigaudo niekur.

 • tai ką rajono valdžia galvoja, kad jokių priemonių nesiima dėl ligoninės išlikimo??????????????
  tai kam mes juos rinkome, jei jiems mes paprasti žmonės visiškai nerūpime???????????????

 • Jūs ką rimtai Kaune 800-1000, o tai be pinigų jau nepagimdys?

  • Ne, kol pinigų neduo-nepagimdys!

 • Sėdi krūva daktarų , ima tūkstančius algos ir darbas kartais prie vienos gimdyvės per savaitę ir tiek žinių.
  Reikia mažint bardaką, bet kodėl nuo Kėdainių?

 • Kiekvienus rinkimus jie visi „drastiskai“ didins gimstamuma, realybe tokia, kad kasmet musu po 40k maziau. Po 10metu kedainiuose ziurek ir ligonines neliks, nes ilgainiui is lietuvos teliks vno, kns ir klp jei kvailiai su savo politikom uosto nesubankrotins. Jau dabar kaune ir vilniuje priimama 70% salies naujagimiu, tad akuserijos skyriu likvidacija kituose miestuose tik laiko klausimas!

 • Taip ir pamazu ligonine sunaikins ir dar labiau nutols paslaugos nuo pacientu

 • gimdo moterys Jonavoje , tai ir skyrius išsilaikys dar kelis metus, o kėdainietės gimdo Kaune, tai…o merai šiaip tai negimdo, gamta neskyrė 🙂

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video