Už verslinės žvejybos nutraukimą skirs kompensacijas
Kompensacijoms iš verslinės žvejybos upėse, ežeruose ir mariose pasitraukiantiems žvejams valstybė skirs 1,5 mln. eurų arba daugiau, jeigu reikės, pranešė Aplinkos ministerija.
Pasak jos, Europos Komisija (EK) pritarė tokioms kompensacijoms – EK praėjusį ketvirtadienį pateikė išvadą, kad išmokos suderinamos su Europos Sąjungos (ES) vidaus rinka.
„Sprendimas priimtas atsižvelgus į tai, kad verslinės žvejybos apribojimai gali būti naudingi ekonominiu ir aplinkosaugos požiūriu, dėl jos apribojimo didėja žuvų ištekliai ir taip pat bus sudarytos patrauklesnės sąlygos mėgėjų žvejybai. Verslinės žvejybos įmonėms skirtos išmokos leis joms perorientuoti savo veiklą į turizmą, mėgėjų žvejybos organizavimą ir kitas paslaugas“, – rašoma pranešime.
Siekiant saugoti žuvų išteklius Seimas pernai gegužę nusprendė nuo 2026-ųjų uždrausti verslinę žvejybą upėse ir ežeruose bei įteisino kompensacijas iš verslo pasitrauksiančioms įmonėms.
Numatoma, kad teikti paraiškas dėl išmokų žvejai galės nuo vasaros, kai Aplinkos projektų valdymo agentūra paskelbs kvietimą. Išmokas gavusi įmonė privalės nutraukti veiklą visuose vandens telkiniuose ir niekada nebepretenduoti gauti žvejybos kvotų, kurios negalės būti paskirstytos kitoms įmonėms.
„Verslinės žvejybos limitai mažinami tokia apimtimi, kokios buvo žvejybos kvotos, kurias turėjo išmokas gavusios įmonės“, – teigia ministerija.
Jos teigimu, preliminariais duomenimis, pasitraukti iš žvejybos verslo Kuršių mariose planuoja trečdalis įmonių, atitinkamai bus sumažintas ir žvejybos limitas Kuršių mariose.
Išimtys paliktos seliavų, stintų, ungurių ir nėgių verslinei žvejybai – jas bus galima gaudyti iki 2026 metų, o vėliau – tik stintas. Kuršių mariose, kur per metus sužvejojama apie 1 tūkst. tonų žuvų, žvejyba nebus draudžiama ir po 2026-ųjų.