Už 13 mln. eurų tobulins savivaldybės valdymą, o žmonių lauktiems projektams pinigų neturi

 Už 13 mln. eurų tobulins savivaldybės valdymą, o žmonių lauktiems projektams pinigų neturi

„Rinkos aikštės“ archyvo/BNS nuotr.

Kaip gyvensime ateinančius dvejus metus, numatyta rajono tarybos priimtame Kėdainių rajono savivaldybės strateginiame plane. Tik, deja, planas nėra nei ambicingas, nei jame numatyta kažkas labai naujo, o labiausiai stebina tai, kad į jį neįtraukti net ir seniai politikų žadėti ir žmonių jau ilgai laukiami projektai. Nei miesto kvartalų renovacijai, nei baseino išplėtimui ar daugeliui kitų reikalingų darbų pinigų nėra, o pačiai savivaldybei – netrūksta: šioji savo valdymo tobulinimui iš mokesčių mokėtojų kišenės be skrupulų nusirėš net 13 mln. eurų.

Kur nukeliaus pinigai?

Strateginiame plane numatyta, kad šiemet programoms įgyvendinti bus skirta 120,5 mln. eurų.

Didžiausia pinigų dalis, kaip ir kasmet, tenka švietimui – beveik 44 mln. eurų, antroje vietoje yra socialinė apsauga, kuriai skiriama apie 35 mln. eurų. O trečioji vieta pagal finansavimą atitenka pačios savivaldybės valdymo tobulinimui. Kaip jau minėta, tam bus paskirta net 13 mln. eurų.

Mažiausiai dėmesio sulauks parama verslui – 310 tūkst. eurų. Kultūros paveldo išsaugojimui skirtas milijonas eurų, o sveikatos apsaugai, kuri rajone susiduria su didžiuliais iššūkiais ir svarbi kiekvienam gyventojui, vietos politikai artimiausiems dvejiems metams skyrė 1,5 mln. eurų.

Absoliučiai daugumai opozicijos siūlymų valdantieji nepritarė ir net neieškojo dialogo./Eglės Kuktienės nuotr.

Gerai bent tai, kad 2024 metais planuojama, kad pagaliau duris atvers Šviesiosios gimnazijos priestatas, bus modernizuoti lopšeliai-darželiai „Vyturėlis“ bei „Varpelis“, planuojama atnaujinti sporto aikštynus prie ugdymo įstaigų, sutvarkyti Akademijos parką, atnaujinti Minaretą, išvalyti Krakių tvenkinius, tęsti Kėdainių kultūros centro rekonstrukciją, vykdyti socialinio būsto plėtrą. 

Babėnų šilui lėšų buvo skirta, bet projektas politikų liko „pamirštas“

Tiesa, artimiausiu metu nenusimato ilgai laukto Babėnų šilo atnaujinimo. Metų metais besivelkantis ir mero pažadais tepamas projektas niekaip nestartuoja net ir po to, kai jis laimėjo Gyventojų idėjų konkursą ir jam buvo skirtos lėšos iš dalyvaujamojo biudžeto. Ir kur jau šis projektas pajudės, kai jį sugalvojo ir parašė dabar opozicijoje dirbantis buvęs  vicemeras Paulius Aukštikalnis. O gal tai ir yra priežastis, kodėl šio projekto niekas neskuba įgyvendinti?

Jei įvertinsime ir infliaciją bei kylančias kainas, galima tik numanyti, kad kvartalinei renovacijai skirti 800 tūkst. eurų per trejus metus kaži kaip ypatingai miesto veido nepakeis.

Aut. past.

O gal tai yra rimtas signalas visiems kėdainiečiams, parodantis, kad gyventojų idėjoms įgyvendinti skelbiami konkursai iš dalyvaujamojo biudžeto lėšų galimai tėra tik akių dūmimas? Jūs galvokite idėjas, rašykite projektus, o kai juos laimėsite, nebūtinai projektai bus įgyvendinti…

Sustojo ir kai kurie kiti projektai

Babėnų šilas – ne vienintelis projektas, kuriam pinigų strateginiame plane nenumatyta.

Deja, bet sustojo ir kai kurių vaikų darželių modernizavimo projektai, miesto kvartalinė rekonstrukcija taip pat kiek pristos – nors jai skirta 800 tūkst. eurų, bet ši suma išdalinta trejiems metams. Ir ji, akivaizdu, nėra pakankama.

Paulius Aukštikalnis./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vien į neseniai baigtą Liaudies, Respublikos, Josvainių, Mindaugo, Rasos gatvių kvartalų rekonstrukciją buvo investuota apie 8 mln. eurų, tai galima tik įsivaizduoti, kiek dar reikia pinigų kapitalinės rekonstrukcijos reikalaujančiam dar ne vienam miesto kvartalui. O jei dar įvertinsime ir infliaciją bei kylančias kainas, galima tik numanyti, kad 800 tūkst. eurų per trejus metus kaži kaip ypatingai miesto veido nepakeis.

Valdantieji opozicijos siūlymus tiesiog atmetė

Nors rajono taryboje dirbanti opozicija teikė nemažai siūlymų, kuriuos įtraukus į strateginį planą Kėdainiuose reikalai kaip reikiant pajudėtų į gera, tačiau valdantieji juos visus atmetė. Pritarta buvo tik konservatorių frakcijos siūlymui, kad savivaldybė neturėtų finansuoti savo lėšomis skaitmeninio ugdymo plėtros tose rajono mokyklose, kurios dalyvaus Tūkstantmečio mokyklų programoje. Mat tos programos rėmuose skaitmeninio ugdymo platformų licencijos yra nupirktos ir jomis jau naudojamasi, tad lėšas verčiau nukreipti į likusias 11 rajono mokyklų, kurios lėšų tokiai programai iš niekur kitur negauna.

Julius Lukoševičius./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Tai, atrodo, yra vienas iš labai nedaugelio siūlymų, kuriems nori nenori valdantieji turėjo pritarti.

Kur tos naujovės?

Beje, posėdžio metu nuskambėjo ir iš anksto paruošta ir sklandžiai perskaityta odė valdantiesiems ir strateginiam planui. Ją perskaitęs pirmą kadenciją taryboje dirbantis vienas iš vyriausių rajono tarybos narių – septintą dešimtį bebaigiantis Julius Lukoševičius pridūrė, kad net 20 proc. programų yra naujos, o kadangi apie pusė tarybos narių yra nauji, tad „netradiciniai ir nestandartiniai“ sprendimų projektai dar numatomi ir ateityje.

Per praėjusius ketverius metus buvo renovuoti 4 vaikų darželiai. Siūlėme ir toliau kasmet atnaujinti bent po vieną ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Deja, ir čia mes buvome neišgirsti.

A. Kacevičius

Tik kuriose strateginio plano eilutėse jie paslėpti, deja, nesimato – akivaizdu, kad ne visiems strateginis planas atrodo kaži koks netradicinis ir nestandartinis. Priešingai – viskas po senovei, o ypatingai valdančiųjų žūtbūtinis priešinimasis siūlymams, kurie ateina iš jiems „nepalankių“ politinių jėgų.

„Mūsų frakcija Demokratai „Vardan Lietuvos“ teikė 6 siūlymus. Siūlymus teikė ir kitos opozicinės bei neutralios frakcijos nariai, bet viskas buvo atmesta.

Rasta net ir priežastis – esą, nenurodytas išlaidų šaltinis. Tarsi kada nors siūlymuose iš esmės buvo nurodomi konkretūs lėšų šaltiniai.

Ar mus kvietė diskusijai, pasitarti, išgirsti mūsų, opozicijos frakcijų matymą? Tikrai ne“, – stebisi buvęs vicemeras Paulius Aukštikalnis.

Kompensacijų nedidins, darželių modernizaciją pristabdys

Arūnas Kacevičius./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Tarp opozicijos siūlymų buvo ir siūlymas visiems pradinukams skirti nemokamą maitinimą (dabar nemokamai maitinami tik pirmokai ir antrokai), taip pat padidinti išlaidas kelionės į/iš darbo kompensacijai mokytojams, medikams, socialiniams darbuotojams ir kitiems, visose programose nustatant po 10 ct/km.

100 tūkst. eurų numatyti ikimokyklinių įstaigų pastatų modernizavimo techninei dokumentacijai ir darbams, visų Kėdainių sporto organizacijų teikiamų projektų finansavimui kasmet didinti lėšas bent po 5 tūkst. Eur.

Tačiau šie siūlymai taip pat valdančiųjų buvo atmesti.

„Pasigedau naujovių, ypač tarp šiais metais planuojamų vykdyti priemonių.

O labiausiai nuliūdino tai, jog nebus tęsiamos kai kurios mūsų krašto gyventojams svarbios buvusios kadencijos iniciatyvos. Pavyzdžiui, per keletą pastarųjų metų buvo įvykdytos net aštuonių mūsų miesto kvartalų renovacijos: padaugėjo automobilių parkavimo vietų, atnaujinti šaligatviai ir privažiavimai prie daugiabučių, įrengtos naujos vaikų žaidimo aikštelės, pasodinti želdiniai.

Deja, nors Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcija siūlė šią iniciatyvą tęsti, į tai nebuvo atsižvelgta.

Per praėjusius ketverius metus buvo renovuoti 4 vaikų darželiai. Siūlėme ir toliau kasmet atnaujinti bent po vieną ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Deja, ir čia mes buvome neišgirsti“, – stebisi ir buvęs savivaldybės administracijos direktorius, dabar opozicijoje dirbantis rajono tarybos narys Arūnas Kacevičius.

10 Komentarai

 • čia panašiai, kaip ir su 100 mln. jau šiais metais vėl skiriamais Ukrainai karo tikslams, o Lietuvos ubagus (t.y. skurstančius) išgelbės tik kitų ubagų surinktas maisto bankas.
  Ar kas nors mūsų klausė dėl 1,5 milijardo, 100 mln. dovanų skyrimo korumpuotai Ukrainai?
  Na, o mūsų skurstantieji išgyvens ir taip, per 34 m. jau yra pripratinti tik prie vandens ir duonos!

  • Čia apie 34m. ruskyno skurstančųjų vargus gali nerašinėti kaip ten pas tave kur gyveni blogai. Niekam tas Lietuvoje neįdomu. Balsuoki toliau už savo vergą Putlerį, galėsite smėlį ėsti.

   • Tipinio kacapo atsakymas, puolimas geriausia gynyba! Be jokios tolerancijos ir adekvataus paaiskinimo pulti kaip suniui priristam prie grandines

   • jeigu taip oligarchiškai gyveni, tai kam tas kirmėlėtas kruopas iš maximų maisto bankui renki atseit skurstantiems?

 • jei nebūtų supeikta valdančioji pusė kaip ikoną būtinai iškėlus Hohenbergį.Belieka plaukus rautis nepabalsavusiems už jį.Pagal Šimonytės rekomendaciją teks palaukt iki kitų rinkimų ir nepražiopsot.

 • Ištaške melejonusBabenams o takeliai -pyst ir supuvo

  • Melejonai supuvo?Tai tie takeliai iš jaurų,o ne cimunto buvo?

   • Kedainiai žino is ko buvo ,gal ryza kad nezinai?

 • Neveltui jis pirmas demonstracijai ir traukiamas iš archyvų. Salve et oremus jam!

 • Visi tokie kaip Paulius būtų tai Lietuvoj medicina aukstam lygy

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video