Sprendimas dėl plovyklos užtrenkė duris ir kitiems verslininkams

 Sprendimas dėl plovyklos užtrenkė duris ir kitiems verslininkams

Eglės Kuktienės nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Liaudies gatvės plovyklos klausimas, ko gero, pretenduoja tapti kone istoriniu Kėdainių rajono savivaldybės taryboje. Ne vieną dieną virusioms batalijoms politikai bandė padėti tašką, tik panašu, kad jų pastangos gali virsti labai nemaloniu bylinėjimusi teismuose. Iš pradžių geranoriškai kalbėję verslininkai penktadienį į tarybos posėdį atkeliavo su advokatu. Gyventojai buvo tiek įsiaudrinę, kad kone neleido verslo atstovams prasižioti, tarybos nariai svarstė įvairiausius sprendimo variantus. Meras pertraukos metu ragino politikus balsuojant „nesuklysti“ ir pasirinkti ne jo paties rajono tarybai parengtą sprendimo projektą, o Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pateiktą siūlymą, užkirtusį kelią bet kokios automobilių plovyklos statymui mieste.

Pavadino turto prievartavimu

Politikams ir gyventojams įmonės vardu kalbėjęs advokatas Rinaldas Viliušis sakė nesuprantantis tokio gyventojų pasipriešinimo, kuris, jo žodžiais, peržengė visas ribas. Maža to, jis nesibodėjo svarstyti, ar tik už jų nestovi kokie verslo konkurentai.

„Šiandien sprendžiamas klausimas išimtinai dėl vienos įmonės turimo žemės sklypo. Suprantu gyventojus, kurie nori gyventi taip, kaip gyveno daugybę metų. Iš esmės tai po langais matyti apleistą teritoriją, žoles ir pan.

Tačiau šis klausimas turės įtakos visiems verslams, kurie ateityje norės kurtis jūsų mieste.

Ką jaučiu ir ką matau, nepabijosiu to žodžio, tai turto prievartavimas ir siekimas asmeninės naudos. Taip vykti neturėtų.

Plovyklą norinčiai atidaryti įmonei tarybos posėdyje atstovavęs advokatas Rinaldas Viliušis sakė nesuprantantis tokio gyventojų pasipriešinimo, kuris, jo žodžiais, peržengė visas ribas.

Gyventojai daro spaudimą tarybos nariams, sakydami „mes jus išrinkome, prašome vykdyti mūsų pageidavimus ir norus“. Vis dėlto ne visi jie gali būti patenkinti, juk visur yra ribos.

Verslas nieko nepažeidžia, jokių teisės aktų, sklypas komercinės paskirties, čia bus sukurtos ir naujos darbo vietos, teritorijos gražinimas, ir miesto plėtra“, – argumentus dėliojo teisininkas.

Vis dėlto gyventojų vardu kalbėjusi Ona Šulcienė neslėpė, kad tokie verslo atstovų pasakymai situacijos nesprendžia. Maža to, paaiškėjo, kad parašus padėję ir plovyklai besipriešinantys gyventojai principingai nenori plovyklos po langais.

„Tame sklype yra antras miestas po žeme. Tiek nuotekos, vandentiekis, dujos, paviršiniai nuotekų, ryšių tinklai. Medžių sodinti negalima, įstatymai neleidžia“.

R. Gailiūnas

„Ar galvojate, ką galima padaryti, kad jūs nesijaustumėte išvaryti iš Kėdainių, bet kartu kad ir gyventojams būtų mažiau diskomforto? Ar yra galimybių surasti racionalius sprendimus?“ – verslininkų klausė valdančiosios frakcijos lyderė Nijolė Naujokienė.

Vis dėlto verslininkų teigimu, į gyventojų norus buvo atsižvelgta, tačiau jei jie iš principo nenori, kad šalia jų namų kurtųsi verslas, jokie iš įmonės pusės priimti kompromisai situacijos nepakeis.

Pirko kiti

Minėtas sklypas nuo 2006 metų yra tapęs komercinės paskirties sklypu. Iki tol jame buvo planuojama statyti daugiabutį – dėl to sklype po žeme yra gausybė ryšių komunikacijų, vandentiekio, nuotekų, dujų vamzdynai.

Nijolė Naujokienė: „Turime rasti atsakymus į klausimus, kaip šis sprendimas atsilieps kitiems verslams, kokios yra galimybės išpirkti šį sklypą, tad reikėtų sprendimą atidėti kitam posėdžiui ir iki to laiko rasti visus reikalingus atsakymus.“/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Daugiabučio nepastačius, sklypą įsigijo privatus verslas. Tuomet kreipėsi į savivaldybę su prašymu pakeisti sklypo paskirtį, o rajono taryba tais metais tokiam sprendimui pritarė – nes niekas nematė priežasties, kodėl reikėtų jam nepritarti.

„Rinkos aikštės“ žiniomis, sklypas anksčiau priklausė „Iki“ parduotuvių tinklą valdančiai įmonei UAB „Palink“, tačiau susidūrusi su kone analogiška gyventojų reakcija įmonė sklypą nusprendė parduoti.

Dabartiniai sklypo savininkai UAB „Plaunu“ neslėpė, kad sklypo skelbimą matė ilgą laiką – jis nebuvo niekam reikalingas. Ir tik sumažinus kainą kauniečiai nusprendė jį įsigyti.

50 metrų šen ar ten

Gyventojų prašymu Kėdainių rajono savivaldybės administracija, konkrečiai Architektūros ir urbanistikos skyrius paruošė, o rajono meras Valentinas Tamulis savo parašu patvirtino sprendimo projektą – nustatyti, kad atstumas nuo atviro tipo automobilių plovyklų turi būti ne mažesnis kaip 50 m iki gyvenamosios paskirties pastatų.

Tačiau klausimą nagrinėjant komitetuose, Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto narys Steponas Navajauskas pasiūlė alternatyvų variantą – 50 metrų atstumą nustatyti iki sklypo ribos. Kadangi retai kada pastatai stovi sklypų pakraščiuose, faktinis atstumas tarp sklypuose esančių pastatų būtų gerokai didesnis.

Dar ne visi susirinko. Palauksim, palauksim. Gal užrakino kas (juokiasi). Po balsavimo nueini, atrakini (juokiasi jau smarkiau)… Tai ten gal Švinius kažką reguliavo?

V. Tamulis

Tačiau ne visus politikus 50 metrų atstumas, neva turintis išspręsti šviesos ir garsinio triukšmo problemą, įtikino.

„Vietos gyventojų nuomonės yra pakankamai įvairios. Ir nors šiandieną svarstome 50-ies metrų atstumo klausimą, manau, kad nei šviesų, nei garso, nei vaikų saugumo klausimas su tuo 50 metrų niekaip nesusijęs.

Sklypą galima skelti per pusę ir jame pastatyti degalinę, kurioms LR įstatymai numato atitinkamus atstumus iki gyvenamųjų namų. Ar bus mažiau triukšmo, taršos ir šviesos? Kažin.

Saugumo tie 50 metrų niekaip nepridės. Pagrindinis klausimas kyla toks: ar šis sprendimas nepakenks verslams, kurie ateityje ketins kurtis Kėdainiuose“, – svarstė vicemeras Paulius Aukštikalnis.

Gyventojams atstovavusi O. Šulcienė posėdžio metu pripažino, kad gyventojai apskritai nesutinka su plovykla. Ir visai nesvarbu, ar ji bus 41 metro atstumu nuo namo, kaip yra dabar, ar 50 metrų atstumu.

Romualdas Gailiūnas: „Reikėtų pagalvoti, ar kažką galėsime mes daryti išvis tame sklype.“/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Mūsų bendrasis planas yra toks, kad gyvenamosiose teritorijose galima įterpti ir kitos paskirties sklypus, vadinasi, verslas kurtis gali.

Tačiau jei numatysime 50 metrų atstumą iki sklypų ribų, aš tikrai neįsivaizduoju, kokio dydžio sklypą reikės turėti, kad jame pavyktų pastatyti automobilių plovyklą.

Kiek permečiau akimis bendrąjį planą, tokių vietų mieste tiesiog nebus“, – neslėpė vyriausiasis miesto architektas Rytis Vieštautas.

Nori parko

Kad gyventojai nori toje vietoje parko, suprasti nesunku. Parko jie prašė ir verslininkų, kurie tokį siūlymą įvertino kaip nekonstruktyvų ir, be abejo, keistą. Verslas perka sklypą ir investuoja jame tam, kad gautų finansinę grąžą.

Krašto politikai jautėsi ne ką geriau, nei patys verslininkai – įstrigę tarp dviejų ugnių. Juo labiau kad net ir Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Kėdainių filialo direktorė Ramunė Gustienė posėdžio metu neslėpė nuostabos dėl tokio smulkaus verslo noro kurtis daugiabučių kaimynystėje.

Politikams prieš balsavimą paprašius bent 5 minučių pertraukos pagalvoti ir pasitarti, V. Tamulis nesnaudė ir kolegoms primygtinai nurodinėjo, kaip reikia balsuoti.

Aut. past.

„Aš dalyvavau kaip Liaudies g. 9-ojo namo gyventoja ir auginanti mažametį, kuris būtent ten ir laksto, lanko LSU „Aušros“ progimnaziją. Kasdien per langą akimis lydžiu, kai eina per gatvę. Ta perėja nėra saugi, dviguba.

Vieta gali tapti avaringa.

Nepasakyčiau, kad esu prieš ar už kažkurį sprendimą.

Tik uždaviau klausimą, ar yra pavyzdžių, kad savitarnos plovyklos būtų įrengtos prie ugdymo įstaigų ir gal būtų pavyzdžių, kaip tai sprendė kiti miestai. Deja, nėra. Tai įrodo, kad pats verslas tinkamai neatliko namų darbų, todėl dabar sunku vertinti, kas teisūs, kas ne“, – sakė R. Gustienė.

„Nematau kitos išeities, kaip tik kad savivaldybė pirktų sklypą ir įrengtų ten parką, – pasiūlė „valstiečių“ atstovė Karolina Štelmokaitė. – Net jei vienaip ar kitaip išspręsime plovyklos keliamas grėsmes, tol, kol šis sklypas bus komercinės paskirties, tol visada bus grėsmė, kad taršesnis ir triukšmingesnis verslas ten įsikurs. Kaip suprantu, verslininkai pritartų sklypo pardavimui. Klausimas tik, ar visuomenė sutiktų“.

Tiek verslininkai teigė, kad apsvarstytų tokį variantą, jei tik nepatirtų finansinio nuostolio, tiek gyventojai nudžiugo išgirdę apie galimybę po langais pamatyti parką.

Vis dėlto tokią svajonę įgyvendinti būtų sunku ir kažin ar išvis realu.

„Tame sklype yra antras miestas po žeme. Tiek nuotekos, vandentiekis, dujos, paviršiniai nuotekų, ryšių tinklai. Nes prieš tai buvo numatyta gyvenamojo namo statyba. Pasižiūrėjau ir akivaizdu, kad apie jokį parką kalbėti negalima. Medžių sodinti negalima, įstatymai neleidžia. Reikėtų pagalvoti, ar kažką galėsime mes daryti išvis tame sklype“, – kalbėjo Romualdas Gailiūnas pridurdamas, kad medžius būtų galima sodinti sklypo pakraščiuose, ir gerai pagalvojus sumąstyti, kaip sklypo centrą ir be stambių augalų padaryti patrauklų gyventojams.

Kalbos apie Švinių ir kaip balsuoti

Tačiau tokie svarstymai nepalengvino tarybos dalios – ji buvo spaudžiama apsispręsti greičiau.

„Akivaizdu, kad problemų yra daug, klausimų daug. Jei būtų laiko daugiau, apsisprendimai ir sprendimai būtų kokybiškesni, nereikėtų po to vis grįžti prie to klausimo. Juk turime rasti atsakymus į klausimus, kaip šis sprendimas atsilieps kitiems verslams, kokios yra galimybės išpirkti šį sklypą, tad reikėtų sprendimą atidėti kitam posėdžiui ir iki to laiko rasti visus reikalingus atsakymus“, – neskubėti prašė N. Naujokienė.

Panašų požiūrį išreiškė ir tarybos narė Virginija Baltraitienė. O vicemeras P. Aukštikalnis sakė, kad krašto politikai turi ne tik tenkinti gyventojų poreikius, bet ir leisti miestui augti bei klestėti, leidžiant kurtis jame verslams.

Vicemeras Paulius Aukštikalnis sakė nemanantis, kad 50 metrų atstumas išspręs gyventojų problemą./Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Klausimo neatidėsime“, – rėžė meras, ir toliau neslėpė sarkazmo kalbėdamas su plovyklą norinčiais įrengti verslininkais.

Ir vis dėlto tarybos posėdžio vinimi tapo… mero užmaršumas. Panašu, kad dveji metai nuotolinio darbo leido gerokai atleisti vadeles visiems krašto politikams.

Politikams prieš balsavimą paprašius bent 5 minučių pertraukos pagalvoti ir pasitarti, V. Tamulis nesnaudė ir kolegoms primygtinai nurodinėjo, kaip reikia balsuoti.

„Nesuklyskit, svarbiausia, nesuklyskit. Dabar bus alternatyvus [balsavimas] ir jį reik palaikyti, už, dabar už reikės [balsuoti ]. Va šitą, už Sveikatos komiteto [siūlymą]“, – nurodė meras.

Tačiau tuo jo keistos kalbos nesibaigė – belaukiant, kol politikai grįš į savo darbo vietas, jis spėjo pakalbėti ir apie jų užrakinimą, ir su nusikalstamu pasauliu siejamo Arūno Pukelio-Šviniaus apsilankymą.

„Dar ne visi susirinko. Palauksim, palauksim. Gal užrakino kas (juokiasi). Po balsavimo nueini, atrakini (juokiasi jau smarkiau)… Tai ten gal Švinius kažką reguliavo?“ – su tarybos nariu pokštus laidė meras, kol jam pasakė, kad jo mikrofonas įjungtas, ir visi šie asmeniniai pokštai eina į viešą erdvę.

Merui neliko nieko kito, kaip skubiai išjungus mikrofoną griebtis už galvos, o visa tai matę ir girdėję tiesioginės transliacijos žiūrovai jau ėmė svarstyti, ar merui už tokias kalbas negresia sankcijos – už darytą spaudimą kolegoms, nurodant, kaip reikia balsuoti.

Galiausiai V. Tamulis balsavo ne už tą sprendimo projektą, kurį pats ir teikė rajono tarybai – o už Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto siūlymą, kuris užkirto kelią iš esmės bet kokios atviro tipo automobilių plovyklos statybai Kėdainiuose, kai tuo tarpu mieste jau stovi ne viena automobilių plovykla ir kur kas arčiau nuo gyvenamųjų namų ir dėl to problemų iki šiol niekas nekėlė.  

29 Komentarai

  • Mieli gyventojai, atsakykit sau, ar Kėdainiams gali vadovauti meras, kuris aiškina apie Šviniaus įtaką? Kuris liepia kaip balsuoti? Kuris juokiasi iš Tarybos narių? Kuris kalba viena, daro kita? Jam apkaltą senai reikėjo surengti už tokias kalbas, tokios Gėdos Kėdainiai seniai neturėjo.

    • Tau i durnyna reikejo senai…

  • Bet kodėl už mūsų visų surinktus pinigus miestas turi pirkti privatų sklypą ir kažką jame įrenginėgi? Žada pirkti ir muziejų- ok, sutinku. Kultūra, edukacijos ir t.t. Bet žvyro aikštelę tarp daugiabučių- nejuokaukit, aš nesutinku, juk ten ir mano, kaip mokesčių kokėtojo, pinigai. Komerciniame sklype kas ką nori- tas tą daro. Tegu susimeta tie 170 pasirašiusiųjų su panele Štelmokaite priešaky ir perkasi tą sklypą, galės daryti nors ir daržus su šiltnamiukais.

  • Žmonių rinktas meras visada bus uz zmones,kad ir kas ką berašytų.

  • O itus merus renka kas – gyvūliai?

    • Beraštis

  • Tos problemos atsirado nuo tada, kai tą sklypą pati savivaldybė pardavė verslininkams. Jei daugiabučio namo tuo metu nesugebėjo pastatyti, tai gal reikėjo palikti tą sklypą savivaldybės žinion. Kam reikėjo parduoti? O šiuo metu, kai nekilnojamas turtas vis brangsta, tai galima ir daugiabutį čia pastatyti. Kodėl kituose miestuose vyksta statybos, tik Kėdainiuose viskas sustoję?

    • Kėdainiuose ir tai statybų daug, tuoj stovės parduotuvės po langais, tai dar didesnis triukšmas bus ir oro užterštumas. Kodėl Rasos parduotuvės aikštė ilgai buvo nenaudojama, dabar sumąstė parduotuvę pastatyti greituoju būdu, bet gyventojai tyli, viskas gerai jiems. O kai šalia vaikai žais niekam neįdomu.

  • saunuole onute.sekmes jai nes kiti butu nesugebeje tai padaryti. issireikalauti irgi reikia sugebeti.mes jau daud metu vargstame su didziosios 14 ir 12 namu.tai dabar jau zinosim ka toliau daryti.nes irenginejant neaisku ka sienas suskalde ventiliacija isderino sienos pelyja langai sutrukinejo ir kompetetingos istaigos tai pyksta kad skundziame.dabar neskusime o tiesiog pradesime reikalauti. kas bus vykdoma kokia veikla o ne slapukaujama.ir reikalausime vyska atstatyti.sekmes onutei ir visiems gyventojams.kreipsimes pagalbos i jus.

  • Berods merė buvo Nijole, kai pakeite paprasto sklypo paskirtį į komercinę, reikejo galvoti su galva, o ne su……, dabar privirė košės, o srėbs kiti.Šaunuolis Tamulis, gerai , kad paliko ponios judėjimą.

  • Per daugelį metų medžiai užaugs dideli, mes ilgus šešėlius. Gyventojai vėl bus nepatenkinti.

  • Tamulis kausas, tegul gyvena savo gluskaimy, o Kedainiams ledziamaugti. Blet visus verslininjus isvarys is Kedainiu, kvailys. Ps o kaip ten su tuo švibium reikalai?

  • Sulciene?
    Sulcas turi Soros aiksteleje salia tos vietos plovykla …
    SUTAPIMAS ?

  • Kol pensininkai vadovaus, o politikai pataikaus tol ir gyvensime kedainiuose taip kaip gyvenam sikn*je.. jau geriau kazka butu padare nei vel plynas laukas.. Truksta kedainiuose sporto sales, ar kazkokios pramogu erdves.. Ateina verslas kuris zada padaryt ir verslo centra ir plovykla.. Gyvenu salia, butu patogu tiek plovykla tiek kazkokios paslaugos.. Pensininkai skusis net ir jei parkas bus, taigi prasides triuksmas nuo vaiku, medziai uzstos saule ir tt keletas gyventoju nusprende uz dauguma, o buki pataikaujantys politikai is paskos.. Ateis rinkimai, daugiau jusu cia ne kvapo nebus

  • Štai jums planas: Visi gyventojai susimetat ir pigiai nusiperkat šalia esančią stovėjimo aukštelę su kiosku, pasakot, kad bus plovykla (ar kitas koks statinys), tada patys surenkat parašus, kad esate nepatenkinti ir savivaldybė perperka sklypą, grąžina pinigus ir padaro parką. Jūsų ten nemažai gyvena, manau parašų vien iš jūsų namo bus daugiau. Jei planas pavyks- iš jūsų bonka! 🙂

    • Ar tu kurčias, ar durnas? Taigi parkas negali būt…

  • O tamulio duktė šalia gyvena ar ne? Sutapimas ar ne? Interesų konflikto nėra ar ne ,kai nurodo per posėdį kaip balsuot?

  • px ta plovykla, meras taip apsijuokė, kad net gėda buvo žiūrėti…nenustebčiau jei toliau išeitų jo kalbelės apie švinių ir nurodymas kaip balsuoti. duosit į etiką ar apsimesit kad viskas ok?

    • Tegul Naujokienės žentas duoda į komisiją, o ne gyventojai.

  • Paklausiau Gerb. vicemero Pauliaus pasisakymo. Protingas. Tik su tokiais kaip „tamuliukas“ dirbant sunku normaliem žmonėm taryboj. Net jei ir Nijolės žentas ar Štelmokienės duktė.

  • Tegu tik pabando už mano pinigus išpirkt tą sklypą. tegu perka už savo. Kuo čia ta plovykla blogai? Va plauna Basanavičiaus gatvėj vos ne kieme ir normalu. Išsi..isinėjimas. Po Kėdainius dar ir dabar legendos vaikšto apie Onos kyšius už „leidimus “ . Tegu ir išsiprerka.

  • Koncervu boba liepe, kaimo isgeriantysis valentas padare…

  • O ko ta Ona nori? Ant visų leidimų, keitimų yra jos pritarimas su parašais. Reikia tik įdėt.

  • Tikrai. Onos parašai sudėti. Dabar apsivertė, petsikrikštijo. Ne naujiena. Tamulis už savo sprendimą nebalsuoja. Onutė irgi. Tinka tamulis su konsetvatoriais. Tinka.Visas partija apėjo. Liko tik. konservatoriai.Ateis. pas socialiademokratus ilgai nneužsibus išdurs. Teisus Grinkevičius buvo. Oi teisus.

    • Taigi Onos vyro Soro plovyka uz 900m yra, manot ji cia del gyventoju stengesi? Idomu kieno kitos plovyklos 😉

  • Man gaila verslo kuriam mieste nėr vietos. Per rėkiančias babytes, kurios nieko nenutuokia. Rėkia ir rėks. Daugiau nieko nemoka. O meras už rinkėjo balsą ir velniui parsiduotų. Net švinių priminė kad pagasdintų. Iki kiek dar krisim.

  • Jus rasydami tokius straipsnius musu mera ir sav. darb. smeiziat. Debilai esal klausydami varslininku istorijos. Slykstu net. As dziaugiuosi uz KEDAINIU DARBUOTOJUS !!!!

  • Tai dabar verslininkai paduos i teisma, laimes byla o mes susimokesime ju advokatam? O paskuii ta plovykla vistiek pastatys?

  • Galit čia nesišakoti, plovykla bus, leidimas duotas, bobutes Onos niekas čia neklausys, juk jin kovoja del savo namo artumo prie plovyklos.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video