Situacija PSPC – sudėtinga. Pribrendo metas veiklos auditui

 Situacija PSPC – sudėtinga. Pribrendo metas veiklos auditui

Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės “ archyvo nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Milžiniškų darbo krūvių nebeatlaikantis Kėdainių PSPC kolektyvas, nerasdamas sutarimo su įstaigos vadovais, raštu kreipėsi į savivaldybės vadovus ir krašto politikus. Merui Valentinui Tamuliui subūrus darbo grupę, greitai buvo sutarta dėl priedų už viršvalandžius sumokėjimo. Tačiau krašto politikai atkreipė dėmesį, kad tai – laikinas sprendimas, o kai kurie jų akcentavo, kad reikia spręsti ne tik finansinius, bet ir emocinius įstaigos klausimus.

Pinigų rado

„Rinkos aikštė“ neseniai rašė apie PSPC medikų kreipimąsi į krašto valdančiuosius, tarybos narius, savivaldybės gydytoją ir stebėtojų tarybą. Neapsikentę išaugusių ir neapmokamų darbo krūvių, niekaip nerasdami bendros kalbos su PSPC vadovais, medikai tikėjosi sulaukti pagalbos iš savivaldybės.

Ir pagalbos sulaukė, tiesa, tikėtina, kad laikinos. Mero suburta darbo grupė gana greitai sutarė dėl didesnio apmokėjimo, skirto šeimos gydytojams, slaugytojams bei registratūros darbuotojams.

Laima Juodeikienė./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Finansinis klausimas labai gražiai buvo išspręstas. Aišku, viskas vis tiek yra sudėtinga, gydytojai pavargę, darbo vis tiek turi labai daug, pailsėti neturėjo kada per paskutinius dvejus metus“, – kalbėjo PSPC direktorės pavaduotoja Laima Juodeikienė.

Ji pridūrė, kad papildomi pinigai, kurie bus skirti medikų viršvalandžiams apmokėti, didins įstaigos įsiskolinimą.

„Sprendimas yra tik problemos nustūmimas, nukėlimas į ateitį. Iš kur PSPC paimti pinigų? Jie nesumokės tiekėjams, mokesčių, didės skola ten. Tai čia ne sprendimas, ne išeitis.

Aš įsivaizduoju, kad mes turime dėliotis dalykus, ką mes galime kaip savivaldybė čia padaryti“, – kalbėjo opozicinės frakcijos atstovas Saulius Grinkevičius.

„Šeimos gydytojai sausio–vasario mėnesiais, kai buvo daug kovidinių pacientų, per dieną priimdavo ir 80 žmonių, o daugiausia vienas medikas priėmė 104 pacientus“.

L. Juodeikienė

Taip pat jis siūlė atlikti finansinį PSPC auditą.

Tiesa, meras Valentinas Tamulis teigė, kad darbo grupės susitikimo metu PSPC vadovybė nepasakė, kad atlyginimų priedams pinigų neturi.

Visai neseniai tiek nepriklausomas, tiek savivaldybės atliktas finansinis įstaigos auditas neparodė jokių problemų – PSPC su finansais tvarkosi teisingai, pažeidimų nebuvo rasta.

Kas tie viršvalandžiai?

Paaiškėjo, kad medikai net į Darbo inspekciją kreiptis negali, nes laiku viršvalandžių nesižymėjo, o ir jų apskaičiavimas medikų darbe yra itin komplikuotas ir visiškai neaiškus.

Valentinas Tamulis./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Įstaiga gauna finansavimą pagal pacientus, kurie yra prisirašę prie įstaigos. Bėda ta, kad daug pacientų yra vyresnio amžiaus ir jiems neužtenka vienos konsultacijos per mėnesį. Jie nori konsultuotis įvairiais klausimais daug kartų. Tačiau nepaisant to, ar pacientas ateina pas šeimos gydytoją kartą metuose, ar tris kartus per mėnesį – už pacientą skiriama viena ir ta pati pinigų suma.

Šeimos gydytojai sausio–vasario mėnesiais, kai buvo daug kovidinių pacientų, per dieną priimdavo ir 80 žmonių, o daugiausia vienas medikas priėmė 104 pacientus“, – kalbėjo L. Juodeikienė. 

Reikėtų veiklos audito, ne finansinio. Taip daro visos įmonės. Toks auditas kainuotų apie 10 tūkst. eurų, ir jis parodytų, kur galima optimizuoti procesus, kur yra galimos problemos.

P. Aukštikalnis

Jei šeimos gydytojas per dieną dirba 6 valandas, vadinasi, dirbant su tokiais sergančiųjų kiekiais, vienam pacientui medikas gali skirti 3–5 minutes. Šis laikas yra maksimalus, jei medikas dirba nuo darbo pradžios iki pabaigos nepakeldamas galvos nuo darbo stalo. Per šį laiką gydytojas turi išklausyti nusiskundimus, surinkti anamnezę, peržvelgti ligos istoriją, paskirti vaistus, reikalingus tyrimus, išrašyti receptus, užpildyti duomenis amžinai stringančioje e-sveikatos sistemoje.

Šis laikas, skirtas vienam pacientui, netelpa į jokias sveiko proto ribas, tad nenuostabu, kad medikams tenka dirbti viršvalandžius.

Paulius Aukštikalnis./Giedrės Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Problema ta, kad viršvalandžių užfiksuoti net nėra galimybių.

„Iki šiol Sveikatos apsaugos ministerija nepatvirtino normatyvų, koks darbo krūvis šeimos gydytojui gali būti per valandą, kiek vienas šeimos gydytojo etatas gali turėti prisirašiusių pacientų, kokio dydžio apylinkė jam gali būti priskirta.

Yra labai sunku suvokti, kokios yra įprastos mediko darbo krūvio ribos, o kur jau yra viršvalandžiai“, – kalbėjo tarybos narė gydytoja Jūratė Judickienė.

Tuo tarpu L. Juodeikienė sakė, kad išaugus darbo krūviams medikams mažiausiai rūpi dar savo darbo valandas skaičiuoti – pirmiausia jie dirba, kad užtikrintų savo pacientų poreikius. Dažniausiai nei laiko, nei jėgų skaičiuoti viršvalandžius tiesiog nelieka. Viršvalandžių žymėti ir juos apskaičiuoti jau po laiko taip pat nėra įmanoma.

Sprendimas yra tik problemos nustūmimas, nukėlimas į ateitį. Iš kur PSPC paimti pinigų?

S. Grinkevičius

Nėra susikalbėjimo

„Šitoje įstaigoje nėra susišnekėjimo, tai yra blogiausia“, – sakė V. Tamulis.

Apie tai, kad ne tik finansinės problemos spaudžia medikus ir PSPC vadovybę, kalbėjo ir kiti krašto politikai.

Aušrelė Kaminskienė atkreipė dėmesį, kad politikams atsiųstame medikų kreipimesi nebuvo nei vienos pavardės ir nei vieno parašo. Tiesa, praktiškai jie yra surinkti, tačiau medikai bijojo juos viešinti.

Aušrelė Kaminskienė./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Jums nepasirodė keista? Ką tai galėtų reikšti?“ – retoriškai klausė ji.

„Girdime, kad medikai nepatenkinti įstaigos vadovų darbu. Kodėl susiformuoja santykiai, kad tam, jog būtų sumokėta už viršvalandžius, turi įsikišti savivaldybė? Iš PSPC iki tol ėjo vienintelė žinia, kad pinigų nėra. Nejau nebuvo galima paprastuoju būdu, nekeliant emocinės įtampos, išspręsti šiuos klausimus?“ – svarstė ir valdančiosios frakcijos lyderė Nijolė Naujokienė.

Tiesa, į šiuos klausimus atsakyti nebuvo kam, nes PSPC vadovė Audronė Rimkevičienė sirgo, o jos pavaduotoja komentuoti kolektyvo ir vadovės santykių nesiryžo.

Sprendimų pasiūlė

Saulius Grinkevičius./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Visgi nors ir itin aršiai diskutavę politikai sutarė dėl vieno – sprendimas sumokėti už du mėnesius darbo medikams, didinant PSPC įsiskolinimą, yra geras, bet visgi – laikinas.

Kitų savivaldybių pavyzdžiai rodo, jog tokiais atvejais savivaldybė suranda papildomų lėšų ir taip išsprendžia problemas, neverčiant pačios įstaigos klimpti į gilesnius įsiskolinimus.

Maža to, PSPC ketinama atlikti įstaigos veiklos auditą, kuris, viliamasi, atskleis medikų ir vadovybės nesusikalbėjimo priežastis.

„Reikėtų veiklos audito, ne finansinio. Taip daro visos įmonės. Toks auditas kainuotų apie 10 tūkst. eurų, ir jis parodytų, kur galima optimizuoti procesus, kur yra galimos problemos.

Atėjome iki tos ribos, kad jo tikrai reikia, – kalbėjo vicemeras Paulius Aukštikalnis. Jis pridūrė, kad savivaldybės lygiu bus kreiptasi į aukštesnes institucijas, siekiant iškelti įkainių klausimą. – Įkainiai neatitinka šių dienų aktualijų. Kreipsimės visais kanalais, siekdami, kad įkainiai būtų kitaip dėliojami. Jei degalų kainos gali per naktį pakilti, o medikų paslaugų įkainiai nekyla dešimtmečiais – tai nėra normalu“.

25 Komentarai

  • Neverkite, medikai, visi dirba ir visiems sunku. O jūs kaip „priimate“ pacientus? Ogi telefonu konsultuoja seselė, net mediko balso dažnai neišgirsti, o jau apie kontaktinį priėmimą tai nėr nei kalbos, tenka tiesiog išmaldauti nors kartelį kad priimtų. Koridoriai dažnai tušti ligoninėj. Registratorės irgi išpuikusios, net nesiteikia normaliai atsakyti ar paaiškinti, piktos kaip širšės. Iš tikrųjų nuoširdžiai dirbančių yra tik vienetai, kurie gal verti didesnio atlygio.

    • Man įdomu tik kaip tie lojantys ant gydytojų paskui eina ir į akis jiems žiūri? Ar nuėję ardotės kad man čia ir dabar padari tyrimus, išrašai siuntimus? Nes yra ir tokių. Pagarbos ir supratimo. Ne tam žmonės 10 metų mokosi, kad eilinis kaimietis aiškintų, jog darbas pandemijos sąlygomis yra lengvas ir nesunkus. Žmonės nori atlyginimo kas jiems prikauso, kas čia negerai??????

      • o tai kaimietis ne žmogus????????????????????????

    • Kas nedirbo bet kokio nuotolinio darbo, nesupras ir nesigilins į situaciją. Kas priklauso turi būti atlyginta. Palaikau medikų bendruomenę.

    • Sklinda kalbos, kad Naujokiene savo zenteli nori i direktoriaus vieta pasodint

  • Kas per nesąmonė gydymas nuotoliniu būdu, galvas išsiplaukite nuotoliniu būdu ir suprasite kaip mus visą laiką mulkina.

    • pajudinkit pensininkus kurie užima darbo vietas ligoninėje,požiūris į darbą toks,kad atėjo į darbą praleisti laiką,pabendrauti……. ,laikas atsinaujinti.

  • Lauk, rimkevičienę, jau ji tiek įgriso, kad net bloga žiūirėti. Kviepia sovietizmo valdžia.

    • Kokio …. prikišo tuos tarybinius laikus.Kokie jie buvo,tokie,bet medicinoje tvarka buvo.

      • Tvarka buvo 🤣🤣

  • Gaila, nėra kaip moterėlėms susitikti, pasisėdėti, prisiminti jaunystę, aptarti kitų gyvenimus koridoriuose prie gydytojų kabinetų…
    Dabar telefonu aptariama tik jos vienos konkretūs nusiskundimai, gydymas ir jokio malonumo…
    Va ką padarė pandemija!

  • Lauk Rimkevičienę. Tegul eina miegot ar anūkų augint. Į jos vietą reikia pastatyt Tamulį, jis padarys tavrką, dirbs, suvienys kolektyvą, negers. Šlovė, Kėdainiams. Ukrai – pašli damoi

    • Pasol na. x isruga.

  • Tamulį nepastatysit, bet kad kėdės šios tikrai prireikė, tai faktas. Galėtų gi ir gražiai su buvusia ilgamete Direktore susikalbėti, ir, net neabejoju, ji pasitrauks, o šitaip lojant, tai lazda turi du galus. Moteriškė gi daug dirbo. O del gydytojų persidirbimo, tai pasilieku nuomonę sau, dar tokio darbo nebuvo niekada ir tyrimus gaudavom, ir pas II lygio specialistus greit patekdavom, kai dabar mėnesių mėnesiai laukimo, o konsultacija dažniausiu atveju seselės.

  • seniai tą Rimkevičienę reikėjo padėt į vietą. Bet visi pataikauja. Nieko gero ir iš pavaduotojų nėra. Paklausiau kaip taryboj į klausimus atsakinėjo tai gėda už jas pasidarė. Kažkoks debilizmas. Nieko nežino ir nesupranta. Tai iš kur tvarka ligoninėj bus.

    • Kiek galima maišyti kur ligoninė, o kur PSPC? 24 metai !!! kaip įstaigos skirtingos, o suvokimo kaip nėra taip nėra.

  • Ar dar neatsibodo pošlu tokiu būt?proto ubagėli,nebekompromituok skaitomiausio laikraščio!!!

  • Šūrajeva i prezidentus!

  • Savivaldybės komedija. Direktorė pinigų negamina. PSPC steigėja yra savivaldybė ir vietoj pagalbos ji leis PSPC lysti į skolas, reikia suprasti, kad nebaus. Užsakis auditą ir PSPC turės susimokėti.

    • Ne vieta gal,bet neturiu priekaištų,tik padėkos Kėdainių gydytojams.Tiek Gyd.Grigarienė,ar gyd.Judickienė visada priima,apžiūri,gelbėja.Kiti miestai stebisi tokia Jų priežiūra!Palaikau gyd.bendruomenę-turi būti atlyginta jiems.Ačiū ir sveikatos

  • Ruošia vietelę bedarbiui Kaminskui.

  • Tai kad kompetencija Tu seimos gydytoju labai zema. Uz ka jiem moket. Ar gali gyd priimti 100 zmoniu per dien. 60 jau iprasta diena.
    Svedijoj seimos gyd priima max 20

  • Kad ponia per ilgai ir per siltai jau daug metu sedi tas tiesa. Ir savo seimos narius siltai susodino – viesa paslapti… Deja, bet jei ponia ir bus isprasyta, bus pasodintas kitas siltai kuris vel savus i siltas vietas sukis… Deja, taip jau yra Lietuvoje. Svogeriu krastas.

  • Cinizmo viršūnė. Rimkevičienė pasidarė biliotenį. Gi ji nepakrtojama, nebaudžiama. Gydytoja nedrįs nepaklusti. Sirgs kiek norės

  • Kai kuriems darbuotojams ,dar netgi ir sumazinti atlyginima sugeba🙈🙈🙈Nauja valdzia,nauji istatymai🙈🙈🙈Siaubelis

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video