Senjorus mokė atliekų tvarkymo alternatyvų

Džestina BORODINAITĖ
Miesto rotušės kiemelyje Kėdainių vyresnio amžiaus žmonės rinkosi į nemokamą edukacinį renginį „60+ kine“, kurio metu turėjo galimybę žaisti populiariausius žaidimus – „kryžiukai-nuliukai“, „pagauk žuvį“, „domino“, „žiedai“ ir kitus, kurie padaryti iš antrinių žaliavų – juostelių, terasos lentų, linoleumo likučių, subraižytų stalų ir kitokių statybinių atliekų.
Taip pat senjorai susipažino, kaip teisingai rūšiuoti atliekas, vaistus, kurios pakuotės šiuo metu yra surenkamos ir perdirbamos Lietuvoje, sužinojo apie atliekų tvarkymo alternatyvas bei antrinio panaudojimo galimybes, pasitikrino rūšiavimo žinias rūšiavimo turnyre, apžiūrėjo jaunųjų menininkų antram gyvenimui prikeltų daiktų ekspoziciją ir draugiškai nėrė kilimą iš antrinių tekstilės atliekų.
Renginio „60+kine“ lankytojų laukė vietos bendruomenės senjorų rankdarbių paroda iš antrinių žaliavų ir ne tik, rėmėjų dovanos ir kitos linksmybės.
Renginį M. Daukšos viešojoje bibliotekoje vainikavo išeivijos lietuvio režisieriaus Tomo Vengrio vaidybinio kino filmo seansas „Gimtinė“.

Mielai domisi
Žurnalo „60+“ komanda, kartu su kūrybinių komunikacijos projektų agentūra „Ugdanti komunikacija“, jau antrus metus kviečia Lietuvos senjorus atrasti daugiau prasmingo laisvalaikio praleidimo būdų ir pristato nemokamų edukacinių renginių ciklą senjorams „60+ kine“.
„Pernai net septyniuose Lietuvos miestuose senjorams pristatėme kiną po atviru dangumi – jis sulaukė labai didelio vyresnio amžiaus žmonių susidomėjimo, todėl šiemet pavasarį pradėdami įgyvendinti projektą „Senjorai nešvaisto“ nusprendėme vykdyti abi gražias akcijas jas sujungdami į renginį „60+kinas“.
Pernai lankėmės Tauragėje, Mažeikiuose, Šilalėje ir kituose keturiuose Lietuvos miestuose. Šiais metais keliaujame į dar neaplankytas vietas, siekdami, kad suteikiamomis galimybėmis pasinaudotų kuo daugiau Lietuvos senjorų
K. Barišauskienė
Be to, rudenį organizavome Metų senjoro rinkimus. Pirmuosiuose rinkimuose laimė nusišypsojo Marijampolės Trečiojo amžiaus universiteto vadovei Onutei Sakalauskienei.
Labai džiaugiamės, kad ugdomosiomis veiklomis, tokiomis kaip teisingai rūšiuoti, kaip perdirbti ir kartu prisidėti prie gamtos išsaugojimo, senjorai mielai domisi.
Vykdomų gražių iniciatyvų dėka kaupiame senjorų draugystę visoje Lietuvoje.
Pernai lankėmės Tauragėje, Mažeikiuose, Šilalėje ir kituose keturiuose Lietuvos miestuose. Šiais metais keliaujame į dar neaplankytas vietas, siekdami, kad suteikiamomis galimybėmis pasinaudotų kuo daugiau Lietuvos senjorų.
Mūsų pagrindinis tikslas yra praturtinti vyresnio amžiaus žmonių laisvalaikį, parodyti jiems daugiau dėmesio“, – teigia kūrybinės komunikacijos projektų agentūros „Ugdanti komunikacija“ įkūrėja ir viena iš projekto idėjos autorių Karolina Barišauskienė.
Prijungė veiklas ir projektus
Pats projektas gimė neatsitiktinai. Prieš daugiau nei ketverius metus pradėtas leisti nemokamas žurnalas senjorams „60+“, prie kurio ilgainiui kūrybinė komanda prijungė daugybę įvairiausių veiklų ir projektų.

Rinksis gausiai
K. Barišauskienė pastebi, kad senjorų aktyvumas didesnis mažesniuose miestuose ar miesteliuose.
„Neabejoju, kad ir šį kartą senjorai į organizuojamus renginius rinksis gausiai.
Juk visi esame pasiilgę bendravimo, pasibuvimų, renginių, laiko kartu“, – mano K. Barišauskienė.
Sulaukia susidomėjimo
Žurnalo „60+“ redaktorė Laura Balčiūtė teigia, kad nemokamas žurnalas senjorams „60+“ jau nebe naujiena Lietuvos senjorams.
Jo leidėja pabrėžia, kad kas du mėnesius leidžiamas leidinys susidomėjimo sulaukia iš įvairiausių Lietuvos kampelių.
„To įrodymas, jog vos per porą savaičių leidinio, kurio tiražas 35 tūkstančiai, nebelieka. Tai rodo, kad einame teisingu keliu.
Prie projekto „60+kinas“ jungiasi prekybos tinklas IKI, kuris didelį dėmesį skiria senjorams ir suteikia galimybę lengvesniu keliu pasiekti jiems skirtą nemokamą leidinį“, – pabrėžia L. Balčiūtė.

Veiklūs ir aktyvūs
Prieš pradedant leisti žurnalą „60+“, L. Balčiūtė apie senjorus galvojo, kaip ir dauguma Lietuvos žmonių.
„Kad jie yra vargingi, sergantys, kažko laukiantys ir tiek. Tačiau kai pradėjau veikti, kai ėmiausi bendrauti su vyresnio amžiaus žmonėmis, supratau, kad net ir senjorai sugeba būti veiklūs ir aktyvūs.
Įgyvendinant projektą didžiausia sėkmė buvo tikriausiai ta, jog įstengėme visuomenei parodyti kitokį senjorą ir kartu sugriauti vyraujančius stereotipus.
Juk senti galima ir gražiai, aktyviai, o tokiu būdu senatvė tampa malonesnė, tačiau tai priklauso tik nuo žmogaus.
Priversti vienaip ar kitaip elgtis mes negalime. Savo gyvenimo kelią žmogus renkasi pats“, – mano L. Balčiūtė.
Praskaidrina kasdienybę
Žurnalo „60+: auditorija, L. Balčiūtės teigimu, – senjorai, kurie yra žingeidūs, aktyvūs, visur dalyvaujantys.
„Temas žurnalui renkame pačias įvairiausias. Nuo pasakojimų apie aktyvumą, laisvalaikį, įdomius senjorų gyvenimus, įvairias retesnes veiklas iki temų apie madą ar mitybą.
Projektas „60+“ naudingas bei leidžiantis parodyti, kad senatvė tikrai nėra gyvenimo pabaiga, padedantis senjorams sugrįžti į saugų visuomeninį gyvenimą bei praskaidrinantis jų kasdienybę“, – pasakoja L. Balčiūtė.

Tikrino žinias
„Žaliojo Taško“ atstovės Jurgita ir Jolita Baltrukevičiūtės kvietė senjorus susipažinti su ,,Atliekų perdirbimu Lietuvoje“, o tada pasitikrinti žinias apie atliekų rūšiavimą.
Peržiūrėkite vaistinėles
Vaistinių tinklo „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Lauros Bielskės teigimu, vien per šį pusmetį žmonės visoje Lietuvoje į vaistinę pristatė daugiau nei keturias tonas rūšiuojamų vaistų.
„Netinkami vartoti ar pasibaigusio galiojimo vaistai atsidūrę šiukšlynuose daro ilgalaikę žalą mūsų gamtai, todėl kviečiame kaskart peržiūrėti savo vaistinėlę, o atrinktus pasibaigusio galiojimo tinkamai surūšiuotus vaistus atnešti į vaistinę.
Į vaistinę nešami vaistai turi būti savo pakuotėse, tvarkingi.
Atkreipiamas dėmesys, kad tokios medicininės priemonės kaip pleistrai, tvarsčiai, maisto papildai, vitaminai, kosmetinės priemonės yra rūšiuojamos pagal bendras atliekų rūšiavimo taisykles ir vaistinėse nėra priimamos.
Įgyvendinant projektą didžiausia sėkmė buvo tikriausiai ta, jog įstengėme visuomenei parodyti kitokį senjorą ir kartu sugriauti vyraujančius stereotipus. Juk senti galima ir gražiai, aktyviai, o tokiu būdu senatvė tampa malonesnė, tačiau tai priklauso tik nuo žmogaus
L. Balčiūtė
Vaistinės taip pat nepriima gyvsidabrio termometrų, švirkštų ir jų priedų. Visa tai reikėtų pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikštelę“, – informuoja L. Bielskė.
Pasibaigusio galiojimo vaistai vaistinėje priimami kiekvieną dieną.
Iš viso – 5 Lietuvos miestai
Projekto „60+kine“ metu apsilankyta penkiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Birštone, Kėdainiuose, Druskininkuose, Kaune, Jonavoje bei Ukmergėje.
Kilimas iš antrinių tekstinės atliekų pradėtas nerti dar Vilniuje, keliavo per visus 7 miestus, kuriuose lankėsi renginys „60+kine“.
Senjorų nertas kilimas bus padovanotas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentui. Kilimas papuoš vaikų lėlių teatro studiją „Berniukas Žirniukas“. Tai simbolinė žinute ateinančioms kartoms, kaip svarbu tausoti mus supančią aplinką.

