Sąmoninga tėvystė – laiminga šeima

 Sąmoninga tėvystė – laiminga šeima

Nuo seno šeima buvo laikoma svarbiausia visuomenės institucija, užtikrinanti visuomenės ir vaikų saugumą, jų augimą bei vystymąsi. Šiandien puikiai žinome, kas yra šeima ir kokia yra jos sudėtis, tačiau iš tiesų, koks jos vaidmuo bendruomenėje ir kaip ji sąlygoja žmonių tarpusavio santykius, retas, kuris galėtų į tai atsakyti.

Apie šeimą, jos sukūrimą, sąmoningą tėvystę ir harmoningą vaiko gyvenimą kėdainiečiams plačiau pasakojo ir patarimus dalino ukmergiškis akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta. 

Kas yra sąmoninga tėvystė?

„Šiandien tėvystės sąvoka suprantama per siaurai… Atėjo vaikas į pasaulį ir manoma, kad tu jau tėvas ar mama. Tačiau iš tiesų viskas prasideda gerokai anksčiau. Tėvystė prasideda nuo pasiruošimo pastojimui iki vaiko auginimo“, – tvirtino gydytojas.

R. Šemetos teigimu, apie pasiruošimą tėvystei turėtų būti kalbama dar mokykloje, nes į seminarus besirenkančio jaunimo skaičius rodo, kad jauni žmonės tuo nesidomi ir nėra tam pasiruošę.

„Juk turėti ir būti – du skirtingi dalykai. Nesuvokus visos esmės ir neturint gausaus žinių bagažo po to gali nukentėti šeimos tarpusavio santykiai, aplinka ir, žinoma, vaikas“, – teigė gydytojas.

Pasiruošimas prasideda prieš pastojimą

Būsimiems tėvams apie vaiko atėjimą į pasaulį žinias reikia pradėti kaupti pakankamai anksti – dar prieš pastojimą. Iki tol vyras ir žmona ruošdamiesi tėvystei privalo žinoti, kaip vaikutis gyvena įsčiose.

„Mes galvojame, kad dar negimęs vaikas nieko nežino ir nieko nesupranta. Tačiau tiesa ta, kad visi vaiko pojūčiai pradeda vystytis įsčiose. Nuo trečio trimestro vaikas gyvena aktyvų mamos gyvenimą, nes jo smegenys jau būna išsivysčiusios kaip kūdikio. Jei mama džiaugiasi, džiaugiasi ir vaikas, jei mama jaudinasi, jaudinasi ir jis“, – teigė gydytojas.

Žinant, jog vaikas išgyvena tai, ką jaučia jo mama, nėštumo metu motina privalo atitinkamai koordinuoti savo elgesį, kuo mažiau jaudintis ir nerimauti.

Tėvo ir vaiko ryšys

Nors dažniausiai kalbama apie motinos ir vaiko ryšį, iš tiesų tėvo vaidmuo vaiko gyvenime lygiai toks pat svarbus kaip ir mamos. Gydytojo teigimu, tėtis turi suprasti, kad nėštumo metu motinos savijauta keičiasi, todėl jis turi suvokti, kad reikia padėti vaiko motinai tiek nėštumo, tiek gimdymo metu.

Šiandien daugeliui kyla klausimas, ar vaiko tėvas turi dalyvauti gimdyme? Gydytojo teigimu, šį sprendimą vyras turi priimti pats:

„Iki gimdymo sukauptos žinios ir informacija leidžia vyrui priimti logišką sprendimą, jog jo dalyvavimas ir pagalba gimdimo metu – būtina“, – konstatavo R. Šemeta.

Šeima – vertybė

Šeima kiekvieno iš mūsų gyvenime turi svarbią vietą, kuri padeda mums suvokti ir ugdytis atitinkamas vertybes, augti ir tobulėti. O norint būti geru tėčiu ir mama savo vaikams, reikia tam pradėti ruoštis pakankamai anksti ir suprasti, jog per siauras žinių laukas gali turėti neigiamų pasekmių vaiko harmoningam augimui, tiek visos šeimos santykiams.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video