Rajono mergaitės futbole

 Rajono mergaitės futbole

Dar tik metus besitreniruojanti merginų futbolo komanda jau iškovoja ir svarbių pergalių./Asmeninio archyvo nuotr.

Po kelių bandymų vėl pavyko suburti merginų futbolo komandą

Jorūnė LIUTKIENĖ

Kėdainiuose metus laiko treniruojasi mergaičių futbolo komanda. Treniruotėse merginos stiprėja, laisvalaikiu akylai stebi futbolo ikonas ir žvaigždes bei sulaukia palaikymo iš savo artimųjų. Apie jų pasiekimus, moterų futbolą, kaip žaidimą, pasakoja treneris Donatas Jodenis ir Kėdainių „Nevėžio“ futbolo klubo direktorius Saulius Skibiniauskas. „Nevėžio“ futbolo klube mergaičių komandoje šiuo metu treniruojasi 27 mergaitės. Grupė pagal gimimo metus marga. Mergaitės yra nuo 2004 iki 2011 metų, o didžioji komandos dalis gimusios 2007, 2008 metais. Visos komandos amžius nuo 11 iki 18 metų. Treniruojasi merginos du kartus per savaitę manieže arba stadione. Treniruotė trunka nuo vienos iki 1,5 valandos. Trumpesnė treniruotė būna manieže. Ten intensyvesnis treniruočių grafikas ir todėl komandai skirta tik 1 valanda, po jų jau renkasi kiti. ,,Šios merginos, kiek jas stebiu ir matau, labai imlios, entuziastingos ir veržlios, − apie naująją mergaičių komandą sako S. Skibiniauskas. – Jos pernai ir šiemet dalyvauja moterų regioninėje lygoje.“

Per pandemiją nepavyko

„Ši ,,Nevėžio“ futbolo klube suformuota mergaičių komanda yra jau antroji. Pirmas mėginimas suburti mergaičių komandą buvo prieškoroninis, tačiau tada pasisekė mažiau. Komanda subyrėjo, nes rengti futbolo treniruotes pradedančiai komandai buvo per didelis iššūkis, o kai po koronos kiek atlaisvėjo, dalis merginų jau buvo išvykę mokytis“, − sako Kėdainių „Nevėžio“ futbolo klubo direktorius S. Skibiniauskas.

Buriant mergaičių komandą klubo žingsniai susiklostė ir natūraliai, ir yra padiktuoti reikalavimų. Europoje natūraliai daugėja moterų, žaidžiančių futbolą, o ir klubo licencijavimui reikia, kad jame būtų moterų futbolo komanda. Tad ji ir pradėta formuoti.

Pirmąją komandą treniravo futbolo treneris Evaldas Kūgys, bet ji subyrėjo ir po kelių metų pertraukos, jau per koronaviruso atlaisvėjimą mergaičių komandą subūrė kitas profesionalas Donatas Jodenis. Dvi mergaitės atėjo pas jį į komandą iš  anksčiau lankiusių, bet didžioji dauguma yra naujai treniruotes pradėję lankyti mergaitės.  

Merginos futbolo aikštelėje demonstruoja vikrumą ir sumanumą./Asmeninio archyvo nuotr.

Mokosi triukų

,,Viena mergaitė užsiminė FK „Nevėžis“ direktoriui, kad yra kelios mergaitės, kurios norėtų žaisti. Jis pasiteiravo manęs, ar norėčiau pabandyti treniruoti mergaites, o tada man per dvi savaites ir pilna komanda susirinko“, − merginų susidomėjimą pabrėžia futbolo treneris D. Jodenis.

Dotnuvos pagrindinės mokyklos devintokė Kamilė Čechavičiūtė man pasakoja, jog treniruotes ji lanko nuo pirmos klasės. Pradėjo su berniukais. Dabar mergina didžiuojasi, kad vienose iš varžybų buvo pripažinta geriausia žaidėja. 

Penkių vaikų šeimoje auganti mergina labai kukli ir rami, tačiau matau, kad jai įvertinimas yra svarbus. Man ji prisipažįsta, kad stebėdama futbolo žvaigždes iš profesionalų pasimoko triukų.

„O ar pati padarai?“ − klausiu.

,,Mėginu, bet triukus sunku atlikti“, − šypsodamasi sako Kamilė.

Iš merginos suprantu, kad jai nieko nėra sunkaus, nes vykdama į treniruotes ji, pirmiausia, iš savo namų Urniežiuose atvažiuoja į Dotnuvą, o tada iš Dotnuvos autobusu į Kėdainius, ir taip pat grįžta namo. Jau vien tai neretam vaikui būna išbandymas, tačiau Kamilė treniruočių nepraleidžia.

„Tėvai paima iš Dotnuvos, bet ne visada“, − sako Kamilė ir priduria, kad tėvai ją skatina lankyti futbolą ir visada pagiria už gerus rezultatus.

,,Moterų futbolas nėra jokia naujovė. Kažkada ,,Nevėžis“ turėjo savo moterų futbolo komandą. Aš ir pats prieš dešimtmetį −  2012 metais, kai pradėjau dirbti Dotnuvoje ir Akademijoje, treniravau mergaites, bet kelis pastaruosius metus nebuvo mergaičių komandos“.

D. Jodenis

Ar yra skirtumų?

Kai pradedame kalbėti apie fizinio pajėgumo skirtumus, kuriuos dabar patys jauni žmonės kartais neigia, patyręs sporto vadybininkas S. Skibiniauskas sako, kad vis dėlto jie yra.

,,Mergaitės būna aktyvesnės ir stipresnės iki 10 metų, o paskui genetiškai berniukai būna stipresni. 15 metų berniukas lenkia tokio pat amžiaus mergaitę ir greičio, ir jėgos savybėmis, bet jos gal daugiau aktyvios, veržlios, norinčios“, − sako S. Skibiniauskas.

,,Realiai skirtumai yra dabar, pradžioje. Kažkiek lengvesnės treniruotės yra, bet dėl to, kad mes tik metus treniruojamės, paskui krūviai panašės – nes reikalavimai yra vienodi ir berniukams, ir mergaitėms“, − sako D. Jodenis.  

,,Dabartiniame etape me tobuliname techninius įgūdžius. Jau pasiekėme tą lygį, kai galime dirbti, nes mergaitės vėliau surinktos. Jos vyresnės, jei būtume treniravęsi nuo ankstyvo amžiaus, 6–7 metų, būtų buvęs greitesnis rezultatas. Joms 13, 14, 15 metų. Tai mes dabar prisivijome kai kurias kitas komanda ir nuo to jau atsispirsime“, − pasakoja D. Jodenis.

D. Jodenis sako, kad mergaitės jam yra atrama. Jos pačios pasisiūlo ir ateina savanoriauti, padėti per organizuojamas berniukų rungtynes, jos ir bilietus padeda pardavinėti, ir nori ateiti stebėti vaikinų bei vyrų komandos futbolo varžybas.

,,Jos labai atsakingos, jei tik pasakei, paprašei, kad reikia, visur padeda be jokių atsikalbinėjimų“,  − savo komandą giria D. Jodenis.

Treneris D. Jodenis sako, kad mergaitės patikimesnės, jos geriau lanko treniruotes, įvertinus tai, kad kai kurios jo komandos narės į treniruotes Kėdainiuose važinėja iš mažesnių miestelių.

„Visos lanko treniruotes stabiliai, ypač tos, kurios važinėja, jos lanko idealiai“, − mergaičių stropumą vertina treneris.

Beje, D. Jodenis sako, kad mergaitės labiau moka džiaugtis savo pasiekimais ir jos moka tai parodyti. Todėl jis mergaitėms negaili motyvacinių žodžių ir turi savo ritualus: po įvarčio apsikabina kaip su dukrytėmis.

,,Jos laimingos dainuoja visą kelią namo ir nepavargsta“, − sako D. Jodenis.

Futbolas populiarėja

Kėdainių krepšinio klubo „Nevėžis“ mergaičių futbolo komandoje, vadovaujamos trenerio Donato Jodenio, treniruojasi 27 merginos./Asmeninio archyvo nuotr.

,,Moterų futbolas labai populiarus visame pasaulyje, JAV, Pietų Amerikoje, Didžiojoje Britanijoje ir, aišku, visoje  Skandinavijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Italijoje, Olandijoje. Jis sparčiai populiarėja visoje Europoje,  ir Lietuvoje. Futbolas yra savotiškai ir ekonominis rodiklis.

Futbolą žaidžia išsivysčiusios šalys. Tokios šalys gali išlaikyti stiprias komandas, infrastruktūrą  ir žaisti futbolą. Pasirodo, kad futbolo rungtynių transliacijos konkuruoja tik su olimpiados žiūrimumu pasaulyje. Gerbėjus ir gyvai, ir televizijos ekrane žavi atmosfera, šimtatūkstantinės žiūrovų minios, nuotaika, o juk geriausius pasaulio futbolininkus, Pele, D. Maradona žinodavo visas pasaulis, kaip dabar žino naujausias žvaigždes K. Ronaldo, Lioneli Messi, Kylian Mbape. Kalbant apie moterų futbolą dabar jau ir finansine – atlygio prasme, jos nebenusileidžia vyrams“, − aistringai pasakoja S. Skibiniauskas.

Kėdainių futbolo klubo ,,Nevėžis“ merginų komanda jau dalyvavo pirmame tarptautiniame futbolo turnyre Vilniuje „Bitės cup 2022“, kuriame iškovojo 3 vietą. Du kartus vyko į turnyrus ir Ukmergėje, kur dalyvavo jau patyrę žaidėjos, suaugusios moterys.

Pirmajame turnyre iškovojo 5 vietą, o po kelių mėnesių užėmė 3 vietą. Taip pat dalyvavo dvejuose turnyruose Kėdainiuose. Viename iškovota 2-oji vieta, o kitame – 3-ioji.

,,Lietuvos čempionate regioninėje lygoje dalyvavome vos po 4 mėnesių treniruočių, kuriame kitos komandos jau sportavo po 3–4 metus ir užėmėme ketvirtą vietą, beje, surinkome su 3 vieta po lygiai taškų, bet tik dėl mažiau vieno įmušto įvarčio per visas varžybas likome 4 vietoje. Tai buvo džiaugsmo“,  − prisimena treneris.

,,Mes Lietuvoje žaidžiame Pietų regione, o sportinių rodiklių neakcentuojame. Rodikliai ir pasiekimai svarbu, bet šiuo metu vadovaujamės olimpiniu principu „dalyvauti“ ir svarbiau yra sistemingas treniravimasis, palaipsniui auginant kartelę.

Lietuvoje vyksta draugiški turnyrai bei patys organizuojamės draugiškas varžybas ir, aišku, Lietuvos čempionatas. Tad poreikį rungtyniauti ir pasilyginti pasiekimais komanda realizuoja“, − sako S. Skibiniauskas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Smagu žaisti

Iki tol norinčios žaisti futbolą mergaitės pas trenerį Donatą žaisdavo su berniukais.

„Kodėl mergaitės renkasi futbolą?“ – klausiu Donato.

Atsakymas paprastas – joms patinka žaisti.

,,Futbolas patinka, nes tai komandinis žaidimas, azartiškas. Buvo tokių, kurios norėjo žaisti ir ilgai laukė, vis klausinėjo, o kai sužinojo, kad renkama komanda, atėjo, ir jos yra užsikrėtę futbolo aistra. Viena mergaitė pas mane futbolą lankė net 7 metus. Kita lankė trejus metus ir po to išėjo į lengvąją atletiką“, − apie savo auklėtines pasakoja D. Jodenis.

,,Moterų futbolas sparčiai populiarėja visoje Europoje ir Lietuvoje. Moterys dabar labai aktyvios, jos dalyvauja visose srityse, kurios gal anksčiau buvo vien vyrų, bet jos ir jose prasiveržia. Moterys išmano ir techninius dalykus, niekuo nenusileisdamos vyrams.

Aukščiausio reitingo moterų futbolo varžybas stebi pilni stadionai žmonių, o svarbiausia, tai, kad jos iš tiesų nori sportuoti“, − sako „Nevėžio“ klubo vadovas S. Skibiniauskas. 

,,Moterų futbolas nėra jokia naujovė. Kažkada ,,Nevėžis“ turėjo savo moterų futbolo komandą. Aš ir pats prieš dešimtmetį − 2012 metais, kai pradėjau dirbti Dotnuvoje ir Akademijoje, treniravau mergaites, bet kelis pastaruosius metus nebuvo mergaičių komandos“, − tęsia Donatas.

Septynios vyresnės mergaitės dabartinėje komandoje yra iš tų laikų, kai pats D. Jodenis jas treniravo dar mokykloje. 5 komandos mergaitės, be kalbintos Kamilės, mokosi ir gyvena Dotnuvoje, viena Akademijoje.

Dėl mergaičių reikia pasistengti

Tarp mergaičių daugiau paslapčių ir tarpusavio santykiai sudėtingesni.

,,Būna, kad kai kurios apsipyksta tarpusavyje, jos tada ir komandoje žaisti nebenori, to nebūna su berniukais. Man tenka aiškinti, kad tai yra komanda, kad svarbiau bendras tikslas“, − apie darbo su mergaitėmis ypatumus pasakoja treneris D. Jodenis.

Treneriui tenka būti labai jau išradingam ir prisiminti patarles, pasakas, blogus ir gerus pavyzdžius bei imtis svarių argumentų. Ir mergaitės jį supranta.

,,Aš niekada neverčiu bendrauti po treniruočių, bet komandoje turite būti visos kaip vienas kumštis – tą visada sakau. Mergaitėms aš turiu skirti daugiau dėmesio, nei berniukams.

Daugiau ir atidžiau bendrauti, kad laiku pastebėčiau nesutarimus, nuotaikas, piktumus, kad neišsivystytų į jokias kalbas, o dar blogiau apkalbas ir blogą nuotaiką“, − greitakalbe bendravimo ypatumus su mergaitėmis komandoje dėsto D. Jodenis.

Trenerio klausiu, kaip tai įmanoma ir ar įmanoma? ,,Įmanoma, aš universitete mokiausi vaikų psichologiją. Tai esu pasiruošęs“, − juokiasi Donatas.

Mergaitės siekia sportinės karjeros

,,Mano mergaitės ne tik visus Kėdainių ,,Nevėžio“ futbolininkus žino, juos stebi, bet ir pasaulines futbolo žvaigždes analizuoja. Jos domisi, žino, kas ką laimėjo, ir moterų ikonomis futbole domisi“, − sako treneris.

Viena Donato auklėtinė penktadienį ir šeštadienį vyksta į Šiaulių sporto gimnaziją. Ji pretenduoja lankyti tą gimnaziją, nes jos kryptis – sportas. Ten sportą pasirinkusios mokinės ir gyvena. Labai ilgai futbolą lankė Donato auklėtinės Kristina Jankauskaitė bei Erika Župerkaitė, o jos dvi sesės dabar lanko futbolą ir šioje naujoje grupėje.

,,Aš pastebėjau, kad Erika ir Kristina gali tęsti sportinę karjerą. Atvyko kartą iš Panevėžio sporto gimnazijos ir rinko dviratininkus, pasiūliau atkreipti dėmesį į Eriką ir Kristiną ir jos išvyko treniruotis bei mokytis. Merginos atrado savo gyslelę ir Erika net 11 kartų tapo Lietuvoje jaunučių bei jaunių dviračių treko čempione, dalyvavo Europos čempionate, kuriame iškovojo 7 vietą, bei Pasaulio čempionate – 8 vietą“, − merginų pasiekimus vertina ir jomis didžiuojasi patyręs treneris.  

Futbolo klubo direktorius S. Skibiniauskas sako, kad šią vasarą, birželio 28–liepos 4 dienomis mergaičių futbolo komanda važiuos į stovyklą Švedijoje. Komanda kartu su savo treneriu vyks į pirmą tokią užsienio kelionę ir semsis patirties.

Būtent Skandinavijos šalyse moterų futbolas labai išvystytas. Ten vyks didelis turnyras – berniukų ir mergaičių futbolo festivalis. Dalyvaus komandos iš JAV, Afrikos, Mongolijos, Pietų Amerikos, Peru, Portugalijos ar net Gvatemalos.

Treneris D. Jodenis įsitikinęs, kad tai bus unikali patirtis jaunosioms futbolo žaidėjoms. Mes joms linkime sėkmės asmeniniuose pasiekimuose ir stebėsime mergaičių futbolą bei ateities karjeras.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video