Psichoaktyviosios medžiagomis paaugliai sprendžia emocines problemas

 Psichoaktyviosios medžiagomis paaugliai sprendžia emocines problemas

Piqsels.com nuotr.

Psichoaktyvių medžiagų (PAM) vartojimas jaunų žmonių, tarp jų ir vaikų, amžiuje yra dažnas reiškinys, bet, kaip atkreipia dėmesį VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus vaikų ir paauglių psichiatrė Irena Siniauskaitė, neretai lieka neatpažintas. Gydytoja atskleidžia dažniausias priežastis, kodėl paaugliai pradeda vartoti psichoaktyviąsias medžiagas.

Dažniausiai išbando su bendraamžiais

,,Visuomenės nuostata apie psichoaktyviąsias medžiagas nėra labai radikali, kiek griežtesnė kalbant apie vaikų amžių; didėjant metams, laisvėja ir požiūris, – sako vaikų ir paauglių psichiatrė I. Siniauskaitė. – Juk tenka išgirsti teiginių iš tėvų: ,,jeigu jau vaikas rūko, tegu rūko prie manęs“ ar pan. Iš tiesų vaikai ir paaugliai PAM išbando dažniausiai su bendraamžiais ar kitais ne artimiausios aplinkos asmenimis.
Pats PAM vartojimas gali būti skirtingas pagal savo dažnį, įpročius, poreikį: eksperimentavimas, rekreacinis vartojimas, žalingas vartojimas, priklausomybė; pagal poveikį sveikatai – intoksikacija (ūmus apsinuodijimas), žalingas vartojimas, priklausomybė.
Tai – skirtingi etapai, skirtingos situacijos, skirtingos priežastys, skirtingi poreikiai – ir kiekviena situacija individuali.“

VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus vaikų ir paauglių psichiatrė Irena Siniauskaitė./ Kėdainių PSPC nuotr.

Savigydos priemonė

Pasak I. Siniauskaitės, neretai PAM vartojimas tampa tam tikra savigydos priemone nuo liūdesio, nuo nerimo, nuo įtampos, nuo varginančių minčių, nesutarimų su tėvais ir bendraamžiais ar mokytojais, nepriėmimo kolektyve, nepasisekusių romantinių santykių ir kitų gyvenimiškų situacijų.
„Bet daugybė tų situacijų gali būti įveikiamos kitomis priemonėmis: pokalbiu, psichoterapija, elgsenos pokyčiais, pasirūpinimu savo poreikiais, fiziniu aktyvumu ir reguliaria mityba, kartais pasitelkiami medikamentai. Tokia užsitęsusi ,,savigyda“ gali pereiti į priklausomybę, todėl labai svarbu ją atpažinti ir laiku kreiptis pagalbos“, – pabrėžia gydytoja.

Dirba dvi gydytojos

VšĮ Kėdainių PSPC teikiamos vaikų ir paauglių psichiatro, psichologo, socialinio darbuotojo paslaugos nepilnamečiams asmenims, vartojantiems PAM, ir jų artimiesiems, gali būti atliekami šlapimo tyrimai PAM nustatymui.
VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriuje dirba dvi vaikų ir paauglių psichiatrės – Inga Domskytė ir Irena Siniauskaitė.
Pas vaikų ir paauglių psichiatrę registruotis galima Pediatrijos skyriaus (vaikų registratūros) tel.: +370 347 61555; +370 347 61130; internetu https://ipr.esveikata.lt.

VšĮ Kėdainių PSPC inf.

1 Komentaras

  • Keistas straipsnio pavadinimas. Nesuprantu ką tuo norėjo pasakyti. Ačiū.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video