Pozityvus mąstymas: misija įmanoma

 Pozityvus mąstymas: misija įmanoma

Kam nėra tekę patirti tokios proto ir sielos būsenos, kai nesinori judėti į priekį ir viskas tarsi krenta iš rankų, kai susikaupusių problemų našta ir kartais nepaaiškinamas nerimas tarsi inkaras traukia mus į dugną ir visiškai nėra jėgų išnirti į paviršių…

Vis dėlto specialistai teigia, kad labai norint visada galima rasti jėgų. Tiesiog reikia žinoti, kad laimingas gyvenimas prasideda nuo pozityvaus mąstymo, o tai sugebame kiekvienas. Taigi kaip kiekvieną dieną teisingai suteikti sau vidinės motyvacijos, vadinamosios afirmacijos?

Minties energija labai galinga. Šiuolaikiniai psichologai plačiai taiko šią galią. Pavyzdžiui, atliekant praktiką „Galvok ir būk turtingas“ yra tokie teiginiai, kurie padeda protą sutelkti į tam tikras mintis, nukreipiant psichinę energiją kūrybiniam procesui.

Jei imsimės stebėti savo mintis, tai labai nustebsime, apie ką mes galvojame, kaip mes mąstome. Subtili įvykių architektūra kuriama mąstymo lygiu. Kitaip tariant, mes esame tuo, apie ką mes mąstėme anksčiau, ir būsime tuo, apie ką galvojame šiandien.

Pasitikėjime savo jėgomis

Dabar gyvenant beprotišku gyvenimo ritmu itin sunku užsimerkti ir nepastebėti išorinių dirgiklių, išlikti pozityviems. Apatija ir depresija tapo visiškai įprastais reiškiniais. Tačiau kaip šiandien išlikti optimistiškiems ir kaip išsiugdyti pozityvų požiūrį į pasaulį bei pasitikėti savo jėgomis?

Specialistai teigia, jog pozityvaus mąstymo tema šiandien kaip niekada aktuali. Dabar pasaulį valdo baimės industrija: galingiausios, nuolat besivaržančios jėgos pagrindu kuriami rinkos mechanizmai, medicina, žiniasklaidos sistema ir daug kitų dalykų. Tai verslas, nuolat medžiojantis besibaiminantį žmogų, praradusį vidinio ir supančio pasaulio harmoniją.

Kuo labiau žmogus patenkintas savo gyvenimu, kuo labiau jis pasitiki savimi ir yra dėmesingesnis savo poelgiams, tuo mažiau jam reikia vaistų, apsipirkimo terapijos ir kitų rinkodaros siūlomų priemonių. Tai reiškia, kad praktiškai nenaudinga dirbti su tokiu taikiniu – tokio žmogaus protas užprogramuotas teisingai.

Kiekvienas turime vidinių vertybių, kurios nepavaldžios laikui, nepriklauso nei nuo tautybės, nei nuo išpažįstamos religijos. Tačiau tokios aukštos vertybės įmanomos tik tada, kai yra atitinkamas mąstymas. Todėl svarbu prisiminti, kad kiekviena mintis materializuojasi. Mintis gimdo veiksmą, veiksmas – įprotį, įprotis – charakterį, paskutinė grandis šioje grandinėje – likimas.

Neįmanoma griežtai kontroliuoti savo minčių ir jas išfiltruoti į teigiamas ir neigiamas. Negalima išvengti negeidžiamų minčių antplūdžio, bet galima jas sumažinti iki minimalumo. Žmogus tarsi antena eteryje, kuriame sąmonei reikia tik pagauti tinkamą bangą. Erdvėje mus bombarduoja didžiulė žalingos informacijos banga, bet, laimei, mes esame protingos būtybės ir galime rinktis. Įjungti savąjį „radiją“ turėtumėme ryte, kai sąmonė lėtai bunda ir ruošiasi naujai darbo dienai. Pažadėkite sau, kad jūsų protas sutelks dėmesį tik į gerus ir šviesius dalykus, ir pabandykite prisijungti tik prie teisingų „radijo stočių“. Pavyzdžiui, jei jūsų kolegos apkalba, tai tikrai ne jūsų banga. Venkite tokių diskusijų – jos neatitinka naujojo jūsų įpročio ir tikrai nepapuoš dienos.

Įgaukite optimizmo

Šiandien daug kalbama apie teigiamas frazes ir nuostatas, vadinamąsias afirmacijas, kurios padeda sparčiai atsigauti po nesėkmių ir įgyti optimizmo. Tačiau nežinome, ar tai paprasta savitaiga, ar šie magiški žodžiai tikrai veikia.

Afirmacijos – tai pozityviai suformuluoti teiginiai, kurių prasmė yra akivaizdi. Tai preciziškai tikslios frazės, kurias žmogus adresuoja pats sau turėdamas tikslą nukreipti sąmonę teigiama linkme tam tikroje gyvenimo srityje arba pasiekti dvasinės pusiausvyros ir nusiraminti. Kad sąmonė pradėtų dirbti teisinga linkme, kelis kartus per dieną reikia pakartoti, pavyzdžiui, tokią frazę: „Aš savimi pasitikiu“, „Aš myliu gyvenimą“, „Aš mėgaujuosi savimi ir bendravimu su pasauliu“. Tokių frazių sąrašas begalinis. Afirmacijos sugrąžina vidinius pozityvius įsitikinimus, kurie sugeba nuraminti besiblaškantį, nuolat šokinėjantį ir ieškantį naujų patirčių protą.

Jogoje yra labai panaši į afirmaciją sąvoka – „sankalpa“, o ji reiškia gilų vidinį tikėjimą kuo nors. Norint, kad sankalpa ar afirmacija pradėtų veikti, reikia vienoje ar kitoje frazėje visa širdimi įtvirtinti savo įsitikinimus ir įsivaizduoti savo tikslą. Mūsų sąmonė maitinama iš vidaus. Deja, šiandien mums peršama daugybė neigiamų vaizdinių, todėl turime sukurti savo variacijas – geras ir šviesias. Todėl jei žmogus nori būti sėkmingas, jam reikia įsivaizduoti tokį žmogų, į kurį jis norėtų būti panašus ir pabandyti įsivaizduoti savo naująjį atvaizdą.

Persijungti į naują mąstymą jūs galėsite tik tada, jei būsite pasirengę viduje sukurti reikiamus atvaizdus ir maitinti jais savo protą. Ir tai neturėtų būti paviršutiniška praktika – mes kalbame apie gilią vidinio „aš“ transformaciją. Jei sugebėsite pasiekti šį lygį, jūsų afirmacija veiks.

Vidiniai pokalbiai su savimi

Afirmacijos naudojimosi taisyklių tarsi ir nėra, tačiau siekiant efekto, reikėtų atkreipti dėmesį į pagrindinius dalykus. Svarbiausia rekomendacija tokia: frazė turi būti tik teigiamos formos, nes dalelytės „ne“ pasąmonė neįsisavina. Taigi vietoj teiginio „Aš nenoriu sirgti“ reikia sakyti „Aš noriu būti sveikas“, „Aš noriu išgyti“. Afirmacijas galima išdėstyti individualiai, tačiau manoma, kad geriausia afirmacijas surašyti ant popieriaus, nes juk nuo seniausių laikų žinoma, kad laiškas – nuostabus dalykas, leidžiantis giliai pažvelgti į savo subtilų pasaulį. Kalbėjimas žodžiu neturi tokios jėgos, todėl anksčiau žmonės dažnai rašydavo dienoraščius ir didžiulius laiškus. Jeigu turite ką parašyti, rašykite ir perskaitykite tai, ką parašėte. Žodžiu ryte ir vakare pakaks pakartoti motyvacinius teiginius. Garsiai ar tyliai – jokio skirtumo. Jeigu jūsų protas taip užterštas, kad negalite girdėti savo vidaus, žinoma, tada geriau kalbėti garsiai. Bet jeigu galite susikaupti ir tyliai pasinerti į mintis, kurios naudingos ne tik jums, bet ir kitiems, tokia meditacija bus dar naudingesnė. Kalbant apie teiginių sudarymą, patariama juos formuluoti taip, kad būtų ryšys su išoriniu pasauliu. Juk laimingi jaučiatės tada, kai esate dalelė ko nors didelio.

Vis dėlto jei tai būtų taip paprasta, žmonės tikriausiai kiekvieną dieną tik ir užsiimtų savitaiga, kad įkalbėtų sau laimę. Tačiau nuo žodžių reikia eiti prie darbų, ir afirmacijų užduotis – pastūmėti jus imtis konkrečių veiksmų siekiant tikslo, o tuščia svajonė „Gerai būtų pastatyti tiltą iki Paryžiaus“  niekada nebus įgyvendinta. Kvaila manyti, kad viskas, veikiant kažkokiai vidinei jėgai, pasitaisys. Beje, šiandien labai populiarūs tokio tipo, tuo tikintys žmonės. Jie vadinami psichoholikais. Šie žmonės pramogauja lankydamiesi įvairiose treniruotėse ir vaikščiodami nuo vieno psichologo pas kitą. Žinoma, galima suderinti vieną terapiją su kita, bet visos praktikos skirtos tam, kad žmogus prisiimtų atsakomybę ne tik už savo žodžius, bet ir už savo veiksmus, taptų naudingas šiame pasaulyje.

Žodžiai gydo

Jeigu sakytume, kad žodžiu pakanka du kartus per dieną – ryte ir vakare – pakartoti afirmacijas, tad kyla klausimas, kokiu būdu geriausia užprogramuoti save, kad žodžiai, atmetus visas nereikalingas mintis, gydytų.

Psichologai teigia, jog, pavyzdžiui, ajurvedoje yra tokia tradicija: kiekvieną rytą 15 minučių žmogus kartoja frazę „Linkiu visiems laimės“. Be to, reikia prisiminti ne tik gimines ir draugus, bet ir priešus, įsivaizduoti daug žmonių ir net pabandyti pamatyti Žemę iš išorės, tarsi akimirkai būtumėt tapęs kosmonautu. Šios praktikos metu gaminasi pasitenkinimo ir laimės hormonai, jie suteikia ramybės. Yra daug žmonių, kurie, kartodami šią frazę, atsikratė daugybės problemų. Ypač tada, kai juos buvo ištikusi krizė, arba kai jie buvo susipykę su savo artimaisiais.

Ne mažiau svarbu, su kokiomis mintimis mes einame miegoti. Dienos įspūdžiai turi didelės įtakos mūsų protui, užprogramuoja jį ir kitą dieną mes atsikeliame su atitinkamomis mintimis ir ypatinga sąmonės būsena. Todėl rekomenduojama prieš naktį paskaityti gerą knygą, pabendrauti su įdomiais, maloniais jums žmonėmis. Jeigu su kuo nors susipykote – susitaikykite, turime eiti miegoti su dėkingumu už dar vieną pragyventą mūsų gyvenimo dieną.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip ji praėjo. Nereikia galvoti, kad, jeigu ši diena buvo nekokia, tai po kelerių metų gyvenimas iš esmės pasikeis. Norint gerų permainų reikia sureguliuoti šiandieną.

Stiprinančių ir gydančių minčių sąrašas

Aš pasiruošusi (-ęs) atleisti. Atleidimas sau ir kitiems žmonėms išlaisvina mane nuo praeities. Atleisdama išsprendžiu beveik visas problemas. Atleidimas – mano dovana sau.

Aš pasitikiu savo gyvenimo tėkme. Gyvenimas teka sklandžiai ir ritmiškai, o aš esu jo dalis. Tikiu, kad gyvenimas atneša man aukščiausią gėrį.

Matau savo tėvus, kai jie buvo maži vaikai, ir jiems reikėjo meilės. Aš užjaučiu savo tėvus vaikystėje. Dabar žinau, kad pasirinkau juos, nes jie buvo pasirengę tam, ko aš turėčiau išmokti.

Kiekviena mano mintis kuria mano ateitį. Visata visiškai palaiko kiekvieną mintį, kurią aš pasirenku ir kuria tikiu. Niekas neriboja minčių pasirinkimo.

Jokių priekaištų. Aš stengiuosi kiek įmanoma geriau panaudoti savo žinias, supratimą ir sąmoningumą.

Mano gyvenimas – tai veidrodis. Mano gyvenime sutikti žmonės iš tiesų yra mano atspindys. Tai suteikia man galimybę augti ir keistis.

Myliu savo kūną. Kuriu taiką savo sieloje, ir mano kūno nepriekaištinga sveikata atspindi mano sielos ramybę.

Atidžiai įsiklausau į savo kūno ženklus. Mano kūnas nori būti sveikas ir nepažeidžiamas.

Myliu gyvenimą. Nuo gimimo turiu teisę gyventi visaverčiai ir laisvai.

Mano namai – ramus prieglobstis. Su meile laiminu savo namus. Myliu kiekvieną jų kampelį, ir mano namai į mano meilę reaguoja šiluma ir patogumu. Man gera ir ramu čia gyventi.

Atveriu naujas duris į gyvenimą. Džiaugiuosi tuo, ką turiu, ir žinau, kad manęs visada laukia nauja patirtis.

Nebijau pažvelgti į savo vidų. Myliu tai, ką matau savo viduje.

Aš myliu savo šeimą. Turiu mylinčią, harmoningą, laimingą, sveiką šeimą, ir mes visi suprantame vienas kitą.

Klestėjimas – mano dieviška teisė. Aš su meile ir džiaugsmu atiduodu ir priimu.

Noriu pasikeisti. Tai, kas blokuoja man kelią, yra tik mintys. Mano naujos mintys yra teigiamos ir konstruktyvios.

Parengta pagal žurnalą „Raktas“.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video