Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

 Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

VMU nuotr.

VĮ Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno duris bei išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriukams. Atnaujintame stumbryne sukurtos geresnės sąlygos tiek stumbrams, tiek lankytojams, taip pat padidintos galimybės šių žinduolių populiacijos valdymui Lietuvoje ir moksliniams tyrimams.

Pašilių stumbryno atnaujinimas atliktas pagal projektą „Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimas“, siekiant išspręsti stumbrų, gyvenančių netinkamoje teritorijoje (Kėdainių, Panevėžio r. sav.), populiacijos apsaugos ir valdymo klausimus.

Objekto rekonstrukcijos metu pakeista aptvaro tvora, kadangi ankstesnė jau buvo pavojingai susidėvėjusi, renovuotas stumbryno administracinis pastatas ir kiti infrastruktūros objektai. Įrengti valymo įrenginiai, stumbrų stebėjimo bokštelis, girdyklos, pavėsinės gyvūnams, įrengtos teritorijos stebėjimo kameros, aptvaras suskirstytas į 4 atskiras dalis skirtingoms stumbrų bandoms. Vienas iš suskirstytų aptvarų pritaikytas moksliniams tyrimams.  

Pašilių stumbrynas – unikali vieta, kur iš arti galima stebėti stumbrų gyvenimą ir kur jiems sukurtos artimos natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygos.

„Malonu, kai visuomenei galime sukurti socialinę vertę. Rekreacinių objektų atnaujinimas yra vienas iš mūsų nuolatinių darbų: šiuo metu prižiūrime 1 126 rekreacinius objektus ir vien per I-ąjį šių metų pusmetį dotacijomis ir VMU lėšomis 763 rekreaciniuose objektuose buvo vykdyti įvairūs atnaujinimo ir tvarkymo darbai. Pašilių stumbrynas yra vienas iš daugiausiai lankytojų dėmesio sulaukiančių objektų, tad džiaugiuosi, kad jo atnaujinimo darbus pavyko atlikti laiku ir tinkamai, žinoma, su projekto partnerių ir rangovų pagalba“, – teigė VMU generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

Pašilių stumbryne gyvenantys stambiausi laukiniai gyvūnai – Europos stumbrai – įrašyti ne tik į Lietuvos, bet ir į tarptautinę Raudonąją knygą. Pašilių stumbrynas – unikali vieta, kur iš arti galima stebėti stumbrų gyvenimą ir kur jiems sukurtos artimos natūraliai aplinkai gyvenimo sąlygos.

Pirmieji du belovežo stumbrai į Pašilių miško aptvarus atvežti 1969 m. iš Prioksko-Terrasny rezervato Serpukhovo srities Rusijoje. Naujai įrengtame stumbryne 1971 m. gimė pirmasis jauniklis. Šie žinduoliai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI a., tačiau dėl žemdirbystės plėtros ir intensyvios medžioklės gyvūnai buvo išstumti į gūdžius, nuošalius miškus ir iki XIX a. vidurio Lietuvoje buvo išnaikinti.

Šiuo metu laisvėje Lietuvoje priskaičiuojama apie 250 stumbrų, Pašilių stumbryne gyvena 28 stumbrai. Šiame stumbryne gimstantiems stumbriukams pagal tarptautinį susitarimą duodami vardai, prasidedantys raidėmis GI.

„Stumbriukų vardynos – visuomenės, ypač mažųjų jos narių, itin laukiama šventė, o šiais metais vaikai rinks vardus dviem šiuo metu dar bevardžiams stumbriukams, gamins stumbrams tortą iš savo atsineštų daržo gėrybių: burokų, morkų.

G. Bronušas

„Stumbriukų vardynos – visuomenės, ypač mažųjų jos narių, itin laukiama šventė, o šiais metais vaikai rinks vardus dviem šiuo metu dar bevardžiams stumbriukams, gamins stumbrams tortą iš savo atsineštų daržo gėrybių: burokų, morkų. Vardus stumbriukams vaikai renka kasmet, tačiau šiais metais turime išskirtinę šventę atsinaujinusioje aplinkoje“, – sako VMU Panevėžio regioninio padalinio vadovas Giedrius Bronušas. 

Pašilių stumbryno rekonstrukciją vykdė Valstybinių miškų urėdija partnerystės sutarties su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos pagrindu pagal projektą „Stumbrų apsaugos priemonių įgyvendinimas“.

Projektą finansavo LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra. Į stumbryno atnaujinimą, po kurio tiek čia gyvenantiems stumbrams, tiek jais besižavintiems lankytojams, sukurta gerokai patogesnė infrastruktūra ir sudarytos tinkamos sąlygos stumbrų populiacijos valdymui, investuota 1 mln. 111 tūkst. 533 Eur (be PVM). Šio rekreacinio objekto atnaujinimo darbai pradėti 2022 m. birželio 10 d., baigti – 2023 m. liepos 10 d.

VMU vykdo rekreacinių objektų valdomuose miškuose įrengimą, priežiūrą ir atnaujinimą. 2023 m. I pusmetį Įmonė, vadovaudamasi rekreacinių objektų nuostatų reikalavimais, prieš poilsiavimo sezono pradžią atliko sezoninę rekreacinių objektų apžiūrą, įvertino jų būklę.

Atsižvelgiant į apžiūros rezultatus buvo tęsiamas miško rekreacinės infrastruktūros optimizavimas, gerinama administruojamų rekreacinių infrastruktūros objektų būklė bei atsisakoma netinkamų/neperspektyvių objektų. Įmonės internetiniame tinklapyje skelbiamas interaktyvus Įmonės rekreacinių objektų žemėlapis, skirtas visuomenei, kuriame  informacija apie Įmonės prižiūrimus rekreacinius objektus yra vienoje vietoje ir nuolat atnaujinama: https://vmu.lt/veikla/miskininkyste/poilsio-zemelapis/

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video