Pagerbė tūkstančius nužudytųjų

 Pagerbė tūkstančius nužudytųjų

Kraštiečiai rinkosi Kėdainių rajono Daukšių kaime šalia masinės kapavietės. Čia kėdainiečiai ir svečiai paminėjo 80-ąsias Holokausto Kėdainiuose metines ir tylos minute pagerbė Daukšių kaime nužudytų tūkstančių bendrapiliečių atminimą./Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Dimitrijus KUPRIJANOVAS

Kėdainiuose paminėtos 80-osios Holokausto metinės ir pagerbtas nužudytų tūkstančių bendrapiliečių – Kėdainių, Šėtos ir Žeimių žydų – atminimas Daukšių kaime. Atminimo renginiuose dalyvavo ir Kėdainių žydų asociacijos Izraelyje pirmininkas Aryeh Leonardas Ščerbakovas, jo žmona Mila Zisman, David Kagan su dukra Taja.

Pagerbė bendrapiliečius

Kraštiečiai rinkosi Kėdainių rajono Daukšių kaime šalia masinės kapavietės.

Čia kėdainiečiai ir svečiai paminėjo 80-ąsias Holokausto Kėdainiuose metines ir tylos minute pagerbė Daukšių kaime nužudytų tūkstančių bendrapiliečių ‒ Kėdainių, Šėtos ir Žeimių žydų – atminimą.

Už žuvusiuosius sukalbėta malda, atidengta nauja paminklinė lenta.

Už žuvusiuosius sukalbėta malda, atidengta nauja paminklinė lenta./Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Tiesiai šviesiai

„Turime drąsiai sakyti, kad tai buvo pats žiauriausias, liūdniausias ir kruviniausias mūsų miesto istorijos įvykis.

Mes šiame amžiuje mėgstame kalbėti labai aptakiai ir gražiai, tačiau šia tema reikėtų kalbėti atvirai, tiesiai šviesiai.

Keliasdešimt kėdainiečių ir keli naciai nužudė daugiau negu tris tūkstančius žmonių vien dėl to, kad jie buvo žydai.

Tai yra tuos žmones, kurie su mumis kartu gyveno apie tris šimtus metų. Jie kartu kūrė, statė šį miestą. Jie buvo to miesto visuomenės dalis. Jie nukentėjo vien dėl to, kad kažkokie pamišėliai nusprendė, kad jie neturi teisės gyventi…“ ‒ susirinkusiesiems kalbėjo muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Atminimo renginiuose dalyvavo ir Kėdainių žydų asociacijos Izraelyje pirmininkas Aryeh Leonardas Ščerbakovas, jo žmona Mila Zisman, David Kagan su dukra Taja.

Aut. past.

Padėjo gėlių

Susirinkusieji uždegė atminimo žvakeles bei padėjo gėlių šalia atnaujinto paminklo. Susirinkusiuosius pagerbė ir Kėdainių rajono savivaldybės vadovai – vicemeras Paulius Aukštikalnis ir administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

„Tokiu metu išties sunku šnekėti. Sunku perteikti tą tragediją, sunku rasti žodžių šiai nužmogėjimo viršūnei, kokia šioje vietoje buvo įvykdyta.

Ši diena, ši tragedija yra labai stiprus žmonijos nudegimas. Mes tai turime prisiminti ir kitiems priminti nuolat, mes turime minėti šią dieną ir nepamiršti šių bendrapiliečių.

Turime dėkoti visiems, kad kasmet pamini šiuos įvykius, kurie aiškina jaunajai kartai, kas ir kodėl čia įvyko. Mes negalime kurti ateities neprisimindami, nuo ko mes nudegėme“, – kalbėjo P. Aukštikalnis.

Dainų koncertas

Holokausto 80-mečiui atminti Kėdainių miesto rotušėje įvyko ir nuostabus žydiškų dainų koncertas, kurį kraštiečiams ir svečiams dovanojo tenoras Rafailas Karpis ir fortepijono virtuozas Darius Mažintas.

Jau visai netrukus, rugsėjo 7 dieną, Kėdainių krašto muziejus visus pakvies į miesto rotušę, kur vyks muzikinis pasakojimas-spektaklis „Skambančios turgaus istorijos“, parengtas pagal Kėdainių ir Krakių žydų atsiminimus.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video