Nuo liepos mažės visuomeninė elektros kaina (PAPILDYTA)

 Nuo liepos mažės visuomeninė elektros kaina (PAPILDYTA)

BNS Žygimanto Gedvilos nuotr.

BNS inf.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pirmadienį patvirtino naują visuomeninės tiekėjos bendrovės „Ignitis“ kainą, kuri galios antrąjį šių metų pusmetį. Vidutinė visuomeninė elektros kaina gyventojams nuo liepos mažėja beveik 19 proc. (5,2 cento) iki 22,264 cento (su PVM) už kilovatvalandę (kWh). Tokią kainą mokėtų maždaug 460 tūkst. nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusių trečiojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojų.

„Standartinio“ plano vienos laiko zonos tarifas bus 22,7 cento – 18,9 proc. (5,3 cento) mažiau nei dabar, dviejų laiko zonų: dieninė – 26,1 cento, arba 6,8 proc. (1,9 cento) mažiau ir naktinė – 15,8 cento – 18,1 proc. (3,5 cento) mažiau. 

VERT pirmininkas Renatas Pocius dar gegužės viduryje sakė, kad tuometiniais skaičiavimais, visuomeninė elektros tiekimo kaina antrajam pusmečiui mažėja iki 22,2 cento. Tai yra mažiau nei riba, iki kurios valstybė kompensuoja tarifą visiems elektros vartotojams (28 centai), todėl, pasak jo, kompensacijų antrajam pusmečiui nebereikės.  

Energetikos ministerija siūlo antrąjį pusmetį kompensacijų už elektrą buitiniams vartotojams nemokėti. Galutinį sprendimą trečiadienį priims Vyriausybė. 

Visuomeninė elektros kaina, kurią šiuo metu moka apie 462 tūkst. vartotojų, nuo kovo 1-osios patikslinus tarifą siekia 27,431 cento.

Ši kaina paprastai nustatoma du kartus per metus – nuo sausio ir liepos, tačiau šiemet ji bus nustatoma tris kartus.

Pirmąjį šių metų pusmetį už elektrą gyventojams valstybė padengia iki 28,5 cento už kWh, tačiau nekompensuojama žemiau 28 centų tarifo ribos.

PAPILDYTA

Sumažėjus visuomeninei elektros kainai kompensacijų nebereikia

Energetikos viceministrė Inga Žilienė sako, jog Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) patvirtinus beveik 19 proc. mažesnę – 22,264 cento už kWh – visuomeninę elektros kainą nuo liepos, nebeliko priežasčių vartotojams mokėti kompensacijas už elektrą.

„Tai yra tarifas, kuris yra žemesnis negu galiojo šių metų pirmą pusmetį. Taip kad Vyriausybė nemato priežasčių, kodėl būtų taikomi kompensaciniai dydžiai tiek garantiniam tiekimui, tiek kitiems tarifams“, – žurnalistams pirmadienį teigė I. Žilienė, atsakydama į klausimą, ar Vyriausybė nesvarstė kompensacijų už elektrą pratęsti socialiai pažeidžiamiems vartotojams.

Visuomeninio tiekimo tarifai taikomi „pažeidžiamiems“ vartotojams, patenkantiems į trečiąjį elektros rinkos  liberalizavimo etapą. Šioje grupėje yra daugiausia pensininkų ir kitų mažai elektros vartojančių žmonių – iš viso apie 460 tūkst. 

Sprendimą nuo liepos nebemokėti kompensacijų už elektrą Vyriausybė ketina priimti trečiadienį. 

„Šiuo metu stebime tendenciją didmeninėse elektros rinkose, kad jos (kainos – BNS) mažėja, palyginti su tuo, kas buvo praėjusiais metais, kai elektros energija didmeninėse rinkose kainavo 400 ir 500 eurų už megavatvalandę. Šiandien formuojasi žemesnė nei 100 eurų už megavatvalandę kaina“, – teigė I. Žilienė. 

Pasak energetikos viceministrės, pirmąjį šių metų ketvirtį gyventojų kompensacijoms už elektrą ir dujas panaudota 156,8 mln. eurų. Anot I. Žilienės, sutaupytos lėšos bus skirtos kompensacijoms už dujas antrąjį pusmetį – tam reikės apie 54,5 mln. eurų. 

„Kadangi buvo planuotos didesnės sumos šiems metams, kai bus taikomas kompensacinis dydis gamtinėms dujoms, tai bus naudojamos už šių metų pirmąjį pusmetį sutaupytos lėšos“, – teigė I. Žilienė. 

Vyriausybė elektros ir gamtinių dujų kompensacijoms šių metų pradžioje skyrė iki 556,8 mln. eurų, iš jų iki 174 mln. eurų skirta įmonėms (nuo sausio iki kovo pabaigos), o iki 382,8 mln. eurų – buitiniams vartotojams (nuo sausio iki birželio pabaigos). 

2023 metų biudžete visiems metams gyventojams už dujas ir elektrą buvo skirta iš viso 812 mln. eurų kompensacijų.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video