Nepridarykite problemų: vandens paukščių lesinti tikrai nereikia!

 Nepridarykite problemų: vandens paukščių lesinti tikrai nereikia!

Ledu ėmus trauktis vandens telkiniams, keblokoje situacijoje atsidūrė žiemoti neišskridusios gulbės, o gyventojai, matydami jas vidury apšalusio vandens telkinio, jau ėmė kurti jų gelbėjimo planus./Andriaus Kasparavičiaus nuotr.

Žiemos gale keletą dienų spaudžiantis šaltukas jau spėjo parodyti savo nagus – pašalę tvenkiniai ėmė traukti ne tik ledo žūklės mėgėjus, kurie vis dar stipriai rizikuoja lipdami ant ledo. Ledu ėmus trauktis vandens telkiniams, keblioje situacijoje atsidūrė žiemoti neišskridusios gulbės, o gyventojai, matydami jas vidury apšalusio vandens telkinio, jau ėmė kurti jų gelbėjimo planus. Visgi specialistai sako – kol kas nieko daryti nereikia, o noras padėti vandens paukščiams atneš tik daugiau žalos, nei padarys naudos.

Manė, kad reikia gelbėti paukščius

Akademijos tvenkinį kaustant ledui, gyventojai netruko pastebėti jame likusias žiemoti kelias gulbes. Jos, tiesa, dar turi vandens lopinėlį, kuriame gali plaukioti, tačiau jau atsirado gyventojų, kurie mano, kad gulbes reikia greitai gelbėti – kviesti tarnybas ir traukti jas lauk.

Arba galbūt mažų mažiausia jas palesinti – esą jos dabar maisto negalinčios susirasti pačios.

Andriaus Kasparavičiaus nuotr.

Vis dėlto specialistai ragina galvoti blaiviai – gulbės pirmiausia turi sparnus ir, be jokios abejonės, gali nuskristi, kur joms reikia. Antra vertus, net jei kokia pagalba joms ir būtų  iškviesta, jos tiesiog… išliptų ant ledo ir pabėgtų.

„Bent kol kas tikrai nieko daryti nereikia. Gulbės, jei neprišalusios, jos pačios nuskristų arba išliptų ir nueitų, jei kokie joms pagelbėti norintys žmonės ir ateitų. Net ir norėdamas tokiam paukščiui nepadėsi. O ir nėra reikalo, bent kol kas – gulbės pačios laukia, vertina orus, jei ir toliau šals, jos gali išskristi iki Lenkijos ar Vokietijos, nes joms čia viena diena kelio.

Pats buvau neseniai gavęs iškvietimą Šilutėje, esą gulbės prišalusios prie ledo. Nuvykau,  pakėliau droną, o jos, pamačiusios jį, išlipo iš vandens ant ledo ir nuėjo.

Bet būna visaip, kartais išties vandens paukščius reikia gelbėti – ne taip jau seniai Kaune buvo didelė gulbių gelbėjimo operacija, nes kasmet maitinamos gulbės žiemoti neišskrido, didelis jų kiekis įšalo lede, kai kurios buvo išgelbėtos, bet kai kurios ir žuvo“, – sakė kėdainietis ornitologas Vytautas Eigirdas.

„Sveiki stiprūs paukščiai, jei jiems reikės, pakils ir nuskris iki šiltesnių vietų. Bet jei žmonės juos dabar ims lesinti, sveiki ir stiprūs paukščiai niekur neskris, jie pasiliks, laukdami maisto. Ir tada tikrai bus problemų, jei vanduo visai užšals, gulbės tikrai gali įšalti. Gulbės nelesusios gali ir savaitę ramiai išbūti, nieko joms nenutiks, todėl bent jau dabar tikrai nereikia jų lesinti“.

ornitologas V. Eigirdas

Padėti reikėtų, tik jei gulbės įšąla vandenyje mieste

V. Eigirdas teigia, kad paprastai gamtininkai laikosi požiūrio nesikišti į gamtos tėkmę. Jei gulbės kokiame atokiame vandens telkinyje ir įšąla, jos, deja, bet pagal gamtos dėsnius, tampa maisto šaltiniu plėšrūnams.

Vis dėlto situacija yra kitokia, kai kalbama apie miestuose esančiuose vandens telkiniuose įšalusias gulbes. Tokiu atveju gulbes gelbėti tikrai reikia, mat paukštis, įšalęs lede, mirtimi vaduojasi labai ilgai, paprastai nusikankina, nes tiesiog nėra plėšrūnų.

„Deja, daug gulbių lieka neišskridusios būtent dėl žmogaus kaltės. Aišku, klimatas pasikeitęs duoda savo, bet juk klimatas keičiasi taip pat dėl žmogaus kaltės.

Kad gulbės yra įšalusios, galima spręsti iš to, kad ilgą laiką paukštis nepajuda iš vienos vietos, plaka sparnais, aplink gali būti kraujo, mat plakdama sparnais ledą, gulbė neretai susižaloja.

Jei taip nutinka mieste, nepadėti tokiam paukščiui būtų labai nežmoniška. Tad tokiais atvejais, taip, paprastai kviečiami ugniagesiai ir jie paukščius išgelbėja“, – sakė ornitologas.

Paradoksalu, bet žmonės prisipratina laukinius paukščius prie lesinimo tada, kai šilta – žmonės eina pasivaikščioti, leidžia laiką prie vandens, o paukščių lesinimas jiems tebūna dar viena pramoga. Mat paukščiams papildomo lesalo tuo metu tikrai nereikia. O štai tada, kai lesinti jau reikėtų – esant dideliems šalčiams ar storai sniego dangai – žmonės paprastai to nebedaro. Juk patiems šalta, pasivaikščioti dauguma neina, tad ir lesalo nėra kam atnešti. O gulbės, garsėjančios savo ištikimybe, vis laukia to žmogaus su lesalo maišeliu, kuris taip ir neateina…

Ornitologas V. Eigirdas

Vandens paukščių nelesinkite

Ornitologas sako – jei dabar sugalvosite lesinti vandens paukščius, tai bus blogiausia, ką galėtumėte padaryti jiems tokiu metu.

„Sveiki stiprūs paukščiai, jei jiems reikės, pakils ir nuskris iki šiltesnių vietų. Bet jei žmonės juos dabar ims lesinti, sveiki ir stiprūs paukščiai niekur neskris, jie pasiliks, laukdami maisto.

Ir tada tikrai bus problemų, jei vanduo visai užšals, gulbės tikrai gali įšalti.

Gulbės nelesusios gali ir savaitę ramiai išbūti, nieko joms nenutiks, todėl bent jau dabar tikrai nereikia jų lesinti“, – ragino pašnekovas.

Jis pridūrė, kad buvo net iniciatyva apskritai įvesti draudimą lesinti vandens paukščius, nes jie yra gana sėslūs, greitai pripranta prie lesinimo vietos ir, net žmonėms nustojus juos lesinti, dar labai ilgai laukia ir tikisi, kad maisto bus atnešta.

Būtent dėl to gulbės ir neišskrenda į šiltus kraštus, ir sveiki paukščiai tampa užšalusių vandens telkinių aukomis.

Paradoksalu, bet žmonės prisipratina laukinius paukščius prie lesinimo tada, kai šilta – žmonės eina pasivaikščioti, leidžia laiką prie vandens, o paukščių lesinimas jiems tebūna dar viena pramoga. Mat paukščiams papildomo lesalo tuo metu tikrai nereikia.

O štai tada, kai lesinti jau reikėtų – esant dideliems šalčiams ar storai sniego dangai – žmonės paprastai to nebedaro. Juk patiems šalta, pasivaikščioti dauguma neina, tad ir lesalo nėra kam atnešti. O gulbės, garsėjančios savo ištikimybe, vis laukia to žmogaus su lesalo maišeliu, kuris taip ir neateina…

„Suprantamas smulkiųjų paukštelių lesinimas – jie taip prie vietos nepripranta, o ir kone kiekvienoje sodyboje yra po lesyklėlę, tad jei viena lesykla ištuštėja, jie lengvai randa maisto kitur.

Su vandens paukščių lesinimu galima tik pridaryti gerokai daugiau problemų, nei jų išspręsti“, – sako specialistas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content