Nepaprastosios padėties įvedimas: kol kas didelių pokyčių nebus

 Nepaprastosios padėties įvedimas: kol kas didelių pokyčių nebus

Vidamanto Balkūno 15min nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Nuo ketvirtadienio 13 valandos iki kovo 10-osios 24 valandos Lietuvoje – nepaprastoji padėtis. Tai ypatingas teisinis režimas valstybėje ar jos dalyje, leidžiantis taikyti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Nepaprastosios padėties įstatyme nustatytus laikinus naudojimosi fizinių asmenų teisėmis ir laisvėmis apribojimus ir laikinus juridinių asmenų veiklos apribojimus.

Seimas šįvakar rinksis į neeilinę sesiją, kurioje patvirtins nepaprastąją padėtį.

Seimas, tvirtindamas Prezidento sprendimą įvesti nepaprastąją padėtį, gali pakeisti jo nuostatas, sumažindamas ar padidindamas teritoriją, kurioje įvedama nepaprastoji padėtis, nepaprastosios padėties trukmę bei nustatytų konstitucinių teisių ir laisvių apribojimus bei nepaprastųjų priemonių, kurios gali būti taikomos, mastą.

Ką tai reiškia eiliniams gyventojams?

Įvestos nepaprastosios padėties nutarime gali būti numatyta ir labai rimtų suvaržymų šalies gyventojams.

Nutarime dėl nepaprastosios padėties įvedimo gali būti numatyta, kad nepaprastosios padėties metu, siekiant pašalinti ekstremalios situacijos ar krizės padarinius ar užtikrinti visuomenės saugumą ir viešąją tvarką, komendantūros pareigūnai turi teisę bet kuriuo paros laiku įeiti į asmens būstą be jo sutikimo.

Taip pat gali būti numatyta, kad ieškoti, gauti, skleisti informaciją apie ekstremalią situaciją ar krizę arba valstybės institucijų ir pareigūnų, komendantūrų veiksmus leidžiama tik atitinkamų valstybės institucijų vadovų sutikimu ar leidimu.

Taip pat gali būti įvedama komendanto valanda, apribota galimybė keltis iš vienos vietos į kitą, gali būti ribojama politinių, visuomeninių organizacijų veikla.

Nepaprastosios padėties metu prireikus įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka gali būti panaudojama Lietuvos kariuomenė ir mobilizacinis rezervas.

„Priešgaisrinės apsaugos departamentas ne per seniausiai paviešino informaciją, kad reikėtų turėti šiokių tokių atsargų trims paroms. Tai – geriamasis vanduo, negendantis maistas, žiebtuvėliai ir degtukai, šiltesni rūbai bei grynieji pinigai.

Aut. past.

Kol kas pokyčiai nenumatomi

Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistas civilinei ir priešgaisrinei saugai Vladas Rimkus kol kas ramina – nenumatoma, kad nepaprastoji padėtis būtų įvedama pilna apimtimi ir paveiktų gyventojus.

Tiesa, tiksliai komentuoti situaciją galima bus tik vakare, Seimui priėmus galutinį sprendimą.

„Kol kas, kiek girdima, nebus gyventojams taikoma jokių priemonių. Daugiau lies mobilizaciją, pasienio ruožų apsaugą.

Nepaprastoji padėtis veikiausiai įvedama taip pat ir tam, kad atsirastų galimybė laisviau disponuoti turimais resursais ir lėšomis.

Savivaldybė nėra gavusi jokių nurodymų imtis kažkokių papildomų priemonių“, – sakė V. Rimkus.

Pasiruošti reikia

Tie, kurie keliaus į pasienio ruožus arba vyks iš Lietuvos visgi neturėtų nustebti, jei bus stabdomos ir tikrinamos jų transporto priemonės, nors, visgi, toks scenarijus neturėtų būti dažnas.

Tačiau V. Rimkus sako, kad verta būtų pasirūpinti kai kuriais dalykais.

„Priešgaisrinės apsaugos departamentas ne per seniausiai paviešino informaciją, kad reikėtų turėti šiokių tokių atsargų trims paroms.

Tai – geriamasis vanduo, negendantis maistas, žiebtuvėliai ir degtukai, šiltesni rūbai bei grynieji pinigai.

Kažkiek pasiruošti reikia – tiesiog dėl viso pikto“, – sakė civilinės saugos specialistas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video