„Ne visi šiam pasauly gyvena vienodai“ – graži, tyra knyga

 „Ne visi šiam pasauly gyvena vienodai“ – graži, tyra knyga

Rūta Švedienė

Rekomenduoju prancūzų rašytojo Jean-Paul Dubois romaną „Ne visi šiam pasauly gyvena vienodai“. Tai istorija apie įkalintą žmogų, Polį Hanseną bei jo svajingą kelionę po gyvenimo prisiminimus. Bendražmogiškų emocijų pilna knyga atskleidžia nuoširdaus veikėjo laikyseną neteisybės akivaizdoje.

„Mano žmona vienu metu buvo apsiaustas, burtų lazdelė, triušis ir skrybėlė. Kaip viena moteris gali vairuoti lėktuvą, mylėti mane, gelbėti kalaitę, pakęsti „Egzelciorą“, ištrykšti iš sniegynų ir vandenų, tikėti kažkokio paukštelio galiomis, viskam suteikdama gyvenimo geismo ir laimės skonį? To aš nežinojau.“

Jau dveji metai Polis Hansenas atlieka bausmę Monrealio kalėjime. Kameroje jis įkurdintas drauge su Patriku Hortonu iš „Hells Angel“ gaujos, atliekančiu bausmę už žmogžudystę. Retkarčiais Polį aplanko jo mylimiausi mirusieji: žmona indėnė Vainona, tėvas danų pastorius Johanas ir didelių juodų akių kalaitė Nukė.

Žvilgsnis į praeitį: Polis Hansenas – „Egzelcioro“ daugiabučio prižiūrėtojas, ten jis atlieka meistro, durininko, sargo ir – dar labiau – sielų taisytojo ir liūdinčiųjų guodėjo pareigas.

Kai nereikia skubėt į pagalbą „Egzelcioro” gyventojams ar rūpintis kitais darbais, laiką leidžia su Vainona. Savo pilotuojamu nedideliu lėktuvu Vainona skraidina Polį aukščiau debesų, į atvirą dangų. Bet netrukus viskas pasikeičia.

Žvilgsnis į praeitį: Polis Hansenas – „Egzelcioro“ daugiabučio prižiūrėtojas, ten jis atlieka meistro, durininko, sargo ir – dar labiau – sielų taisytojo ir liūdinčiųjų guodėjo pareigas.
Kai nereikia skubėt į pagalbą „Egzelcioro“ gyventojams ar rūpintis kitais darbais, laiką leidžia su Vainona. Savo pilotuojamu nedideliu lėktuvu Vainona skraidina Polį aukščiau debesų, į atvirą dangų. Bet netrukus viskas pasikeičia.

Smėliu užpustyta bažnyčia paplūdimyje, asbesto kasyklos po atviru dangumi, sidabraspalvės upės vingiai, gaudžiančių vargonų garso bangos, kino teatro „Le Spargo“ šešėliai – šioje mozaikoje po truputį skleidžiasi vieno gyvenimo istorija, kupina meilės artimui, gailestingumo, žmogiškosios silpnybės ir stiprybės, noro surasti savo vietą ir maišto prieš visas neteisybės formas.

„Ne visi šiam pasauly gyvena vienodai“ – meilės, švelnumo ir nepaprasto gyvenimo istorija, kelionė į žmogaus sielą besikeičiančių skirtingų pasaulių fone.

Taip pat tai pasakojimas apie žmogaus silpnybes ir begalinius būdus, kuriais jie gali švaistyti
savo gyvenimą.

Jean-Paul Dubois (Žanas Polis Diubua, gim. 1950 Tulūzoje) – vienas svarbiausių šiuolaikinių prancūzų rašytojų, 23 kūrinių autorius, pelnęs tokias literatūros premijas kaip „Prix Femina“, „Prix du roman Fnac“, „Prix Alexandre-Vialatte“ ir kitas. 2019 m. už romaną „Ne visi šiam pasauly gyvena vienodai“ apdovanotas Goncourt’ų premija.

Knygą išleido leidykla „Baltos lankos“. Iš prancūzų kalbos vertė Jonė Ramunytė.
Romanas nestoras, perskaityti prireiks vienos dienos, na, dviejų vakarų. Knygą turi mūsų
biblioteka.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video