Namuose kasdien slaugo per 1 000 rajono gyventojų

 Namuose kasdien slaugo per 1 000 rajono gyventojų

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Slaugos paslaugų namuose tarnybos komandą kitąmet papildys dar vienas specialistas – ergoterapeutas./Kėdainių PSPC nuotr.

Kėdainių rajonui sparčiai senstant, stipriai auga ir slaugos poreikis. Prieš 15 metų, kai Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras pradėjo teikti ambulatorinės slaugos paslaugas pacientų namuose, minėtas paslaugas gaudavo tik apie 160 kraštiečių, o 2022 metais įkūrus Slaugos paslaugų namuose tarnybą, specialistams kasdien tenka slaugyti per 1 000 rajono gyventojų jų pačių namuose. Be to, nuo šiol slaugos paslaugas namuose galės gauti dar platesnis pacientų ratas, o paslaugas teikiančių specialistų komandą papildys ergoterapeutas.

Komanda išaugo daugiau kaip šešis kartus

Prieš 15 metų Kėdainių PSPC ambulatorinės slaugos paslaugas pacientų namuose teikė du slaugytojai. Šiandien minėtoje sveikatos priežiūros įstaigoje įkurtos Slaugos paslaugų namuose tarnybos komandą sudaro 13 darbuotojų: 9 slaugytojai, 2 slaugytojų padėjėjai ir 2 kineziterapeutai. Jie slaugos paslaugas teikia Kėdainių PSPC prisirašiusiems pacientams visame rajone.

„Šiuo metu pacientų, gaunančių slaugos paslaugas namuose, skaičius svyruoja nuo 900 iki 1 000, – sako Kėdainių PSPC direktorė Joana Kleivienė. – Dauguma pacientų yra garbaus amžiaus, sergantys lėtinėmis ligomis. Kita dalis – pacientai, sergantys onkologinėmis ligomis, po sunkesnių traumų, operacijų. Slaugos poreikis pacientams nuolat auga.“

Susiduria ir su agresija

Pasak J. Kleivienės, pacientai džiaugiasi galimybe gauti slaugos paslaugas savo namuose. Matyt, ne veltui sakoma, kad namie ir sienos gydo. Namų aplinka pacientams suteikia komforto, ramybės bei saugumo jausmą.

2022 metais įkūrus Slaugos paslaugų namuose tarnybą, specialistams kasdien tenka slaugyti per 1 000 rajono gyventojų jų pačių namuose.

„Pacientai ir jų artimieji apie suteiktas paslaugas atsiliepia gerai, dėkoja už pagalbą ir patarimus. Dažnai slaugytojas padeda išspręsti daug sveikatos bei socialinių problemų. Svarbu dar ir tai, kad namų aplinka dažniausiai teigiamai veikia pacientų sveikatą, – sako Kėdainių PSPC direktorė, bet taip pat atkreipia dėmesį, jog į namus atvykstantys specialistai ne visada sutinkami palankiai. – Deja, kai kada mūsų darbuotojams tenka susidurti ir su negatyviais ar netgi agresyviais pacientais bei jų artimaisiais.“

Ieškos ergoterapeuto

Nuo kitų metų liepos 1 d. Slaugos paslaugų namuose komandą papildys dar vienas specialistas – ergoterapeutas.

„Ergoterapeutas, bendraudamas su pacientu, jo artimaisiais bei atlikdamas procedūras, padeda po traumos ar ligos sugrįžti į visavertį gyvenimą, susigrąžinti prieš ligą turėtus darbinius įgūdžius bei pasijusti savarankiškesniam kasdienėje veikloje, – pristato Kėdainių PSPC direktorė J. Kleivienė. – Manome, kad pavyks surasti šį specialistą ir jis papildys Slaugos paslaugų namuose tarnybos komandą.“

Norėdami gauti slaugos paslaugas namuose pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Aut. past.

Per dieną – iki 12 pacientų

Pašnekovė pabrėžia, jog Slaugos paslaugų namuose komandos specialistai nuolat dalyvauja mokymuose ir tobulina žinias.

„Per savo darbo dieną slaugytojas turi aplankyti iki 12 pacientų, todėl šeimos narių pagalba labai reikalinga. Tik bendraujant ir dirbant kartu su šeimos nariais, galima pasiekti geriausią rezultatą“, – įsitikinusi J. Kleivienė.

Atvykęs į paciento namus, bendrosios praktikos slaugytojas atlieka bendrą paciento būklės stebėjimą, gyvybinių veiklų vertinimą (elektrokardiogramos užrašymas, kraujospūdžio matavimas, širdies susitraukimų dažnio skaičiavimas), medikamentų injekcijas, skiepijimus, opų ir pragulų priežiūrą bei profilaktiką, stomų priežiūrą, moko ir konsultuoja pacientus bei jų artimuosius.

Slaugytojo padėjėjas rūpinasi paciento asmens higiena, odos priežiūra, pragulų profilaktika, gali pamaitinti pacientą, pakeisti sauskelnes.

Kineziterapeutas moko pacientą ir jo artimuosius mankštos, konsultuoja dėl teisingo kūno padėties keitimo.

Slaugos paslaugos namuose pacientui teikiamos nemokamai.

Aut. past.

Siuntimą išrašo šeimos gydytojas

Kėdainių PSPC direktorė J. Kleivienė primena, jog norėdami gauti slaugos paslaugas namuose pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

„Siuntimą ambulatorinėms slaugos paslaugoms namuose išrašo paciento šeimos gydytojas. Pasikonsultuoti galima ir su Slaugos paslaugų namuose tarnybos koordinatore Rima Juodiene telefonu +370 616 79 196.

Slaugos priežiūros paslaugas namuose gali gauti asmenys, kuriems dėl sveikatos būklės sunku visavertiškai veikti kasdienėje buityje, taip pat žmonėms, kuriems po dienos chirurgijos yra reikalingos slaugos paslaugos, – paaiškina Kėdainių PSPC direktorė. – Norime priminti, kad Slaugos paslaugos namuose pacientui teikiamos nemokamai.“

Plečia gavėjų ratą

Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad nuo šiol ambulatorinę slaugą namuose bus galima gauti ne tik po dienos chirurgijos, bet ir po aktyvaus gydymo chirurgijos paslaugų. O siekiant užtikrinti neįgaliųjų socialinę integraciją visuomenėje, minėtos paslaugos bus teikiamos ne tik paciento namuose, bet ir ugdymo įstaigose bei darbovietėse.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video