Mesti rūkyti padeda už 1,4 mln. eurų

 Mesti rūkyti padeda už 1,4 mln. eurų

Per pirmuosius keturis šių metų mėnesius į pagalbos norintiems mesti rūkyti liniją jau yra paskambinę 577 asmenys, norintys gauti metimo rūkyti linijos paslaugas, o per dieną sulaukiama 14–16 skambučių./ BNS/ Irmanto Gelūno nuotr.

Viena konsultacija atsieina daugiau kaip pusšimtį eurų

Eglė KUKTIENĖ, Kristina KASPARAVIČĖ

Nuo šių metų pradžios startavo Nacionalinė metimo rūkyti pagalbos telefono linija 1819, kurios specialistai nemokamai konsultuoja gyventojus, norinčius mesti rūkyti. Tokios linijos įvedimas ir jos palaikymas kainuoja 1,4 milijono eurų. Per pirmuosius keturis veiklos mėnesius į pagalbos liniją jau paskambino beveik 600 žmonių. Suskaičiavus išeina, kad viena konsultacija telefonu prilygsta bemaž valandai profesionalaus psichoterapeuto konsultacijos kainos, nes atsieina daugiau kaip pusšimtį eurų.

Per dieną sulaukia apie 15 skambučių

Kol pagalbos norintiems mesti rūkyti linija dar neveikė, buvo planuojama per dieną sulaukti ne mažiau kaip 6 skambučių. Vėliau, projekto eigoje planuota, kad skambučių daugės ir viltasi, kad 2029 metais per dieną į liniją paskambins jau apie 16 asmenų.

Panašu, kad lūkesčius linija išpildo su kaupu, mat jau per pirmuosius keturis šių metų mėnesius pasiektas 2029-ųjų rezultatas – į liniją jau yra paskambinę 577 asmenys, norintys gauti metimo rūkyti linijos paslaugas, o per dieną sulaukiama 14–16 skambučių.

Tiesa, linijos konsultantai nerenka informacijos apie skambinančius asmenis, tad nėra aišku, kas yra dažniausi šios linijos naudotojai – vyrai ar moterys, neaišku, ir kokio amžiaus žmonės pasiryžta linijos pagalba mesti rūkyti.

Dirba 5 konsultantai

Kaip informuoja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (Departamentas), šiuo metu linijoje dirba penki konsultantai. Konsultantai yra asmenys, turintys aukštąjį universitetinį išsilavinimą socialinių arba biomedicinos moksluose, be to, jiems keliamas reikalavimas turėti ne žemesnį nei magistro laipsnį.

Prieš pradedant teikti konsultacijas telefonu, konsultantai buvo apmokyti pagal specialią kursų programą. Tiesa, konsultantų bus ir daugiau – planuojama, kad ilgainiui jų turėtų būti 8, kurie dirbs ne mažiau kaip 46 val. per savaitę, iš kurių ne mažiau kaip 6 val. per savaitgalį.

Kaip mesti rūkyti, jums gali patarti ir telefonu./ BNS nuotr.

Kiek konsultantai gauna už šį darbą, Departamentas neatskleidžia, mat ši įstaiga perka konsultantų paslaugą iš kitos įmonės.

„Vienu metu į skambučius atsiliepia 2 konsultantai. Jei konsultantas negali atsiliepti į skambutį, nes tuo metu teikia konsultaciją, kalba telefonu su kitu interesantu, skambinantis asmuo gali užsisakyti perskambinimo paslaugą. Kai konsultantas atsilaisvina, perskambina, praleistas skambutis yra užfiksuojamas“, – sako Departamento atstovė Aušra Želvienė.

Vienam žmogui – 5 skambučiai

Taigi, jei jau apsisprendėte mesti rūkyti ir nutarėte paskambinti numeriu 1819, pirmoji jūsų konsultacija su specialistu truks 45 minutes.         Jos metu konsultantas turi išsiaiškinti visą reikalingą informaciją apie rūkymo stažą ir kitus svarbius klausimus.

„Konsultantas dirba pagal parengtą metodiką ir numatytus algoritmus. Per pirmąją konsultaciją, jeigu asmuo jau yra tvirtai pasiryžęs mesti rūkyti, numatoma metimo rūkyti data.

Konsultantai skambina asmeniui tos dienos išvakarėse ir teiraujasi, ar jo planai nepasikeitė. Konsultantas pasidalina vertingais patarimais ir palaiko emociškai.

Taip pat įspėja, jog mesti rūkyti yra labai sunku, todėl pasikalba apie numanomas grėsmes“, – kaip gi vyksta ta pagalba metant rūkyti, pasakoja Departamento atstovė.

Ji sako, kad atlikti tyrimai rodo, jog tokios  telefoninės pagalbos linijos labai padidina žmogaus galimybę mesti rūkyti.

Vienas skambutis kainuoja apie 60 eurų. Ar tai daug ar mažai, spręskite patys, o palyginti galite su profesionalaus psichoterapeuto paslaugomis – maždaug tiek kainuoja valanda profesionalaus gydytojo psichoterapeuto konsultacijos. Ir žinoma, ne telefonu, o jo kabinete.

Aut. past.

Panašus projektas jau buvo vykdomas Kauno klinikose

Telefoninė pagalbos norintiesiems mesti rūkyti linija nėra pirmoji Lietuvoje. Dar 2019 metais kurį  laiką Kauno klinikose buvo vykdomas kone identiškas projektas, tačiau jis buvo trumpalaikis ir jo tęsti tuomet nebuvo svarstoma. Tiesa, ši linija buvo mažiau populiari nei dabartinė.

„Tuo metu Lietuvoje buvo teikiama telefoninė profesionali pagalba metantiems rūkyti. Telefoninio skambučio metu asmenys gaudavo anonimines individualias konsultacijas, kurios specialistams leisdavo suprasti, kodėl žmonės pasirenka rūkyti ir išsiaiškinus priežastis pritaikyti individualius būdus, kurie gali būti veiksmingi siekiant padėti asmeniui atsisakyti tabako gaminių.

Per septynių mėnesių laikotarpį buvo suteiktos 327 profesionalios specialistų konsultacijos telefonu“, – teigė Kauno klinikų viešųjų ryšių skyrius. Tuometis projektas buvo finansuojamas pagal Sveikatos apsaugos ministerijos Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšas.

Naujoji linija kainuos 1,4 mln. eurų

Dabar vykdomas projektas finansuojamas valstybės lėšomis ir jam yra atseikėta 1,4 mln. eurų. Šie pinigai investuoti į pačios telefono linijos sukūrimą, jos veikimo užtikrinimą ir tobulinimą, viešinimo kampaniją, interneto svetainės www.nerukysiu.lt atnaujinimą bei techninį palaikymą, linijos paslaugų veiksmingumo vertinimą ir ekspertinės ir metodinės pagalbos teikimą.

Iš esmės visi darbai vienaip ar kitaip yra skirti vienam tikslui – pasiekti rūkantįjį, kuris, norėdamas mesti rūkyti, paskambintų pagalbos telefonu. Įvertinus, kad siekiama per 5 metus padėti mesti rūkyti 22,8 tūkst. gyventojų, vienas skambutis kainuoja apie 60 eurų. Į šią kainą, be abejonės, įeina ne tik konsultantų atlyginimas, bet ir jų paruošimas bei visi kiti anksčiau išvardinti dalykai.

Ar tai daug ar mažai, spręskite patys, o palyginti galite su profesionalaus psichoterapeuto paslaugomis – maždaug tiek kainuoja valanda profesionalaus gydytojo psichoterapeuto konsultacijos. Ir žinoma, ne telefonu, o jo kabinete.

11 Komentarai

 • Valdžiukė pinigus taško į kairę ir į dešinę – metimui rūkyti, stadiomams ir mamūtų parkams, tačiau gynybos mokestį ruošiasi permest ant mokesčių mokėtojų pečių. Ufonautai…

  • Ateis senoniene tikrint rukancius ir mate i seima siukslyna kazka
   Verzentis, matomai vaidokliai

 • O man Fėdia padeda ir Indrė nepyksta 😀 px kad po to akių neturi kur dėt prieš žmones 🙂

  • Man Tomukas gerai padeda, tik gaila, kad pasledna kadencija, nu gaus ten iseitine, reiks issciulpt ir by by… vistiek jau i seima nepateks liurbiukas 🙁

   • Tomas vienintelis realus kandidatas. O kas dar? Pagurklys konservatas?
    Kas dar? Fėdia neis, siųs Indrę.
    Kas dar? šimaitis? Nėra žmonių. Laimės Tomas

    • Eis kanservas rimosaitis balatiruotis, mazai privatizaves dar turto

 • Bet jei yra minčių, kad gynybai stiprinti bus keliami akcizai alkoholio ir tabako, ar nereikia linijos, kuri kaip tik skatintų gerti ir rūkyti? Juk šventam reikalui.

 • Išmesti Nestorovienei iš darbo prireikė vis dviejų skambučių 🙂

 • Debilai, jei nesuprantat lygiai taip pat kaip tos bukos Rinkos „žurnalistės“, tai padarykit už dyką viską, už dyką sukurkite visa tai, palaikykite sistemą ir nemokamai kokybiškai konsultuokite pagalbos norinčius žmones. O je manot, kad pagalbos jokios nereikia, tai pyzdinkite į Orkistatą, ten irgi nieko nereikia vietiniams orkams, tik būti patrankų mėsa, nes ir jums ir jiems dar toli iki civilizacijos.

 • Laimės Naujokienės ir 5 babučių armija! Uždės 10 laikų ir prašys 2 komentarus Gemma 😀

  • Nafa ir kitus konservu durnelius pamirsai, asilo berete 😀

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video