Merui prireikė etatinės vicemerės

 Merui prireikė etatinės vicemerės

Situacija Kėdainių rajono valdžios kabinetuose vis labiau kaista. Trečiadienio vakarą elektroniniu paštu visus Tarybos narius pasiekė žinia, kad į penktadienį vyksiančio Tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukiamas klausimas dėl mero pavaduotojos darbo užmokesčio nustatymo. Iki šiol mero pavaduotoja Olga Urbonienė dirbo visuomeniniais pagrindais, o dabar, jei Taryba pritars, ji gaus beveik 2 tūkstančių eurų atlygį. Tačiau tiek valdančiosios daugumos atstovai, tiek opozicijoje esančios partijos nesupranta, kodėl meras Saulius Grinkevičius taip skuba spręsti šį klausimą.

Nuomonė staiga pasikeitė

Tuoj po savivaldos rinkimų, vos pradėjus dirbti naujai rajono Tarybai, S. Grinkevičius buvo pareiškęs, kad mero pavaduotoja O. Urbonienė dirbs visuomeniniais pagrindais, tai yra, už darbą negaudama atlygio, nepaisant to, kad ankstesnių Tarybų kadencijų metu buvo priimta, jog vicemero pareigybė yra būtina.  

Tačiau šią savaitę S. Grinkevičius nuomonę staiga pakeitė.

Kokios tikrosios tokio jo sprendimo priežastys, iš pirmų lūpų išgirsti nepavyko – meras neatsiliepė telefonu, o jo atstovė spaudai net kelis kartus per dieną tvirtino, kad meras užsiėmęs.

Beje, reikia nepamiršti ir to, kad įgyvendinus visuomeniniais pagrindais dirbančio mero pavaduotojo idėją, savivaldybės administracijoje buvo įsteigtas antrasis savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo etatas. Tad administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis turi du pavaduotojus: Antaną Pavolį ir Viačeslavą Čerenkovą. Ar jie abu liks eiti šias pareigas, jei O. Urbonienė taps etatine mero pavaduotoja, kol kas neaišku.

Pati O. Urbonienė „Rinkos aikštei“ sakė: „Klausimas dėl etatinio mero pavaduotojo brendo jau seniai. Eilė Tarybos narių teikė pasiūlymus merui šiuo klausimu. Todėl sprendimas yra ne kartą aptartas, atėjo palaipsniui ir tikrai nėra skubotas.

Diskusijose su meru esame aptarę, kad man bus patikėtos šios veiklos sritys: asmens ir visuomenės sveikatos priežiūra, socialiniai klausimai, vaiko teisių apsauga ir finansai.“

Siekia išstumti iš koalicijos?

Kitiems rajono Tarybos nariams šis sprendimas anaiptol neatrodo išdiskutuotas. Dauguma jį vertina kaip skubotą ir keliantį nerimą bei priimtą vienašališkai, mat jis net  nebuvo pristatytas koalicijos partneriams ar bent jau svarstytas rajono Tarybos komitetuose.

Valdančiojoje koalicijoje kartu su S. Grinkevičiaus vadovaujamais liberalais dirbantys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai yra net šokiruoti tokiu mero poelgiu.

„Toks jausmas, kad meras nori, jog mes pasitrauktume iš valdančiosios koalicijos. Vicemero klausimas juk itin svarbus ir apie tai privalo žinoti visi, su visais reikia kalbėtis, diskutuoti, o ne vienam sėdint kabinete nuspręsti.

Tačiau svarbiausia, kaip meras ketina spręsti kitą susidariusią problemą. Juk buvo sutarta, kad jeigu mero pavaduotoja atlyginimo negauna, tokiu atveju galima įvesti antrą savivaldybės administracijos pavaduotojo pareigybę. Taip ir buvo padaryta. Tad dabar pats meras privalo pasakyti, kurį pavaduotojo etatą teks naikinti rajono Tarybai. Juk nuolat buvo kalbama, kad privalome taupyti biudžeto lėšas“, – pabrėžė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kėdainių skyriaus pirmininkė ir Tarybos narė Adelė Štelmokienė.

Nesupranta skubėjimo

Konservatoriams atstovaujanti Tarybos narė Ona Šulcienė taip pat teigė tik trečiadienį sužinojusi apie Tarybos posėdžio darbotvarkės pasikeitimus, kuriuos, jos nuomone, spręsti reikia neskubant.

„Mums apskritai reikia apie daug ką pasikalbėti ir daug ką išsiaiškinti. Nežinau, kodėl čia taip atsitiko, kad taip staiga prireikė mero pavaduotojai mokėti atlyginimą. Nežinau, kodėl mes anksčiau neturėjome etatinio vicemero – rajonas didelis, darbų yra, na, kažkaip išsivertėm, o dabar gal kažkas pasikeitė.

Tačiau visų pirma reikia išklausyti visų pasisakymus, paaiškinimus. Turėtų būti visiems aišku, kodėl taip sugalvota, o dabar mes tik trečiadienio vakarą sužinojome, tad nelabai spėjome susigaudyti“, – teigė O. Šulcienė, pabrėždama niekaip nesuprantanti, kodėl šį klausimą norima išspręsti taip skubant.

Už ką mokės atlyginimą?

Tuo tarpu Tarybos nariui Viktorui Muntianui sužinojus apie norą O. Urbonienei mokėti atlyginimą, kilo kitas klausimas. O kaip gi bus perskirstyti darbai savivaldybės administracijos vadovams ir už ką kiekvienas iš jų bus atsakingas?

„Darbo savivaldybėje yra labai labai daug. To darbo, manau, niekada nepritrūks. Tik svarbu, kas tą darbą dirbs, kokia kvalifikacija, kokia kompetencija ir kokius klausimus spręs.

Svarbu, kaip darbai bus padalinti vicemerei, administracijos direktoriaus pavaduotojams. Jeigu dubliuosis darbai – bus negerai, reikėtų perskirstyti kompetencijas kiekvienam darbuotojui.

Visuomeniniais pagrindais dirbančio vicemero pagrindinė funkcija – pavaduoti merą, kai jis atostogauja, serga.

Etatiniam vicemerui turi būti skirtos atitinkamos funkcijos, klausimai, už kuriuos jis bus atsakingas – turės įvykti darbo turinio pasikeitimas“, – pabrėžė V. Muntianas.

Abejoja dėl skaidrumo

Tarybos narys ir Seimo rinkimus Kėdainių apygardoje laimėjęs Darius Kaminskas „Rinkos aikštei“ teigė, kad nebuvo tikslinga mero pavaduotojo skirti visuomeniniais pagrindais, nes nuo to nukenčia gyventojų interesų atstovavimas.

„Dar pirmuose rajono Tarybos posėdžiuose kalbėjau, kad netikslinga skirti vicemerą visuomeniniais pagrindais. Savivaldoje darbų daug, sritys įvairios.

O ir nuolat galime abejoti dėl skaidrumo, nešališkumo pažeidžiamumo, ypač, kai mero pavaduotoja dirba  savivaldybei pavadžioje įstaigoje vyriausiaja buhaltere.

Esu linkęs pritarti šiam etatui, tačiau siūlau svarstyti ir mažinti administracijos direktoriaus pavaduotojų skaičių, juolab kad tuomet vienas iš akcentų buvo, jog du direktoriaus pavaduotojai skiriami todėl, kad vicemeras bus visuomenininkas ir išlaidos nedidės. O direktoriaus ir pavaduotojų atlyginimų priedus be jokių kompromisų siūlau svarstyti iš naujo. Valdymo išlaidos tampa neadekvačios atliekamiems darbams ir funkcijoms bei gyventojų skaičiaus mažėjimui.

Ir, žinoma, man nepriimtina tai, kokiais būdais, tai yra  be jokių svarstymų komitetuose, šis reikšmingas savivaldai ir su finansais susijęs klausimas pateiktas svarstyti“, – teigė D. Kaminskas.

Privalome taupyti

Tuo tarpu Tarybos narė Nijolė Naujokienė teigė puikiai suprantanti, kad šio klausimo skubotas įtraukimas į Tarybos darbotvarkę nepažeidžia procedūrų.  

„Etatinis vicemeras būtinas savivaldybėje. Tai žinau iš savo ilgametės darbo patirties savivaldoje tiek mero, tiek vicemero pozicijose.  Tai reikėjo padaryti iš karto.

Juk akivaizdu, kad merui išėjus atostogų, išvykus į dažnas komandiruotes niekas  darbų profesionaliai ar išvis neatlieka.

Tačiau tuo pačiu metu noriu pasakyti, jog nepritarsiu valdymo išlaidų didinimui. Turime peržiūrėti administracijos direktoriaus pavaduotojų skaičių ir jiems mokamus priedus. Gyventojų mažėja, darbų apimtys neauga, Europos Sąjungos parama eina į pabaigą, tad turime taupiai ir racionaliai susitvarkyti biudžeto lėšų panaudojimą.

Ir dar vienas pastebėjimas. Niekaip nesuprantu ir nepateisinu šio sprendimo pateikimo būdo: be svarstymo komitetuose, pateikiant jį paskutinę darbo dieną prieš Tarybos posėdį. Tarsi tai būtų kažkoks ekstremalus atvejis“, – pabrėžė N. Naujokienė.

Negalima skubėti

Tarybos narys Stanislovas Blinstrubas taip pat mano, kad etatinis vicemeras rajonui reikalingas, tačiau pabrėžė, kad klausimas negali būti taip skubiai sprendžiamas.

„Iš tiesų, tai etatinis pavaduotojas reikalingas – dabar viskas atsistos į savo vietas, taigi didelės nuostabos tikrai nėra. Vicemero ir administracijos direktoriaus pavaduotojo funkcijos yra visiškai skirtingos. Dėl administracijos direktoriaus dviejų pavaduotojų etatų šiek tiek dirbtinio įsteigimo dar ir tuomet mano nuomonė buvo priešiška – maniau, kad pakanka vieno administracijos direktoriaus pavaduotojo.

O kad šis klausimas buvo pateiktas likus tik porai dienų iki Tarybos posėdžio, manau,  kad jo taip staiga spręsti nereikėtų. Galėjo būti parengtas normalia tvarka ir apsvarstytas komitetuose“, – pabrėžė S. Blinstrubas.

Ko siekia meras tokia skubos tvarka prašydamas Tarybos skirti atlyginimą vicemerei, taip ir lieka neaišku, mat nei jis pats, nei jo atstovė spaudai į šį klausimą nerado laiko atsakyti.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video