Kovą minime Pasaulinę inkstų dieną

 Kovą minime Pasaulinę inkstų dieną

Kasmet nuo 2006 metų kovo devintąją yra minima Pasaulinė inkstų diena, ir kovo mėnuo yra laikomas tarptautiniu inkstų mėnesiu. Šios pasaulinės kampanijos tikslas yra informuoti visuomenę ir didinti žinomumą apie sveikų inkstų svarbą, o taip pat inkstų ligas bei inkstų ligų poveikį sveikatai plačiąja prasme.

Pasaulinė inkstų diena kasmet minima ir Lietuvoje. Daugiausia, žinoma, gydymo įstaigose, kuriose gydomi sergantieji inkstų ligomis. Šių metų Inkstų dienos šūkis yra ,,Sveiki inkstai visiems. Pasiruoškime netikėtumams, apsaugokime pažeidžiamiausius.“

Šį šūkį galime sieti tiek su pasaulį krečiančiomis katastrofomis – kariniais konfliktais, stichinėmis nelaimėmis, pandemijomis ar klimato pokyčiais, kurie gali sutrikdyti inkstų ligomis sergančių žmonių gydymą, dializių atlikimą, tiek su vis aktualesniu poreikiu pagerinti visuomenės informuotumą apie inkstų ligas, nes sergančiųjų inkstų ligomis skaičius kelis pastaruosius dešimtmečius labai sparčiai auga.

Vieno didelio klinikinio tyrimo, kuris publikuotas 2022 metais, duomenimis, artimiausiu metu prognozuojamas visų stadijų lėtinės inkstų ligos (inkstų nepakankamumo) paplitimas gali siekti nuo 700 milijonų iki 1 mlrd., kitaip tariant – vienas asmuo iš dešimties galimai sirgs lėtine inkstų liga.

Hemodializių centro Nefrosana nefrologė gydytoja Justina Kurganaitė konsultuoja pacientus ir VšĮ Kėdainių ligoninės
poliklinikoje.

Kadangi neretai inkstų ligos vadinamos tyliosiomis dėl specifinių požymių ir simptomų nebuvimo ligos pradžioje, labai svarbu pasirūpinti šių susirgimų profilaktika, o ypač tiems žmonėms, kurie turi rizikos veiksnių: serga arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, šeimoje buvo sergančių inkstų liga, rūko ar turi antsvorio.

Pasaulinės inkstų dienos organizatoriai pataria visuomenei laikytis aštuonių paprastų taisyklių, kurios padeda sumažinti inkstų ligos išsivystymo riziką: išlikti fiziškai aktyviems, palaikyti optimalų kūno svorį, sveikai ir subalansuotai maitintis, sumažinti valgomosios druskos suvartojimą, stebėti ir kontroliuoti savo kraujo spaudimą bei cukraus kiekį kraujyje, suvartoti pakankamai skysčių, nerūkyti, vengti neracionalaus ir dažno nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir skausmo (tokie kaip ibuprofenas, diklofenakas, ir kiti) vartojimo, bei reguliariai atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus pas šeimos gydytoją.

Galima pasidžiaugti, kad Lietuvoje inkstų ligų specialistų – nefrologų, užtenka. Tiesa, nefrologų pasiskirstymas Lietuvos regionuose nėra visiškai tolygus, visgi specializuota nefrologinė pagalba bei gydymas sergantiesiems inkstų ligomis jau seniai yra prieinamas ne tik didžiosiose šalies ligoninėse.

Labai svarbus yra ir ambulatorinis tokių pacientų gydymas, ir dializių atlikimas sergantiesiems jau galutiniu inkstų nepakankamumu, kai jau reikalingas inkstus pavaduojantis gydymas. Vienas iš galimų inkstus pavaduojančio galutinės stadijos lėtinio inkstų nepakankamumo gydymo metodų yra hemodializės.

Kėdainiuose jau kuris laikas pacientai gali rinktis hemodializes atlikti visiškai naujame ambulatorinių hemodializių centre Nefrosana, kuris atsidarė 2022 m. rugsėjo 26 d. pagal naujausius reikalavimus pastatytoje ir modernioje klinikoje. Joje dirba ir pacientus prižiūri specialistai gydytojai nefrologai iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų, todėl pacientams suteikiamos kokybiškos ir profesionalios gydymo paslaugos.

Hemodializuojamiems pacientams svarbu ne tik tinkamai tris kartus per savaitę atlikti individualizuotą hemodializės procedūrą, tačiau ir gydyti inkstų nepakankamumo komplikacijas bei gretutines ligas, o neretai – ir ruošti inksto transplantacijai.

Visa tai UAB Nefrosana centro pacientai gauna. Jie yra visapusiškai ištiriami bei siunčiami kitų specialistų konsultacijoms, taip užtikrinant kompleksinę priežiūrą. Kam yra galimybė yra ruošiami transplantacijai.

Visi UAB Nefrosana pacientai, kuriems reikia pavėžėjimo paslaugos taip pat ją gauna. UAB Nefrosana laikosi nuomonės, kad paciento kelias iš namų į kliniką ir atgal būtų kuo trumpesnis todėl visi pacientai gauna individualų transportą. Taip ne tik gerinama paciento gyvenimo kokybė, bet ir išvengiama papildomų pavojų susijusių su infekcijų kontrole, kai automobilyje vienu metu vežami net iki 8 pacientų. 

Hemodializių centro Nefrosana nefrologė gydytoja Justina Kurganaitė konsultuoja pacientus ir VšĮ Kėdainių ligoninės poliklinikoje. Šeimos ir kitų sričių gydytojai gali siųsti pacientus minėtai ambulatorinei nefrologo konsultacijai dėl daugelio priežasčių: lėtinio inkstų nepakankamumo nustatymo, su juo susijusių komplikacijų, tokių kaip inkstinė mažakraujystė, gydymui, įtariant ūminį inkstų nepakankamumą, kitus inkstų susirgimus, tokius kaip inkstų akmenligė, glomerulonefritas ir kitos, bei dėl pasikartojančių šlapimo organų infekcijų. 

2022 metų gruodžio mėnesį VšĮ Kėdainių ligoninė organizavo viešąjį konkursą hemodializės paslaugoms pirkti hospitalizuotiems pacientams. Konkurse dalyvavo ir UAB Nefrosana bei jį laimėjo. Norime pasidžiaugti, kad nuo šių metų didžiajai daliai hospitalizuojamų pacientų nebereikės vykti į kitus miestus, o hemodializės paslauga, greta stacionarinio gydymo VšĮ Kėdainių ligoninėje gaus pačiuose Kėdainiuose.

Užs. Nr. 21

                     

2 Komentarai

  • XXI a.Nejau negali sukurti dirbtinio inksto?Greičiausiai ir nesistengė,nes dializė labai pelningas biznis.

    • Hemodializė ir yra dirbtinis inkstas.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video