Naujas būdas pažinti gimtąjį miestą (GALERIJA)

 Naujas būdas pažinti gimtąjį miestą (GALERIJA)

Kėdainių daugiakultūriame centre pristatyta spalvinimo knygelė apie Kėdainius

Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovė, istorikė Audronė Pečiulytė ir vilnietis, Lietuvos restauravimo technologas, aukščiausios kategorijos restauratorius Arūnas Bėkšta kėdainiečiams pristatė judviejų bendromis jėgomis išleistą ir visai neseniai dienos šviesą išvydusį kūrinį – spalvinimo knygelę „Atrandu ir spalvinu Kėdainius“.

Apsistoti neketina

Pasirodo, jog istorikės bendraautoriui A. Bėkštai tai – ne pirmasis leidinys. Prieš keletą metų kartu su Kamile Bėkštaite-Dirsiene išleidęs panašaus pobūdžio spalvinimo knygelę „Atrandu ir spalvinu Vilnių“ apie Lietuvos sostinę vilnietis ties tuo apsistoti neketina.

Sulaukė dėmesio

„Mintis apie knygą bei jos atsiradimą kilo prieš penkerius metus, su dukra ir žmona įkūrus „Gelmių“ leidyklą.

Neslėpsiu, tuo metu norėjosi padaryti kažką tokio, ko kiti iki šiol dar nebuvo padarę – spalvinimo knygos ne apie mandalas, gėles, paukščius ar gyvūnus, o tokios, kuri būti ne tik spalvinimo, bet kartu ir pažintinė bei turinti mokomąjį aspektą. Tokia idėja man buvo labiausiai prie širdies.

Taigi pirmas kūrybos vaisius, knyga „Atrandu ir spalvinu Vilnių“, buvo apie Vilniaus senamiestį.

Šioje knygelėje pateikėme istorijas apie Lietuvos sostinės senamiesčio namus, gatves, aikštes ar kitokius istorinius objektus.

Itin didelio skaitytojų dėmesio sulaukusi pirmoji spalvinimo knygelė apie Vilniaus senamiestį motyvavo nesustoti ir tęsti pradėtą darbą bei plėtoti gimusią idėją toliau“, – apie mintį išleisti kiek kitokio pobūdžio, nei visiems įprasta, knygą pasakoja A. Bėkšta.

Spalvinimo knygelės pristatymo metu Dailės mokyklos mokinės naująją autorių knygelę išbandė praktiškai. Pasirinkusios patinkantį Kėdainių miesto objektą spalvino jį spalvotais pieštukais. A. Barzdžiaus nuotr. Kodėl Kėdainiai?

Po spalvinimo knygelės apie Vilnių antruoju kūrybos šaltiniu A. Bėkšta pasirinko Kėdainių miestą.

„Po pirmosios knygelės, kuriai pats rašiau tekstus, išleidimo vis svarsčiau… Tačiau ilgai to daryti nereikėjo.

Kėdainiuose teko lankytis ne vieną kartą ir šis miestas bei jo senamiestis mane labai sužavėjo, todėl nė nesudvejojęs antrąją savo knygelę panorau išleisti būtent apie šį gražų miestelį.

Vilniaus spalvinimo objektus aprašyti pavyko, bet kaip su Kėdainiais?

„Žūtbūt reikia žmogaus, kuris išmanytų ir aprašytų miesto istoriją“, – pamaniau.

Kadangi daug metų pažįstu A. Pečiulytę, paskambinęs jai ir pasiūlęs prisijungti prie įgyvendinamos idėjos, apsidžiaugiau kitame ragelio gale išgirdęs teigiamą istorikės atsakymą“, – apie bendradarbiavimo su istorike A. Pečiulyte pradžią užsimena A. Bėkšta.

Nupiešė Klaipėdą

Vilnietis pabrėžia, kad tai tikrai ne paskutinė jo knygelė. Ateityje dienos šviesą išvys dar ne vienas panašaus pobūdžio leidinys.

„Perspektyvoje planuoju išleisti dar ne vieną spalvinimo knygelę. Jau turiu Klaipėdos senamiesčio piešinius. Šio miesto istorikė Zita Genienė rengia tekstus.

Kol laukiu istorikės tekstų, ėmiausi piešti ir Kauno senamiesčio pastatus.

Tikiuosi, kad ateityje, sudėję visus knygelėse esančius spalvinimo objektus į vieną leidinį, turėsime nuostabią knygą „Atrandu ir spalvinu Lietuvą“, – viliasi spalvinimo knygelės bendraautoris A. Bėkšta.

Pasirinko ne šiaip sau

Anot spalvinimo knygelės „Atrandu ir spalvinu Kėdainius“ autorių, joje esantys spalvinimo objektai pasirinkti ne šiaip sau. Tai – tikrai nelengvo ir ne vienos dienos pareikalavusio darbo rezultatas.

[quote author=“A. Bėkšta“]Norintieji apie kiekvieną iš pateiktų spalvinimo objektų sužinoti dar plačiau, nei aprašyta knygelėje, gali pasinaudoti spalvinimo knygelės puslapių apačioje esančiais QR kodais, kurie nukels į „YouTube“ kanalą internete.[/quote]

„Su A. Bėkšta vaikščiojome Kėdainių senamiesčio gatvelėmis, apžiūrėjome ir apėjome beveik kiekvieną namą.

Man, kaip istorikei, galbūt daugiau norėjosi į knygelę patalpinti būtent tuos pastatus, kurie turi daugiau istoriškumo, bet gerbiamas Arūnas pasiūlė dėti tuos, kurių fasadas išraiškingesnis, kuriuose – daugiau smulkesnių detalių.

Todėl bandydami atsirinkti objektus spalvinimo knygelei stengėmės atsižvelgti ne tik į pastatų istoriškumą, bet ir į jų išskirtinumą bei išraiškingumą.

Inovatyvus ir žaismingas būdas pažinti Kėdainių miesto istoriją sudomino Josvainių gimnazijos istorijos mokytoją Vaidą Grišiną. A. Barzdžiaus nuotr. Ir iš tikrųjų, šioje knygelėje nepamatysite nei Šviesiosios gimnazijos, nei Kėdainių krašto muziejaus, vien dėl šiuose pastatuose vyraujančio neišraiškingumo.

O štai tarkim eilinis namas, pastatytas 1935 metais ir turintis nuostabų, išraiškingą fasadą – vienas iš knygelės spalvinimo objektų.

Ši spalvinimo knygelė – tikrų tikriausias gidas po senamiestį, padedantis susipažinti ne tik su pagrindiniais, visiems labai gerai žinomais Kėdainių senamiesčio istoriniais objektais, bet ir su tais, apie kuriuos kraštiečiai dar nebuvo girdėję“, – apie spalvinimo knygelės objektų atranką kalba istorikė.

Vaikštinėjo gatvelėmis

„Leidžiant knygelę, ne kartą važiavau į Kėdainius, vaikštinėjau gatvėmis, nes labai norėjosi atspindėti Kėdainių daugiakultūriškumą, todėl reikiamus objektus teko fotografuoti ne po vieną ir ne po du kartus.

Pasitelkdamas, mano nuomone, jau tikrai geras fotografijas rengiau pasirinktų objektų brėžinius. Pripažinsiu, kelias iki spalvinimo knygelės išleidimo buvo tikrai nelengvas“,  – antrindamas A. Pečiulytei apie sudėtingumu alsuojantį knygelės leidybos kelią pasakoja A. Bėkšta.

Dviračio neišradinėjo

Knygelėje ties kiekvienu spalvinimo objektu pateikta trumpa informacija. Anglų bei lietuvių kalba parašytus informacinius tekstus, kurie skaitytojus supažindina su spalvinamais Kėdainių objektais, pristato ne tik jų atsiradimo, bet ir įdomią gyvavimo istoriją, parengė A. Pečiulytė.

„Rašydama tekstus dviračio neišradinėjau,  rėmiausi jau išleistomis knygomis. Žinoma, ne apie visus pasirinktus objektus pavyko rasti informacijos knygose. Teko ir individualiai apie kai kuriuos pasirinktus pastatus domėtis.

Man, kaip istorikei, tekstuose norėjosi daugiau konkretumo. O A. Bėkšta manęs įnirtingai prašė mokslinius faktus pateikti kiek lengvesniu, paprastesniu stiliumi.

Stengdamiesi laviruoti tiek tarp konkretumo, tiek tarp laisvumo, mano nuomone, gavome tikrai neblogą rezultatą.

[quote author=“Aut. past.“]A. Pečiulytės ir A. Bėkštos išleistą spalvinimo knygelę galima įsigyti Kėdainių daugiakultūriame centre, Kėdainių krašto muziejuje bei Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje. Jos kaina – 6 eurai.[/quote]

Pagal parašytus tekstus knygos pabaigoje yra paruoštas maršrutas. Juo sekant skaitytojai gali eiti ir susipažinti su Kėdainių miesto istorija nesamdydami gido“, – akcentuoja A. Pečiulytė.

Autorius sveikino Kėdainių rajono vicemeras Paulius Aukštikalnis (dešinėje). Multifunkcinė knygelė

Pasak A. Bėkštos, knygelė „Atrandu ir spalvinu Kėdainius“ – multifunkcinė. Įsigiję šią knygelę, jūs gaunate ne tik piešinius, kuriuos galima nuspalvinti, ir pateiktą tekstą lietuvių bei anglų kalbomis. Šią knygą taip pat papildo ir vaizdiniai bei garsiniai A. Pečiulytės istoriniai objektų pasakojimai.

„Norintys dar plačiau sužinoti, nei aprašyta knygelėje, apie kiekvieną iš pateiktų spalvinimo objektų, gali pasinaudoti spalvinimo knygelės puslapių apačioje esančiais QR kodais, kurie nukels į „YouTube“ kanalą internete.

Čia knygelės skaitytojai galės peržiūrėti trumpą, vos 30 sekundžių, A. Pečiulytės pasakojimą apie aprašytą spalvinimo objektą.

O svarbiausia, jog pasakodama apie gatvę, apie pastatą, apie aikštę ar kitą senamiesčio objektą, istorikė neperpasakoja knygelėje pateiktos tekstinės informacijos.

Vaizdinėje ir garsinėje medžiagoje A. Pečiulytė skaitytojams pasakoja apie dar išsamesnius, nei knygelėje pateikti, istorinius faktus“, – su spalvinimo knygelės galimybėmis supažindina A. Bėkšta.

Sunku sutalpinti

A. Pečiulytė išsidavė, kad vis tik sutilpti į tas 30 sekundžių, kurių metu reikėjo pasakyti pačią pagrindinę informaciją apie knygelėje esantį spalvinimo objektą, buvo tikrai nelengva.

„Juolab kad filmuojant dėmesį blaškė pro šalį važiuojantys automobiliai ar tiesiog filmavimo metu kažko paklausti užsimanę pro šalį einantys praeiviai“, – apie filmavimo metu iškilusius sunkumus prabyla istorikė.

Iš viso – 500 egzempliorių

Spalvinimo knygelės „Atrandu ir spalvinu Kėdainius“ tiražas – 500 egzempliorių.

A. Pečiulytės ir A. Bėkštos išleistą spalvinimo knygelę galima įsigyti Kėdainių daugiakultūriame centre, Kėdainių krašto muziejuje bei Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje. Jos kaina – 6 eurai.

[#gallery=1907#]

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video