Kas nemoka ilsėtis, tas negali ir gerai dirbti

 Kas nemoka ilsėtis, tas negali ir gerai dirbti

Šiuolaikiniame gyvenime reikia daug energijos, nuolatinės kontrolės ir dėmesio, todėl žmonės dažnai kenčia nuo chroniško nuovargio. Kai kuriuos klausimus reikia tuoj pat išspręsti, todėl reikia visiškai atsiduoti darbui, šeimai. Kiekvieną dieną netrūksta rūpesčių. Kitą dieną vėl gausu įvykių, klausimų, kuriuos nedelsiant reikia spręsti. Veiklūs žmonės suspėja viską padaryti, bet jiems nelieka laiko pailsėti. Juos ištinka chroniško nuovargio sindromas, su kuriuo reikia kovoti gerai pailsint. Tuomet atsiras žvalumo ir daugiau jėgų, o tai teigiamai veikia sveikatą ir darbingumą.

Reikia ilsėtis, kol dar nejaučiate nuovargio

Sunku patikėti, tačiau poilsis taip pat reikalauja jėgų. Negalima grįžti namo iš darbo tokiam pavargusiam ir išsekusiam, kad neturėtumėte jėgų pasivaikščioti. Taip dirbdami, jūs neleidžiate sau tinkamai pailsėti, todėl organizmas nuolat patiria stresą. Taigi, turi likti energijos ir jėgų, kad galėtumėte po darbo pasivaikščioti, paskaityti, arba užsiimti sportine veikla. Negalima visos savo energijos atiduoti vien tik darbui, reikia išmokti ilsėtis.

Vos tik pradėjus sekti energijai, geriau iš karto atsikratyti nuovargio, pailsėjus jis greitai praeis, ir tada jūs vėl galėsite užsiimti darbo reikalais. Stiprus nuovargis gali turėti įtakos sveikatai, o su jo pasekmėmis kovoti teks ilgai.

Reikalingas darbo ir poilsio rėžimas, t. y. reikia ilsėtis tada, kol dar nejaučiate nuovargio. Taip galėsite pasiekti kur kas geresnių rezultatų, įgysite jėgų ir nejausite nuovargio bėgant dienai.

Poilsis – tai veiklos pakeitimas

Šis išsireiškimas pažįstamas daugeliui. Jis turi tiesos, todėl, jei tik imate jausti nuovargį, tuoj pat prisiminkite apie pokyčius.

Svarbu suderinti intelektinį darbą su fiziniu. Todėl dienos veikloje turėtų būti laiko užsiimti mankšta, sportu ar bent pasivaikščioti. Taip pailsėję smegenys bus pasiruošę naujam darbo etapui. Net vienos intelektinės veiklos pakeitimas kita gali suteikti smegenims reikalingo poilsio.

Sveikas miegas

Geriausias dalykas po sunkios darbo dienos – geras miegas. Miegas pagerina nervų sistemos funkcionavimą, visi organai ilsisi ir atsigauna. Tik natūralus, sveikas miegas turi teigiamą poveikį mūsų organizmui. Po reikiamo skaičiaus valandų, praleistų lovoje, jūs pajusite tikrą jėgų ir energijos antplūdį. Tada visus darbo reikalus galėsite atlikti greitai ir lengvai.

Pagrindinė miego problema – tai dienos režimo pažeidimas. Jei vietoj miego pasirinksite žiūrėti filmą, tai gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą, nors galbūt anksčiau jūs puikiai toleravote bemieges naktis: naktinius pasivaikščiojimus ir diskotekas. Tačiau toks gyvenimo būdas ne itin gerai veiks jūsų savijautą ir/ar išvaizdą, ir po tokių kelerių metų jūs pastebėsite, kad naktinis gyvenimas ne pats geriausias būdas, kuris gali padidinti jūsų darbingumą bei pagerinti sveikatą. Būtina rūpintis savo organizmu, suteikti jam tinkamą poilsį ir reikiamą miego valandų kiekį.

Gerai savijautai reikia 7–8 valandų miego. Šis periodas gali trukti skirtingai, kai kurie per 5–6 valandas gali normaliai išsimiegoti. Kartais ne laikas, skirtas miegui, o miego kokybė tampa problema. Galbūt pakankamai valandų skiriame miegui, bet nuolat prabundame naktį, ilgai vartomės lovoje.

Įtampai pašalinti padės pasivaikščiojimas gryname ore, keletą valandų prieš miegą. Ramina prausimasis po dušu.

Kaip teisingai ilsėtis po darbo?

Veiklūs žmonės pavargsta ne tiek nuo fizinio aktyvumo, kiek nuo protinio, emocinio ir dvasinio darbo. Juk dirbdami biure mes dažniausiai nejaučiame fizinio išsekimo. Tačiau mes kažkodėl ilsimės taip lyg akmenis skaldę. Jei po tokio darbo jūs pulsite ilsėtis ant sofos, toks poilsis bus mažai naudingas. Su ja reikėtų kovoti taikant fizinį krūvį – pasivažinėti dviračiu, nueiti kelis kilometrus pėstiems, paplaukioti baseine. Toks judėjimas parodys, kaip tai buvo tik menamas fizinis nuovargis, jog esate kupini energijos.

Geras poilsis po darbo – sauna ar pirtis. Po kvapnių garų ir skanios arbatos jūs tikrai žvaliai jausitės. Organizmą gerai veikia ir kūno masažas. Jei tinkamai pasirinksite masažą, po atpalaiduojamojo masažo greitai atgausite jėgas.

Namie galite išgerti puodelį skanios arbatos, turinčios atpalaiduojamąjį poveikį. Paprastai tai būna mėtų ir ramunėlių arbata. Aromatingos arbatos puodelis padės jums atsipalaiduoti.

Kaip ilsėtis savaitgalį?

Šeštadienis ir sekmadienis – tai ne tos dienos, kai turite užsiimti buities reikalais. Mums reikėtų valyti kiekvieną vakarą ir nuosekliai. Jei šiam darbui skirsite visą dieną, savaitgaliai dings. Turite būtinai pasilikti vieną dieną poilsiui.

Tinkamas poilsis savaitgalį teigiamai veikia ne tik kiekvienos dienos darbingumą, bet ir veiklos efektyvumą. Geriau būtų, jei vietoj gulinėjimo ant sofos prie televizoriaus, pasirinktumėte aktyvų poilsį. Beprasmiškas laiko praleidimas tik padidina apatiją ir mieguistumą.

Geriausia šį laiką praleisti su šeima ir draugais, gamtoje ar sode. Net fizinis darbas sode, ypač jei jį atliekate su malonumu, gali atstoti poilsį. Po tokio savaitgalio jūs laimingi grįšite į darbą. Geras variantas atsipalaiduoti – tai kultūringas savaitgalio praleidimas. Parodos, geras filmas ar spektaklis gali atitraukti jus nuo darbo minčių. Tačiau svarbiausia, kad kultūriniai renginiai jums patiktų.

Kaip ilsėtis atostogų metu?

Atostogos – tai laikas, kurio laukiame visus metus. Nuo jų priklauso mūsų savijauta ir darbingumas. Pasirodo, kad ilsėtis per atostogas taip pat reikia mokėti. Svarbu žinoti, kaip suplanuoti ir organizuoti savo laisvalaikį.

Jei bijote, kad jums sugrįžti į darbo režimą bus per sunku, turėtumėte neimti visų atostogų vienu metu, o padalinti jas į keletą dalių. Be to, šias dalis turėtumėte išdalinti per visus metus. Taip jausitės laisvai ir pailsėję.

Kai kurie žmonės nusprendžia atostogų metu užsiimti dideliais namų ruošos darbais, pavyzdžiui, padaryti remontą. Žinoma, tai bus greičiau ir patogiau, nereikia skubėti į darbą, galima viską suspėti padaryti greičiau. Tačiau šis būdas turi neigiamą poveikį sveikatai. Juk atostogos skirtos tam, kad gerai pailsėtumėte ir visą dėmesį skirtumėte sau.

Grynas oras, sveikas maistas ar ramybė – tai yra tai, apie ką verta svajoti visus metus. Gera knyga pagyvins jūsų dienas sodyboje. Po tokių atostogų jūs iš karto atgausite jėgas ir įgysite energijos.

Tinkamas poilsis tai nėra nuolatinis dykinėjimas, galite užsiimti aktyvia veikla ir taip atsipalaiduoti. Darbas sodyboje, dviratis ar pasivaikščiojimas pėsčiomis – visa tai padeda atsipalaiduoti.

Ar ne laikas pailsėti?

Už teigiamą atsakymą skiriami 2 taškai, o už neigiamą – 0.

  1. Jūs vis dažniau jaučiate nuovargį ir esate mieguistas dienos viduryje?
  2. Jums sunku užmigti?
  3. Jūs neramiai miegate, dažnai prabundate?
  4. Jūs negalite laiku visko padaryti darbe?
  5. Jūs pavargstate nuo įprasto darbo krūvio?
  6. Dabar jūsų daug kas nedžiugina?
  7. Jus erzina gyvenimo smulkmenos?
  8. Jums darosi neįdomu bendrauti su savo partneriu?
  9. Nakties miegas neprideda jums jėgų?
  10. Namie viskas krenta iš rankų?
  11. Jums vis sunkiau susikaupti?
  12. Savaitgaliai neišvaduoja nuo nuovargio, susikaupusio per savaitę?
  13. Jūs daug ką pradėjote užmiršti?
  14. Sumažėjo jūsų susidomėjimas darbu?
  15. Jūs jaučiate vidinę įtampą?
  16. Jūs svajojate patekti į kokią nors negyvenamą salą?

Įvertinkite savo atsakymus taškais ir pažvelkite į rezultatą.

Nuo 0 iki 6 taškų suma reiškia, kad turite pakankamai fizinių ir psichinių jėgų, todėl pasirengę dirbti taip pat intensyviai, nekenkdami savo nervų ir fizinei sveikatai. Tačiau nemanykite esąs pernelyg ištvermingas, nepapildykite „darboholikų“ gretų ir neatsisakykite jums priklausančių kasmetinių atostogų, pasistenkite jas naudingai praleisti.

Nuo 6 iki 20 taškų suma byloja apie jūsų pirmuosius nuovargio požymius. Jūs gerokai pavargstate pastaraisiais mėnesiais, todėl reikia kuo greičiau eiti atostogų ir tinkamai pailsėti. O jei negalite tuo pasinaudoti, tai bent jau dažniau pabūkite gamtoje. Bet bus dar geriau, jei pakeisite įprastą kasdienę aplinką ir išvyksite keletui dienų pas draugus ar giminaičius, ar net į užsienį. Aktyvus poilsis pagerins jūsų situaciją.

Nuo 20 iki 32 taškų suma rodo didelį nuovargį, kuris, ko gero, pasiekė kritinę situaciją. Jums, kaip niekam kitam, tiktų ir pasyvios atostogos, nes aktyviam poilsiui nebeužteks nei fizinių, nei dvasinių jėgų. Jei jums tuoj pat nepavyks išeiti atostogų, vėliau turėsite prašyti gydytojų pagalbos.

cbd lašai

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content