Kaip nugalėti žalingus įpročius?

 Kaip nugalėti žalingus įpročius?

Atrodo, pasaulyje nėra žmogaus, kuris bent akimirką nekovotų pats su savimi. Kalbame apie „mesti rūkyti, gerti, valgyti, kramtyti šokoladukus, graužti nagus“. Tai teisinga, juk šie įpročiai atima jėgų, nervų, sveikatos, dažnai – ir pinigų.

Vis dėlto pabandykime išsiaiškinti, kodėl mes dažnai šioje nelygioje kovoje pasmerkti pralaimėti, ir kaip neskausmingai bei efektyviai atsisakyti to, kas mums trukdo.

Labai dažnai, kai susiduriame su matoma kliūtimi, mums atrodo, kad pakanka ją išrauti su šaknim, ir kelias laisvas. Iš tikrųjų gali būti, kad už viso to slypi neproporcingai didesnė kliūtis – toji, kurios iki šiol nepastebėjome.

Daugelis žalingų įpročių turi bjaurią savybę – jie būna nesąmoningi: žmogus tiesiog nepastebi, kaip jis tai daro. Kol save gali kontroliuoti, jis nerūko ir nevalgo, bet kai tik į tai nekreipia dėmesio, užtinka save prie atvirų šaldytuvo – jau pustuščio – durelių arba užsirūkantį naują cigaretę, kai peleninėje dar smilksta nebaigta rūkyti ankstesnioji.

Mūsų nesąmoningus veiksmus lemia tam tikros priežastys. Psichologijoje naudojama sąvoka „šablonas“, reiškianti nuolatinį elgesio modelį. Sakykime, Petras daug metų skraidė lėktuvu su reikalais arba atostogauti. O atskridęs į oro uostą, prieš pasiimdamas bagažą, išeidavo į lauką parūkyti. Jis jau 10 metų neberūko, bet kas kartą, išlipęs iš lėktuvo, nevalingai tapšnoja per kišenę.

Šablonai panašūs į sąlyginius refleksus ir tiksliai susiję su vieta, laiku arba aplinkybėmis. Jeigu žmogus, išeidamas iš laiptinės, penkis kartus uždainavo, tai noras dainuoti iš jos einant jam kils ir šeštą kartą. Taip ir su žalingais įpročiais: formuojasi sąlyginiai refleksai.

Jeigu galėtume suprasti, kokiose situacijose, kodėl, o svarbiausia, kokiu tikslu mes rūkome arba persivalgome, tai mums padėtų reguliuoti savo potraukius. Atskleidžiami įdomūs motyvai: daugelis „užkanda“ stresus, kiti „užrūko“ tingulį, treti „užgeria“ nemokėjimą bendrauti.

Į problemą galima pasižiūrėti ir iš kitos pusės – paklausti savęs: „Ką tu prarasi mesdamas rūkyti, persivalgyti arba gerti alų?“ Vieni pasakys: „Aš prarasiu savo vienatvę, nes pabūti su savimi galiu tik tokiu būdu“ arba: „Aš negalėsiu pabendrauti su artimu žmogumi“, arba: „Aš negalėsiu pabendrauti su bendradarbiais rūkykloje“.

Iš tikrųjų, tai labai svarbus klausimas, kurio žmonės sau neužduoda. Žmogus, kuris lėktuve prisigeria kaip kiaulė, tiesiog bijo skraidyti. Bet juk tai visai nesusiję su alkoholiu ar cigaretėmis! Tuomet sau reikia iškelti tikslą: šį pozityvų ketinimą įgyvendinti kitaip – juk ketinimas yra pozityvus, nes žmogus nori save apsaugoti, nuraminti arba nugalėti susikaustymą.

Kol nerasime pakaitalo, nėra jokios prasmės mėginti trūks plyš pasikeisti, pasąmonė visais būdais stengsis šią skylę užlopyti. Kai tik atsiras pirmas pasitaikęs lopas – skylės nebebus. Nereikės nieko spręsti, viskas įvyks savaime.

20 gudrybių blogiems įpročiams nugalėti:

Atsisakykite vienam mėnesiui. Trisdešimt dienų – tai tas laikas, kurio jums reikia, kad galėtumėte visam laikui atsikratyti blogo įpročio. Per trumpesnį laiką negalės susiformuoti nauji ryšiai jūsų smegenyse, o ilgesnis laikas ir staigus pokyčio nutraukimas – tai nepavykusi strategija.

Pakeiskite prarandamą įprotį kuo nors kitu. Jūsų įpročiai atitinka jūsų poreikius. Imdamiesi esminių pokyčių, jūs netyčia galite ignoruoti savo poreikius. Prieš ką nors keisdami, surašykite naudingus dalykus, kuriuos jums teikia blogas įprotis, ir padarykite taip, kad jis pereitų į jūsų naują įprotį.

Pradėkite nuo mažų dalykų. Įpročių keitimas nepriklauso nuo valios, jis priklauso nuo kantrybės ir strategijos. Nesitikėkite, kad jums per vieną dieną pavyks pakeisti savo mitybą, požiūrį į sportą ar mąstyseną. Su įpročiais kovokite iš eilės.

Pagalvokite apie naudą. Išsiaiškinkite, kokią naudą gausite keisdami įpročius. Jei nauda turi būti, bet jūs jos nejaučiate, permainos neilgai tęsis. Emocijos turi daug galių, tai daugelis supranta.

Užrašykite. Vinstonas Čerčilis yra pasakęs: „Planai nenaudingi, bet planavimas neįkainojamas“. Užsirašę, kai kurias pastabas, jūs aiškiai įsivaizduosite, ką ir kaip norite daryti.

Imituokite. Įsivaizduokite, kaip jūs darote blogą veiksmą. Tada įsivaizduokite, kaip atsikratote žalingo įpročio, o vietoj jo atliekate alternatyvų veiksmą. Ir, galiausiai, įsivaizduokite save labai geros nuotaikos. Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kaip jūs imate cigaretę ir išmetate ją, spragtelite pirštais ir nubėgate laisvai kvėpuodami. Atlikite tai keletą kartų, kad prieš pradedant realizuoti blogą įprotį, ši procedūra automatiškai atsirastų jūsų galvoje.

Eksperimentuokite. Veikite kaip mokslininkas. Tiesiog pabandykite naują įprotį ir pažiūrėkite, kaip tai veikia, užuot puolę į sekinančią emocinę kovą. Tai padės geriau susikoncentruoti eksperimento sąlygomis ir apsvarstyti jo rezultatus be išankstinės nuostatos.

Papasakokite draugams ir būkite veikiami iš išorės. Papasakokite, ką jūs ketinate daryti, tai padės jums ryžtingiau siekti pokyčių.

Jei iš karto nepavyksta… Didelių pokyčių iš pirmo karto gali nepavykti įgyvendinti. Kai kuriems tenka atlikti tris bandymus, kad pagaliau pereitų prie kasdienės mankštos. Ir nebūkite pernelyg griežti sau, jeigu iš pirmo karto nepavyks. Tiesiog „sureguliuokite“ savo požiūrį ir bandykite dar kartą.

Venkite pavojingų zonų. Stenkitės vengti situacijų, kurios gali „pažadinti“ jūsų seną įprotį. Atsisakykite kaloringo maisto. Neikite į tas vietas, kuriose galite išleisti daug pinigų. Tai ne visada įmanoma, bet pabandykite išvengti nereikalingų pagundų.

„Bet“. Žinomas blogų įpročių specialistas kartą kalbėjo apie šį kovos su „blogu“ mąstymu būdą. Kai jus aplankys neigiamos mintys, sustabdykite jas žodžiu „bet“. „Aš nelabai gerai tai darau, bet jei dirbsiu šį darbą, tai, laikui bėgant, man tikrai geriau seksis.“

Pagalvokite apie pasekmes. Pagalvokite apie tai, kas atitiks, jei jūs nieko nekeisite. Įjunkite savo vaizduotę ir įsivaizduokite rezultatus.

Pridėkite sektinų pavyzdžių. Praleiskite daugiau laiko su žmonėmis, kurie gyvena taip, kaip jūs norėtumėt gyventi. Prisijunkite prie grupės ir suraskite mokytoją, kuris jau turi tų įpročių, kurių jūs norėtumėte įgyti. Tai gali suteikti jums neįkainojamą pagalbą ir padėti žengti teisinga kryptimi.

Užsibrėžkite tikslą. Siekite savo tikslo įpročių pagalba. Užsibrėžkite tikslą praturtėti investuojant, taupant, užsiimant verslu.

Būkite nuoseklūs. Stenkitės kontroliuoti kaip įmanoma daugiau jūsų naujo įpročio aspektų, kad sustiprintumėte ryšius smegenyse. Pirmąjį mėnesį sportuokite ne kelis kartus per savaitę, o kiekvieną dieną. Norėdami pagerinti rezultatus, tai darykite tuo pačiu metu pagal tą pačią schemą.

Veikite kuo paprasčiau. Gali būti viena ar dvi įpročio taisyklės, bet ne dvidešimt. Jei jūsų planas atrodo kaip „Microsoft“ vartotojo sutartis – to jau per daug. Pokyčiai turėtų būti paprasti, kad būtų lengviau juos įgyvendinti.

Priminimas. Sukurkite savo aplinkoje priminimus apie naują jūsų įprotį. Po kelerių pokyčių metų suprasite, kad viena pagrindinių nesėkmės priežasčių buvo bloga atmintis. Jeigu jūs pamiršite pabėgioti vieną dieną, atsitiks taip, kad reikės jau dviejų dienų tam, kad sugrįžtumėte ten, nuo ko pradėjote. Įrašykite priminimą kompiuteryje, užrašuose ar dar kur nors, kad padėtų jums nepamiršti.

Motyvacija. Kai tampa sunku – pagalvokite apie motyvaciją.

Nesiekite tobulumo. Atsisakykite daugelio rimtų įpročių ir mokykitės gyventi su mažais, jei jie neatitraukė jūsų nuo bendrų reikalų.

Tai darykite tuoj pat, nedelsdami. Laukiate tinkamos gyvenimo akimirkos? Praktika – geriausias būdas kovoti su įkyriais įpročiais. Pradėkite keistis dabar ir po mėnesio jūs praktikuosite visiškai kitokį gyvenimo būdą.

Parengta pagal žurnalą „Raktas“

Infobox:

Aistros, blogi įpročiai – tai sielos liga. Ir kaip bet kokia liga, metams bėgant stiprėja, vienas blogas įprotis stiprina kitą. Žmogaus siela negali būti statiška – ji nuolat juda arba link gėrio, arba link blogio.

Todėl, kad taptume tikru, mylinčiu, kurti ir kitus džiuginti gebančiu žmogumi, būtina kovoti su savo blogais įpročiais, nugalėti aistras ir neleisti atsirasti naujiems žalingiems įpročiams.

Jeigu mes nenugalėsime įpročių, jie nugalės mumyse esantį gėrį. Kad ir kiek turėtume pinigų, šlovės, prisiminimų apie malonumus arba pasiekimus – tai mums nė kiek nepadės. Tiesiog todėl, kad tai – ne mes. Tai yra už mūsų. Kai numirsime, viso to neteksime.

Blogų įpročių vergai iškreiptai žiūri į daiktus, vagystę, kančias. Būtent tokį palikimą, neskaitant pinigų, jie palieka savo vaikams.

Bet koks žmogus gali nugalėti savo blogus įpročius. Milijonams žmonių pavyko tai padaryti.

 

 

 

 

 

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video