Jautriai ir paprastai apie Mikalojų Konstantiną Čiurlionį
Jorūnė LIUTKIENĖ
Dviejų rajono gimnazijų „Atžalyno“ ir „Šėtos“ vyresniųjų klasių moksleiviams pristatyta jaunos režisierės Livijos Krivickaitės parengta edukacinė programa ,,Augame su M. K. Čiurlioniu“. Unikalus ir talentingas menininkas simbolistas atskleistas kaip žmogus ir kūrėjas.
Į Kėdainius atvykusi Livija labai jaudinosi, nes abiejuose mokyklose jos pasirodymą vertino ne tik mokiniai, bet ir jos buvę mokytojai. Iš mūsų krašto − Šėtos miestelio kilusi, vėliau Atžalyno gimnaziją baigusi, dabar jau profesionali teatro ir kino aktorė bei režisierė Livija Krivickaitė po Lietuvą vežioja Čiurlionį tokiems pat abiturientams, kaip gana nesenai buvo ji pati, kai pirmą kartą pažino, susižavėjo ir įsimylėjo Čiurlionį.
Pristato M. K. Čiurlionį
Kas yra ,,Augame su M. K. Čiurlioniu“? − spektaklis, koncertas, projektas, paskaita, edukacija, tarpdisciplininis menas ar performansas sunku ir apibūdinti. Pasak Livijos, teatras sujungia visus menus. Tai atriša ir dramos režisūros diplomą turinčiai aktorei L. Krivickaitei jos pasirinktu būdu pateikti Čiurlionį jaunam žmogui. Pindama daugybę elementų: vaizdus, muziką, pasakojimus, užduotis ir diskusiją, režisierė ir aktorė L. Krivickaitė lengvai ir žaismingai pateikia talentingiausią simbolistą ir genialų kūrėją − kompozitorių ir dailininką. Ji nepameta savo tikslo sudominti jaunąjį žiūrovą, pirmiausia, M. K. Čiurlionio asmenybės bruožais, kuriais ir pati žavisi: paprastumu, kūrybiškumu, atjauta, empatija, draugiškumu. L. Krivickaitė atskleidžia daug pikantiškų ir linksmų faktų iš jaunojo M. K. Čiurlionio gyvenimo, jo santykių su tėvais ir bičiuliais kai mokėsi M.Oginskio Plungės dvaro orkestro mokykloje bei pačiu globėju M. Oginskiu, patraukdama jaunųjų klausytojų dėmesį. 45 minučių užsiėmimas neprailgsta, nei moksleiviams, nei suaugusiems. Spektaklyje M. K. Čiurlionio kūrinius atliko L. Krivickaitės partnerė − jaunoji pianistė Viktorija Brazaitė.
Ugdo jaunimą
Pats fondas projekto turinį apibūdina kaip edukaciją, kuri apjungia formalųjį švietimą ir praktinę meninę veiklą. Jų tikslas plėsti mokinių akiratį neformaliu būdu. Ne per pamokas, kurių forma pati savaimę šiek tiek sustabarėjusi ir reikalauja visai kitokio mokinių nusiteikimo ir dėmesio. O spektaklio metu, skambant kompozitoriaus muzikai, akims užkliūvant už ant molbertų išdėliotų M. Konstantino Čiurlionio paveikslų žinios skrieja teisiai į širdį. Čiurlionis į Livijos gyvenimą pasibeldė dar mokykloje. Pakerėjo ją kaip viena iš įspūdingiausių mūsų šalies asmenybių.
Šis fondo projektas yra tęstinis. Su savo edukacija fondo kolektyvas dar nuo 2009 metų vyksta į mokyklas, vaikų globos namus ir sutrikusio intelekto centrus. Tai dovana jį išvydusiems. Šie, kasmet į Lietuvos mokyklas keliaujantys, renginiai finansuojami M. K. Čiurlionio fondo ir remiami per priemonę „Kultūros pasas“, kur jų pasiekiamumas garantuojamas visiems.
„Dega“ projektu
Livija Krivickaitė iš pradžių mokėsi kolegijos „Muzikinio teatro“ programoje. Po metų įstojo į Lietuvos ir muzikos teatro akademijos Klaipėdos fakultetą mokytis vaidybos, kur jos kurso vadovu buvo autoritetas Valentinas Masalskis. Baigusi bakalauro studijas 2019 metais magistratūros programoje mokėsi dramos režisūros. Dabar gyvena Vilniuje, dirba laisvai samdoma kino ir teatro aktore. Ji pati „dega“ Čiurlioniu.
„Man jis yra įkvėpimo šaltinis ir autoritetas, ir todėl mano tikslas, kad jauni žmonės pažintų, sužinotų ir didžiuotųsi M. K. Čiurlioniu“, − sako L. Krivickaitė.
M. K. Čiurlinio projektinės veiklos vadovė Modesta Kuzmenkaitė taip pat atsidavusi Čiurlioniui ir tam, ką veikia pats fondas. Modesta pastebi, kad mažesnių miestelių jaunuoliai daug šilčiau priima jų pasirodymus, nes yra nuoširdesni ir ne tiek iškepinti įvairių renginių ir pristatymų. Mokytojai mokyklose labai šiltai sutinka ir priima jaunas aktores bei atlikėjus.