Bukas – vis labiau lietuvišką augaliją praturtinantis medis, augantis ir Kėdainių rajone

 Bukas – vis labiau lietuvišką augaliją praturtinantis medis, augantis ir Kėdainių rajone

Vidurio Lietuvos oro sąlygos taip pat yra tinkamos bukams augti, šylant klimatui jos darosi dar tinkamesnės. Tačiau daugiau šių medžių pasodinti Kėdainių regione nėra numatyta./Valstybinių miškų urėdijos nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Lietuvos miškuose galima pamatyti mūsų kraštams neįprastą, tačiau pietų ir vidurio Europoje dažnai sutinkamą medį – paprastąjį buką. Dar ne taip seniai mokslininkai buvo nustatę, kad šio medžio šiaurinė riba baigiasi pietų Lietuvoje. Bet šiltėjant klimatui, bukų augimo arealas užima vis didesnę Lietuvos dalį. Kaip „Rinkos aikštei“ sakė Valstybinių miškų urėdijos komunikacijos specialistas Tautvydas Mažeika, Kėdainių rajone taip pat auga bukai, jų rasti galima Josvainių miške. Ten auga 0,2 ha jaunas bukynas, pasodintas 2004 metais. Taip pat bukų yra ir Skinderiškio dendrologiniame parke.

Kėdainiuose plėsti bukynų nenumatyta

Šiuo metu Valstybinių miškų urėdijos miškininkai renka šio medžio sėklas tam, kad šalyje būtų galima įveisti daugiau šiltesnius kraštus mėgstančių bukų. Anot T. Mažeikos, vidurio Lietuvos oro sąlygos taip pat yra tinkamos bukams augti, šylant klimatui jos darosi dar tinkamesnės.

Tiesa, nors miškininkai ir ketina daugiau sodinti bukų, tačiau Kėdainių regionas į tokius planus kol kas nepatenka ir daugiau šių medžių pasodinti čia nėra numatyta.

Pasidomėjus, ar gausesnis bukų atsiradimas Lietuvoje netrukdys vešėti lietuviškai augalijai, Valstybinių miškų urėdijos komunikacijos specialistas sakė: „Netrukdys, bet kaip tik ją papildys. Bukas praturtina Lietuvoje augančių medynų biologinę įvairovę, nes tai – natūralus gamtos procesas, kai šylant klimatui, į Lietuvą atkeliauja Vakarų ir Vidurio Europos augalija“.

Bukas – puikiai tinka praktikoje

Žvelgiant iš praktinės pusės ir buko kaip medienos panaudojimo šis medis, T. Mažeikos teigimu, taip pat yra vertingas.

„Šiuo metu Valstybinių miškų urėdijos specialistai stengiasi užauginti gausų bukų derlių. Bukas vertinamas dėl medienos, kuri yra tinkama statybinių konstrukcijų, medienos lukšto gamybai, valčių statybai, baldams, muzikiniams instrumentams, fanerai gaminti“, – buko panaudojimo galimybes vardijo pašnekovas.

Tiesa, sulos, kaip iš klevo arba beržo, iš buko neišgausime.

„Bukas nėra tinkamas sulai išgauti. Buko mediena puikiai tinka baldams gaminti, taip pat buko mediena yra kaitri (II kaitrumo klasė) ir tinka naudoti kaip kietasis kuras“, – pažymėjo T. Mažeika.

„Šiuo metu Valstybinių miškų urėdijos specialistai stengiasi užauginti gausų bukų derlių. Bukas vertinamas dėl medienos, kuri yra tinkama statybinių konstrukcijų, medienos lukšto gamybai, valčių statybai, baldams, muzikiniams instrumentams, fanerai gaminti.

T. Mažeika

Į Lietuvą atkeliavo prieš daugiau nei šimtmetį

Paprastasis bukas (Fagus sylvatica) – tai medis, kuris į Lietuvą iš Vakarų Europos atvežtas prieš maždaug 100–150 metų, yra sutinkamas vos keliuose šalies miškuose – daugiausia Jurbarko, Šilutės, Kretingos regionuose, kur vyrauja kiek šiltesnis, daugiau jūrinis klimatas.

Iš viso Lietuvoje suskaičiuojama apie 30 ha bukynų. Bukas sėklas subrandina būdamas 50–70 metų amžiaus, tad šimtamečiai mūsų šalyje augantys bukai jau visiškai subrendę ir gausiai jas meta.

„Buko medeliai auginami vidutinio derlingumo neužmirkusiuose dirvožemiuose, sukuriant platesnę, turtingesnę auginamo medyno biologinę įvairovę bei didinant medynų atsparumą“, – sako VMU Miškininkystės skyriaus vadovas Darius Stonis.

Todėl miškininkų tikslas – užauginti gausų bukų derlių, tinkamai išlaikyti surinktas sėklas, jas pasėti prižiūrėti jaunuolyną bei jau užaugusį medyną. Paprastasis bukas dažniausiai sudaro medynus su paprastuoju klevu, paprastąją pušimi bei paprastuoju ąžuolu. Lietuvos miškuose šis medis auginamas negausiai, dažniausiai vakarinėje ir šiaurinėje šalies dalyse.

Rytų Lietuvoje šaltomis žiemomis bukai apšąla ir netgi gali žūti. Yra žinoma, kad iš vietinės reprodukcijos sėklų išauginami medžiai yra labiau prisitaikę Lietuvos klimatinėms sąlygoms.

1 Komentaras

  • Juk mūsų buki valdininkai nėra kaščėjai ir laidot juos teks iš buko medienos darytuose karstuoe.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video