Ar tikrai žmogų veikia mėnulio pilnatis?

 Ar tikrai žmogų veikia mėnulio pilnatis?

Geriausias žmogaus advokatas yra pats žmogus. Mes visada randame savo elgesio pateisinimą. Net ir tuo atveju, kai patys pykstame ant savęs už tai, kad kažką ne taip pasakėme, negerai padarėme arba nieko nepadarėme. Mūsų vidinis „advokatas“ mūsų pačių sąžinei pažeria daugybę priežasčių. Daugiausia pliekiame susiklosčiusias aplinkybes, netinkamą laiką. Kiekvienas savaip. Kiekvienas savo pusėn. Tik kito žmogaus elgesiui nesame tokie tolerantiški. Nesigiliname į konkrečias priežastis ir „diagnozę“ dažniausiai nustatome keliais žodžiais. Vis tiktai, gana dažnai „diagnozė“ nustatoma ne pačiam žmogui, o aplinkybėms.

Dėl visko kalta pilnatis?

Viena dažniausiai linksniuojamų aplinkybių – mėnulio pilnatis. Tikriausiai ne kartą girdėjote sakant:  „Šiandien visi reiškia nepagrįstas pretenzijas, tikriausiai jau pilnatis“. Arba „Šiandien su tuo žmogumi neįmanoma susikalbėti – pilnatis, ko norėti“ ir panašiai.

Iš tiesų mėnulio pilnatis apipinta mitais. Pasak jų, naktį danguje šviečiantis ratas yra kaltas dėl to, kad padaugėja ligų, nusikaltėliai aktyvesni (gal jiems naktį geriau kelią nušviečia?), žmonės piktesni. Yra ir atvirkštinis variantas: astrologai teigia, kad mėnulio pilnaties veikiami žmonės tampa aktyvesni, energingesni, tai geriausias laikas išsakyti savo norus, kurie garantuotai išsipildys. Tereikia tikėti.

Žodžiu, vargšas tas mėnulis – per pilnatį ant jo žmonės visus šunis karia. O ar tai tiesa?

Sužinoti galime tik patikrinę plačiai paplitusius teiginius.

Padaugėja ligonių?

Pirmasis teiginys – per pilnatį padaugėja ligonių, ypatingai turinčių širdies problemų.

Paskutinį kartą pilnas mėnulis švietė gegužės 29–birželio 5 d. naktimis. Kreipiamės į medikus.

[quote author=“A. Juodinis“]Dėl nemigos žmonės beveik teisėtai apkaltina mėnulio pilnatį, nors labiau derėtų kaltinti šviesą, bet jos šaltinis taip pat gali būti kaltas. O tada jau susiveria kaltinimai kaip žemuogės ant smilgos: tas, kas kaltas dėl nemigos, gali būti kaltas ir dėl ligų, ir dėl nusikaltimų bei visų kitų nelaimių.[/quote]

 

 

Išgirdusi klausimą: ar per paskutiniąją pilnatį padaugėjo besikreipiančių pacientų, Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotoja Laima JUODEIKIENĖ atsako teigiamai.

„Taip, per šias dienas padaugėjo pacientų. Tai natūralu, nes tomis dienomis vyravę karščiai veikia pagyvenusių žmonių ar asmenų, turinčių širdies problemų, sveikatą.“

Pasirodo, kad per šią pilnatį pacientų skaičiui įtakos turėjo ne mėnulis, o saulė!

Klausiame tiesiai šviesiai, o ar yra statistika, įrodanti, kaip sveikatą veikia mėnulio pilnatis? 

„Yra pacientų apsilankymo statistika. Šiuos skaičius veikia oro sąlygos, tiksliau karščiai, kaip per šią pilnatį, ar šalčiai.

Statistikai turi įtakos ir peršalimo ligos, užkrečiamosios ligos. Pavyzdžiui, sausio 30 dieną Kėdainiuose buvo paskelbta gripo epidemija – tuo metu pacientų turėjome labai daug“, – sako L. Juodeikienė.

Ir vėl prašauta pro šalį – pacientų skaičius padaugėjo dėl gripo ir peršalimo ligų, o ne dėl mėnulio pilnaties, buvusios sausio 31–vasario 7 naktimis.

Per pilnatį padaugėja nusikaltimų?

Keliaukime prie kito teiginio: per pilnatį padaugėja nusikaltimų.

Pasikliaukime statistika. Policijoje registruotų įvykių suvestines kiekvienas gali matyti internete. Įvykių suvestinėje yra visi per parą registruoti įvykiai: sveikatos sutrikdymai, nužudymai, vagystės, plėšimai, gaisrai, tarnautojų papirkinėjimai ir kiti įvykiai.

Teko gerokai paplušėti analizuojant 2018 metų situaciją. Jums pateiksime tik skaičius:  vasario 8–28 dienomis užregistruota vidutiniškai 12 įvykių per parą. Pilnaties metu (kovo 1–8 dienomis) vidutiniškai per parą buvo registruojami 9 įvykiai. Bet vienas periodas – tai dar ne įrodymas. Tęsiame toliau: kovo 9–30 dienomis vidutiniškai registruota 11 įvykių per parą. Per pilnatį (kovo 31–balandžio 7 ) – vidutiniškai registruoti 8 įvykiai per parą. 

Na… skaičiai visai ne tokie, kokių tikisi mito šalininkai. 

Tęskime, juk ne tiek daug tų pilnačių šiais metais ir buvo: galime suskaičiuoti ir mėnulio fazes, ir įvykius.  Balandžio 8–28 dienomis policijos įvykių suvestinėje suskaičiavome vidutiniškai 8 įvykius per parą. Ir atėjo pilnaties laikas – balandžio 29 – gegužės 6 dienos. O šiuo periodu policijoje buvo registruojama vidutiniškai 7 įvykiai per parą. Tikėkimės, nepabodo skaičiukus ganyti – liko nedaug, tik viena pilnatis. O statistika teigia: gegužės 7–28 dienomis policijoje registruoti vidutiniškai 9 įvykiai per parą. Pastaroji pilnatis (gegužės 29–birželio 5 dienos) mums „padovanojo“… vidutiniškai 7 įvykius per parą.

Jokių išvedžiojimų, jokios peršamos nuomonės – tik skaičiukai, kuriuos kiekvienas gali pasitikrinti internete. Žinoma, jei gali tam skirti kelias valandas. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad analizuojant dienas, kuriomis buvo registruojama daugiausia ar mažiausia įvykių – tai įtakos turi savaitės diena: penktadieniais ir šeštadieniais įvykių registruojama daugiau, antradieniais ir trečiadieniais padaroma mažiausiai neteisėtų veikų, nepriklausomai nuo to, koks mėnulis danguje.

Per pilnatį daugiau piktų?

O dabar trečiasis teiginys: žmonės tampa irzlūs, pikti, paūmėja žmonių, turinčių proto negalią, ligos.

Statistikos, kurioje būtų surašyta, kiek kartų ir kada mus apšaukė kaimynas, žinoma, nerasime. Todėl pasikliauname VšĮ Kėdainių ligoninės psichiatrijos skyriaus vedėjo Audriaus JUODINIO nuomone:

„Statistika apie emocijų protrūkius, įvairių ligų, taip pat ir psichikos sutrikimų paūmėjimą yra. Ir daugelyje šalių buvo atliekame tyrimai, kurie nepatvirtino mėnulio pilnaties mito. 

Kalbant apie faktus, galiu patvirtinti, kad dirbant Kėdainių ligoninės psichiatrijos skyriuje taip pat nepastebėjau jokios ligų paūmėjimo sąsajos su mėnulio fazėmis.“

Taigi, ir šis teiginys nepasitvirtino.

Tai kodėl tokia gaji ta, kaip pavadino gydytojas A. Juodinis, „miesto legenda“? Juk sakoma, kad dūmų be ugnies ne būna. Ar gali būti mitas toks visiems priimtinas, jeigu jis neparemtas nė trupinėliu teisybės?

Psichiatrijos skyriaus vedėjas paaiškina:

„Tai psichologinis aspektas: pilnaties metu naktys šviesesnės. Būtent šviesa kai kuriems žmonėms trukdo miegoti. Tai natūrali žmogaus reakcija į šviesesnes naktis.

Taigi, dėl nemigos žmonės beveik teisėtai apkaltina mėnulio pilnatį, nors labiau derėtų kaltinti šviesą, bet jos šaltinis taip pat gali būti kaltas. O tada jau susiveria kaltinimai kaip žemuogės ant smilgos: tas, kas kaltas dėl nemigos, gali būti kaltas ir dėl ligų, ir dėl nusikaltimų bei visų kitų nelaimių.  

Vis dėlto, būkime sąžiningi: kitą kartą, kai įžeisime kaimyną, o vėliau jo ateisime atsiprašyti, nesiteisinkime, kad dėl to kalta mėnulio pilnatis.

Jeigu bus labai sunku pripažinti, kad buvome paprasčiausiai pikti ir neteisūs, tai bent jau pasakykime, kad neišsimiegojome, nes trukdė pilnaties skleidžiama šviesa.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content